Neopravnene podnikani ?

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Obyvatel 4. 1. 2008 13:31

Dobry den, mel bych dotaz odhledne mozneho napadeni ze strany ZU a oznaceni fakturovane prace/sluzby jako "neopravnene podnikani", protoze to podle nich nebude spadat do oboru, na ktery ma clovek ZL.

Situace je takova, ze plno volnych zivnosti se prekryva a ani na urade vam prilis neporadi. Samozrejme, lze mit 20 ZL ale to je ponekud neprakticke a i drahe (k ocekavane zmene slouceni do jednoho od 1.1.2008 bohuzel nedoslo). Jde mi o to, jaky postih lze v takove situaci ocekavat.

Docetl jsem se, ze je to pokuta do vyse 50 000 Kc. Jenze to pry neni vse, zaroven je to pry klasifikovano jako trestny cin, pokud by takova faktura ci vice faktur bylo celkove na castku vyssi nez 50 000 Kc. To neni zase moc, staci prakticky jedina "napadena" faktura a z cloveka je razem kriminalnik, i kdyz ze vseho odvedl radne dane (neplatce DPH) ? To mi prijde i na pomery zdejsiho absurdistanu, absurdni. Informace jsem nasel zde http://ucto2000.cz/KONFER/konf0202.htm predevsim ten posledni prispevek.

Dekuji za pripadnou odpoved.
Obyvatel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 4. 1. 2008 19:31

Přesně tak ... pokuty od živnostenského zákona jsou popsány v § 63a živnostenského zákona, ustanovení o tom, že pokuty nemají vliv na ustanovení trestního zákona je v § 64 živnostenského zákona a klasifikace neoprávněného podnikání pro účely trestního řízení je uvedena v § 118 trestního zákona
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Obyvatel 4. 1. 2008 19:52

V te klasifikaci je ovsem ponekud vagni pojem "Kdo neoprávněně ve větším rozsahu poskytuje" ktery nevypada, ze je presne definovan. Kazdopadne mi prijde zvlastni, ze se timto zda se vubec nerozlisuje podnikani "nacerno" (tedy bez IC) a jen nestastna (uradem neakceptovana) formulace na fakture. Dovedeno do krajnosti, pak by asi clovek mel s kazdou fakturou bezet na ZU zda-li je to tak spravne nebo si poridit vsech 125 ZL.
Obyvatel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 4. 1. 2008 23:00

Vetsi rozsah vzdy urcuje soud jako precedens .... on neni definovan nikde ... ale urcite mnozstvi (castka) se uz tak bere :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Obyvatel 5. 1. 2008 11:35

Mimochodem, oni mit "pro jistotu" vice ZL zda se take neni resenim, protoze udajne plati "pokud máte více ŽL a některou z činností neprovozujete 6 měsíců, tak jste povinni toto konkrétní podnikání přerušit", viz http://business.center.cz/business/disk ... ?id=327359

Je to opravdu neuveritelny Kocourkov, uz aby zacla platit ta novela kde se tyhle pitomosti snad konecne vyresi.
Obyvatel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 17. 1. 2008 11:24

Ja jsem nejak nenasel zadne ustanoveni k tomuto vztahující se v zákoně .... můžete mě tam odkázat?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zadirr 17. 1. 2008 12:20

Myslím že se nejspíš opírají o §31 zákona o živnostenském podnikání:

(12) Přerušení provozování živnosti na dobu delší než 6 měsíců je podnikatel povinen předem písemně oznámit živnostenskému úřadu. Provozování živnosti lze přerušit vždy nejdéle na dobu 2 let. Živnost je přerušena dnem doručení oznámení o přerušení provozování živnosti živnostenskému úřadu nebo pozdějším datem uvedeným v oznámení.

Jenže když dejme tomu učím jazyky a zároveň dělám překlady, ale půl roku neseženu žádnou zakázku na překlad a pouze učím, tak po mě určitě nemůže žádný úřad půl roku předem chtít vědět, že v následujícím půlroce neseženu žádnou zakázku na překládání. České zákony sice občas postrádají logiku, ale myslím že zas tak daleko aby po člověku chtěly předpovídat budoucnost to ještě nedošlo.

Ta povinnost ohlásit přerušení se myslím používá, když někdo opravdu přestane na nějakou dobu úplně podnikat, třeba jede na rok do zahraničí a podobně.
zadirr
Diskutér

Odeslat příspěvekod KubaPa 17. 1. 2008 13:30

Já to chápu taky tak, že pro některou ze svých živností nemít nějakou dobu zakázky ničemu nevadí. To přerušení se používá, pokud plánujete opravdu podnikání přerušit a nechcete po tu dobu platit zdravotní a sociální a nechcete, aby vám nabíhala ta částka minimální daně (což by teď mělo zase odpadnout tak jako tak)
KubaPa
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 17. 1. 2008 14:21

No já si taky právě říkám ... takže jsem si to myslel správně ... čili povinnost to je jenom když to budu dopředu vědět :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kvalt 21. 1. 2008 09:39

Rop píše:Vetsi rozsah vzdy urcuje soud jako precedens .... on neni definovan nikde ... ale urcite mnozstvi (castka) se uz tak bere :-)

Ten "větší rozsah" je určen přímo trestním zákonem a myslí se tím rozsah dosahující nejméně částky 50 000 Kč.
kvalt
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků