Kolik potřebuji na založení s.r.o.

Běžné účty, úvěry, leasing, hypotéky, pohledávky a podobně

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod M2M 4. 7. 2008 18:24

protože jsem četl že při založení sro stačí již 1000Kč, tak se znalých zeptám v čem je sro lepší než podnikatel jako jsem já.
M2M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 4. 7. 2008 18:54

Já myslím, že to je fér. V Anglii stačí k založení Ltd. 1 libra, v USA 1 dolar. Nikdy jsem nepochopil, proč naši úředníci za to požadují 200.000 Kč, je to snad největší částka vůbec.
Věřím, že to hodně pohne naší ekonomikou, protože konečně budou moct do podnikání vstoupit i ti nejchudší a ubude nezaměstnaných. Jsem jednoznačně pro. Doufám, že to stihnou schválit do voleb, protože po nich to bude hodně špatný a republiku to na 2 roky zase paralyzuje, jako to bylo minule.
Taky z trhu zmizí různí "zprostředkovatelé" díky kterým jste sice ušetřili těch 200.000, ale i tak za zprostředkování jim platíme 30-40 tisíc.
Mimochodem, ví někdo, která chytrá hlava vymyslela, že se za S.R.O. musí platit 200.000??? Tuším, že dřív to bylo 100.000, kterej chytrák to zvedl? Vážně nechápu kdo něco tak nesmyslného mohl vymyslet.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 4. 7. 2008 19:14

stanislav.stribrny: jo bylo to 100k. nicméně jsou země, kde to je v přepočtu na kč mnohem více. Většinou na východ od nás... největší vtip je to, že těch 200k tam musí být při založení, ale už druhý den si je mohl zakladatel vybrat a jak si je vyúčtoval je jeho věc. Takže je to stejně jenom formální věc.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 4. 7. 2008 19:20

M2M: To je prosté. Jako OSVČ ručíš za své podnikatelské aktivity VEŠKERÝM svým majetke. Jako jednatel s.r.o. ručíš za své činy pouze do výše základního jmění společnosti, tj. dnes 200K.
Ruprecht001
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod M2M 4. 7. 2008 19:27

Jde mi o to, jestli se mi vyplatí přejít za 1000Kč na s.r.o. - nebude nějaká větší kontrola od finančáku? Jsou tam jiné nebo vyšší pravidla?
M2M
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 4. 7. 2008 20:31

Já v tom vidím přímou úměru. Čím jednodušší život, tím rychleji roste ekonomika. A to je dobré pro všechny.

Třeba nechápu, proč bych měl dělat nějaké účetnictví. Daně přece můžu spočítat i tak, že na konci roku vezmu bankovní výpis za celý rok, sečtu zůstatky a na FÚ pošlu 21% (resp. 20% a pak 19%). Nevím, proč bych měl dělat evidenci majetku, peněžní deník, mzdové listy a podobně. Samozřejmě dobrovolně ať si dělá každý, co chce, ale státu tyhle povinnosti nijak nepomůžou, akorát lidi nutí k podvodům, že si pak zakládají firmy v offshorech. Je to hlavně o byrokracii, ne o výši daní.

Když bude stačit ke zdaňování bankovní výpis, tak ten bankovní účet klidně registruju na FÚ a dám pod dohled úředníků. Tvrdší postihy za krácení daní by mi nevadily.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod zadirr 4. 7. 2008 21:58

M2M: Já vidím mezi s.r.o. a živnostníkem zásadní rozdíl ten, že zatímco živnostník nemusí vést ani daňovou evidenci a náklady může uplatňovat paušálem (což třeba konkrétně mně se sakra vyplatí), tak s.r.o. musí vést účetnictví, takže jednak musí platit člověka co se stará o papíry a hlavně může uplatňovat jenom skutečné náklady.

stanislav: sen je ho hezký, ale zůstaňme nohama na zemi... podle zůstatků na účtu daně platit nejdou v žádné zemi a nikdy nepůjdou. Vždycky bude potřeba rozlišovat, jestli firma utratila peníze za židli do kanceláře sekretářky anebo za křeslo na chatu pana ředitele.
zadirr
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 4. 7. 2008 23:16

zadirr píše:stanislav: sen je ho hezký, ale zůstaňme nohama na zemi... podle zůstatků na účtu daně platit nejdou v žádné zemi a nikdy nepůjdou. Vždycky bude potřeba rozlišovat, jestli firma utratila peníze za židli do kanceláře sekretářky anebo za křeslo na chatu pana ředitele.


Ale ano, šlo by to zařídit, pokud by se firma rozhodla neuplatňovat žádné výdaje . Prostě na konci roku vezmu bankovní výpis a ze sečtených zůstatků zaplatím daně.

Mně by se to třeba vyplatilo, výdajů mám méně, než kolik bych musel investovat do kanceláří, sekretářek a účetních, kteří tu agendu pro stát musí zpracovávat.

Proto jsem napsal, že účetnictví a spol. by bylo dobrovolné, pokud je firma pod auditem, nebo potřebuje přehled o finančních chodech uvnitř podniku.

Pak bychom třeba zjistili, že nepotřebujeme všechny ty živnostenské a finanční úřady a stát může fungovat bez nich :)
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 4. 7. 2008 23:17

Mimochodem a co státy, které mají paušální daně??? Taky státní aparát funguje a bez účetnictví.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 5. 7. 2008 00:12

Muzes mi rict ktery stat ma pro pravnicke osoby paušální daně (nebo paušální náklady)? V EU to žádný není, vzhledem k tomu, že účetní pravidla platí v cele EU +- stejne ....

A proč účetnictví ... protože to je právnická osoba ... je to samostatný subjekt, který nemá žádnou "osobní spotřebu" ... a pokud má (dividendy, podíly) tak se znovu daní .... možná je čas zamyslet se nad tím co to znamená onen pojem "právnická osoba" .... nejsi to ty ... je to prostě někdo jiný ... má svoje IČ ... má svůj majetek ... a nejde to jen tak vydolovat ... nebo snad chceš aby tu byl prostor pro tunelování? :oboze
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 5. 7. 2008 00:44

Rop píše:nebo snad chceš aby tu byl prostor pro tunelování? :oboze


To je projev negativního myšlení. Když chci aby něco fungovalo jednoduše, tak ne proto, abychom pak mohli pravidel zneužít, ale využít. Čím jednodušší systém je, tím snadněji se řídí. Pokud bude stát podvědomě vnímat občany jako a priori podvodníky, budou podvodníky. Patologických lumpů se ve skutečnosti rodí velice málo.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 5. 7. 2008 09:14

Já bych spíše řekl, že patologicky dobrých a hodných lidí se rodí málo :-D

Ale pánové, zanechte snění a zpět oběma nohama na zem. Je o ničem plácat tu, co bychom chtěli a jak by to bylo fajné... Uvědomte si, že prvotní je naplnit státní kasu, aby politické špičky si mohlo odsypat něco pro sebe a utrácet tak, aby se plebs nebouřil. Zkrátka ono "chléb a hry" platí i po několika tisíci letetech :-D
Ruprecht001
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 5. 7. 2008 10:02

Koukám na ten nový obchodní zákoník http://www.leblog.cz/files/Navrh%20obch ... 6_2008.doc a je v něm zakázána konkurence jednatele. Něco takového je tuším i v současném zákoníku, ale moc to nechápu. Když teď sloučili ŽL do jedné volné živnosti, tak vlastně OSVČ a S.R.O. mají jeden stejný ŽL? To znamená, že pokud se jednatelem stane vlastník ŽL, tak by ho měl vrátit?
Taky mě zarazil §2 "Podnikatel může mít pouze jednu firmu." To mi vůbec není jasné.
Jo, a rodná čísla v obchodním rejstříku by už taky mohli nahradit něčím jiným :)
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 5. 7. 2008 11:20

To je jednoduché .... ten kdo je jednatel nebude moct vykonávat živnost ... opět opatření před přelýváním peněz (viz příklad kdy živnostník fakturuje 40 000 měsíčně svojí firmě kde je jednatelem za poradenství a myslí si že mu to projde)

Podnikatel = jedna firma ... firma je prostě označení ... nebo řekněme název ... u právnických osob to je a bude její jméno ... u fyzických osob to bude jméno a příjmení plus případně dodatek ... na rozdíl od teď firmu budou mít všichni ... nejenom ti zapsaní do OR :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 5. 7. 2008 12:15

Takže bude platit to, že majitel ŽL ho bude muset vrátit, stane-li se jednatelem? Zase kvůli pár lumpům na to doplatí ti poctiví :( Stejně se to bude obcházet, kdy jako houby po dešti vyrostou zprostředkovatelské agentury, které budou nabízet služby formálních jednatelů.

To druhé nechápu :-) Tedy každý občan bude moct být společníkem jen v jedné S.R.O.? To je divné, ne? Cituji paragraf 2 nového zákoníku: "Podnikatel může mít pouze jednu firmu."
stanislav.stribrny
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků