Student nad 26 a zdravotni pojisteni

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod ivok24 21. 11. 2007 14:42

Dobry den,

moje pritelkyne studuje VS a v lednu ji bude 26. Musi se tedy prihlasit na zdravotni pojistovne a platit 1080(?),- mesicne... :-( Coz teda nevim kde vezme...

Otazka je, jestli se z toho da nejak "vyvlict" (tj. aby za ni aspon cast platit porad stat) ;-)

Jaky vliv muze mit fakt, ze 1. pobira castecny invalidni duchod a 2. chodi 1den/tyden na brigadu (bohuzel netusim, jakym zpusobem je zamestnana ani jake ma prijmy)?

Diky za info.
ivok24
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 21. 11. 2007 15:35

No mám pro vás několik špatných zpráv:
a) částka bude asi od ledna vyšší
b) nedá se z toho vyvlíct
c) castecny invalidni duchod nic neresi ... jedine plný
d) zaměstnání ... pokud pracuje na něco jiného než dohodu o provedení práce, tak ji zaměstnavatel bude strhávat zdravotní (a taky sociální) z její mzdy ... sice bude odvádět jen 1/3 zdravotního ... ale zase odvádí celé sociální takže se jí to nevyplatí
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod ivok24 21. 11. 2007 15:59

Hmmmmm, nepotesil jste me... No nic, musi tu diplomku a statnice zvladnou v jarnim semestru ! :-) Dik.
ivok24
Diskutér

Odeslat příspěvekod paysoft 21. 11. 2007 21:59

ČID pomůže, i za ČID je plátcem pojistného stát (pokud nemá jiné příjmy) a z výdělku bude ZP odvádět jen z toho co vydělá (nebude doplácet do min. odvodu)
paysoft
paysoft
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 21. 11. 2007 23:05

Já jsem teda v seznamu pojištěnců za které platí pojistné stát částečný invalidní důchod nenašel ... viz § 7 zákona o veřejném zdravotním pojištění
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod paysoft 21. 11. 2007 23:51

Viz par 7, odstavec 1 písmeno b, poživatelé důchodů. Podle Mzdové účetní od Anagu se to týká VŠECH důchodů (i vdovského, vdoveckého, případně sirotčího).

Pozn. Jinak to mám z vlastní zkušenosti jako ČID mám podnikání jako vedlejší činnost
paysoft
paysoft
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 21. 11. 2007 23:57

aha ... já myslel ze to je jenom starobní důchod ... díky :-)
Rop
Diskutér