Nezaplacená faktura - je nutná upomínka ?

Běžné účty, úvěry, leasing, hypotéky, pohledávky a podobně

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod a.b.a.c.u.s 26. 9. 2009 13:45

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda je nutné zasílat dlužníkovi písemné upomínky (s doručenkou ?) nebo zda je možné po nějaké době od splatnosti podat rovnou (bez upomínek) návrh na vydání platebního rozkazu u soudu?
a.b.a.c.u.s
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 26. 9. 2009 20:14

Dlužníkovi není třeba zasílat upomínku, ale je je vhodné mít důkaz, že ví o faktuře (převzal fakturu). Žádost o vydáná platebního rozkazu je možné podat ihned po splatnosti a požadovat kromě úhrady faktury i úroky z prodlení.

Já mám zkušenosti i s elektronickými platebními rozkazy: stačí do PDF vyexportovat email s objednávkou, email s potvrzením převzetí hotového díla a fakturu. Do čtvrt roku, nejpozději do půl roku, ti přijde soudem vydaný platební rozkaz.

Samozřejmě vše, co uvedeš v žalobě musí být pravda a je vhodné mít vše podložené důkazem (kdyby došlo na soudní jednání). Emailové objednávky a faktury v PDF soudům stačí. Nejsou třeba "orginály".
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod xtonda 27. 9. 2009 09:24

Email s potvrzením převzetí díla? To jako fakt si někdo může vyrobit fakturu, jakože mojí mailovou objednávku a jakože moje mailové potvrzení převzetí a dostane platební rozkaz a já se budu muset soudit abych to nemusel platit?
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 27. 9. 2009 10:03

Proč soudit? Pouze podáš odpor (zdarma) a dokazovat bude muset žalobce.

A proč by někdo něco falšoval? Pokud to udělá, přijde na řadu trestní zákoník.

Ta neuvěřitelná byrokracie okolo soudních řízení se musela aspoň trochu zjednodušit, já to rozhodně vítám.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 27. 9. 2009 10:05

Já nevim, ale argument, že soused si vymyslí fakturu, aby mi v exekuci sebral mojí velkou televizi, je směšný. Kolik falešných platebních rozkazů měsíčně dostáváš?
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod trhnapadu.cz 8. 4. 2010 09:43

stanislav.stribrny píše:Já nevim, ale argument, že soused si vymyslí fakturu, aby mi v exekuci sebral mojí velkou televizi, je směšný. Kolik falešných platebních rozkazů měsíčně dostáváš?

Mě zas tak směšný nepřijde.

Je spousta lidí, konkrétně starší lidí, který téměř vždycky naletí nekonečnejm nájezdům prodejců hrnců a pokud tito prodejci dostanou do ruky zbraň typu - " Vlatně ani nemusíme nikam jezdit a řešít vlastnoruční podpisy, stači vytipovat lidi, kteří se pravděpodobně nebudou bránit u soudu, vymáhat takový částky, který toho člověka nepoloží, ale budou stále zajímavý a dělat to masově ", tak z toho bych měl trochu strach.

Vím jak fungujou Beck International a jim podobní, BBC posilovny má paní z hrnců vybavený hezky :)

Jinak samozrejme s debyrokratizaci (uf to je slovo) soudu urcite souhlasim :)
zkuste něco nového na "trhnapadu.cz"
trhnapadu.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vpe 21. 5. 2010 15:06

Ty mas opravdu Napady, kdyz "staci...", jdi do toho.

Me by spise zajimalo, co na to dluznik, kdyz mezi podanim odporu a licenim dluznik zaplati, kdo prepocita a vycisli uroky a hlavne na ci naklad? Zkouseli jste to nekdy, nebo videli jste nekdy ty vypocty na navrzich (nekdy nekolikastrankove)? :-D

A pak to jeste spravne zauctovat, uff.
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod Rop 21. 5. 2010 16:18

Tento týden jsem úrok z prodlení počítal dvakrát ... dělám to poměrně běžně ...

Když někdo zaplatí mezi odporem a líčením tak proč by podával odpor? Stát se to může a pak by měl vysolit úrok z prodlení do dne zaplacení ... ovšem úrok z prodlení není povinnost ... a ve spoustě případů se nevyčísluje a neúčtuje se o něm, protože jej věřitel prostě nechce ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod papshop 21. 5. 2010 21:26

http://plarmy.org/advokat/RepoDepoUrok.html

Skvělá kalkulačka, úroky jsem počítal před pár týdny, platební rozkaz mi soud vydal během týdne, s nabytím právní moci to netrvalo ani měsíc.
Vy mě neznáte, když se nase.u, ale až mě poznáte, to se teda budete divit.
papshop
Nadšenec

Odeslat příspěvekod vpe 22. 5. 2010 05:34

ten link - Co je to DEPO sazba? web cnb ma vypadek.

a kdyz to jsou desitky splatek, v case se meni urokova sazba (2nasobek diskont.) a datum zaplaceni jeste neni znamo a k tomu je poplatek / smluvni penale za kazdou jednotlivou zpozdenou platbu splatne do 7 dnu a jeste k tomu bezi uroky ... to jsem mel na mysli
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod mikicz 22. 5. 2010 10:26

papshop: gratulace... nám si okresní a krajský soud už půl roku přehazují, kdo z nich má vydat platební rozkaz...
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář