Konkurence - minoritni spolecnik + osvč

Běžné účty, úvěry, leasing, hypotéky, pohledávky a podobně

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jirin_cz 4. 1. 2013 15:11

Zdravím,
můžete poradit, jak to v tomhle případě bude? Mám možnost dostat minoritní podíl v nově vznikajícím s.r.o., nebudu jednatel, jen minoritní společník. Nicméně zároveň mám ŽL na obory, které budou stejné nebo podobné (jedná se o IT, takže tam není moc možností mít jiné). Je to problém, není to zakázané zákonem? Vím, že člověk nemůže konkurovat a zároveň být jednatelem, ale na společníky by se to vztahovat nemělo ne? Případně je třeba něco dopsat pro tenhle případ do společenské smlouvy?

Další věc: je problém, že jako živnostník budu fakturovat té firmě svou práci? Podíl je jako mitovační položka a zpočátku bych byl normálně placen na ŽL. Není to také nějaký problém?
jirin_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 4. 1. 2013 15:23

a) na společníka, pokud není uvedeno ve společenské smlouvě jinak, se zákaz konkurence nevztahuje

b) společník se společností do obchodních vztahů vstupovat může ... otázkou je zda to nebude švarcsystém a druhou otázkou jsou ceny obvyklé (především dle § 23 odst. 7 zákona o daních z příjmů).
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod jirin_cz 4. 1. 2013 15:39

díky za jasné odpovědi

švarcsystém by to být neměl . dělám z domova na svých zdrojích (pc apod), a klientů mám více... cena by byla stejná jako mají jiní klienti, i když to fakturuji jako hodinovou sazbu a to by mohl státní orgán oponovat, že to mohu různě přepočítávat, ale to snad tak pitvat nebudou. ty částky nejsou/nebudou nějak extrémně vysoké.
jirin_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod alexpraha 30. 1. 2013 23:29

Nedoporučuji fakturovat do firmy, kde jsem společníkem nebo jednatelem na své IČO, při stejném nebo podobné živnostenském oprávnění!!
FÚ i sociálka to hodnotí jako daňový únik. Švarcsystém jak vyšitý.
Je na to pár soudních rozhodnutí.
Doporučuji onen minoritní podíl svěřit někomu spolehlivému, jakožto bílý kůň, nejčastěji někdo z rodiny - rodiče, sourozenec. Nejlepší je vdaná sestra - obvykle má jiné příjmení :-))
alexpraha
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 1. 2. 2013 19:22

Ale prdlays ... proč by jako společník nemohl?

Jako jednatel to má zakázáno přímo v obchodním zákoníku a basta ...

Můžeš sem nějaké soudní rozhodnutí, kdy společníka obvinili ze švarce? Nebo že by nemohl?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor