OSVC, auto, DPH z phm a kniha jizd

Běžné účty, úvěry, leasing, hypotéky, pohledávky a podobně

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod chatumbabub 19. 4. 2015 13:54

Ahoj,
pokud mam jako OSVC v obchodnim majetku auto(koupeno nove, odecteno DPH), musim vest knihu jizd?

Vyuzivam 60% pausal, takze snizovani dan. zakladu me nezajima.
Jde mi jen a pouze o odpocet DPH z phm a jinych podobnych vydaju(servis, pneu, atd). Bylo by fajn kdyby ne, ale nevim jak pak budu dokazovat, ze jizdy byly sluzebni.

Diky.
chatumbabub
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 19. 4. 2015 18:22

Odpověděl sis sám. Musíš vést knihu jízd ... nebo něco čím prokážeš, že cesty byly služební.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chatumbabub 19. 4. 2015 19:06

Hm, tak to si mi neudelal radost. Predpokladam, ze napr. proste prohlaseni ze jizdy byly sluzebni nestaci.

I kdyz realne i pravdivost knihy jizd muze byt znacne diskutabilni.
chatumbabub
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 19. 4. 2015 21:08

Tak kniha jízd je jenom podpůrná evidence. Pokud bude mít správce daně, tak přistoupí k výslechu svědků - např. obchodních partnerů a bude zkoumat, zda jste skutečně cestoval. Dále se může vyžádat záznamy od policie a prověřit, kde byla vaše vozidlo zachyceno v určitý čas a porovnat z knihou jízd. Dále pak záznamy z autoservisů budou porovnávat s udávaným počtem kilometrů v knize jízd a v servise :-) A fakt ... dělaj to a uměj to ... :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chatumbabub 20. 4. 2015 13:27

ok, diky. Ja se tomu chtel nejak vyhnout, ale asi mam smulu. Je to totiz ta nejotravnejsi vec co musim jako OSVC delat.
chatumbabub
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dvcompt 7. 1. 2019 19:33

pokud vás nebaví evidence každodenní knihy jízd vyzkoušejte knihu jízd se samogenerováním :-)
Super prográmek pro evidenci více firem i více automobilu a na více počítačích.....
Vyzkoušejte zdarma verzi.
http://www.dvcomputer.cz/caldera_forms_preview-2/
dvcompt
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tomas3 4. 2. 2020 13:08

Kdysi jsem využíval na základě využití auta k soukromým účelům, sníženou částku výdajů vč. DPH na 80% bez vedení knihy jízd. Ale auto nebylo v obchodním majetku. Aktuální úpravu neznám, bylo to i tehdy mírně nepřehledné.
Tomas3
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod cz01 16. 1. 2022 21:37

Využiju toto téma k otázce, zda je možné si odpočítat DPH za pohonné hmoty v případě operativního leasingu? Druhá otázka, zda nebude finančáku vadit, když si povedu vlastní knihu jízd kvůli uplatnění odpočtu DPH z pohonných hmot (leasingovka chce za poskytnutí knihy jízd poplatek - v autě je gps).

Všude nacházím informace na uplatnění výdajů, které mě ani nezajímají, jelikož používám výdajový paušál, ale k tomuto tématu jsem moc informací nenašel, tak budu rád za potvrzení od vás. Díky
cz01
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 16. 1. 2022 21:51

Uplatnit odpočet z PHM tankovaného do auta na operativní leasing je samozřejmě možné, ale je to podmíněno tím, že cesty budou pro ekonomickou činnost. Knihu jízd si můžeš vést třeba v růžovém deníčku s kytičkama. Forma je naprosto jedno. Ale je dobré, když ti souhlasí km v knize jízd na km v servisu atd.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cz01 21. 8. 2022 20:56

Ahoj, situace trochu pokročila a v září si budu vyzvedávat nový automobil a jelikož nejsem extra znalý v problematice DPH, tak bych se tady rád zeptal vás zkušenějších, zda jsem věci správně pochopil, nebo to je jinak, než si myslím.

Situace: Jsem OSVČ, plátce DPH, využívám výdaje paušálem. Z článků na internetu jsem pochopil, že jelikož využívám výdajový paušál, tak automaticky nemám obchodní majetek (OM) a zároveň na auto nemohu využít žádné odpočty, či výdajový paušál na dopravu s čímž počítám. Cílem je nakoupit auto bez DPH s tím, že ho budu používat 100% na podnikání (tudíž neplánuji používat poměrný koeficient). Silniční daň je zrušena, takže jí vůbec neřeším a o knize jízd vím a budu si jí ručně psát kvůli odpočtům DPH z PHM.

A teď bych přešel na věci ve kterých mám zmatek a nejsem si jistý...

1) Musím nakoupit automobil na své IČO, abych mohl odepsat DPH automobilu?
a. Pokud se podívám na zákon o DPH https://www.podnikatel.cz/zakony/zakon- ... /#f2549906 (235/2004 Sb. Zákon o dani z přidané hodnoty §72, §73), tak bych řekl, že nemusím a stačí, když jsem plátce, protistrana je plátce a auto bude využívané k podnikatelské činnosti. Na druhou stranu v různých poradnách jsem našel i informaci, že auto musí být v OM (což s výdajovým paušálem nelze), aby bylo možné DPH auta odepsat. Jak to tedy s tím prosím je?
b. Informaci o nutnosti mít auto v OM jsem četl třeba zde https://virtualniucetni.com/auto-v-podnikani/ - kapitola Jak je to s DPH?

2) Pokud bych musel nakoupit auto na IČO, kde bude zapsané i v techničáku z důvodu odpočtu DPH, tak pak jsem řešil otázku toho, jak to provedu s POV+HAV. Jelikož z provedených kalkulací u pojišťoven mi zdaleka nejlépe vychází pojištění na fyzickou osobu a varianta na osvč i s odpočtem DPH vychází hůře. Tudíž mi nedává ekonomicky smysl to psát z tohoto pohledu na IČO. Otázka zní mohu si sjednat pojistku na fyzickou osobu, pokud budu v techničáku auta zapsán, jako osvč s ičem?
a. Bylo mi řečeno při kalkulaci pojistky, že by mohla být varianta, že v techničáku by bylo zapsáno IČO, ale jako plátce bych byl já, jako fyzická osoba. Jenže pojistné bylo stále vyšší, než čistě na rodné číslo - proto v principu řeším otázku č.1

3) Jak je to prosím s odpočtem DPH na PHM? Skoro všude čtu, že mohu DPH odečíst, když vedu knihu jízd a vozidlo používám k podnikatelské činnosti. Někde, ale občas narazím na to, že auto musí být zařazeno v OM, což se neslučuje s tím, že mám výdajový paušál, přesto v diskuzích chápu, že by to mělo být možné využít i v mém případě, je to tak?
a. Informace tady https://www.podnikatel.cz/poradna/dane- ... ctvi/2085/
b. Naopak informace od stejného daňového poradce píše, že to lze https://www.podnikatel.cz/poradna/danov ... na-3/3913/, ale možná to jen špatně chápu

4) Cca půl roku využívám soukromý automobil částečně i pro služební cesty a mám schované účtenky za pohonné hmoty a přemýšlel jsem že bych si za ně odečetl DPH. Ale uplně nevím, jaké by to mělo dopady na další budoucí povinnosti. Tuším, že bych musel u soukromého auta vést knihu jízd, abych dokázal, že DPH za PHM byly využity pro výdělečnou činnost a tím by to asi končilo až si vyzvednu nové auto? Pokud by to znamenalo něco dalšího, tak těch pár tisíc radši oželím...

Shrnutí: z mého pohledu by byla ideální situace nakoupit auto na IČO, odepsat DPH automobilu, v techničáku mít fyzickou osobu, POV+HAV mít na fyzickou osobu, vést knihu jízd a odpočítat si DPH za PHM a DPH za budoucí servisy auta.

Díky za pomoc, vím, že je to dlouhý koment...
cz01
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jjrr 22. 8. 2022 07:02

Povinné ručení může na vozidlo uzavřít kdokoliv, nemusí to být ani majite, ani provozovatel, ani řidič, ...
Naposledy upravil jjrr dne 22. 8. 2022 07:44, celkově upraveno 1
jjrr
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Rop 22. 8. 2022 07:33

Majetek pro účely DPH se nerovná obchodní majetek dle zákona o daních z příjmů.
Je to uvedeno v koordinančním výboru 530/19.09.18 (který bohužel z nějakého mě nevysvětlitelného důvodu nebyl projednán)

1. RČ nebo IČO - berňákům je to jedno - ti chtějí daňový doklad, na kterém musí být všechny náležitosti - tedy hlavně Vaše DIČ.
Problémem je spíše § 4 odst. 2 písm. a) bod 2 zákona č. 56/2001 Sb. - pokud je vlastníkem podnikající fyzická osoba, tak musí být auto zapsáno na IČO

2. Pokud pojistíte auto jako nepodnikatelské, tak je otázkou, zda neporušujete pojistné podmínky - aneb důvod pro nevyplacení pojistného se vždy hledá

3. Jasně že to lze. DPH a daň z příjmů toho mají pramálo společného - je potřeba obě daně posuzovat samozstatně - jediné, kde se DPHáčko odkazuje na daň z příjmů je v definici hmotného majetku a jeho technického zhodnocení a v některých detailech je stejné (např. reklamní předměty do 500 Kč). Nelze ani postavit na rovno daňově uplatnitelný náklad a nárok na odpočet. Něco může být daňově uznatelný náklad, ale nemusí být nárok na odpočet (např. znalecký posudek při prodeji nemovitosti bez DPH) a naopak (odpočet z PHM a použití paušálu na auto).

4. U tohoto auta jste ale nestanovil, že jej budete používat pro ekonomickou činnost, že? Tedy původní doklad není na DIČ. Takže i PHM jsou bez nároku na odpočet. Nejlepší by bylo využít "cesťák" nebo paušál na auto. Ale DPH z toho už nevytáhnete.

Jo a ještě upozorňuji, že doba pokročila i u berňáků. Ti aktivně žádají policii o kamerové záznamy, kde auto bylo v jakou dobu a pak zpochybní knihu jízd - viz rozsudek NSS 9 Afs 147/2020 - 34 z 21.7.2022
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cz01 22. 8. 2022 21:59

Díky za informace.

Odnáším si z toho, že pro berňák je stěžejní faktura s DIČ a ostatními informacemi, což mám. Díky tomu si mohu provést odpočet DPH a zároveň jsem vlastník,jako fyzická podnikající osoba a z uvedeného odkazu mám povinnost mít v technickém průkazu zapsáno sebe na IČO.

Tento důsledek potom vede k tomu, že z pohledu pojistky (pov a hav) si musím nechat od pojišťovny potvrdit, že smlouva na RČ jim nevadí a při pojistné události ji nebudou rozporovat. Pokud neuznají, tak si holt připlatím za smlouvu na IČO a i s odpočtem DPH mi vyjde dráž, než RČ (prý nejsou dostupné bonusy z RČ a předpokládám, že je nelze převést - zeptám se v pojišťovně).

Phm je mi jasné a dle očekávání, jen u odpočtu DPH z phm na osobním automobilu jsem tak nějak přirozeně čekal,že půjde provést odpočet DPH, když předmětem odpočtu je natankovaná nafta využitá pro účely podnikání a je "jedno" jakým autem spotřebována,ale asi v tom nesmím hledat jednoduchost :D

O rozsudku nejvyššího soudu jsem četl, rozhodně to má aspoň pro mě odstrašující účinek...
cz01
Nadšenec

Odeslat příspěvekod dalich 23. 8. 2022 08:21

cz01 píše: Tento důsledek potom vede k tomu, že z pohledu pojistky (pov a hav) si musím nechat od pojišťovny potvrdit, že smlouva na RČ jim nevadí a při pojistné události ji nebudou rozporovat. Pokud neuznají, tak si holt připlatím za smlouvu na IČO a i s odpočtem DPH mi vyjde dráž, než RČ (prý nejsou dostupné bonusy z RČ a předpokládám, že je nelze převést - zeptám se v pojišťovně)..
Pojišťovna Vám nic nepotvrdí. Proč by se měla okrádat o pojistné? Naopak, pokud bude pojistníkem soukromá fyzická osoba a pojištěným OSVČ, jde pro pojišťovnu o "dvě rozdílné osoby", tedy přirážka na pojistném cca 30 %. Pojišťovny si tím kompenzují vodrb, kdy auto patří vnoučkovi a pojistka je na dědečka. Nebo typická situace, kdy někdo auto jakože vlastní jako FO, ale provozuje jej v praxi nějaká s. r. o. flotila jezdící pro taxi Bolt, Uber a podobné vodrby. Pojišťovnu nepřečůráte.

Pokud to necháte "tak, jak to je", je to porušení VPP a může být odmítnutí pojistného plnění.

Takže pokud chcete mít vše v cajku, pojistník + pojištěný = stejná osoba OSVČ. Má to zásadní nevýhodu: u většiny pojišťoven s bonusem začínáte opět od nuly, už jej nepřevádí mezi FO a OSVČ. Ale některé se pořád dají ukecat.

Další problém je, že případné pojistné plnění pak bude včetně DPH (smlouva je přece na soukromou osobu), což bude trošku účetní problém :-) Takže to DPH z plnění budete muset vracet a děláte si v tom nepořádek. A FÚ to asi bude divné.

Jsou i výjimky, zvláště v situaci, kdy jako FO máte fakt velký bonus, takže i s přirážkou za odlišného provozovatele zaplatíte na pojistném méně, než kdyby vše bylo na IČO. Sám to takto mám: Pojistníkem je FO a provozovatelem (moje) s. r. o.

Btw, mám dobrého kamaráda, který má 3 autobusy. V TP jsou vedené na jeho RČ jako soukromou fyzickou osobu, v pojistce je jako soukromá fyzická osoba jak majitel tak provozovatel. A přitom je plátcem DPH, na všech fakturách je jeho DIČ, vše uplatňuje. Takže jde o to se asi jen nebát :mrgreen:
cz01 píše:Phm je mi jasné a dle očekávání, jen u odpočtu DPH z phm na osobním automobilu jsem tak nějak přirozeně čekal,že půjde provést odpočet DPH, když předmětem odpočtu je natankovaná nafta využitá pro účely podnikání a je "jedno" jakým autem spotřebována,ale asi v tom nesmím hledat jednoduchost :D
To se nevylučuje, pokud prokážete, že nafta byla např. natankovaná do vozidla z půjčovny (tedy máte smlouvu o půjčení), protože to vaše zrovna bylo v servisu.
dalich
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Rop 23. 8. 2022 09:16

Je zcela zásadní rozdíl mezi autem z půjčovny a autem vlastním, u kterého jsem neurčil, že se jedná o majetek pro ekonomickou činnost (a nechovám se k němu tak).
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků