Prodej fotografií

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Gedgitka 5. 9. 2007 11:21

Dobrý den,
moc prosím o radu. Chtěla bych prodávat své fotky do autorské prodejní galerie. Vše by bylo na smlouvu, já pracuji na HPP, živnostenský list nemám. Dočetla jsem se, že pokud bude výdělek do 3000 Kč měsíčně, měla by odvádět 10% srážkovou daň přímo galerie. Znamená to, že bych tyto příjmy nemusela nikde uvádět? Ještě by mě zajímalo, jaké povinnosti ohledně daní bych měla, pokud by výdělek přesáhl 3000 Kč. Někde jsem se dočetla, že se musí platit i zdravotní pojištění. Předem moc děkuji za odpověď
Gedgitka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vari 5. 9. 2007 11:52

Prodávat autorské fotografie bude na základě autorského zákona. Nepotřebujete k tomu živnostenský list. Daň z příjmu bude podle §10 - ostatní příjmy. Ostatní příjmy jsou osvobozeny do 15000 Kč, ale pokud máte příjem ze závislé činnosti tak tyto příjmy jsou osvobozeny pouze do 6000 Kč. Zdravotní a sociální pojištění se z těchto příjmů neplatí, ale to si prověřte.
U těchto příjmů můžete uplatňovat skutečné výdaje.
Jinak je možné mít živnostenský list a podnikat. Podle dotazu předpokládám, že řešení podle autorského zákona bude nejlepší.
vari
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 5. 9. 2007 17:22

ee... to si myslím, že není to pravé ořechové ...

živnostenský list nepotřebujete ... to je pravda ... ale vzhledem k tomu, že by se jednalo o podnikání tak danit se bude dle § 7 odst. 2 písm. b) zákona o daních z příjmů
speciálně v odst. 8 je ta pasáž o oněch 3 000 Kč - to by opravdu danila galerie a to 10 % - viz § 36 odst. 2 písm. e)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Gedgitka 5. 9. 2007 17:32

Děkuji, ale nevíte ještě náhodou, zda je potřeba platit zdravotní pojištění. Někde jsem se dočetla, že ano, ale jsem zaměstnaná, tak nevím, jestli to tak opravdu je
Gedgitka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 5. 9. 2007 17:38

No tohle tema jsem nechtel nakousnout ...

Ale ... obecně řečeno zdravotní pojištění z této činnosti platit musíte ... ovšem ... jste zaměstnaná takže nemusíte platit zálohy ... jenom zdravotní na konci roku.

Loni byl výpočet tento:
zisk x 0,5 x 0,135 = ZP

A poreformní výpočet jsem ještě nestihl nastudovat :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 5. 9. 2007 19:19

U příjmu podle autorského zákona se vždy platí daně a zdravotní, sociální se neplatí. V případě např. autorských honorářů je to tak, že při příjmu do 3000 Kč měsíčně vám daný vydavatel zdaní honorář srážkou 15 % (to už se pak ani neuvádí v daňovém přiznání), pokud vyděláte nad 3000 Kč, tak zálohová daň 20 % a na konci roku si případně rozpočítáte, zda vám má stát něco vrátit.

Zdravotní si vypočítáte na konci roku sami.

Paušální výdaj je 40 %.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 5. 9. 2007 19:40

Coze? jakych 15 %? ... jakych 20 % zaloha? ... to není zaměstnání :roll:
Kde jste to našel ... prosím přesný odkaz na příslušný paragraf zákona o daních z příjmů :roll:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kiša 5. 9. 2007 19:59

Rop píše:ee... to si myslím, že není to pravé ořechové ...

živnostenský list nepotřebujete ... to je pravda ... ale vzhledem k tomu, že by se jednalo o podnikání tak danit se bude dle surl=http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx#par7]§ 7 odst. 2 písm. b) zákona o daních z příjmů
Kiša
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 5. 9. 2007 20:24

do 7/2/b jo ... ale na 7/8 ne ... jasne ... ja si neprecetl kam fotografie :roll:
Takze tam nebude ten samostatný základ daně :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kiša 5. 9. 2007 20:35

Jo, takhle jsem to myslela. Příjem podle § 7/2/b, ale nelze použít srážkovou daň.
Taky píšu nesmysly:-))
Kiša
Diskutér

Odeslat příspěvekod Gedgitka 6. 9. 2007 07:45

Ještě prosím vás něco. Pokud budu mít příjem jeden měsíc 1000 Kč a další 4000 Kč jinak se za další měsíce vejdu vždy do těch 3000 Kč, musím už taky odvádět daň sama, nebo se to zprůměruje za celý rok, tudíž částka měsíčně 3000 Kč nepřekročí a zdaňuje se to jen u galerie tou srážkovou 10%? Jde mi o to, zda je dané, že prostě v měsíci nemůžu mít víc než 3000 Kč nebo se to dá vzít průměrem za celý rok. Děkuji všem za rady
Gedgitka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 6. 9. 2007 09:56

Mno ono po vzájemné mystifikaci všech ....

Daň musíte odvádět sama až je váš příjem jakýkoliv ... nesplňujete § 7 odst. 8 :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jarmila 6. 9. 2007 17:04

Dobrý den, můžu mít dotaz?
Do které databanky to posíláte? České nebo zahraniční?
Jarmila
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gedgitka 6. 9. 2007 18:52

Do české, ale není to klasická fotobanka. Je to galerie, kde si někdo koupí fotku nebo i nechá zarámovat jako obraz. Ještě si ale nejsem jistá, z toho danění nejsem zrovna moudrá. Stále přemýšlím, jestli to vůbec má smysl.
Gedgitka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 6. 9. 2007 20:30

Tak vám to danění trochu shrnu.

Zisk daníte skoro stejně jako ostatní podnikatelé (čili buď daníte příjmy - výdaje, nebo příjmy - 40% příjmů ... záleží co pro vás bude výhodnější)
Ze zisku zaplatíte na konci roku zdravotní pojištění za celý rok ve výši:
zisk x 0,5 x 0,135

Příjmy jde snížit vším co je výdajem na dosažení příjmů ... ve vašem případě by to mohl být nový fotoaparát (či případně při ceně nad 40 000 Kč odpisy z něho) .... nakonec byste taky mohla být ve ztrátě, čili to znamená žádné daně .... žádné zdravotní pojištění :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků