Podnikatelské auto nebo soukromé auto pro podnikání?

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod M2M 18. 2. 2008 21:44

Řeším nyní takovou věc. Doposavaď jsem používal své soukromé auto pro podnikání. Nemusel jsem psát cesťáky ale knihu jízd. Mám to jako přivýdělek a vydělám si cca 20 000Kč měsíčně. Najedu měsíčně cca 805km, což je cca 4728Kč v knize jízd měsíčně.

Nicméně nyní každý rok servisní prohlídka, pojištění 20000Kč ročně, tento rok letní pneu 13000Kč, 2000Kč nafta měsíčně + nějaké drobné opravy. Toto si dnes nemohu odečíst.

Nejsem plátce DPH.
Přemýšlím jestli se mi nevyplatí mít toto auto pro podnikání. Tedy všechny náklady bych si mohl odečíst. Lze nějak zjistit, spočítat jestli je pro mě lepší to či ono?

Jizdy - přibližně na rok 2008 - 9660Km = 59602kč
Výdělek za rok 2008 cca = 240 000Kč
Náklady na uto rok 2008 = cca 57000Kč + roční prohlídka,nepředvídané opravy

Co se mi vyplatí?
M2M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mikicz 18. 2. 2008 22:39

nevidím jednu důležitou věc. cenu auta.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář

Odeslat příspěvekod Rop 18. 2. 2008 23:04

A co soukromé jízdy? Jsou nějaké? Pokud ano tak není co řešit ... auto do podnikání nelze dát ... nebo všechno deklarovat jako podnikatelské jízdy
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod M2M 19. 2. 2008 13:19

Nějaké soukromé jízdy jsou, to je právě problém. To nelze jakoby si půjčit auto na soukromou jízdu? To všechny soukromé jízdy firemních aut jsou jako podnikatelské jízdy?Deklarovat vše jako podnikatelskou jízdu to se mi nechce.
M2M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ovo 7. 4. 2008 21:49

Nevím, jestli je to stále tak, ale náklady jsem kdysi dělil poměrem kilometrů ujetých pro živnost a soukromě, podle knihy jízd.
Ovocné víno každý den, tvůj život se změní v sen.
Ovo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 8. 4. 2008 00:09

A jak jste dělil odpisy?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod vari 8. 4. 2008 17:48

Poměrem služebních a soukromých jízd se upravují veškeré náklady vyjma odpisů. Je to někde v zápise KOV KDP ještě z dob náměstkyně Treziové.
vari
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vari 8. 4. 2008 17:49

Poměrem služebních a soukromých jízd se upravují veškeré náklady vyjma odpisů. Je to někde v zápise KOV KDP ještě z dob náměstkyně Treziové.
vari
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vari 8. 4. 2008 17:52

vari
Mírně pokročilý