Účty pro SVJ

Běžné účty, úvěry, leasing, hypotéky, pohledávky a podobně

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Noclaf 15. 11. 2011 09:50

Doporucite mi nejaky ucet vhodny pro SVJ? Mame v soucasnosti 5 nebo 6 uctu ( bo nekteri clenove jsou hovada, ale to by bylo na jinou debatu ) pro nase SVJ u KB a platime dohromady asi 20-30k rocne na poplatcich.
Pocet transakci zjistuju, ale nebude to zadna divocina - spousta prichozich plateb od majitelu, pravidelny platby dodavtelum energii + jednorazovy platby, platby spravci atd.
Velky plus je mit v ramci toho uctu moznost penize nekam "odlit" na lepsi uroceni, protoze tam zaroven lezi cash z fondu oprav - coz je v tuhle chvili neco kolem dvou mega na uroku nula nula nic.
SI ALTERUM SIT OPTANDUM, MALIM EQUIDEM INDISERTAM PRUDENTIAM QUAM STULTITIAM LOQUACEM
Merida AM 3000D 2008 + Sigma Sport Mirage EVO X;
Noclaf
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 15. 11. 2011 10:08

My jsme nedavno presli k Fio. Vedeni + vsechny transakce zdarma a rovnou jsme ho udelali jako transparentni, takze se kazdy muze podivat na pohyby na uctu. Je mozny i sporak s okamzitym prevodem na bezny a obracene, ale urok je mizerny, pro pravnicke osoby jen 0,8 %.
Vcera mi dokonce volali z MPU a chteli me jako statutarniho presvedcit, abychom si udelali ucet u nich. Uroceni maji sice vyssi, ale 1,90 za kazdou odchozi transakci to zabijeji.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Noclaf 15. 11. 2011 10:45

Diky za tip.
Na sporaku maji 0,8, ale terminovany vklad s obnovou vypada docela dobre - od 1,2% za tydenni.
SI ALTERUM SIT OPTANDUM, MALIM EQUIDEM INDISERTAM PRUDENTIAM QUAM STULTITIAM LOQUACEM
Merida AM 3000D 2008 + Sigma Sport Mirage EVO X;
Noclaf
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 30. 10. 2012 08:28

Někomu na nějaké kačce za transparentní účet nezáleží...
http://aktualne.centrum.cz/finance/peni ... ?id=761772
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod iguka 14. 11. 2012 17:48

Pro SVJ bysme potřebovali nějaký spořící účet s nejvyšším úročením, kam bysme nyní dali nejméně 500 tis. a zbytek bysme tam odkládali na výměnu výtahů. Máte nějaký tip?
iguka
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 14. 11. 2012 18:17

Hm, těžká rada. Artesa universal - (při zůstatku na 500 000 Kč) 1,45 %, MPU 1,1 %. Prostě žádná láce :(
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod iguka 14. 11. 2012 18:44

Hm, tak náš konzervativní výbor SVJ určitě nepůjde do družstva, nějakou nabídku banky?
iguka
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 14. 11. 2012 18:54

Tak na to zapomeň :( Všechny nabídky spořicích účtů jsou jen pro soukromé osoby :(

-- 14. 11. 2012 17:55 --

Snad tohle:
http://jtbank.cz/institucionalni-klient ... -ucet-s--0

Je to 33 dní výpovědní lhůta, úrok 2 %
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod iguka 14. 11. 2012 19:12

Tak to není špatný, ale jak už tam je výpovědní lhůta, tak výbor bude opět proti, protože budou argumentovat, co když budeme potřebovat peníze hned. Hm, takže peníze budou ležet na účtu u KB, kde je nula nula nic. Máme u nich úvěr, takže se od nich ani nedá odejít s běžným účtem třeba k Fio. Tak díky.
iguka
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 14. 11. 2012 19:15

Úplně to vidím, jak chceš přesvědčovat pár páprdů :(. Samozřejmě se dá argumentovat tím, na co byste asi potřebovali půl milionu ve lhůtě kratší než 1 měsíc (veškeré opravy - i havarijní - jdou dělat na fakturu a měsíční splatnost není problém domluvit), ale "stojí ti takové otravování za to?"
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod iguka 14. 11. 2012 19:23

máš pravdu, kašlu na to. Už jsem se je snažil přesvědčit, že si založíme webové stránky SVJ a budeme tam vše pod heslem dávat. Stránky jsem udělal, ale stejně jsem neuspěl.
iguka
Diskutér

Odeslat příspěvekod iguka 9. 4. 2013 17:58

Patriku, změnila se situace pro spořivce na IČO ? Poradíš? Máš to určitě v merku, co je nyní nejvýhodnější.
iguka
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 9. 4. 2013 18:53

Ahoj, o ničem novém nevím, situace se má tendenci spíše zhoršovat (a to i retailových produktů), než zlepšovat :(
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod iguka 17. 4. 2013 18:58

díky
iguka
Diskutér

Odeslat příspěvekod brouter 3. 1. 2016 23:45

Dokazete poradit jak zhodnocujete finance SVJ ? Dnes mame cca 1mil. u KB s urokem nula procent...
brouter
Návštěvník

Odeslat příspěvekod osobne2 4. 1. 2016 06:17

Kdyby jenom s urokem 0%, to by se dalo jeste zkousnout, ale ty poplatky u KB zkousnou jen hlupaci. :D
osobne2
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 4. 1. 2016 07:50

Většinou je podmínkou úvěru na revitalizaci vedení účtu a posílání příspěvků a záloh vlastníků na takový účet. Fio je sice zadarmo, ale myslím, že úvěry pro SVJ nemá, ty umí snad jen ČSOB, KB a ČS a pak některé stavební spořitelny.

brouter: 1 mil. Kč je dost, asi bude třeba částku rozdělit na víc účtů, nevím, jestli to má smysl. Na termíňák bych asi peníe nedával, co když je budete operativně potřebovat, čili v úvahu přicházejí asi jen spořící účty.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Franklin 4. 1. 2016 11:46

My používáme Konto Domov od UniCredit Bank. Platí se tu sice měsíční poplatek 190 Kč, ale i tak je to pro nás výhodné, protože připsaný úrok (0,1 - 0,2% dle zůstaku) je vyšší.
Franklin
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 4. 1. 2016 13:11

Já myslím, že optimální je pro příjem příspěvků vlastníků a platby dodavatelům používat Fio (i díky API, účet lze propojit s účetním SW). A peníze pro fond oprav, které aktuálně SVJ nepotřebuje, přesouvat na spořící účet.

Tohle ovšem nebude fungovat, pokud SVJ má úvěr, protože banka je nutí, aby používala jejich účet. V jednom našem SVJ jsem pro toto loboval, protože používáme pekelně drahý účet u ČS (měsíční poplatky 2000 Kč), ale bohužel mě označili za blázna podvodníka zloděje, přece nebudeme mít účet v nějaké neznámé záložně, která příští měsíc zkrachuje.... Takže pokud máte v domě rozumné sousedy, nejlepší je přejít k Fiu.

Spořící účet pro právnické osoby lze vyhledat tady: http://finparada.cz/Sporeni-Kalkulacka- ... -Uctu.aspx (zatrhnout "pro firmy" a "včetně záložen")
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod brouter 4. 1. 2016 22:44

osobne2 píše:Kdyby jenom s urokem 0%, to by se dalo jeste zkousnout, ale ty poplatky u KB zkousnou jen hlupaci. :D

Nerekl bych...mame u KB ucet zdarma vcetne transakci...tedy zde problem neni...dokonce nemame ani ucet vazany na uver, tedy spis se jedna o zhodnoceni penez v bance...
brouter
Návštěvník

Odeslat příspěvekod osobne2 4. 1. 2016 22:48

Neverim, ze zrovna u KB existuje bezpoplatkovy ucet. :mrgreen:
osobne2
Diskutér

Odeslat příspěvekod brouter 5. 1. 2016 00:15

Nase mesicni naklady jsou celkem nula...nechtel jsem lidem menit cislo uctu, tak jsem chvilku s nema komunikoval a toto je vysledek...
brouter
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dr._lukas 5. 1. 2016 02:58

Má první priorita po zvolení do výboru bylo ukončení účtu u RB, kde byly poplatky přes 3 stovky měsíčně..Hlasováním prošla změna na Fio banku..nic lepšího na trhu oficiálně není, RB výpověď přijala bez jakékoliv retence, ač na jejich účtech byl do léta řadu let zůstatek přesahující +/- 1,2 mil.. Barák máme zrekonstruovaný, půjčka u Buřinky na změnu banky neměla vliv ;-)
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 5. 1. 2016 08:58

brouter: tak to blahopřeji, že se ti to podařilo vyjednat. Dali vám to "doživotně"? Určitě je pro lidi lepší moc často účet neměnit.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 5. 1. 2016 12:36

brouter, dr._lukas: mimochodem, jak to máte s elektřinou do společných prostor a do výtahu, přešli jste od dominantního dodavatele k někomu menšímu typu Fosfa, Fonergy, 3-e? Podařilo se vám ušetřit? Protože větší část platby asi bude distributorovi za jističe, zajímalo by mě, jestli úspora má smysl.

-- 5. 1. 2016 11:38 --

dr._lukas: nastavili jste si ve Fiu autorizace odchozích plateb přes dva členy výboru? Funguje to dobře, myslím tím zda funguje koordinace obou členů výboru, Fio vím, že to má pěkně provedené.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod dr._lukas 5. 1. 2016 15:00

astrapa: Nový výbor vznikl v prosinci s účinností od 1.1.2016, takže se Fio muselo založit ještě s bývalou předsedkyní, tím veškeré odchozí platby přešli na našeho správce, ale zítra máme odečty, tak budu chtít nahlédnout do smlouvy s Fio bankou a po zavedení mého jména do obchodního rejstříku budu moci řešit více..Díky za tip.. A co se týče elektřiny, tu jsme také prozatím neřešili, výtah nemáme, 4 patra, světlo na fotobuňky na každém patře, tak nevím jestli nebude spíše opruz měnit nějakého menšího dodavatele pro pár stovek, které se v konečném důsledku rozmělní na pár kaček na byt ;-)
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod D.roak 5. 1. 2016 15:07

Zatím máme jako SVJ účet u ČS zatím to neřešíme. Osobně jsem prosazoval Fio.
No společná elektřina jsme nechali být spotřeba je jen za osvětlení: Takže změnou obchodníka by uspora nebyla moc velká
D.roak
Diskutér

Odeslat příspěvekod dr._lukas 5. 1. 2016 16:01

Já už to řešil hned po tom, co se Fio stalo bankou..tenkrát důchodci na novou banku neslyšeli, dokonce bývalá předsedkyně výboru šířila poplašnou zprávu, že v případě krachu bychom o veškeré úspory přišli a že žádná ochrana ve výši 100 tis. euro neplatí :-D Nyní to zkoušela, při návrhu jednoho z členů, abychom přešli pod Airbank, že jsou to podvodníci apod..Protože jsem věděl, že jí nahradím, tak jsem jí důrazně upozornil, aby si promýšlela co vykládá, protože to může taky skončit trestním oznámením za vědomé lhaní :-)
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 5. 1. 2016 16:10

Myslel jsem, že Air neumí účty pro PO?

Blbé je to s těmi úvěry. Fio nemá žádný produkt pro SVJ a většinou banky chtějí vidět nějakou platební historii, proto se taky na úvěry pro SVJ specializuje jen pár velkých bank a stavební spořitelny.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod dr._lukas 5. 1. 2016 16:27

AB nemá účty pro podnikatele, to je jasné, jen to padlo jako návrh jednoho z neznalých..
Co se týče úvěru je Fio mrtvé, moc tomu nerozumím, ale ani taková RB nenabízí pro SVJ úvěry na rekonstrukce, takže bych byl v klidu :-D .. Máme úvěr 0,5 mil u Buřinky za 1,89% na 5 let, kdy se tato půjčka doplatí a pak snad další potřeba nebude...
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 6. 1. 2016 09:01

Nově nabízí účty zdarma pro podnikatele Equa, ale zatím jsem nestudoval podmínky.
My také přešli pod Fio a určitě utíkat nebudeme.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod brouter 6. 1. 2016 09:21

[quote="astrapa"]brouter, dr._lukas: mimochodem, jak to máte s elektřinou do společných prostor a do výtahu, přešli jste od dominantního dodavatele k někomu menšímu typu Fosfa, Fonergy, 3-e? Podařilo se vám ušetřit? Protože větší část platby asi bude distributorovi za jističe, zajímalo by mě, jestli úspora má smysl.

-- 5. 1. 2016 11:38 --

Ahoj, reseny energie spolecnych prostor...SVJ ma narok na sazbu D pro domacnosti misto sazby C. Stacilo na cez dat prohlaseni, ze neni pouzivano pro podnikatelske ucely. U nas je tarif eTarif kde pausal je 10 kc misto 50 kc mame nekolik jisticu sklep, vytah, osvetleni a nekolik vchodu. Tedy vyplati se pomenit...lze i Fonergy s pausalem 0 kc a elektrinou o cca 150 kc levnejsi na MW ale to uz je maly rozdil a ten neresime. Ale co je vyse uvedeno je v radu 3000 kc na vchod/ 24 bytu rocne a tedy ma smysl resit...
brouter
Návštěvník

Odeslat příspěvekod astrapa 6. 1. 2016 10:49

PatrikChrz: u té Equi je to snad jen účet pro živnostníky, ne? Equa zkouší stejnou fintu, jako mBank, která všude propagovala "firemní účet", ale byl to jen účet pro živnostníky.

brouter: Díky za vysvětlení. U nás nechtějí slyšet o jiném dodavateli než ČEZu. Opět se bojí, že to zkrachuje, že nám přestanou svítit, nepojede výtah a důchodkyně se nedostanou domů a podobné nesmyslné názory, se kterými se nedá bojovat.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod dr._lukas 6. 1. 2016 14:37

Stačí jeden důchodcovský magor, který se zapomněl v totalitě, kterého se chytne další tlupa a neprosadíš nic..Bohužel i nás v domě se formují určité věci zbytečně pomalu...
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod mrhule 22. 11. 2019 12:01

dovolím si to tady trochu oživit :-)

účet máme u Fio, který na běžný provoz vyhovuje. Nicméně úročení 0 % v kombinaci s poměrně velkým zůstatkem (2m) mě nenechává v klidu.

Pokud by prostředky byly např. u wuestenrotu, ročně to hodí skoro 30tis čistého a to už stojí za zamyšlení...chápu, že účet je pro fyzické osoby... Otázka tedy je - jaké jsou aktuálně možnosti pro zhodnocení nevyužitých finančních rezerv pro SVJ?

zatím jsem našel
https://www.creditas.cz/firma/svj a to s úrokem 0.85 %
https://www.moneta.cz/sporeni-a-investi ... ni-section 1.2 % do 1m
https://www.wuestenrot.cz/pravnicke-oso ... stva-a-svj 1.4 % roční TV bez poplatků (zřízení, zrušení, předčasný výběr)

dá se najít něco lepšího?
mrhule
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ninaa 22. 11. 2019 16:13

Naše malé SVJ (11 BJ) bylo obesláno dopisem z UNICREDIT Bank, nabízí konto Domov, při aktivním využívání konta bezplatné vedení účtu - čili nejde využít jako spořák, to zatěžují měsíčním poplatkem.
Bližší na osobní schůzce...
Vzápětí ověřovali telefonicky, zda jsme dopis dostali a chtěli sjednat schůzku.
Bohužel, jejich nepoužitelné el.bankovnictví - to jejich pro SVJ to nejde riskovat, je fakt podprůměrné, těch pohybů máme prostě víc, oni omezují historii, my jsme zvyklí na neomezenou historii operací a fulltextové vyhledávání v ní, no a navíc, jak dlouho jim to 1% vydrží?
A u té Monety těch 1,2% na spořáku by bylo super, ale platí to výhradně pro fyzické osoby podnikatele, ne pro SVJ.
Na ten TV WUSTENROT na 1,4% - inzerují, že umožní předčasný výběr bez sankcí, to je hodně slušné.
CREDITAS má na roční TV 1,6% + umožňuje 20% vkladu vybrat bez sankce, to také vypadá dobře.
Takže pokud změnit, tak dle mých zkoumání má CREDITAS v tuto chvíli nejvýhodnější podmínky jak na provozním bú tak na TV. Jejich el.banking v případě provozního účtu je docela ok, sice nemají fulltext, ale měli by mít neomezenou historii, nutno prověřit.
Nám se nechce přijít o celou historii u FIO, u kterého jsme celou dobu, o jejich efektivní, jednoduché, přehledné el.bankovnictví. Takže zvažujeme, že volné prostředky půjdou na roční TV do CREDITAS na 1,6%. Spořák u FIO je v pásmu do 1 mil. 0,35 %, ale ještě se dá založit na SVJ spořák Výhoda+ u TRINITY na 1,38%, bez podmínek resp do 49mio (ověřeno), takže měsíční volné prostředky půjdou asi na TRINITY.
Ninaa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomas3 18. 2. 2020 17:38

Uvažuje se u nás o změně banky z Monety na Creditas (mají spec. produkt SÚ pro SVJ a BD) nebo Trinity. Máme tam málo pohybu a větší zústatek, tak uvažujem o formě Spořícího účtu s nějakým výnosem a bez popl za vedení.Máte někdo nějakou zkušenost.
Tomas3
Diskutér

Odeslat příspěvekod losalamos 24. 3. 2020 11:11

atrapa - jakou fintu u Equa máš na mysli? My přešlapujeme u zřízení účtu buď Fio nebo Equa. Na co si mám dát pozor? Na infolince Equa mi řekli, že by byl účet pro SVJ skutečně zdarma.

Momentálně máme účet u ČSOB, jsme pětibytový dům, máme tam poplatky za vedení účtu, teď k tomu přibyly nějaké další za službu CEB. Tak řešíme co to je, jestli nám nesleví a pokud ne, asi půjdeme do nějaké, pro nás ekonomičtější banky.
losalamos
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mimonik 24. 3. 2020 11:49

Equa banka v pohode, ale neumi prikaz inkasu, neni mozne si stahnout penize od nekoho jineho, kdo ma povolene inkaso.
Mimonik
Diskutér