Zrizeni ZL + zustat zamestnan

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod davidas 18. 2. 2008 19:20

Mam dotaz,chci si zridit ZL na nakup prodej,ale chci zustat trvale zamestnan- je to mozne ?

Dale by mne zajimalo jakym zpusobem by se resilo soc. a zdrav. pojisteni atd.,nebo je-li to vubec mozne podnikat a zustat trvale zamestnan.

Jaky to bude mit dopad (financni) na dan kterou budu odvadet statu ze mzdy a z zivnosti?

Co vse potrebuji k zrizeni ZL?

Predem diky.
davidas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 18. 2. 2008 22:21

1. ano

2. při výdělku víc než 96 000 Kč se jedná o vedlejší činnost ... čili do zisku ze živnosti cca 50 000 Kč neplatíte žádné SP ... ZP platíte při jakémkoliv zisku ... zálohy neplatíte ...

3. dan ... nevrátí vám tolik zpět ze zaměstnání ... možná i něco zaplatíte ... to je jak věštit z věštecké koule

4. návod
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod davidas 21. 2. 2008 11:45

dale by me jeste zajimalo,jak je to s nazvem firmy,zaregistroval jsem se na ZU,a ptal se jestli muzu uvest nazev firmy misto jmena a prijmeni,bylo mi receno ze je tohle mozne,ale u obchodniho soudu v Ostrave,muzu si tam nekde bokem na razitku a vizitce uvest nazev firmy i kdyz to nebude zapsano u obchodniho soudu?

jeste resim dalsi vec ohledne platce ci neplatce DPH,zivnost zatim hodlam provozovat jako vedlejsi cinnost pri zamestnani,co mi navrhujete ohledne teto zalezitosti,zustat neplatcem,nebo primo zridit platce DPH?
davidas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 21. 2. 2008 13:47

přečtěte si téma o živnosti fyzické osoby a dodatku
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod KubaPa 21. 2. 2008 19:16

davidas píše:jeste resim dalsi vec ohledne platce ci neplatce DPH,zivnost zatim hodlam provozovat jako vedlejsi cinnost pri zamestnani,co mi navrhujete ohledne teto zalezitosti,zustat neplatcem,nebo primo zridit platce DPH?
To nezáleží ani tak na tom, jestli máte nebo nemáte vedle živnosti zaměstnání, ale hlavně na tom, kdo budou vaši ddavatelé a zákazníci. Předpokládejme, že nedosáhnete minimálního obratu, abyste se látcem DPH musel stát povinně. Obecně řečeno se nevyplatí přerušovat řetězec plátců - pokud budete nakupovat od plátců a prodávat zase plátcům, bude výhodné se také stát plátcem. Pokud byste nakupoval od neplátců a prodával opět neplátcům, je výhodné nebýt plátcem. atd. Je samozřejmě možné, že to budete mít na obou stranách namíchané - pak záleží na konkrétním případě. Také v případě že obrat bude velmi malý, může být dobrovolná přihláška k DPH i v tom prvním případě znamenat víc práce, než užitku...
KubaPa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 21. 2. 2008 20:31

k tomu plátcovství DPH ... zkuste téma Plátce dph ano x ne :-)
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod davidas 24. 2. 2008 21:20

Rop píše:přečtěte si téma o aurl=http://forum.finexpert.cz/viewtopic.php?t=974]živnosti fyzické osoby a dodatkuk/url]

procetl jsem si,ale ty odkazovane prispevky jsou starsiho data,takze nevim na cem jsem

v praxi by to melo vypadat takto firma je na jmeno prijimeni

jan novak

chtel bych to asi takto jndata jan novak

muzu si tohle uvest na razitku ? nejakym nevyraznym zpusobem pokud mozno i nekde bokem?
davidas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 24. 2. 2008 21:38

Jan Novák JNData ... musí to být dodatek ... tj nikoliv před jménem ale za ním :-)
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod zadirr 24. 2. 2008 22:16

S dodatky sice nemám osobní zkušenosti, zatím jsem si vystačil se jménem a příjmením, ale není to tak, že za jménem musí být rozlišující dodatek, který zároveň musí byt zapsaný na ŽÚ?

Zákony určují, co musí být na faktuře. Zakazuje ale nějaký zákon, co tam být nesmí? Na faktury se běžně dává grafické logo, proč by tam nemohlo být někde v rohu grafické logo složené z písmen JNData? Samozřejmě že obchodní firma musí zůstat "Jan Novák", případně "Jan Novák, JNData".

Navíc jak má vypadat razítko nikde definované není, takže tam podle mě může být klidně traktor a sluníčko s nápisem JNData uprostřed :-)
zadirr
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 24. 2. 2008 23:39

a) nemusí ... viz diskuze na kterou jsem tu dával odkaz

b) viz § 8 odst. 2 obchodního zákoníku:
Kód: Vybrat vše
právní úkony je povinen činit, je-li fyzickou osobou, pod svým jménem a příjmením a je-li právnickou osobou, pod svým názvem. U svého jména a příjmení nebo názvu může podnikatel nezapsaný v obchodním rejstříku užívat při podnikání odlišující dodatek nebo další označení za předpokladu, že nepůsobí klamavě a jeho užívání je v souladu s právními předpisy i dobrými mravy soutěže; takový dodatek nebo označení není firmou a je chráněn právem proti nekalé soutěži.

a dále viz § 13 a odst 1. obchodního zákoníku:
Kód: Vybrat vše
Každý podnikatel je povinen na všech objednávkách, obchodních dopisech, fakturách, smlouvách a v rámci informací zpřístupňovaných veřejnosti prostřednictvím dálkového přístupu (dále jen "internetové stránky") uvádět údaj o své firmě, jménu nebo názvu, sídle nebo místu podnikání a identifikačním čísle; podnikatelé zapsaní v obchodním rejstříku též údaj o tomto zápisu, včetně spisové značky, a podnikatelé nezapsaní v obchodním rejstříku též údaj o zápisu do jiné evidence, v níž jsou zapsáni.

Takže tam může být třeba medvěd s pštrosem ... ale v kolonce údajů o vás musí být oficiální údaje ... plus možný dodatek

c) pokud už někdo chce blbnout s razítkem (viz téma Faktura a razítko) tak platí to viz bod b) pokud razítko používáte pro identifikace ... osobně bych razítko neřešil a nepoužíval
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod davidas 25. 2. 2008 05:33

zadirr píše:[color=darkblue]S dodatky sice nemám osobní zkušenosti, zatím jsem si vystačil se jménem a příjmením, ale není to tak, že za jménem musí být rozlišující dodatek, který zároveň musí byt zapsaný na ŽÚ?
davidas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod davidas 29. 2. 2008 05:18

ještě bych se zeptal jak je to s bankovním účtem,musím mít zvlášť založený účet když podnikám na vedlejší činnost?
davidas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 29. 2. 2008 07:20

nemusíte ... podívejte se na diskuzi Jaký podnikatelský účet?
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod panet 30. 3. 2008 16:44

Rop píše:1. ano

2. při výdělku víc než 96 000 Kč se jedná o vedlejší činnost ... čili do zisku ze živnosti cca 50 000 Kč neplatíte žádné SP ... ZP platíte při jakémkoliv zisku ... zálohy neplatíte ...

o/quote]

ASi to bude vypadat blbe, ale pokud prijmy z cinnosti budu mit treba 60000Kc a vykazu naklady 30000Kc, pocita se zisk jako 30000? Tudiz se na mne bude vztahovat vyse citovane?

Stojim totiz pred rozhodnutim, jestli urcitou cinnost (sprava site) mam vykonavat jako zamestnanec na vedlejsi uvazek s platem prave do cca 5000Kc hrubeho nebo to vzit na zivnostnak s tim, ze mam sanci ledacos (literaturu, techniku a podobne) dat do nakladu a tim vlastne na dani zaplatit mene nez kdyz se zamestnam a nikdo mi nic neproplati.

Je moje uvaha spravna?

Dekuji
a
panet
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 30. 3. 2008 17:23

Ano ... zisk bude 30 000 Kč :-)

A na ten zbytek taky ano :-)
Rop
Diskutér