Jak vypsat a vystavit fakturu?

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Rop 3. 2. 2008 13:27

zidane: Možnost záměny s daňovým dokladem (s tím od plátce DPH) ... neplátce se rozlišuje od pláce (v celoevropském měřítku) tím, že neuvádí DIČ ...
neplátce má sice přiděleno DIČ, ale používá ho jen v komunikaci s FU, kde záměna nehrozí :-)

Gooorila: upřesním ... ono to je interní pro neplátce (i firma může být neplátcem) ...

Takže neplátce DPH na svém dokladu nesmí mít DIČ, pojem "daňový doklad", pojem "datum uskutečnění zdanitelného plnění" a jakkoliv vyjádřené DPH (sazbu, částku, cenu bez daně atd.) ....

A hlavně pokud budete kupovat něco z EU ... nesdělujte (jako neplátci) DIČ ... a naučte se větu v příslušném jazyce "Nejsem plátce DPH" :-) ... tady hrozí okradení 2 států na DPH ... :-)

Edit: jo jinak vzpoměl jsem si kde jsem toto nařízení viděl ... je to ve směrnici EU ... a vzhledem k tomu, že jsme v EU tak pro nás platí jejich pravidla :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Gooorila 4. 2. 2008 08:29

Protože se nemohu spojit s posledním (i když nejslibnějším) tipem na daňového poradce, již s předstihem se zeptám:
Jak nalézt daňového poradce?
Koukal jsem na trh práce na stránkách komory daňových poradců, kde jsem se polekal všech vypsaných specializací nalezených, kde předpokládám nebudu perspektivní ke spolupráci (má činnost je jen jako přivýdělek k zaměstnání a celé je to jen o tom, že jednou měsíčně vyfakturuji jiné firmě konkrétní částku a protože je předpoklad právě 1-2 faktur měsíčně a účetní jsou placeni dle položky, nebude to moc lukrativní :o). Takže:
Najde se zde daňový poradce z Ostravy, který by byl schopen řešit za mě otázky účetnictví, daňového přiznání, poradí co lze/nelze odepsat z nákladů a celkově poradit právě ve věcech, které jsou pro mne španělská vesnice?
Nebo je nějaký trh práce, kde bych poradce nalezl?
Připadá mi to totiž tak, že ač je to co potřebuji velmi jednoduché, vhodnou radou o odpisu mi poradce vydělá více peněz, než kolik mě bude stát a ještě je zde předpoklad, že nebudu řešit pokuty a nedostatky na finančním úřadě, protože jsem někde udělal nesmyslnou botu :o).
Jestliže se najde někdo přímo zde (a nebo si na to někdo troufne i po internetu, kde bych sem tam napsal nějaký dotaz a on by mi jen napsal "udělej tohle, tohle napiš tam, tohle naskenuj a pošli mi...), napište mi. Jak jsem psal, čekám až se spojím se členem rodiny, který by to doufám měl zvládnout, ale jestli do toho nebude chtít jít, ať mám zálohu. Dík
Gooorila
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 4. 2. 2008 10:12

No ... daňový (účetní) poradce se hledá nejlépe dle toho co umí ... takže nehledejte daňového poradce, ale hledejte nějaké malé podnikatele a zkuste se jich zeptat, kdo jim vede daňovou evidenci ... z mojí zkušenosti totiž vyplývá, že čím má daňový poradce větší reklamu, tím je horší
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 25. 2. 2008 16:51

Zajímalo by mě, zda si mohu na fakturu napsat větičku "Při opožděné úhradě účtujeme navíc z fakt. částky za každý den prodlení smluvní pokutu 1 %" a toto následně uplatnit v případě, že mi peníze nedorazí.

Žádnou písemnou smlouvu jsme neuzavřeli, pouze zašlu běžnou fakturu s touto kouzelnou větičkou.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 25. 2. 2008 19:26

stanislav.stribrny: napsat tam jde cokoliv, ale mám obavu z vymahatelnosti...
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 25. 2. 2008 20:21

Jde mi hlavně o to, zastrašit neplatiče či pozdní platiče. Dost s tím poslední dobou zápasím. A uzavírat smlouva také nejde na všechno a vždy.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod vari 25. 2. 2008 20:51

1. Zastrašovat nelze, může být i trestným činem.
2. Je standardní postup pro penalizaci, pokud tam napíšete nesmysl, tak odběratel vám může fakturu vrátit. Pozor na úroky z prodlení, ty nesmějí odporovat dobrým mravům.
vari
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 25. 2. 2008 22:52

běžný úrok z prodlení je repo + 7 % (repo platné na počátku pololetí)... čili teď 10,5 % p.a. ... coz znamena 0,029 % denně :-) Z milionu to dělá 290 Kč denně :-) viz § 1 nařízení vlády č. 142/1994 Sb., kterým se stanoví výše úroků z prodlení a poplatku z prodlení podle občanského zákoníku
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 26. 2. 2008 11:21

Rop: smluvní pokuta a úrok z prodlení jsou 2 různí věci. Doteď jsem žil v tom, že úrok z prodlení je podle obch.z. 0,05% denně.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 26. 2. 2008 13:10

Ano zcela zásadní rozdíl:
1. smluvní pokuta - musí být sjednána ve smlouvě a týká se i nepeněžního plnění (čili například i pokuta za nedodání zboží v termínu atd) - musí být přiměřená jinak ji soud může snížit
2. úrok z prodlení - nemusí být sjednán ve smlouvě (a vztahuje se pouze na peněžní plnění):
a) je sjednán ve smlouvě - musí být přiměřený, jinak je nevymahatelný
b) není sjednán ve smlouvě - řídí repo + 7 % platných na začátku pololetí ve kterém závazek vzniknul

Čili pokud na fakturu uvedete smluvní pokutu, nebo nesjednaný úrok z prodlení, tak vám tu fakturu někdo omlátí o hlavu, a pokud to začnete vymáhat, tak to stejně nevymůžete. Takže tam nepsat nic (úrok z prodlení stejně nabíhá), nebo tam napsat "Výše úroku z prodlení se stanoví dle práva občanského - ke dni vzniku závazku 10,5 % p. a."

Jinak § 300 - 302 Obchodního zákoníku a § 369 obchodního zákoníku.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků