Plátce dph ano x ne

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Zdeněk Málek 28. 5. 2009 08:13

Ano, fakturu můžeš vystavit do 15 dnů. Ovšem dle mého názoru (nejsem právník) §26 upravuje pouze datum vystavení faktury. DUZP by mělo zůstat 30.6. Viz § 21, odst. 1:

Uskutečnění zdanitelného plnění a povinnost přiznat daň při dodání zboží, poskytnutí služby a převodu nemovitosti

(1) Daň na výstupu je plátce povinen přiznat ke dni uskutečnění zdanitelného plnění nebo ke dni přijetí úplaty, a to k tomu dni, který nastane dříve, pokud zákon nestanoví jinak. Plátce daň uvádí v daňovém přiznání za zdaňovací období, ve kterém mu vznikla povinnost přiznat daň.

Já osobně bych byl s těma datumama opatrný a snažil se zůstat v rámci jednoho měsíce. Jiná situace je, když provádím nějakou službu, kterou začnu 28.6. a dokončím ji 1.7. Tam bych s klidem napsal DUZP 1.7.

Ale jestliže něco dělám v červnu, tak dle výše uvedeného §21 jsem povinen přiznat daň v červnu.
Naposledy upravil Zdeněk Málek dne 28. 5. 2009 08:50, celkově upraveno 1
TT VIA135 appl: 12.071
maps:Europe v925.5450
Citroen C3 1.6 VTi 120AT
Zdeněk Málek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Zdeněk Málek 28. 5. 2009 08:20

Jo, konečně jsem se podíval na ten Tvůj příklad. To je v poho, normální doklad, ano, tak to funguje, jenom to DUZP by mělo být 29.6., kdy bylo provedeno poslení něco.
Citroen C3 1.6 VTi 120AT
Zdeněk Málek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 28. 5. 2009 09:11

s tím datem máš asi pravdu, děkuji za upozornění

cituji §26 odst. 2 Souhrnný daňový doklad "Údaje společné pro všechna samostatná zdanitelná plnění nebo plnění osvobozená od daně s nárokem na odpočet daně mohou být na souhrnném daňovém dokladu uvedeny pouze jednou, údaje o datu uskutečnění plnění nebo přijetí úplaty, podle toho, který den nastane dříve"

Takže DUZP se musí kopírovat s posledním datem v měsíci, kdy jsem nějakou službu/zboží uskutečnil. Čili jak mám ve svém příkladu faktury, poslední služba byla uskutečněna 29.6., čili DUZP musí být právě 29.6.

Myslím, že na faktury přestanu psát "Datum dodání" u každé položky, abych si to nekomplikoval. DPH je šílená věc :-)
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod Zdeněk Málek 28. 5. 2009 10:13

S tím DPH máš naprostou pravdu.

Na faktuře není potřeba se zbytečně rozepisovat. Méně někdy znamená více. Ale jsou případy, kdy se nevyhneš nutnosti uvést přesné datum a popis činnosti. Potom je třeba se držet v rámci měsice. Nebo čtvrtletí, pokud jsi qvartální plátce DPH.
Naposledy upravil Zdeněk Málek dne 28. 5. 2009 10:22, celkově upraveno 1
Citroen C3 1.6 VTi 120AT
Zdeněk Málek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mikicz 28. 5. 2009 10:20

stanislav.stribrny: ty ses teď vrhl na DPH? no potěš koště...
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 28. 5. 2009 10:48

Všichni tady tvrdíte jaká je to brnkačka, tak co by ne? Aspoň si to vyzkouším a když mě to přestane bavit, budu muset zase fakturovat na víc subjektů :)
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 2. 6. 2009 14:15

Dneska jsem byl u notáře ověřit 2 podpisy a účtoval si 71 Kč.

Přišlo mi to divné, protože 2 x 36 Kč dělá 72 Kč.

1) výpočet notáře:
30 Kč ověřený podpis x 19% DPH = 35,70 Kč, vybere 36 Kč
-- > při dvou podpisech násobí 35,70 Kč = 71,40 Kč, vybere 71 Kč

2) můj výpočet:
podle mě by měl násobit částku 36 Kč, čili vybrat 72 Kč

Kdo má pravdu? Jestli notář, tak proč?
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod vari 2. 6. 2009 14:27

Notář má pravdu. DPH se počítá za daňový doklad, tj 30*2 = 60,00 a to je částka bez daně a pak se počítá cena s DPH, tj. 60*1,19
vari
Diskutér

Odeslat příspěvekod brnakk 2. 6. 2009 14:30

a proč by měl násobit částku s DPH? Ze součtu částek bez DPH se vypočítá daň...kdyby těch podpisů bylo deset, tak vynásobí (30 x 10) * 1,19. DPH se přece počítá ze základu daně, tím je součet částek bez DPH.
"Go for a business that any idiot can run – because sooner or later, any idiot is probably going to run it." - Peter Lynch
brnakk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod brnakk 2. 6. 2009 14:31

vari byl rychlejší :)
"Go for a business that any idiot can run – because sooner or later, any idiot is probably going to run it." - Peter Lynch
brnakk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 2. 6. 2009 15:34

Aha, díky za vysvětlení, myslel jsem právě, že u souhrnných daňových dokladů se DPH musí počítat na každou položku a že se zaokrouhluje na nejbližší měnovou jednotku, např.:

popis ......... množství ... jedn. cena ... cena bez DPH ... sazba DPH ... částka DPH
první podpis ... 1 ks ........ 30 Kč ........... 30 Kč ............ 19% ............ 6 Kč
druhý podpis ... 1 ks ........ 30 Kč ........... 30 Kč ............ 19% ............ 6 Kč

základ daně ...... 60 Kč
sazba DPH ....... 19%
částka DPH ...... 12 Kč
cena celkem ...... 72 Kč

...toto je tedy špatně???

Správně je tato verze?

popis ......... množství ... jedn. cena ... cena bez DPH ... sazba DPH ... částka DPH
první podpis ... 1 ks ........ 30 Kč ........... 30 Kč ............ 19% ............ 5,70 Kč
druhý podpis ... 1 ks ........ 30 Kč ........... 30 Kč ............ 19% ............ 5,70 Kč

základ daně ...... 60 Kč
sazba DPH ....... 19%
částka DPH ...... 11,40 Kč
cena celkem ...... 71 Kč
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 2. 6. 2009 15:37

Vlastně by to mohlo být i takto:

podpis .......... 2 ks ........ 30 Kč ........... 60 Kč ............ 19% ............ 11,40 Kč

základ daně ...... 60 Kč
sazba DPH ....... 19%
cena celkem ...... 71 Kč
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod zadirr 2. 6. 2009 16:20

Myslím že by to mohlo být dokonce i takto:

popis ......... množství ... jedn. cena ... cena bez DPH ... sazba DPH
podpis .......... 2 ks ........ 30 Kč ........... 60 Kč ............ 19%

základ daně ...... 60 Kč
sazba DPH ....... 19%
cena celkem ...... 71 Kč
zadirr
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 2. 6. 2009 17:04

zadirr: no v zákoně o DPH je to takto:

údaje o datu uskutečnění plnění, jednotkové ceně bez daně, základu daně, sazbě daně a výši daně musí být uvedeny zvlášť pro každé samostatné plnění

Takže mi na každé řádce ještě chybělo datum.

Úplně správně to bude:

popis ....... datum ......... množství ... jedn. cena ... cena bez DPH ... sazba DPH... částka DPH
podpis ........ 2.6.2009......... 2 ks ........ 30 Kč ........... 60 Kč ............ 19%............ 11,40 Kč

základ daně ...... 60 Kč
sazba DPH ....... 19%
cena celkem ...... 71 Kč
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 3. 6. 2009 16:57

staník: to datum zase škrtni:
stanislav.stribrny píše:cituji §26 odst. 2 Souhrnný daňový doklad "Údaje společné pro všechna samostatná zdanitelná plnění nebo plnění osvobozená od daně s nárokem na odpočet daně mohou být na souhrnném daňovém dokladu uvedeny pouze jednou, údaje o datu uskutečnění plnění nebo přijetí úplaty, podle toho, který den nastane dříve"

Takže DUZP se musí kopírovat s posledním datem v měsíci, kdy jsem nějakou službu/zboží uskutečnil. Čili jak mám ve svém příkladu faktury, poslední služba byla uskutečněna 29.6., čili DUZP musí být právě 29.6.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka