DPH ve smlouve u neplatce DPH

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod fulim 13. 12. 2007 20:53

Jsem neplatce DPH a prodavam vyrobek zakaznikovi, kterym je statni organizace. Zakaznik me nuti uzavrit smlouvu, ve ktere je cena rozepsana vcetne DPH a zaroven je u toho napsano, ze nejsem platce. Je to nelogicke, ale tvrdi mi, ze to tak proste musi byt. Fakturu chce zakaznik ode mne pritom vystavit klasicky , tedy jako od neplatce. Moje otazka zni, jestli muzu takovou smlouvu podepsat. Abych nemel problemy s financnim uradem. Jeste to upresnim na prikladu:
SMLOUVA:
Dodavatel neni platce DPH.
vyrobek | cena bez DPH 1000,- Kc | cena vcetne DPH 19% 1190,- Kc

FAKTURA:
Nejsem platce DPH.
vyrobek | cena 1190,- Kc
fulim
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 13. 12. 2007 22:30

ve smlouvě by žádné DPH být nemělo .... jinak ustanovení o ceně je neplatné ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor

Odeslat příspěvekod fulim 13. 12. 2007 22:54

lze se odvolt na nejaky paragraf prislusneho zakona? abych vedel cim mam oponovat. Znate jak je to u statnich organizaci, nechteji menit prichystanou smlouvu a nabadaji me at to neresim a podepisu.
fulim
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 14. 12. 2007 00:03

fulim: a co to obratit, zeptat se na zaklade ceho to vyzaduji takto oni? :wink:
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod fulim 14. 12. 2007 00:27

to uz jsem zkousel, je to strasna byrokracie, proste nato maji sablonu a tu pouzivaji, to je jejich odpoved. Divim se, ze jsem prvni kdo jim to nechce v tomhle zneni podepsat. Vycitaji mi, ze delam problemy a jednaji z pozice sily. Problem je v tom, ze lide, se kterymi jednam tu smlouvu dostanou odnekud ze "shora" a to je pro ne "svate". Je to opravdu slozita situace, ve smlouve je zaroven, ze nejsem platce DPH a zaroven cena uvedena s DPH. Nevim jak by se na to financni urad tvaril.
fulim
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod M2M 14. 12. 2007 08:45

Já řeším podobný problém, prodávám výrobky od jedné firmy, která prodává PC komponenty a spotřební elektroniku. Nejsem plátce DPH. Mám placený eshop této firmy a na stránkách mám též upozornění že nejsem plátce dph (http://www.shop.mdata.cz).
Když si někdo z eshopu objedná výrobek, tak firma jim to pošle na adresu ale prodávající jsem já. Na faktuře je cena s i bez DPH, tak jak má být.KDyž jsem se jich zeptal, jak pozná zákazních že nejsem látce DPH, tak řekli že snad podle toho že nemám DICO. Zajímá mě jestli je vše takto v pořádku nebo jestli na faktuře od nich musí být u mě poznámka že nejsem plátce DPH. Také bych nerad aby jsem měl problém s finančním úřadem. Představte si že si někdo objedná zboží, přehlédne že na stránkách mám napsáno že nejsem plátce DPH a pak to bude chtít odečíst.
M2M
Diskutér

Odeslat příspěvekod fulim 14. 12. 2007 08:54

to ze mate DIC nehraje zadnou roli, DIC maji vsichni kdo jsou registrovani u financniho uradu, platci i neplatci. DIC je pouze identifikator, aby financni urad vedel s kym ma tu cest.
fulim
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Raziel-CZ 14. 12. 2007 09:12

fulim píše:to ze mate DIC nehraje zadnou roli, DIC maji vsichni kdo jsou registrovani u financniho uradu, platci i neplatci. DIC je pouze identifikator, aby financni urad vedel s kym ma tu cest.

To je IČO. DIČ neplátce nemá.
ICT servis & poradce, CEO, CIO, CQO a krizový manažer na volné noze; sociální psycholog; futurolog; návrhář; korektor; kritik; regionální koordinátor Hnutí Zeitgeist Česká republika pro Prahu a středočeský kraj. Kontakt viz profil.
Raziel-CZ
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod fulim 14. 12. 2007 09:21

Prosim vas nevnasejte do toho jeste vetsi chaos. Vsichni kdo jsou registrovani u financniho uradu maji DIC. DIC neznamena jen DPH ale napr. i dan z prijmu, silnicni dan atd. Podivejte se jak vypada prihlaska k registraci http://i.iinfo.cz/urs-att/5101_12-113490160187875.pdf, bod 01
fulim
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 14. 12. 2007 09:42

Raziel-CZ: naopak, DIC maji uplne vsichni.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod Rop 14. 12. 2007 10:17

Takže to vezmeme postupně:
1. IČO (identifikační číslo organizace) je dnes již IČ (identifikační číslo)
2. DIČ mají všechny osoby, které jsou registrovány k daním na FU viz § 33 odst. 12 a 13 zákona o správě daní a poplatků, ovšem uvádět ho mohou jen v komunikaci s finančním úřadem nebo pokud jsou plátci DPH tak jej musí uvádět na daňových dokladech viz např § 28 zákona o DPH .... v případě, že osoba není plátcem DPH tak ho uvádět na dokladech nesmí!!!!, kromě výjimky registrační pokladny (ale ta se od 1. 1. 2008 ruší).
3. vyčíslit DPH na dokladě může jenom plátce DPH. Neplátce nesmí na dokladě uvést tyto údaje: "Daňový doklad", "Datum uskutečnění zdanitelného plnění", "DIČ", "Cena bez DPH", "Sazba DPH", "Částka DPH" a "Cena včetně DPH" a nesmí na dokladě být tzn. daňová rekapitulace. Pro lepší orientaci by na dokladě měla být věta typu "Nejsem plátce DPH" ... v prípadě že vaše doklady toto porušují vystavujete se riziku pokuty dle § 37 zákona o správě daní a poplatků (opakovaně až 2 000 000 Kč)
Naposledy upravil Rop dne 14. 12. 2007 10:44, celkově upraveno 3
Rop
Moderátor

Odeslat příspěvekod M2M 14. 12. 2007 10:29

Já ale na ŽL DICO nemám a slyšel jsem že mám uvádět jako DICO své rodné číslo, to je asi nějaká blbost ne.
M2M
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 14. 12. 2007 10:32

DIČ nemá s živnostenským listem nic společného ... DIČ přiděluje FU ... a to lejstro se jmenuje "Osvědčení o registraci" ... pokud máte ŽL pak musíte mít i Osvědčení o registraci (respektive do 30ti dnů od vydání ŽL) ... jinak DIČ je u fyzických osob ve tvaru CZrodné_číslo
Rop
Moderátor

Odeslat příspěvekod fulim 14. 12. 2007 10:42

V tom §28 zakona o DPH je v prvnim bode napsano co se povazuje za danovy doklad a dale co ma obsahovat. Nikde ale neni napsano co ma, muze nebo nesmi obsahovat smlouva. Muze zakaznik smlouvu pouzit jako danovy doklad a vystavit me tak riziku sankci ze strany FU, v pripade, ze bych souhlasil se smlouvou, kde je cena rozpocitana na DPH a bez ? Podle bodu 1 onoho paragrafu smlouva danovy doklad neni a tak na ni muze teoreticky byt cokoliv nebo se pletu?
Naposledy upravil fulim dne 14. 12. 2007 10:45, celkově upraveno 2
fulim
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 14. 12. 2007 10:44

4. at ta smlouva ... je otázka jestli by vás FU nepronásledoval za porušení toho co jsem napsal výše ... každopádně to není daňový doklad ... ale tím že uvedete DPH do smlouvy a následně jej nechcete je porušení § 2 odst. 1 zákona o cenách, neboť sjednaná cena ze smlouvy není požadována a není ani zaplacena.
Rop
Moderátor

Další stránka