Dary, dobrovolné platby

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Intri 8. 6. 2007 17:32

Zdravím.

Napsal jsem program a chtěl bych jej vystavit na internetu. Současně s tím bych rád na webu požádal návštěvníky o případný zcela dobrovolný příspěvek ( po vzoru "Donate", které využívají nejrůznější freewarové služby na PayPalu ).

Rád bych se tedy zeptal, jaká jsou pro takto přijaté peníze kritéria či omezení a co je v případě takového způsobu výdělku zajistit. Ve financích nemám žádný přehled, vemte tedy na to, prosím, při odpovídání ohled. Ocenil bych co nejvíce polopatické vysvětlení. Děkuji moc za každou rozumnou odpověď.
Intri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radim33 10. 6. 2007 12:29

Domnívám se, že zdaňování příjmu tvůrce programu je podle autorského zákona plus pokud nebude úleva, tak svoje zřejmě musí dostat i zdravotní pojišťovna a sociálka.
radim33
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 10. 6. 2007 12:29

Vaši činnost bych neviděl jako podnikání dle § 2 obchodního zákoníku - určitě to nebude soustavná činnost (předpokládám, že to vytvoříte jednou a pak jenom budete čekat, jestli vám někdo něco nepošle - tady bych mel problem i s hlaskou "dosazeni zisku") ... takže co z toho vyplývá:
1. Nepotřebujete živnostenský list ani jiné oprávnění
2. Zdaňovat budete dle § 10 zákona o daních z příjmů ... čili je pro vás důležitý v tomto paragrafu odst. 4, kde je uvedeno, že příjmy do 20 000 Kč jsou osvobozeny (čili pokud si vyděláte méně nemusíte je nikde uvádět. V případě, že za rok si vyděláte více než 20 000 Kč pak si budete muset vyplnit daňové přiznání a částku z těchto příjmů přičíst k ostatním příjmům (například k příjmům ze zaměstnání atd) ...

Zdravotní pojištění, ani sociální pojištění se v tomto případě neplatí :-)

radim33: to jedině v případě, že by to dělal soustavně :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor

Odeslat příspěvekod Intri 10. 6. 2007 12:40

Jo, přesně to jsem chtěl slyšet, díky mockrát. Myslel jsem si to ( dávalo by to všechno logiku ), ale nebylo by to poprvé, co by se moje logika dostala do křížku s ekonomikou.:-)

Tak ještě jednou díky. A pokud jde o to dvojí založení stejného příspěvku, omlouvám se, ale nenašel jsem tlačítko pro smazání diskuze a přišlo mi, že ve druhé tématické skupině by ten dotaz mohl seděl ještě lépe - a tedy se dříve dočkat odpovědi.
Intri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 10. 6. 2007 13:32

Copak logika a ekonomika .. to k sobě jde ... ale logika a zákony moc často ne :-)
Rop
Moderátor

Odeslat příspěvekod Intri 10. 6. 2007 13:50

:-) Není to v podstatě totéž? Ekonomika přece není nic jiného, než definice v zákonících ( no, asi spíš přesněji činy v ekonomice, je mi jasné, že do ekonomiky spadá i chování lidí apod. ).
Intri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 10. 6. 2007 14:45

Ekonomika (hospodářství) je shrnutí hospodaření určitého subjektu například státu, organizace nebo jednotlivce.
Ekonomie je společenskou vědou o nejobecnějších souvislostech v ekonomickém životě společnosti – ekonomie zkoumá, jak se chová člověk s neomezenými potřebami ve světě omezených zdrojů.

V našem prostředí je bohudík ekonomika řízená většinou tržním chováním lidí ... a ne zákony či plánovači, jako tomu bylo v dobách nedávných :-)
Rop
Moderátor

Odeslat příspěvekod Intri 10. 6. 2007 15:50

No jo... Vždyť jsem říkal, že finance mi vůbec nic neříkají. Je to na mě příliš mnoho šprtání.
Intri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radim33 10. 6. 2007 21:09

Rop píše:radim33: to jedině v případě, že by to dělal soustavně :-):/quote]

Tady by mohl být zřejmě problém v té soustavnosti. Opravdu bude znamenat, že když někde umístí jednou program a potom mu budou relativně pravidelně chodit platby od lidí, co ten program používají, že to nebude soustavné? Sice ty platby budou dobrovolné, ale je to prakticky totéž, jako kdyby těm zákazníkům ten program prodával. Asi to bude jistit těch 20 tisíc korun za rok, zřejmě celkového příjmu. Program za dobrovolné platby asi málokdy těch 20 tisíc za rok dosáhne.
radim33
Diskutér

Odeslat příspěvekod Intri 10. 6. 2007 21:15

Jo, právě, vydělat 20 tisíc ( i když za rok ), označím ten program za VELICE úspěšný... Zvlášť s ochotou lidí v ČR. Ale za pokus nic nedám, navíc těch programů na jednom webu nejspíš přibude. A navíc, co znamená soustavná činnost? Moje činnost zveřejněním webu vesměs skončí ( kdy napíšu další program, to nikdo neví, ani já sám ), a navíc se opravdu nedá očekávat, že by mi lidé posílali příspěvky pravidelně. Klidně se může stát, že mi někdo pošle 50 Kč jednou za dva měsíce.
Intri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kiša 10. 6. 2007 22:29

Já bych to teda viděla tak, že tento příjem by spíš podléhal dani darovací a ne dani z příjmu.
Za předpokladu, že stažení a užívání programu nebude vázáno na poskytnutí "příspěvku". To znamená, že na poskytnutí příspěvku nebude vázána nějaká další podpora apod. V tomto případě prvních 20 tis. ročně dani darovací nepodléhá.

Na § 10 mi tento příjem opravdu nesedí - nejedná se o jednorázovou činnost (což znamená podle ZDP jednou za rok).

Když tak už spíš příjmy podle § 7/2/a - příjmy autorů. V tomto případě není zapotřebí ŽL, neodvádí se z nich soc. poj. (zatím), pouze zdr. poj. Daňové přiznání se podává jen v případě, že by všechny příjmy přesáhly 15 tis. nebo 6 tis v případě, že je autor zaměstnán.

Opravdu si nejsem jistá, ale asi z opatrnosti by bylo lepší zdaňovat podle § 7. Teda pokud vůbec nějaké příjmy budou:-))
Kiša
Diskutér

Odeslat příspěvekod Intri 10. 6. 2007 22:54

Tak jo, tohle je to, co jsem přesně slyšet nechtěl...:-) Tady mi kolidují dvě věci. 1) jeden tvrdí toto, druhý něco jiného, a 2) v zákonu přece někde musí být jasně definovaný tento způsob výdělku. Nebo nemusí, ale pak by nezapadal způsob do žádné z kategorií a teoreticky bych tak měl mít podle pravidla "občan může dělat vše, co mu zákon nezakazuje" zcela volné ruce.
Intri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 10. 6. 2007 23:33

No ono záleží na výkladu ... zkuste výklad vašeho finančního úřadu ... :-)
Rop
Moderátor

Odeslat příspěvekod Intri 10. 6. 2007 23:43

No, popravdě, doufal jsem ve výklad někoho odborně vzdělaného, než někoho, kdo sedí na úřadu...
Intri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KubaPa 11. 6. 2007 10:38

Ale ten výklad vašeho finančního úřadu je ten, podle kterého budete posuzován...

Teoreticky by výklad jednotlivých FÚ měl být stejný, ale realita v ČR je opravdu jiná. Klidně se může stát, že vám kamarád, který dělá na finančním úřadě vyplní daňové přiznání a podle vašeho příslušného finančního úřadu to bude špatně a budete to muset opravovat... vím o takových případech. To samé platí prakticky pro všechny úřady
KubaPa
Diskutér

Další stránka