Lépe práci vyfakturovat nebo Dohodu o pracovní činnosti?

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Trib1 5. 6. 2007 14:09

Možná už tu podobné téma bylo, za což se omlouvám, ale jsem v časové tísni si všechno procházet.
Odpracoval jsem nárazově jednu práci za asi 10.000 Kč čistého. Jsem student. Je pro mě výhodnější tuto sumu zaměstnavateli vyfakturovat nebo si to nechat jako Dohodu o provedení práce? Bude možné, aby mi byla státem vrácena daň, když jsem zároveň veden jako živnostník?
A co je výhodnější pro zaměstnavatele?
Trib1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod paysoft 5. 6. 2007 16:27

Pokud se domluvíte na DPP, pak je to pro zaměstnavatele jedno, jestli vám to dá formou "mzdy" na DPP nebo stejnou částku na fa. Jeho mákladem jen ta "mzda", nebot se z odměny na DPP neodvádí SP a ZP.
Pokud mu budete fakturovat, můžete si uplatnit nějaké náklady (bud skutečné nebo paušální, záleží na tom, jaké používáte), ale zase se zbytku zaplatíte SP a ZP a dan. Zkuste si to propočítat:

DPP: 10 000 x 0.12= 1200 Kč - 600 - 200 Kč slevy = 400 Kč zdanění

nutnou podmínkou pro toto danění je podepsané Prohlášení poplatníka

fakturace:
10000 x 0.5 (paušální výdaje) = 5000 Kč základ daně
ZP= 5000 x 0.5 x 0.135= 338 Kč
SP =5000x 0.5 x 0.296 = 740 Kč
v tomto případě jen na SP a ZP zaplatíte 1078 Kč


Přikláněla bych se k DPP tam je zdanění bud 400 Kč nebo 2000 Kč (nepodepsané Prohlášení poplatníka) v obou případech se ale jedná o zálohovou dan a tu můžete ve svém DP vyúčtovat
paysoft
paysoft
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Trib1 7. 6. 2007 11:53

Děkuju za odpověď. Zaujalo mě to "Prohlášení poplatníka". O co se jedná? Co bych musel prohlásit?

Vždy dříve mi byla srážena daň právě kolem těch 2.000 Kč, ale následně mi to po daňovém přiznání bylo vráceno. Nyní se však bojím, že se mi jako živnostníkovi již nevrátí. A potom by mohlo být skutečně výhodnější tu sumu vyfakturovat, protože 1.078 < 2.000.
Trib1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 7. 6. 2007 14:17

Prohlášení ... to je "takovej růžovej papír", který podepíšete (jen u jednoho zaměstnavatele) a na základě kterého máte nižší sazbu na zálohy a jsou vám uplatněny slevy na dani ...

Vrácení daně živnostníkovi by nebylo, protože neplatíte žádné zálohy ... tak není co vracet ... ze mzdy platíte zálohy, tak ty vám mohou být vráceny

U živnostníka záleží jaký máte zisk / ztrátu za celý rok ... a podle toho daníte a platíte ZP a SP

Každopádně pokud budete chtít začít s živností, tak doporučuji navštívit nějakého účetního či daňového poradce.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Trib1 7. 6. 2007 14:56

Já už živnostník jsem. Ale tuto práci jsem vykonal mimo (teoreticky bych ji však mohl zaměstnavateli vyfakturovat).

Co v tom prohlášení podepisuji? Určitě to musí být nějak omezeno, jinak by asi každý chtěl slevy na dani...
Trib1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 7. 6. 2007 15:26

Podepíšete, že u nikoho jiného nemáte na stejné období prohlášení podepsáno, podepíšete, že jste ... a že jste student ... a že nejste důchodce .... jinak problém slev na dani řeší § 35ba zákona o daních z příjmů což byste měl jako podnikatel znát protože slevy na dani si mohou uplatnit všechny fyzické osoby :-)

Jinak to prohlášení je tento "takovej růžovej papír"
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Trib1 7. 6. 2007 15:49

No, koukám, že se toho v tom "růžovém formuláříku" podepisuje celkem dost:)
Takže já skutečně mohu podepsat tento dokument a bude mi pak stržena jen pětinová daň z té "normální"? A jediné omezení pak bude, že v daňovém přiznání poté nebudu moct uplatňovat slevu na dani na období té práce, u které toto podepíšu? (což de facto žádné omezení není)
Těch 2.400 Kč na studenta znám, ale vše si do souvislostí zatím dát neumím, přece jen toho je poměrně hodně...
Trib1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 7. 6. 2007 17:48

Začnu otázkou: Vy si vedete daňovou evidenci sám? Pokud ano, tak honem rychle utíkejte za někým kdo se tomu věnuje profesionálně.

A teď dál:
Z hrubé mzdy se vypočte daň (v případě že jste podepsal prohlášení 12 %, pokud ne tak 20 %)
Odečtou se slevy na dani ve výši 1/12 z roční částky(pokud jste podepsal prohlášení)
To co vyšlo je výsledná záloha na daň z příjmů.

Na konci roku hodíte do jednoho koše všechny zisky ze živnosti a všechny mzdy a vypočítáte daň. Opět si můžete odečíst slevy na dani (tentokráte celou roční částku). A vyjde vám výsledná daň za celý rok.

Následně výslednou daň za celý rok porovnáte se zálohami (za celý rok) na daň. Pokud je záloha vyšší než výsledná daň za celý rok tak vám stát rozdíl vrátí, pokud je tomu naopak tak musíte doplatit :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků