Autorský honorář - jak na danění

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod netrunner 5. 2. 2008 10:57

Hezký den vespolek,
rád bych se zeptal, jestli mi někdo neporadí, jak přesně mám danit autorské honoráře, které vyplácím svým přispěvovatelům. Zatím jsem pochopil, že vezmu částka, kterou jim dám na ruku, tvoří 85 % výdaje, zbytek (15 %) je srážková daň. Můžu si tedy zapsat do DE náklad třebas 1000 Kč když jsem jim vyplatil 850 Kč?
Jak poté mám srážkovou daň přiznat? Jde to nějak hormadně, nebo budu muset vypisovat na každého zvláštní přiznání? V tom mám poněkud guláš...

Ještě bych se chtěl zeptat, co mám přispěvovatelům říci ohledně toho, jak mají s příjmem dále nakládat, tedy jestli z toho mají platit ještě nějaké zdravotní a sociální nebo jak to je....

Díky.
netrunner
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 5. 2. 2008 11:23

Do deníku píšete to co vyplácíte ... čili 850 ... těch 150 tam napíšete až když je odešlete na FU ....
Na FU odesíláte nějaký výkaz o srážkové dani z mezd ... on není přesně stanoven ... ale poslat jim ho musíte ... a na konci roku vyúčtování srážkových mezd ... to je sice trochu zbytečná byrokracie ... ale nutná byrokracie ...

Jinak příjem je zdaněn a pokud mě paměť nemate tak je osvobozen od SP ... nevím jak je to přesně v tomto případě s zdravotním ...

Každopádně stejně musíte na FU se zaregistrovat jako plátce srážkové daně ... a tam vám řeknou co po vás měsíčně a ročně budou chtít ...
a zkuste zavolat na zdravotní pojišťovnu jak to je s tím ZP .. :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků