Vrácení zásilky - adresát nenalezen

Běžné účty, úvěry, leasing, hypotéky, pohledávky a podobně

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod bures2 15. 9. 2014 18:09

Dobrý den,
zaslal jsem zákazníkovi zboží, ale zásilka se vrátila jako adresát nenalezen. Zákazník platil předem. Mohu požadovat opětovné zaplacení poštovného? Děkuji
bures2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 16. 9. 2014 08:24

No, tohle je problém. Já třeba mám problém s německým Hermesem, kterému doručuje na našem území DPD, už jsem to popisoval třeba zde: http://pauza.zive.cz/viewtopic.php?f=620&t=1143808

Nedávno se mi to stalo znovu (už nevím pokolikáté, no na prstech bych to nespočítal :( ), zásilka vrácena do Německa s Adresát nezastižen (jinak se vrací s Adresát nenalezen, Adresa neexistuje,...). Žádný lístek na dveřích či ve schránce. Trochu pomáhá uvedení telefonního čísla na balík. Dokonce ani vedení telefonního čísla na průvodku nepomáhá, navzájem si tyto údaje neřepdávají :(.

My jsme tedy dopravné platili znovu, ostatně nebylo na výběr, odesilatel řekl, že to jinak nepošle, šlo o zboží zakoupené na eBay. On přece vyplnil údaje správně a dopravní společnost mu řekla, že "Adresát nezastižen", takže je to naše vina. Nechtělo se nám to platit, už z toho důvodu, že měl na svých stránkách uvedeno, že posílá přes DHL a nakonec to poslal Hermesem.

Jestli i přes opakované poštovné na zboží vyděláš, tak bych to asi poslal, ale předem se si od zákazníka zjistil telefonní číslo a napsal ho na balík. Je-li možné, balík bych přebalil tak, aby po rozbalení viděl, že byl vrácen zpět. Mohl by to brát jako vstřícný krok a příště u tebe nakoupit znovu.

-- 16. 9. 2014 07:24 --

Samozřejmě můžeš zkusit podat reklamaci u přepravní firmy, ale většinou se tím odmítnou zabývat.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod astrapa 16. 9. 2014 08:56

A existuje adresa? Je to zvláštní, ale lidi si často nepamatují, kde bydlí, resp. neznají korektně část své adresy (v některých městech panuje úzus, že domy se označují číslem bloků, a spousta lidí pak nezná svoje č.p. a č.or.). Stává se mi, že i špatně napíšou jméno ulice, to je kupodivu také docela časté. Co už vůbec nechápu, když napíšou špatně název své obce nebo PSČ... I to se občas stane.

Tady lze ověřovat správnost adres: http://vdp.cuzk.cz/vdp/ruian/overeniadresy/vyhledej
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 16. 9. 2014 09:29

I to je možné. Každpádně vždy důrazně doporučuji napsat na balík telefonní číslo.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod retron 16. 9. 2014 10:09

hlavně je to dost často chyba posledního článku, typicky České pošty, ale je to individuální. S DPD jsem nikdy problém neměl, vždy volají a snaží se to doručit (čím dřív to rozvezou tím dřív padla), poslední dobou není ani problém s balíky do ruky ČP, také volají, platit kartou ale nelze ikdyz HW na to mají, ovšem klasická pošta s tou už se nesnaží ani zazvonit, dokonce ani oznámení už jsem nedostal.
retron
Diskutér

Odeslat příspěvekod malejarda 17. 9. 2014 02:41

bures2 píše:Dobrý den,
zaslal jsem zákazníkovi zboží, ale zásilka se vrátila jako adresát nenalezen. Zákazník platil předem. Mohu požadovat opětovné zaplacení poštovného? Děkuji

Si myslím, že dle zákona na to nemáš právo, pokud jde o tvoji chybu nebo chybu přepravní služby. Něco jiného by bylo, kdyby šlo o chybu kupujícího, tedy kdyby kupující uvedl chybnou adresu, nebo na adrese bydlí víc domácností a on nemá označen zvonek nebo dopisní schránku svým jménem (panelák) nebo zboží odmítl převzít. Takže nejdřív musíš zjistit, kde se stala chyba.

§ 2081 Občanského zákoníku
Náklady spojené s odevzdáním věci v místě plnění nese prodávající. Náklady spojené s převzetím věci nese kupující.
malejarda
Diskutér