dohoda o provedení práce z pohledu živnostníka

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jirin 16. 7. 2007 23:21

Zdravím,
hledal jsem informace o danění dohody o provedení práce, ale všude jsem viděl odpovědi na otázky z pohledu zaměstnance. Já spíše zkontaktuji účetní, ale tak pro informaci a případně i jiným se to hodí, tak se dovolím optat i zde:

1. Pokud nepodepíše ten zaměstnanec u mě prohlášení, spočítám 15% z toho co jsem mu dal a to pošlu FÚ?
2. Někde se píše, že se to týká pokud je to do 3 000/měs. někde 5 000 jak to tedy je? A pokud se to překročí za ten měsíc, pak se to řeší jak?
3. Pokud prohlášení podepíše, co to obnáší pro mě?
4. Ta daň se má pak zaplatit do kdy? Do konce měsíce? Případní jaké je předčíslí?

Tj snad vše, díky za odpovědi
---------------------------------------------------------------
Jirin
jirin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 17. 7. 2007 08:15

Ale pro zaměstnavatele to platí stejně jako pro zaměstnance ...

To co jste povinnen udělat před tím, než někoho zaměstnáte z hlediska daní naleznete například zde

Pokud zaměstnanec nepodepíše prohlášení k dani tak jsou dvě možnosti:
a) jeho hrubá mzda nepřesáhne 5000 Kč za měsíc ... zdanění zvláštní sazbou daně 15 % (srážková daň)
b) přesáhne 5000 Kč za měsíc .... zdanění dle tabulky v § 38h zákona o daních z příjmů nejméně však ve výši 20 % (zálohová daň)

Pokud podepíše prohlášení k dani tak se daní dle tabulky v § 38h zákona o daních z příjmů a následně se mu odečtou daňové slevy a bonusy

Jinak doporučuji navštívit České daňové správy
Najdete tam třeba termíny splatnosti daní
Předčíslí účtů pro jednotlivé daně
Čísla účtů jednotlivých finančních úřadů
Formuláře pro daň z příjmů závislých osob
a spoustu dalších užitečných věcí :-)

Jinak doporučuji navštívit účetní ... lepší je zaplatit jednoho odborníka než pak dotovat jednoho politika :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod jirin 17. 7. 2007 16:43

Díky za vyčerpávající odpověď. Jinak souhlasím, že účetní je nejlepsi, jen budu muset nejakou kvalitni a levnou v tomhle mesteceku nejprve najit:)
Jirin
jirin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 17. 7. 2007 18:06

A ze kterého městečka jste? Třeba i na to vám tu někdo dokáže poradit ... nebo alespoň oblasti či okresu :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod jirin 18. 7. 2007 10:57

Zkusit to můžu, tj fakt, jsem z Pelhřimova, jsou tu spíše firmy nebo lidé zaměřeny na větší korporace, či-li proto by ta cena pro mě nebyla nejlepší. Mě by šlo právě defacto jen o to pomoci s přiznáním na konci roku a občas se takhle s někým poradit:)
Jirin
jirin
Návštěvník