Plátce dph ano x ne

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod czpodnikatel 19. 7. 2007 09:07

Prosím o radu, zdy by jste na mém místě stali plátcem dph:

Do této doby jsem neplátcem dph, zisk mám především z reklamy. Firma která mi platí je plátcem dph.
Nyní bych si chtěl pořídit auto - které bych chtěl dát do nákladů (pravděpodobně na 4roky) cena je 218 000 Kč + 51 300 Kč DPH.

Jak by to bylo s těmi 51tis na dph ty by mi stát hned za první kvartál vrátil ?
Nebylo by divné, že bych po 3 měsících měl např z příjmů 5700kč DPH a "výdajů" (auto) 51300Kč, které by mi vrátili ?

Nebo se ta daň rozdělí na 4roky a po každém kvartálu by mi stát "vrátil" tu dph auta tedy - 3200Kč.

Čistý příjem je nyní okolo 30 000Kč měsíčně, pokud bych se stal plátcem DPH tak by byl příjem 30 000Kč + 5700DPH měsíčně, kterou bych dal státu.

Doufám, že jsem to napsal alespoň trochu srozumitelně :)

Stali by jste se na mém místě plátci dph ?

Podle mě by to bylo výhodné - koupí auta si snížím cenu a měsíčně dostanu více z reklamy.
czpodnikatel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 19. 7. 2007 10:41

Pokud byste se stal plátcem DPH, pak by se vám odečetlo hned oněch 51 000 Kč ....

Jenom bych vás rád upozornil na diskuzi ohledně vkládání motorového vozidla do obchodního majetku

Jinak o tématu plátcovství DPH tu máme již pár témat, které doporučuji přečíst:
http://forum.finexpert.cz/viewtopic.php?p=8435
http://forum.finexpert.cz/viewtopic.php?t=1315
http://forum.finexpert.cz/viewtopic.php?t=1244
http://forum.finexpert.cz/viewtopic.php?t=909
http://forum.finexpert.cz/viewtopic.php?t=637

:-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod czpodnikatel 19. 7. 2007 12:26

A nebylo by fin. úřadu divné, že by mě vraceli 51 000Kč, nebo je to běžné ?

Pokud bych to koupil celé na leasing, tak by se ta dph odepisovala postupně ?
czpodnikatel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zadirr 19. 7. 2007 12:46

Možná to píšu zbytečně, ale víš že DPH za auto se vrací jen u "náklaďáků", jo?

Že to není osobní auto ale náklaďák se pozná podle toho, že to má mříž za zadními sedadly a neprůhledná zadní boční okna kromě oken ve dveřích a hlavně v techničáku je typ vozidla "N1".
zadirr
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 19. 7. 2007 13:05

Nebylo ....

Pokud by byl leasing tak by DPH se uplatňovalo postupně ....

S těmi okny to není pravda .... hlavní je údaj v technickém průkazu ... tam musí být něco jiného než "M " .... např N1 :-)
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod zadirr 19. 7. 2007 15:16

S těmi okny to pravda je.

Pro finančák je sice hlavní, aby v techničáku bylo to N1, ale každé auto, které chce výrobce/dovozce zhomologovat jako vozidlo kategorie N1, musí mít neprůhledná zadní boční okna kromě oken ve dveřích a mříž za zadními sedadly. To že spousta lidí si koupí "náklaďák" aby si mohli odečíst DPH a pak mříž odmontují a neprůhledné folie z oken odlepí je jiná věc.

Mimochodem z hlediska Zákona o provozu na pozemních komunikacích je potom takové vozidlo "nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích", protože to je nedovolený zásah do konstrukce vozidla a pokud s takovým vozidlem způsobí člověk nehodu, tak pojišťovna může krátit plnění.
zadirr
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 21. 5. 2009 12:47

Můžu se ještě jednou zeptat, k tomu plátcovství.

Odběratelé vesměs požadují od dodavatelů, aby byli plátci. Může mi někdo vysvětlit proč?

Odběrateli může být přece jedno, jestli dostal fakturu od plátce či neplátce? Naopak si myslím, že faktura od neplátce je jednodušší administrativně, protože se pak nemusí otravovat s odpočítáváním DPH.

Prostě to logicky nechápu.

Přijmout fakturu od dodavatele-neplátce je pro mě administrativně jednodušší potom na zpracování té faktury. Naopak přijetí daňového dokladu sebou nese další povinnosti a práci navíc.

Chápete to někdo? V čem je háček, že odběratelé tak urputně požadují, aby jejich dodavatelé byli plátci.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod zip07 21. 5. 2009 13:16

stanislav.stribrny píše:Chápete to někdo? V čem je háček, že odběratelé tak urputně požadují, aby jejich dodavatelé byli plátci.

Aby si na vstupu mohli odečíst DPH.
zip07
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 21. 5. 2009 14:56

Si udělej řetězec plátce - neplátce - plátce - spotřebitel (každý s přidanou hodnotou 100 Kč) a model plátce - plátce - plátce - spotřebitel (opět každý s přidanou hodnotou 100 Kč)
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod Zdeněk Málek 21. 5. 2009 15:08

On je to takový koloběh.

Ze začátku jistě nemusíš být plátcem DPH. Podnikáš si, podnikáš, prodáváš, nakupuješ. Bez DPH. Nebo včetně DPH, to je jedno, protože nejsi plátcem DPH tak tě to nezajímá. Prodáváš zboží/služby za cenu, kterou si domluvíš s odběratelem.

Ovšem v okamžiku, kdy překročíš obrat 1.000.000,- Kč za předchozích 12 měsíců, stáváš se ze zákona plátcem DPH.

Když se domluvíš, že někomu prodáš zboží za 100.000,- , on ti na účet pošle 100.000, ty ale musíš 19% odevzdat eráru. Zbude ti 84.033,62 Kč. Aby ti zůstalo 100.000, musíš prodat za 119.000,- Kč.

No a abys nemusel odvádět takové DPH, je pro tebe výhodné nakupovat také u plátců DPH, protože si tím můžeš snížit svou daňovou povinnost.

EDIT: než jsem to sesmolil, tak mně Rop předběhl.
TT VIA135 appl: 12.071
maps:Europe v925.5450
Citroen C3 1.6 VTi 120AT
Zdeněk Málek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 21. 5. 2009 15:39

Ale ne, tohle všechno chápu, ptám se na něco jiného.

Nerozumím tomu, proč firmy upřednostňují mezi svými dodavateli plátce DPH. A vím to, protože se v minulosti hodně potenciálních klientů ptalo, jestli jsem plátce a dávali najevo, že to upřednostňují.

Jim ale přece může být jedno, jestli jim dám fakturu za 1000 Kč nebo 1190 Kč vč. DPH.

V prvním případě si fakturu hodí do nákladů, ve druhém případě s tím mají dvojnásobnou práci: zaúčtovat fakturu a odečíst si DPH.

Administrativně je jednodušší přijímat faktury od dodavatelů-neplátců.

Tak v čem je háček? Co mi nedochází?
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod zadirr 21. 5. 2009 15:58

V reálu to ale málokdy bude 1000 versus 1190/1000, protože oba dodavatelé mají nějaké náklady, ale neplátce si od nákladů nemůžu odečíst DPH, zatímco plátce si DPH odečte, takže plátcovy náklady jsou nižší a tím pádem to ve skutečnosti bude třeba 1000 versus 1071/900, takže od plátce je to levnější.

Opravdu nastejno to může vycházet jenom u živnostníků kteří nemají žádné náklady které by stály za řeč, třeba nějací překladatelé, umělci, prostě takové profese kde veškerá hodnota produktu vzniká z ničeho a není k tomu potřeba ani zaměstnanec, ani nájem kanceláře, ani materiál, nic. A takových opravdu moc není.
zadirr
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 21. 5. 2009 15:58

stanislav.stribrny: nejspíš proto, proč pošta vyžaduje razítko, a podobné zhovadilosti z minula. Mě osobně je jedno, zda je dodavatel plátce, nebo ne, zajímá mě kvalita a cena.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod S474N 21. 5. 2009 16:07

mikicz: trosicku OT, ted jsem cetl takove pekne heslo o kvalite:

"Kvalita je, kdyz se vraceji zakaznici, nikoliv zbozi "

:mrgreen:
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 21. 5. 2009 16:26

zadirrovo vysvětlení teda nechápu, zkusím zvýraznit jádro své otázky:

V prvním případě si fakturu hodí do nákladů, ve druhém případě s tím mají dvojnásobnou práci: zaúčtovat fakturu a odečíst si DPH.

Administrativně je jednodušší přijímat faktury od dodavatelů-neplátců.

Tak proč si odběratelé dobrovolně přidělávají práci? (resp. přidělávají práci svým účetním)
stanislav.stribrny
Diskutér

Další stránka