Proč navyšovat základní kapitál?

Běžné účty, úvěry, leasing, hypotéky, pohledávky a podobně

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod zadirr 1. 6. 2009 23:02

Kámoš teď navyšoval základní kapitál svojí firmy z 200 na 500. Notářovi zaplatil 9 (slovy "devět-tisíc-českopeněz"), litr dal za změnu v obchodním rejstříku. To máme kulatou desítku. Ty peníze tam samozřejmě nenasypal jen tak že nevěděl co s nima, ale proto aby je rozmnožil a pak si je zase vybral, ale až je párkrát protočí a rozmnoží a bude si je chtít vzít zpátky, tak z těch svých třech stovek bude muset dát stovku státu na daních z příjmu.

Naproti tomu jiný můj známý má dlouhodobě půjčené řádově miliony do svojí firmy, z těch půjčených peněz mu jeho firma pravidelně vyplácí úroky (které se daní mnohem líp než kdyby si vyplácel zisk), až jednou bude chtít peníze z firmy vytáhnout tak si je prostě vrátí tak jak je do firmy dal a nebude muset dát výkupné státu.

Nemůžu si pomoct, ale druhý scénář mi připadá daleko výhodnější než ten první. Uměl by mi někdo říct rozumný důvod, proč lidi navyšují základní kapitál, když je tady i ta druhá možnost?

Mám jakousi prenatální vzpomínku, že mi kdysi kdosi (nejspíš ve škole) říkal, že když má firma vyšší základní kapitál, tak to lépe působí na zákazníky, ale to mi připadá jako velmi teoretický argument.
zadirr
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 2. 6. 2009 08:37

Možná kvůli větší prestiži? Vypadá hezky ZK 921.175.000,- Kč

Jak to myslíš s tím výhodnějším daněním? Daň z úroku je stejná jako daň při vyplacení podílu na zisku, vždy 15 %, ne?

Jinak jakékoli změny ve firmě je neskutečný opruz: jak píšeš 9 tisíc pro notáře, tisícovka OR, něco pro ŽÚ, FÚ a ostatní úřady.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod zadirr 2. 6. 2009 12:58

stanislav.stribrny píše:Jak to myslíš s tím výhodnějším daněním? Daň z úroku je stejná jako daň při vyplacení podílu na zisku, vždy 15 %

Daň z příjmu fyzických osob je stejná, ale úrok z úvěru je daňově uznatelný výdaj, takže zatímco při vyplacení zisku je potřeba nejdřív zaplatit 20% daň z příjmy právnické osoby a pak ještě 15% daň z příjmu fyzické osoby, u úroků se první danění přeskočí a daní se jen těch 15%.
zadirr
Diskutér

Odeslat příspěvekod xmas13 5. 6. 2009 14:56

říká ti něco daňový štít?:)
Podpis v rozporu s pravidly fora - odstraneno administratorem.
xmas13
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod saabik 25. 6. 2009 20:55

to je prece jasny. pomoci ciziho kapitalu zvysim vynosnost vlastniho kapitalu. ale pouze do te doby, dokud je vynosnost vyssi, nez uroky z ciziho kapitalu. chapes?:)
saabik
Diskutér