Firma v insolvenci a účetní

Běžné účty, úvěry, leasing, hypotéky, pohledávky a podobně

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod hacik1 23. 8. 2016 14:54

Ahoj, můj bývalý zaměstnavatel je v insolvenci a protože nikomu neplatil, opustili ho účetní i daňový poradce a teď neví, jak komunikovat s úřady...může účetní -osvč vypovědět smlouvu, když je firma v insolvenci a potřebuje spousta výkazů pro spousta úřadů? Nebo jí prostě majitel musí zaplatit z vlastní kapsy? Nevíte někdo, jak postupovat? Díky.
hacik1
Diskutér

Odeslat příspěvekod xkanourek 23. 8. 2016 15:43

Já to řešil káknutím na úřady..."účetní platit nebudu a nemám na to čas" vyhrožují pak sice celkem dlouho, ale nakonec je to bavit přestane (přehazují si to totiž mezi sebou jak horkej brambor) a pokuty je taky moc dlouho nebaví, když je nikdo neplatí....ale není to pro každýho-někdo by se z toho vyhrožování moh i sesypat...
xkanourek
Diskutér

Odeslat příspěvekod hacik1 23. 8. 2016 17:05

No právě že jim hrozí pokuta 50 000 Kč od soudu ....!!! Ale tu pokutu přiklepnou asi firmě, které už stejně není co vzít, že?
hacik1
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 24. 8. 2016 19:08

Za vedení účetnictví je odpovědný statutární orgán - viz § 196 respektive 435 odst. 4 zákona o obchodních korporacích. Pak záleží, zda účetní porušila smlouvu a insolvenční správce po ní může vymáhat náhradu škody.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hacik1 24. 8. 2016 21:02

Účetní už prostě odmítala dělat zadara, firma jí dlužila dost peněz, a ještě by měla jít k soudu to objasňovat? A společníci nic platit nechtějí, už na to kašlou a chudák účetní aby to sponzorovala ...
hacik1
Diskutér

Odeslat příspěvekod LaNov 25. 8. 2016 21:52

No to záleží, jakou měla smlouvu ... Určitě na sebe převzala dost povinností, tak měla aspoň vyžadovat placení pod pohrůžkou výpovědi, už jsem viděl ve smlouvám ustanovení typu "Dodavatel je v oprávněn v případě prodlení více než 20 dnů se zaplacením pravidlené měsíční platby k okamžitému odstoupení od smlouvy a ukončení práce" ...
LaNov
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mrusnok 28. 8. 2016 14:45

Jak napsal Rop, za účetnictví nese odpovědnost statutární orgán. Ne nějaká externí účetní.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Diskutér


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků