předání rodinné firmy

Běžné účty, úvěry, leasing, hypotéky, pohledávky a podobně

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod origenes 23. 9. 2013 14:00

Dobrý den. Máme rodinnou firmu, která je historicky zapsaná na mého otce jako OSVČ. Protože věk bohužel nezastavíš, tak se u nás začalo řešit, jak s firmou dál. Na inernetu jsem hledal nějaké informace, ale celkem nic moc. "Firma" vlastní vybavení, nemovitost a dvě auta. Nemáte někdo zkušenosti s tímto přerodem/převodem? Asi bych měl dodat, že by bylo záhodno, aby firma mohla pokračovat dál. S pozdravem O.
origenes
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 23. 9. 2013 14:20

Jenze OSVC neni firma v pravem slova smyslu. Nejak nechapu, o co ti jde. Me zkusenosti jsou takove, ze pokud mas nejake zakazky, tak soucasne objednavatele nezajima az tak nazev firmy, ale to, kdo za tim realne stoji. Navic pokud to tatik rozjel trosicku vic, tak uz to mel davno preklopit aspon do s.r.o.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inženýr
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DrumSession 24. 9. 2013 07:44

Zkus to víc upřesnit. Táta je OSVČ a předpokládám, že chce ubrat starostí a časem předat firmu a nedělat. A ty nebo kdo v rodině je v jakém vztahu k jeho firmě (taky ŽL, zaměstnanci nebo mimo) po obchodní stránce ? Pokud na to nespěcháte, tak nejjednodušší je založit společné sro s tím, že každý bude mít % obchodní podílu. Tyto části pak lze prodat možná darovat nebo zdědit (a aktivní lidi ve firmě opět vykoupit od dědiců). Je jedno kolik bude mít podílů (raději méně), důležité je, jaké jsou mezi nimi vztahy. Pokud táta půjde do důchodu a bude mít podíl ve (své) firmě s tím, že občas dle svých možností poradí, pomůže, ale třeba neudělá nic, a dostane nějaké finance, tak bude spokojen. To asi bude jeden z jeho cílů. Výhodou odměňování v sro je podíl na zisku (nebo jak přesně se to dnes jmenuje), což vychází i lépe daňově (mírně podprůměrný plat + velkou odměnu 1x/rok nebo jen odměnu). Pokud mu ovšem následovatelé (nebo vliv souč. ek. situace) nepošlou firmu do kopru, to je risk. Pro něj by však byla lepší varianta firmu komplet prodat (ale to asi nechce slyšet) a koupit si akcie 3-6 nadnárodních spol., která pravidelně vyplácí dividenty. Byl by na tom s rizikem lépe než se spoléhat na jednu malou firmu. Ale předpokládám, že tátova (rodinná?) firma je v podstatě "neprodejná", ale naopak na předání a udržení + podíl na zisku je OK ! 8-P
Čím přesněji to budete vědět, tím jednodušší je pak řešení. Auta, nemovitost, stroje, PC, smlouvy atd. jsou vedené na fyzickou osobu nebo právnickou (IČO) ? Nejlíp by ale poradil právník a daňový poradce a to s ohledem na to, co je vlastně přesným cílem předání pro každou osobu ?
PENÍZE z pohledu věčnosti nemají žádnou cenu a vlastně ani smysl zatím co
LÁSKA která JE nepočítatelná, ano !
ŠTĚSTÍ spočívá v tom, vědět, na co se mám vy...
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod origenes 1. 10. 2013 10:48

Dobrý den,

Děkuji za odpovědi a omlouvám se za zpoždění, dlouho jsem nebyl na ntb.

Pokusím se to trochu rozvést. Táta je OSVČ a protože jeho podnikání funguje, tak bych v tom chtěl i nadále pokračovat. Zde tedy hledám, jak „nejlevněji“ návazně pokračovat. Je fakt, že nejlepší varianta je založení sro, zejména když od 1.1.2014 vstoupí v účinnost novela zákona o korporacích a k založení sro již nebude vyžadován 200T základní kapitál. Prodat se sice dá všechno, protože všechno a všichni mají svou cenu, ale v tomto případě se o prodeji neuvažuje.

Jak bylo naťuknuto v posledním odstavci, tak největší problém vidím v tom, že všechno je napsáno na IČO (auta, nemovitost, vybavení, atd.). Mně jde o to, jak lze s co nejmenšími náklady přesunout všechny movité i nemovité věci do nově založeného sro? Darem? Prodejem? Koupí celé OSVČ firmy nově založeným sro? Jinak?
O.
origenes
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 1. 10. 2013 22:19

Blbě ...

Dar zapomeňte ... přijdete o daňové odpisy

Vklad do s.r.o. - je potřeba všechno znalecky doložit

Prodej do s.r.o. - to samé

Prodej mezi fyzickými osobami - příbuznými - musíte za cenu obvyklou (takže u něčeho se zase tomu znalečáku nevyhnete)

Prodej podniku - ať vás to ani nenapadne ... u toho se lehce může stát, že zaplatíte daně všichni a jak mourovatí

Takže mi z toho nakonec vyjde to, že otec to povkládá do s.r.o. a pak vám prodá / daruje podíl. Ale pozor ... musí si tam nechat alespoň 5 let nějakou část podílu ... jinak z toho zaplatíte daň z převodu nemovitostí ...

Každopádně na takovouhle transakci budete potřebovat určitě nějaké peníze a někoho šikovného (optimálně jednu firmu, kde sedí právník, znalec, účetní poradce a daňový poradce).
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alexpraha 2. 10. 2013 07:44

Založte oba (ty 90%, otec 10%) sro a postupně s otcem přenášejte obchodní, výrobní činnost do sro. Problém budou stroje, zařízení, pokud to jsou milióny Kč. Buď prodej za účetní hodnotu, nebo pronájem za cenu obvyklou. Záleží na konkrétní situaci, není problém to spočítat a vybrat vhodnou variantu.
alexpraha
Diskutér

Odeslat příspěvekod vari 2. 10. 2013 09:01

Prodej mezi spřízněnými osobami musí být oceněn soudním znalcem. Podle nového OZ ho bude moci navrhnout společnost, ale soud ho musí schválit. Nyní ho jmenuje v každém případě soud.
Pokud se bude jednat o prodej, tak to musí prodávající zdanit. Jediná rozumná šance je vložit a potom darovat, bude-li zákon po volbách bez změn.
vari
Diskutér

Odeslat příspěvekod origenes 2. 10. 2013 09:44

Vím, že se jednalo o změně zákona o dani z nabytí nemovitých věcí, ale schválně jsem to dnes zjišťoval a senát tento návrh smetl ze stolu (pro zájemce jde o usnesení Senátu č. 316). Pravděpodobně se jednalo o stejný balík návrhů změn, kde byla také změna danění dividend.

Účetní hodnota strojů a vybavení nebude vysoká, rozhodně ne miliony, ale barák je velký.
origenes
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vari 2. 10. 2013 11:50

Je třeba se podívat do současného obchodního zákoníku, popřípadě do daně z příjmu.
vari
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 2. 10. 2013 18:20

Za účetní hodnotu v žádném případě ... při vyšší objemu je to přímá cesta do kriminálu ... znalci se prostě nevyhnete ... a nebo se okradete o budoucí náklady (v případě darování).
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DrumSession 2. 10. 2013 21:06

Není jednodušší, aby FO pronajímala sro Nemo za oboustranně přijatelných podm. ? To platí ze předpokladu, že nemo má výrazně vyšší hodnotu než stroje a auta. Nevýhoda je případné úvěrování a záruky...
PENÍZE z pohledu věčnosti nemají žádnou cenu a vlastně ani smysl zatím co
LÁSKA která JE nepočítatelná, ano !
ŠTĚSTÍ spočívá v tom, vědět, na co se mám vy...
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 2. 10. 2013 21:37

Opět cena obvyklá ... navíc se přešupuje nemovitost z § 7 do § 9 ... s.r.o.čko bude vycucaný na nájmu, když by mohlo mít na krásně odpisy, které budou menší a nezatíží cash-flow a táta to bude jak blbec danit a až zemře tak co? Padne to do dědictví a stejně bude znalecký posudek.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alexpraha 3. 10. 2013 08:19

Varianta kdy nemovitost zůstane ve vlastnictví otce zakladatele není špatná. Po převedení všech aktivit, strojů, obchodních kontaktů, činnosti na novou sro, otci zůstane jen nemovitost. Za to bude inkasovat nájem, může si uplatnit odpis, a po ukončení živnosti, vyloučí nemovitost z obchodního majetku, počká 5 let a pak nemovitost může prodat, darovat, atd. Nebo počkat na konec svých dní a nechat na dědicích, jak se dohodnou.
Je tu riziko dodanění DPH, to bez detailní znalosti není možné spočítat.
Po dobu co jej má ve vlastnictví a nemá v obchodním majetku, inkasuje nájem a daní se v paragrafu 9, kde je menší daňové zatížení (15%), než pokud by byla nemovitost v sro (19% a 15%).
Nebo je to špatný pohled?
Jednou jsem se v podobné věci spálil, resp. mne spálil daňový poradce. Pokud nemovitost potřebuje jen malé průběžné opravy a nese velký výnos, je lepší jí vlastnit jako FO nepodnikající, pokud nemovitost potřebuje obrovské opravy, je vhodné ji dát do sro. tak zjednodušeně znělo poznání.
alexpraha
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 3. 10. 2013 09:35

Tak ještě jednou ... oni nepočítají s tím, že přestanou podnikat dřív než otec zemře. Takže varianta s osvobozením při prodeji nepřipadá v úvahu.

Pokud je více dědiců než jsou vlastníci firmy, tak tu je další problém - nemovitost by se dělila.

A za třetí ... z s.r.o. k otci budou muset být fyzicky placeny peníze. Pokud by nebyly tak to finančák označí za daňový podvod (náklady u firmy, žádné příjmy u fyzické osoby). A co je lepší, platit peníze za něco co je moje ještě jednou nebo si jenom uplatnit odpisy?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků