Dary, dobrovolné platby

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Rop 11. 6. 2007 12:05

V tom případe je nejlepší kupaté razítko s vyjádřením ministerstva financí.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Intri 11. 6. 2007 12:07

To by vyšlo asi VELICE draho.
Intri
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Intri 11. 6. 2007 17:04

Ještě mě napadá ( pro zahraniční využití ) - jak přesně funguje registrace u PayPalu? Našel jsem nějaké návody, ale taky se v nich píše, že pro ověření kreditky je zapotřebí si nechat strhnout 1,5€, které se pak při první platbě vrátí, či co. Znamená to tedy, že abych si aktivoval kreditku na PayPalovském účtu, který chci využít pouze k přijímání peněz, musím nejdříve provést nějakou platbu?
Intri
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Intri 11. 6. 2007 17:06

Intri píše:Ještě mě napadá ( pro zahraniční využití ) - jak přesně funguje registrace u PayPalu? Našel jsem nějaké návody, ale taky se v nich píše, že pro ověření kreditky je zapotřebí si nechat strhnout 1,5€, které se pak při první platbě vrátí, či co. Znamená to tedy, že abych si aktivoval kreditku na PayPalovském účtu, který chci využít pouze k přijímání peněz, musím nejdříve provést nějakou platbu?n/quote]


Nebo spíš debetky... Ať je v tom přesnost. Prostě studentskou Visu Classic od ČSOB.
Intri
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Intri 12. 6. 2007 11:37

Ok, zkusím to na novém tématu, když do tohoto už nikdo nechodí.
Intri
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vari 12. 6. 2007 12:43

Nepravidelné platby za využití autorského díla budou zdaněny podle §10 zákona o dani z příjmu. V tomto případě nemusíte být nikde registrován ( živnost, finanční úřad ). Z těchto příjmů se neplatí zdravotní ani sociální pojištění.
vari
Diskutér

Odeslat příspěvekod Intri 12. 6. 2007 12:50

To by sedělo, kdybych ten program prodával, ne? Ty poplatky nejsou za využití autorského díla, program je freeware. Ono to ani nejsou poplatky, nikdo za nic neplatí.
Intri
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kiša 12. 6. 2007 21:28

vari píše:Nepravidelné platby za využití autorského díla budou zdaněny podle §10 zákona o dani z příjmu. V tomto případě nemusíte být nikde registrován ( živnost, finanční úřad ). Z těchto příjmů se neplatí zdravotní ani sociální pojištění.n/quote]


A do kterého odstavce § 10 by podle Vás tyto příjmy patřily?
Kiša
Diskutér

Odeslat příspěvekod vari 12. 6. 2007 21:30

Každý program je autorské dílo i free. Příspěvky, které jsou posílány jsou v souvislosti s programem a to je autorské dílo. A pokud to budete danit podle § 10, tak je to nejlepší cesta. Do 20.000 je to osvobozené. Byla by blbost dělat s toho dary a v jaké souvislosti. Platí se za používání programu a nikde není napsáno kolik kdo má zaplatit. Pokud byste dále měl příjmy z podnikání, tak ani tyto příjmy se nezapočítávají do základu pro DPH.
Vždy je nejprve nutné vycházet z podstavy vytvářející příjem a potom hledat pravidlo pro daňové zákony (evropské a potažmo české jsou silně debilní, ale co s tím naděláme).
vari
Diskutér

Odeslat příspěvekod Intri 12. 6. 2007 21:39

Sám jste řekl, že se platí za používání programu. Toto samo už není pravda, to by přímo odporovalo licenci freewarů. Celou dobu mě v tom právě mate tohle dilema: bude program považovaný za prodejný ( což odporuje běžné logice a hlavně licenci ), nebo ne ( a pak po mě nikdo nemůže chtít daně za příjem z užívání autorského díla, protože ty peníze nevezmu za to užívání ).
Intri
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zadirr 13. 6. 2007 09:01

Sorry za malej off-topic, ale nechceš sem dát odkaz na ten tvůj program? Třeba se to někomu tady zalíbí a pošle ti nějakou korunu :-)
zadirr
Diskutér

Odeslat příspěvekod vari 13. 6. 2007 09:48

Asi jsem se blbě vyjádřil, neplatí se za program ale za užití autorského díla, tj za myšlenku vloženou do programu. Na free program jsou autorská práva úplně stejná jako na každý jiný komerční program.
§10 (1) a)
vari
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 13. 6. 2007 09:53

Takže jsou tři možnosti

§ 7 zákona o daních z příjmů - podnikání na základě autorského zákona (z toho se musí platit zdrav. poj. navíc) ... čili by to muselo splňovat definici podnikání a to: "Podnikání se rozumí soustavná činnost prováděná samostatně podnikatelem vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku."

§ 10 zákona o daních z příjmů - příležitostná činnost ... čili to nesplňuje alespoň jednu z podmínek podnikání

Dar - tam je to do 20 000 Kč osvobozeno a osvobozeny jsou drobné dary do 3 000 Kč .... jenom podle mě to charakter daru proste nemá ....

Každopádně bych se zkusil zeptat na FU :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Intri 13. 6. 2007 10:27

Rop píše:
Každopádně bych se zkusil zeptat na FU :-)-/quote]


Jak to tak tady vidím, nic jiného mi nezbude.:-) To mě čeká zase úřední čtvrtek ( zkouška na VŠ, FU, zřízení účtu u ČSOB, PayPal a MoneyBookers, výměna občanky )... Tohle nesnáším.
Intri
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Intri 13. 6. 2007 10:31

zadirr píše:Sorry za malej off-topic, ale nechceš sem dát odkaz na ten tvůj program? Třeba se to někomu tady zalíbí a pošle ti nějakou korunu :-) /quote]


Jo, určitě sem odkaz hodím ( jestli teda moderátoři nebudou mít nic proti drobné propagaci ), ale ještě na tom musím trochu zapracovat. Program jako takový by měl být hotový, jen ho ještě musím prozkoušet, dokončit web, najít si hosting... Chci to stihnout do konce června, i když nevím, jestli se mi to podaří.
Intri
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků