Faktura a razítko

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod vari 1. 6. 2007 08:07

Formální obsah dokladu je popsán v živnostenském zákonu v § 31 odst.17, dále je popsán v zákoně o registračních pokladnách v § 3 odst. 5. Pokud někdo požaduje další údaje nad rámec zákona a tím podmiňuje zaplacení zboží nebo služby dostává se do sporu s právním řádem České republiky. Dále posílání faktur e-mailem nepotřebuje žádný elektronický podpis. Elektronický podpis je vyžadován j pro elektronická podání pro státní správu, v ostatních případech záleží na dohodě.
Jinak třeba Radiokomunikace posílají faktury pouze mailem a bez elektronického podpisu a zkuste jim nezaplatit.
vari
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 1. 6. 2007 09:11

Konečně někdo normální ... cituji z § 31 odst. 17 živnostenského zákona:
Kód: Vybrat vše
Na dokladu musí být uvedeno označení podnikatele obchodní firmou, popřípadě názvem nebo jménem a příjmením, a identifikačním číslem, datum prodeje zboží nebo poskytnutí služby, druh zboží nebo služby a cena, pokud zvláštní právní předpis nestanoví jinak.

Zase tam nikde není ani razítko ani podpis .... pokud budeme všichni všude rvát razítka a podpisy tak se toho nikdy nezbavíme. :roll:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 1. 6. 2007 13:19

konečně se dostáváme do stavu běžného v civilizovaném světě, a to toho, že na razítka sere pes. Viděli jste fakturu od ČEZ, RWE apod s razítkem? Faktury z Německa nám chodí bez razítka už od roku 1999 a nikdy to nikdo (ani FÚ) nereklamoval.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 1. 6. 2007 18:59

Rop píše:Tak se zeptat na ministerstvu financí ... to už musí závaznou odpověď poskytnout ... :-)-/quote]

Jo, ale nejspíš nikde není psáno do kdy... Mně nedávno přišel mail z Ministerstva financí, čuměl jsem na to jako puk, tak jsem se začet, a oni mně odpovídali na něco, na co jsem se ptal o 10 měsíců dřív... Tu informaci už jsem si mezitím dávno pracně našel sám...
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 1. 6. 2007 19:02

vari píše:Jinak třeba Radiokomunikace posílají faktury pouze mailem a bez elektronického podpisu a zkuste jim nezaplatit.t/quote]

Tak tak.... Mám takový dojem, že pokud máte u Oskara, tedy Vodafone, aktivovanou službu "Po svém", tak vám papírové faktury taky nechodí a najdete je akorát v samoobsluze, samozřejmě bez razítka a v PDF.
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 2. 6. 2007 09:17

Tak já mám všechny svoje doklady tištěné ... jsou tam všechny údaje ... razítko mám opravdu jenom z důvodu, že jsem plátce DPH a na každém dokladu by mělo být moje DIČ (čili pokladní doklady co přijmu orazítkuju) .... pokud bych nebyl plátce DPH tak nemám razítko :-)

A na sdělování osobních údajů jsou vizitky a ne že na kousek papírku plácnete razítko .... to je taky přežitek :roll:
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 16. 6. 2007 11:38

Lze za zaslání papírové faktury požadovat úhradu poštovného? Např. přidat do obchodních (platebních) podmínek větu "Provozovatel si za odeslání faktury může účtovat poplatek dle platného ceníku."

Tak by si odběratelé pomalu začali zvykat, že faktury budou přijímat emailem zdarma, a poštou za poplatek...
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 16. 6. 2007 12:25

Ano :-) Když to budete mít v ceníku tak to můžete mít i na fakturách ...
Problém je s DPH ...
Pokud budete přefakturovávat poštovné, které je dle § 52 zákona o DPH osvobozeno musíte postupovat takto:
1. pokud bude uvedeno poštovné nižší nebo stejné pak je též osvobozeno,
2. pokud bude uvedeno poštovné vyšší pak:
2a) musí mít sazbu daně stejnou jakou má zasílané zboží,
2b) musí mít sazbu základní (jedná se o poskytování služby).

Čili pokud budete mít poštovné 7,50 Kč pak bude osvobozeno ... pokud bude 10 Kč pak bude mít sazbu stejnou jako prodané zboží / poskytnutá služba, nebo 19 %
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 16. 6. 2007 14:43

Rop píše:Čili pokud budete mít poštovné 7,50 Kč pak bude osvobozeno ... pokud bude 10 Kč pak bude mít sazbu stejnou jako prodané zboží / poskytnutá služba, nebo 19 %a/quote]

To se ale týká jen dodavatelů, kteří sami jsou plátci DPH, ne?

Když nejsem plátce DPH, tak žádných 19 % k 10 Kč nepřipočítávám?

Jo, jo. Zorganizujme dodavatelský flashmob :-) Kdyby si každý dodavatel přidal do ceníku poplatek za papírovou fakturu, lidi by si brzo zvykli :) Mimochodem, můj registrátor domény i poskytovatel hostingu přesně toto mají, za papírovou fakturu si účtují 42 Kč. U nich jsem se také inspiroval a asi to začnu brzo provozovat :-)
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 16. 6. 2007 15:07

Jo ... neplátci DPH žádný DPH nepřičítávají :-)
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 13. 2. 2008 21:50

Takze panove, historka z dnesniho dne - na FU mi tvrdili, ze pry podle § 11 zakona c. 563/1991 Sb, odstavce 1, pismena f:

(1) Účetní doklady jsou průkazné účetní záznamy, které musí obsahovat

a) označení účetního dokladu,
b) obsah účetního případu a jeho účastníky,
c) peněžní částku nebo informaci o ceně za měrnou jednotku a vyjádření množství,
d) okamžik vyhotovení účetního dokladu,
e) okamžik uskutečnění účetního případu, není-li shodný s okamžikem podle písmene d),
f) ,b]podpisový záznam podle § 33a odst. 4 osoby odpovědné za účetní případ a podpisový záznam osoby odpovědné za jeho zaúčtování.h/b]

...musi byt moje faktury vydane (!!!) opatreny originalnim podpisem, kdyz jsem se snazil cokoliv namitnout, tak pry o tom se mnou nebudou diskutovat a ze to tak proste je. Ani vam zde nemusim zduraznovat, jak se ve me varila krev :roll:
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod Rop 13. 2. 2008 22:38

Napsat na FŘ a zeptat se jaký je jejich názor ... a odpoved určitě bude, že tam podpis být nemusí ... a pak paní s tím mávat před nosem ... třeba se probere
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod vari 13. 2. 2008 22:50

Faktura není účetní doklad, účetním dokladem se stane ve chvíli kdy ji zaúčtujete. Potom je třeba ji opatřit podpisovým záznamem osoby odpovědné za zaúčtování.
Jedno letité řešení. K faktuře si přiložím doklad o zaúčtování (košilku) a normální program ji dokáže podepsat.
vari
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 14. 2. 2008 14:04

vari: ja to pochopitelne chapu, ale co ted? Rozestvat si proti sobe FU? :roll:
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod Rop 14. 2. 2008 16:01

Nebo bejt blbec a dělat něco navíc, jen aby úřednice která nemá pravdu byla spokojená? Že zrovna vy si tohle necháte líbit to se divím :shock:
Rop
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka