VOS vyporadani spolecniku

Běžné účty, úvěry, leasing, hypotéky, pohledávky a podobně

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Z@chi 27. 8. 2009 07:22

Ahoj, vlastnim V.O.S. a chceme udelat zmenu spolecnika.
Zajimalo by me, zda se kvuli vyporadani spolecniku musi udelat uzaverka v ucetnictvi, nebo se staci vyrovnat formou dohody.
Nikde mi na tuhle otazku nebyli schopni odpovedet.
Diky.
Z@chi
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 22. 4. 2010 11:30

Jestli můžu přidat i svůj dotaz na podobné téma?

1/
§ 76
(1) Veřejnou obchodní společností je společnost, ve které alespoň dvě osoby podnikají pod společnou firmou a ručí za závazky společnosti společně a nerozdílně celým svým majetkem.
Ručí rovnoměrně, anebo dle stanovení ve společenské smlouvě?
Např. společenská smlouva určí, že se zisk bude dělit v poměru 1:3, je automaticky i ručení v poměru 1:3?

2/
Dále společenská smlouva určuje, jak se bude dělit podíl na zisku.
Může pro některého z členů v.o.s. určovat nulový podíl?

3/
Může být v.o.s. plátce DPH?
Musí pak být i společníci plátci?
Hlava
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 22. 4. 2010 12:17

ad 1) interně určitě, ale ve vztahu k externím subjektům ne. Tedy věřitel bude vymáhat pohledávku 100 000 Kč. Není možné mu dát 10 000 Kč a říct "o dalších 10 000 Kč si řekněte Frantovi a Pepovi a zbytek Vám dá Jarda". On celých 100 000 Kč může chtít po Frantovi, který následně bude 90 000 Kč vymáhat po ostatních společnících.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 22. 4. 2010 15:59

2. Může ... ale do toho bych teda nešel ... ručit celým svým majetkem za nulový výnos ...

3. Ano
Ne
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 22. 4. 2010 18:44

vos je takový divný paskvil. Popravdě moc nevidím poimtu jeho využití. To už k.s. má jakš takš pointu, ale v.o.s se od sdružení liší jenom tím, že může být samo plátcem dph a jeho společníci nemusí, zatímco ve sdružení jsou všichni buď plátci, nebo neplátci...
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 22. 4. 2010 19:23

VOS měla svůj význam v 90. letech kdy 100 000 Kč nutných pro založení s.r.o. bylo moc peněz a chtělo spolupracovat několik lidí pod hlavičkou jedné firmy.

Dneska rozjíždět podnikání bez dvou set tisíc, které stačí na založení sro nemá ani smysl a tak VOS snad kromě zvýšení důvěry partnerů opravdu nemá smysl.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 22. 4. 2010 20:40

No já si třeba myslím, že VOS má (aspoň zatím a pro mě) význam veliký.
Nemusím nikam dávat základní kapitál a je celkem jedno jestli ručím veškerým svým majetkem jako OSVČ (projektování), anebo jako VOS. VOS nedaní, daní až společníci.
Co nejvíce výdajů přesunu na VOS a na sebe uplatním paušál 60% ...
Nebo mi něco uniká? Jsem v tom pravda začátečník.

Druhý společník má být příležitostný projektant na jiný druh činností, poměr práce předpokládám já 75% a společně 25%. Zatím mě nenapadlo nic lepšího (z pohledu mého paušálu) a jednoduššího (základní vklady, danění právnických osob, atd.).
Hlava
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 23. 4. 2010 15:00

No pokud budeš výdaje přesouvat na VOS a budou souviset s podnikáním OSVČ tak to kontrola najde (a věř mi na toto kontroly opravdu chodí) ... a jak říkají ostatní ... ručit za někoho cizího celým svým majetkem??? Ne děkuji ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 24. 4. 2010 02:27

OSVČ: činnost A, B, C, D
v.o.s.: činnost A, B, C D
Ve společenské smlouvě v.o.s. uvedno, že činnosti A, B, C, D můžu dělat jen přes v.o.s.
Náklady pro vykonávání činnosti A, B, C, D uplatňovány přes v.o.s.
v.o.s. plátce DPH, já jako OSVČ neplátce DPH
na mě jako OSVČ uplatňovaný paušál 60%
Je na tom něco špatně, či napadnutelné?
Ručit za nikoho nebudu, spíš jiní budou ručit za mě ...
Hlava
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 24. 4. 2010 08:38

Tak když můžeš činnosti A, B, C, D dělat jen přes VOS tak jaké příjmy budeš mít jako OSVČ?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 24. 4. 2010 10:53

Aha, myslím že mi docvakává kam tím míříš ...
Asi by nebylo dobré, pokud OSVČ má příjem jen z té VOS, že?

Pak tedy co model:
VOS - činnost A, B, C pro plátce DPH
OSVČ - činnost A, B, C, D pro neplátce DPH + příjem z VOS
Hlava
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 24. 4. 2010 11:13

No já spíš mířím k tomu, že dle § 7 máš sice příjmy z VOS, ale to je už podíl na zisku ... a od toho nemůžeš odečíst paušální náklady .... takže když zisk VOS bude 200.000 a pojedete na půl ... tak tvůj zisk je 100.000 a už od toho nemůžeš odečíst 60 % ....

Pokud nebudeš mít příjmy za svého podnikání (mimo VOS - což dle společenské smlouvy mít nemůžeš - nebo můžeš, ale na činnosti, které ti nejsou nejbližší) tak nemusíš mít živnostenský list a de facto nebudeš OSVČ ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 24. 4. 2010 12:20

OK, toto mi uniklo, to jsem tudíž plácal nesmysly. Díky
Hlava
Diskutér


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků