Auto na s.r.o. a kniha jízd

Běžné účty, úvěry, leasing, hypotéky, pohledávky a podobně

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod comment 22. 6. 2012 10:11

Hypotetická situace: auto koupené jako nové na s.r.o., která je plátcem DPH, platba bez úvěru nebo leasingu. Všechny cesty autem jsou za firemními účely a nevede se žádná kniha jízd.
Do nákladů pro DPPO jde: odpisy auta (postupně), vybavení k autu (pneu apod.), servis, pojištění, paušál 5000 Kč měsíčně
Do nákladů pro DPH jde: DPH z ceny auta (okamžitě celé DPH při koupi), vybavení k autu, servis, pojištění
Pohonné hmoty a parkování není dáváno do DPH, takže knihu jízd nemusím vést ani kvůli DPPO ani kvůli DPH.

Dotaz: je to takto v pořádku? Opravdu v takové situaci nemusím vést knihu jízd? Neukládá mi povinnost ji vést něco jiného (silniční daň apod.)? Co pak v praxi? Nemůže při kontrole chtít FÚ nějaký důkaz, že je vozidlo používáno pouze k firemním účelům? Je to takto celkově OK, nebo hrozí nějaké problémy, které mne nenapadly?
comment
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 22. 6. 2012 12:47

Pro uplatnění DPH při pořízení je nutné vést knihu jízd alespoň 5 let aby finanční úřad nezpochybnil odpočet DPH při pořízení.

Abyste mohl počítat paušál, tak taky musíte prokázat, že jste auto nikomu nepůjčil ... a to jinak než knihou jízd taky neprokážete.

Knihu jízd vést nemusíte, ale musíte prokázat, že vozidlo používáte jen k firemním ... klidně si to pojmenujte "Můj růžový deníček" (jak říká kolega daňový poradce Nesrovnal) ... ale vést to musíte.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod comment 29. 6. 2012 05:53

Díky moc za odpověď. Znamená, že pokud si chci dávat cokoliv do nákladů, musím vést knihu jízd. Celá ta propaganda o zjednodušévání administrativy že nebude nutné vést knihu jízd, co před časem při zavádění paušálů na auto proběhla médii je tedy víceméně nesmyslná.

Nebo existuje nějaká situace, kdy si dám aspoň jednu korunu do nákladů a přitom nebudu muset vést knihu jízd? Co třeba kdybych si nedával do DPH vůbec nic a do DPPO jen snížený paušál 4000 Kč/měsíc (tzn. ani odpisy ani servis ani nic dalšího)?
comment
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 29. 6. 2012 07:34

Jediná varianta, která se blíží vaší myšlence je situace soukromého vozidla používaného k podnikání. Tam si dáte paušál 4000 Kč a je to. Jediný problém je opět s prokázáním toho, že v daném měsíci jste auto použil k podnikání (což zase bez knihy jízd nejde ... ale finančák skočí na to jen když zaplatíte za ten měsíc silniční daň).

Každopádně tento výmysl není z dílny ministerstva financí (které s tímto ustanovením zásadně nesouhlasilo, neb nepřináší nic nového) ... ale jeho autorem je uraženíček poslanec Doktor (v té době ekonomický expert ODS - tenhle být ministrem financí, tak všichni provolávají Kalouskovi slávu, jak by ho chtěli zpět).
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod comment 29. 6. 2012 08:10

Děkuji moc za fundované odpovědi. Je vidět, že pokud chci auto kupovat, musím tedy s vedením knihy jízd počítat. Dovolil bych si tedy ještě využít Vaší pozornosti a obrátit vlákno trochu stranou od původního dotazu (ale jen trochu):
Co vše je možné považovat za pracovní jízdu, tzn. slouží k dosažení a udržení příjmů? Vím, že například cesty zaměstnanců z domova do práce to nejsou. Předpokládejme situaci:
A - sídlo firmy
B - trvalé bydliště jednatele (uživatel vozidla)
C - zákazník
Co z toho je možné psát do knihy jízd?
A-B?
B-C?
A-C?
Očekává kolem toho FÚ nějakou argumentaci? Jako třeba "sídlo je sice v A, ale veškerá činnost firmy probíhá v B" atd.? Případně použít nějaký trik, například nahlásit B jako provozovnu a považovat cesty A-B za cesty mezi sídlem a provozovnou (tedy za předpokladu, že takové cesty jsou OK)?
comment
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 29. 6. 2012 09:51

Tady je důležité se zeptat kdo bude vlastníkem vozidla? Společnost? A jednateli jej bude poskytovat zdarma (s tím že si bude platit benzín sám)? Nebo mu bude proplácet i benzín z domu do firmy?

Těch možností je poměrně dost a každá se řeší jinak.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod comment 29. 6. 2012 10:53

Je to tak, že jde o s.r.o. o jednom člověku (jednatel, jediný pracovník), který jezdí za klienty i z domova, a většinu práce stejně dělá doma. Momentálně k tomu používá své vlastní vozidlo, které nijak do nákladů firmy nedává, ani benzín, ani nic. Cílem je začít platit tyto jízdy z firemních peněz a pořídit nové auto.
Auto by tedy mělo vlastnit s.r.o., jestli bude proplácet benzín z domu do firmy záleží na tom, jestli to půjde - pokud by to šlo, tak samozřejmě ano, jinak bude jednatel jezdit dál za své. Pokud by neproplácení benzínu významně snížilo administrativní zátěž, tak klidně nemusí být proplácený benzín vůbec, ani na cestách z firmy ke klientům.
comment
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 29. 6. 2012 14:13

Vlastnictví vozidla ve společnosti zakládá povinnost vést úplnou knihu jízd, tj. mít přehled o každém najetém kilometru. Ať již služebně, soukromě či z domu do práce.

Pak se rozdělí účtenky za benzín na poměr těchto tří cest.

1. služebně - v tomto poměru se odečte celé DPH a základ daně je daňově uznatelným nákladem

2. soukromě - zaměstnanec (jednatel) zdaňuje 1% pořizovací ceny vozidla ve své mzdě včetně odvodu zdravotního a sociálního ... a navíc:
a) hradí poměr soukromého benzínu včetně DPH
b) nehradí jej, ale hradí jej firma:
ba) pro firmu to je daňově uznatelný náklad a zaměstnanec z této hodnoty odvádí daň, zdravotní a sociální (pokud o tom mají uzavřenou dohodu)
bb) pro firmu to je nedaňový náklad a zaměstnanec z této hodnoty odvádí daň, zdravotní a sociální (pokud o tom uzavřenou dohodu nemají)

3. z práce domů - pro firmu to je daňově uznatelný náklad a zaměstnanec z této hodnoty odvádí daň, zdravotní a sociální (musí být o tom uzavřena dohoda).
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod comment 29. 6. 2012 16:25

Díky za perfektní rozbor. Ještě doplňující dotaz - když jedu z domova přímo ke klientovi, je to cesta služební (1), nebo cesta do práce (3)?
Pokud bych přestěhoval sídlo firmy tak, aby bylo shodné s bydlištěm, můžu tedy všechny cesty brát jako pracovní a nemusím složitě počítat procenta a odvody? Mám ještě soukromé auto, takže není problém na čistě soukromé cesty používat to.
comment
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 30. 6. 2012 19:14

Ohledně služebních cest z domova ... ano to je celé služební cesta.

Ad ty přesuny sídla s.r.o. .... s tím je víc práce než užitku ...

Soukromé auto je zase s náhradami, ale bez možnosti odpočtu DPH. A kniha jízd se taky vést musí (i když ne tak dokonalá).
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod comment 1. 7. 2012 11:34

Díky moc za odpověď. S tím soukromým autem jsem to myslel tak, že soukromé cesty si budu jezdit soukromým autem, které se nijak firemních financí týkat nebude, takže budu mít firemní auto jen na služební cesty a nebudu si muset nijak komplikovat knihu jízd firemního auta rozlišováním co je soukromá a co služební cesta.
Pokud je cesta z domova ke klientovi (nebo k dodavateli) na jednání braná jako služební cesta, tak nemám žádný důvod stěhovat sídlo firmy.

Takže pokud to shrnu, tak by to bylo takto:
- auto koupené na firmu (tzn. vlastníkem dle TP je s.r.o.)
- parkuje trvale u jednatele doma a jezdí se s ním cesty od jednatele z domova ke klientům a dodavatelům
- všechny takové cesty se píšou do knihy jízd, která se vést musí, kromě ní se samozřejmě standardním způsobem v účetnictví evidují všechny účtenky za servis, benzín, atd.
- všechny náklady kromě benzínu a parkování (tzn. kupní cena, servis a údržba, pneumatiky, atd.) jde do nákladů pro DPPO i DPH
- benzín a parkování jde do nákladů pro DPH ve skutečné výši podle účtenek
- do DPPO se počítá měsíční paušál 5000 Kč za benzín a parkování bez ohledu na skutečnou výši těch účtenek

Je to tak OK?
comment
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 1. 7. 2012 18:12

Řekl bych že jo :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod comment 3. 7. 2012 07:58

Děkuju mnohokrát, moc jste mi pomohl.
comment
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hlava 26. 1. 2013 18:24

Doplňující dotaz - je někde řečeno, jak musí vypadat kniha jízd? Jaké musí obsahovat údaje? Může být třeba vedená v Excelu nebo musí být psaná ručně?
Hlava
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 27. 1. 2013 18:28

Není ... ale doporučuji si najít vzor té papírové v papírnictví a z toho to dělat a alespoň jednou za kvartál vytisknout
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků