Insolvence, cizí živnosťák

Běžné účty, úvěry, leasing, hypotéky, pohledávky a podobně

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod limec 10. 5. 2021 11:52

Známý v insolvenci potřebuje cizí živnosťák aby mohl fakturovat.
Kdybych mu vypomohl a zařídil si živnost jaké mně hrozí rizika? Co když nebude platit daně, socialní, zdravotní?
Fakt bych mu rád pomohl, on se do problémů dostal protože ručil teď již bývalé přítelkyni při úvěru, ale sám bych se nerad dostal do problémů.
limec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mzahradnik 10. 5. 2021 11:59

Tak to se do problémů dostanete určitě.
Jedině snad, že to bude vaše živnost, se všemi povinnostmi .
A onoho známého nějak u sebe zaměstnáte, třeba na černo.
mzahradnik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 10. 5. 2021 12:48

1. všichni dlužníci lžou. VŠICHNI O tom, jak se do dluhů dostali, o jejich výši o tom, kdo za to může. To měj na paměti, když budeš s někým takovým spolupracovat. A ano, i dobří známí a kamarádi lžou o svých dluzích.

2. pleteš si vlastní oprátku. Nevím, jestli jsem schopen obsáhnout všechna rizika, co ti hrozí, od těch méně významných jako nějaké pokuta od živnostenského úřadu za nějaké porušení ledasčehos, přes ta významnější jako je ručení celým svým majetkem (odpovědnost za vady, odpovědnost za způsobenou újmu) po ta nejvýznamnější jako je trestný čin poškozování věřitele (pokud vaše společné jednání povede ke krácení práv věřitelů - zatajování příjmů).

ne, ne, NE! Tohle si může dovolit člověk, který nemá co ztratit, takové to hop nebo trop, když to vyjde super, když ne, co mi vezmou, když už nic nemám.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xsw 10. 5. 2021 13:32

V insolvenci může mít klidně svůj vlastní živnostňák, nepotřebuje cizí.
xsw
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 10. 5. 2021 13:43

Předpokládám, že mu jde o "odklon" příjmů (=poškozování věřitele)
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 10. 5. 2021 13:59

limec: § 222 odst. 2 písm. a) trestního zákoníku.
Účelem této "transakce" je zatajení příjmů před insolvenčním správcem. Jestli ti to za ty dva roky (pravda bylo by to asi podmíněný trest) stojí, tak prosím.

A pokud bys ze svého podnikání řádně neplatil daně, tak tam je sazba 2-8 let :lol:
Ono to totiž bude tvoje podnikání.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xsw 10. 5. 2021 15:31

Takové známé je lepší neznat. :D
xsw
Trvalý BAN


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků