Dovolená - různé úvazky

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod spynet 8. 1. 2008 13:47

Dobrý den.

Mám dotaz ohledně dovolené. Naše nezisková organizace pracuje na různých projektech a zaměstnává zaměstnance. Na každý projekt mají zaměstnanci uzavřenou pracovní smlouvu s různými úvazky. Jak je to s nárokem těchto zaměstnanců na dovolenou?
Př.
Zaměstnanec má DPČ (dohodu o pracovní činnosti) na 0,5 úvazku v jednom projektu po celý rok a druhou DPČ na 0,5 úvazku v druhém projektu od března do konce roku.
Na jakou dovolenou má zaměstnanec nárok? Moje úvaha - 10 dní na první DPČ a 8 dní druhá DPČ?

Jak by to bylo v případě, že zaměstnanec má jenom 0,5 úvazku?
A jak v případě, že má 0,5 úvazku + 10 hodin měsíčně?

Děkuji za odpověď
spynet
Návštěvník

Odeslat příspěvekod SocPredator 8. 1. 2008 16:24

DPČ dovolenou snad vůbec nemá. Nebo je specifikováno ve smlouvě.

Zaměstnanec na půl úvazku s pracovní smlouvou má nárok na 20 dní
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod papshop 8. 1. 2008 20:35

nevím, ale snad krácenou k části uvazku, ne?
papshop
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 8. 1. 2008 21:27

No krácená by ani být nemusela. Jeho pracovní den má řekněme 4 hodiny. Tak má nárok na dovolenou ve výši dvaceti čtyřhodinových směn.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod WonDrak 9. 1. 2008 00:35

taky bych to viděl zhruba tak. Podle mě je jedno jakej to je úvazek, ale když pracuje každý den, tak má nárok na standartní dovolenou podle zákona. Ale většinou to má zaměstanavatel se zaměstnancem ošetřené ve smlouvě.
Zatím, co člověk chce si musí jít, ať to stojí, co to stojí. (doporučuji film Factotum)
WonDrak
Diskutér

Odeslat příspěvekod vari 9. 1. 2008 08:57

Pokud odpracuje celý rok, tak má nárok na čtyři týdny dovolené. Den je pro něho počet hodin z pracovního rozvrhu. Náhrada se počítá za hodiny a tak dostane zaplaceno za den dovolené počet hodin z rozvrhu práce.
vari
Diskutér

Odeslat příspěvekod spynet 9. 1. 2008 15:57

Jak se správně zaokrouhluje při výpočtu mzdy a náhrady za dovolenou?
Je správně výpočet na příkladu?
Chci vyplatit náhradu za dovolenou na 3 dny v prosinci.
Září, říjen, listopad - základní mzda za odpracované hodiny 3x15100,- celkem 45300,-
pracovních dní září 19, říjen 23 listopad 22 celkem 64 dní prosinec 18dní
v září již čerpal dovolenou 5 dní.
Výpočet náhrady za dovolenou na den: 45300/(64-5)=767,7966 Zaokrouhluje se nějak?
Nebo se nezaokrouhluje a vypočítá za celou dovolenou 767,7966*3=2303,3898 Jak je to tady se zaokrouhlováním?

Základní mzda za prosinec na den: 15100/18=838,888 Zaokrouhluje se nějak?
zákl. mzda 838,888*(18-3)=12583,333 Jak je to se zaokrouhlováním tady?

Díky za odpověď
spynet
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vari 9. 1. 2008 16:35

Průměr se zaokrouhluje na haléře. Průměr pro náhradu se počítá podle odpracovaných hodin za rozhodné období, v tomto případě je to předcházející kalendářní čtvrtletí.
Zjednodušeně:
hrubá mzda / odpracované hodiny = průměr pro náhrady
Náhrada za dovolenou = průměr pro náhrady * dny dovolené * denní hodiny podle pracovního úvazku (podle rozvrhu pracovní doby).
vari
Diskutér