Obvyklá odměna pro Odpovědného zástupce

Běžné účty, úvěry, leasing, hypotéky, pohledávky a podobně

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod bures2 8. 1. 2014 16:53

Dobrý den,
plánuji podnikat v oboru, který vyžaduje vzdělání nebo praxi v oboru, který nemám. Rozhodl jsem se uzavřít dohodu o provedení práce. Jaký je ale obvyklý příjem takového zástupce, je jednorázový nebo pravidelný? Jednalo by se o hostinskou činnost.

Děkuji
bures2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod astrapa 8. 1. 2014 18:10

Bude ŽÚ pro tyto účely stačit jenom DPP? Ptali jste se?
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod bures2 8. 1. 2014 20:37

Co jsem četl, tak se uzavírá DPP. Dotaz na ŽÚ jsem psal dnes, takže ještě nevím.
bures2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod astrapa 8. 1. 2014 20:49

To se mi nezdá. Není vztah mezi odpovědným zástupcem a živnostníkem (společností) spíše obchodní, než pracovní?
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod bures2 8. 1. 2014 22:05

Ano, ale případnou odměnu co vím může řešit i DPP. Navíc zástupce mi má i pomáhat a radit.
bures2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 8. 1. 2014 22:31

Měl by být především pracovní.

Obchodní vztah by to byl jaký? Na základě jaké smlouvy?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 8. 1. 2014 23:18

Vycházím z povinností odpovědného zástupce, který je přece jakýmsi garantem (má dohlížet nad dodržováním zákonů v dané oblasti, dotyčný podnikatel musí jeho pokyny respektovat).

Pracovní vztah je tehdy, když je pracovník v závislém postavení (pracovník poslouchá pokyny zaměstnavatele), ale odpovědný zástupce je v zásadě v rovném postavení a vztah mezi ním a živnostníkem je mnohem více obchodní.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod bures2 9. 1. 2014 16:15

astrapa: Měl jste pravdu. Citace z podnikatel.cz: „Z logiky věci vyplývá, že na odpovědného zástupce nelze uzavřít dohodu o provedení práce, která je ze zákona omezena maximálně 300 hodinami za rok, neboť odpovědný zástupce odpovídá dle živnostenského zákona za živnost „stále“,“
bures2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod astrapa 9. 1. 2014 16:59

No ale já pravdu mít nemusím. Předpokládám, že otázky okolo odpovědného zástupce nejsou zrovna moc jasné, nebo možná jasné jsou, ale praxe to prostě neřeší. Stejně jako dvacet let nikdo neřešil souběh funkcí, přestože přece muselo každému právníkovi být jasné, že statutární orgán nemůže funkci vykonávat na pracovní smlouvu, přesto to všichni dělali.

Pokud jim na ŽÚ stačí DPP, tak to svůj účel splní a vy dostane živnostenský list. Pokud chcete jít cestou menšího odporu...
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 9. 1. 2014 22:35

Je fajn citovat ze serveru podnikatel ... lepší by byla citace z nějakého soudního rozhodnutí ... protože soud je jediným vykladačem práva ...

Každopádně se zeptám znovu ... jaký to je obchodní vztah od 1.1.2014?

Jinak kontrolní otázka ... jak si myslíte, že je to řešeno ve firmách? Ty taky musí mít odpovědného zástupce neboť právnická osoba nikdy nesplní podmínky. Taky si myslíte, že tam není možný pracovně právní vztah?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 9. 1. 2014 22:56

A jak to řeší se statutáry? Smlouvou o výkonu funkce.
U odpovědného zástupce bych si dokázal představit třeba inominátní smlouvu nebo možná i mandátní (příkazní). Navíc u firem velmi často je odpovědným zástupcem sám statutár.
Jak se vypořádáte s mými argumenty o závislém/rovném postavení? Že odpovědný zástupce nemůže být v závislém postavení se snad nemýlím, on nepřijímá pokyny, on je dává.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Pizzaman5 10. 1. 2014 00:44

DPP je, alespoň dle např.rozhodnutí NSS: 6 Ads 48/2009 v pořádku.

...Z výše uvedených hledisek pak vycházel Nejvyšší správní soud i v nyní projednávané věci, v níž v souladu se závěry rozšířeného senátu Nejvyššího správního soudu uzavírá, že bylo na Mgr. Š. jako zaměstnanci a stěžovatelce jako zaměstnavateli který ze smluvních typů nabízených zákoníkem práce (případně i jiným zákonem – viz např. smlouva příkazní podle občanského zákoníku či smlouva mandátní podle obchodního zákoníku) k zajištění činnosti odpovědného zástupce použijí...


Jinak příkazní a mandátní smlouva (viz výše) také lze, NOZ s nimi nadále samozřejmě počítá i po "právní apokalypse" (1.1.2014) :-)

Jinak ze zákona by myslím odpovědnou osobou měl být v první řadě člen stat. orgánu, pokud toto nelze, tak 3. os. Zároveň odpovědný zástupce nesmí být členem kontrolního orgánu (dozorčí/správní rada).
Pizzaman5
Návštěvník

Odeslat příspěvekod astrapa 10. 1. 2014 01:00

Děkujeme za vyčerpávající odpověď.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 10. 1. 2014 11:17

Tak jsem rád, že se potvrdilo, že to může být zaměstnanec.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 10. 1. 2014 11:51

No, je otázka, jestli ten judikát lze použít i nyní po 1.1.? Já bych se bál, jestli se judikatura nezmění.
Navíc tam bylo jádro sporu o to, že OSSZ považovala obsah DPP za ve skutečnosti DPČ (což je přece takový jejich šlágr) a smluvní typy soud v rozsudku probírá tak nějak mimochodem.

Když tu tedy ocituji z pracovního zákoníku, co to je práce: (1) Závislou prací je práce, která je vykonávána ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, jménem zaměstnavatele, podle pokynů zaměstnavatele a zaměstnanec ji pro zaměstnavatele vykonává osobně.
(2) Závislá práce musí být vykonávána za mzdu, plat nebo odměnu za práci, na náklady a odpovědnost zaměstnavatele, v pracovní době na pracovišti zaměstnavatele, popřípadě na jiném dohodnutém místě.


A ještě citace z živnostenského zákona: Odpovědný zástupce je fyzická osoba ustanovená podnikatelem, která odpovídá za řádný provoz živnosti a za dodržování živnostenskoprávních předpisů a je k podnikateli ve smluvním vztahu. Nikdo nemůže být ustanoven do funkce odpovědného zástupce pro více než čtyři podnikatele.

Rozeberme si to:
- Odpovědný zástupce může "pracovat" jen u 4 podnikatelů, zákoník práce počet zaměstnavatelů neomezuje (zaměstnanec může mít teroreticky tolik prací, kolik zvládne)
- Odpovědný zástupce je odpovědným zástupcem nonstop, nemá pracovní dobu (což je de facto shodné s jednatelem, který taky není jednatelem jenom od 8 do 16 a pak "padla", ale je jednatelem pořád)
- Odpovědný zástupce není v závislém postavení a není podnikateli podřízený
- Odpovědný zástupce neposlouchá pokyny podnikatele, naopak podnikatel je povinen respektovat pokyny odpovědného zástupce
- Zda činnost vykonává jménem zaměstnavatele je trochu sporné, protože on je tam de facto nastrčený státem - prodloužená ruka ŽÚ (takový styčný důstojník mezi ŽÚ a podnikatelem)

Tak a teď mi vysvětlete, jak může odpovědný zástupce být zaměstnancem?

-- 10. 1. 2014 10:54 --

A ještě doplním - myslíte, že nějaká pojišťovna pojistí odpovědného zástupce pojištěním odpovědnosti za škodu z výkonu povolání? Samozřejmě, že ne.
astrapa
Diskutér

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků