Platba mýta v Itálii

Praktické informace pro dovolenou v jakémkoli ročním období. Jezdíte autem, autobusem nebo letecky? Tipy pro volný čas

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Gooorila 10. 8. 2008 22:43

Čest
Jak funguje platba mýta pro osobní vozy v Itálii? Jak jsem to pochopil, projedu hranicemi, budou tam jakési budky, kde při vjezdu na dálnici dostanu potvrzení a ve chvíli, kdy budu dálnici opouštět, se zastavím u další budky, stvrzenku předám a zaplatím?
Asi hloupý dotaz, ale nikdy jsem tam nejel a nechci zmatkovat, když na mě budou něco italsky mluvit :o).
Druhá věc, Platba kartou za mýto: Stáhne se mi pouze částka za mýto, nebo ještě nějaké další poplatky? Mám osobní účet u České spořitelny, čipovou kartu, účet v korunách, tak jestli nezaplatím pár euro za mýto a několik stokorun za převod koruna-Euro.
Vím že při výjezdu z dálnice je těch budek několik. Mohu platit kartou u všechm nebo mají terminály jen u některých?
Dík za radu
Gooorila
Diskutér

Odeslat příspěvekod Lukino 10. 8. 2008 23:11

Je to tak jak jsi to popsal, na zacatku dalnice ti daji bud zrizenci, nebo automaty cedulku, kterou udevzdas showmanovi v budce pri sjezdu z dalnice. Budek je nekolik v rade a nad kazdou je namalovany zpusob, jakym se u ni plati, takze pokud chces platit kartou, stoupni si do prislusne fronty.

S tvym dalsim dotazem ti uz neporadim, vzdy jsem platil cash.
Lukino
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod brnakk 11. 8. 2008 05:07

Ja jsem vzdy platil kartou, odecte se pouze mytne a ve finale se to vyplati vic nez hotove. Navic je to rychlejsi, nehledas drobny a hlavne necekas na ty pred sebou nez ty drobny najdou. Hlavne to chce vcas zajet do spravny fronty - modra tabule na kartu, bila tabule na cash. Moc pekny clanek o doprave v italii zde: http://www.ceskedalnice.cz/zahranici/i.htm
"Go for a business that any idiot can run – because sooner or later, any idiot is probably going to run it." - Peter Lynch
brnakk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zadirr 11. 8. 2008 09:38

Pokud mě paměť neklame, tak pár budek bývá "Telepass", aby tě to pustilo tam, musíš mít v autě takovou nějakou krabičku jako mají u nás kamiony a pak ani nemusíš zastavovat.

Všechny ostatní budky bývají na hotovost i kartu, a pokud jsou jenom na jedno z toho, je to na té budce nahoře namalované (hotovost=několik koleček(mincí), karta=jeden obdélníček).

Na mýtném se dá dost ušetřit, když to tam člověk už trochu zná. Třeba z Florencie (Firenze) do Pisy se dá jet po placené dálnici A11 (kolem měst Pistoia a Lucca), anebo po bezplatné silnici pro motorová vozidla (kolem Empoli a Pontedera). Samozřejmě že když pojedeš podle značek, budou tě všechny směrovat na placené dálnice. Taky je zajímavý třeba obchvat kolem Bologny. Vypadá tak, že jsou tam v každém směru dvakrát dva pruhy oddělené svodidly, vnitřní dva pruhy jsou placené a nedá se z nich odbočit do města, venkovní dva pruhy jsou zdarma a jsou tam sjezdy do města. Takže Boloní můžeš projet buď tak, že bez zastavení projedeš vnitřní dálnicí, anebo před Boloní projedeš mýtnicí, zaplatíš za předchozí úsek, objedeš město a za městem si zase vyzvedneš lístek a pokračuješ. Otázka je, jestli se to kvůli těm pár ušetřeným desetikorunám vyplatí, asi spíš ne, ale jinde se takové věci vyplatit můžou.
zadirr
Diskutér

Odeslat příspěvekod Gooorila 11. 8. 2008 09:48

Díky za rady. Bohužel jsem se setkal právě s tím nejhorším případem, kdy jsem se zeptal dvou lidí a každý tvrdil něco jiného (jeden potvrzoval vaše informace, druhý nadával na stažení částky z účtu a k tomu nějaký další poplatek právě za převod koruna-euro. Otázka je, jaký měl účet, jakou kartu, kdy to bylo a podobně, já předpokládal že to je bez poplatků a tak si neberu nějak moc hotovosti a dálnici plus naftu budu brát právě z karty. Ještě jednou dík
Gooorila
Diskutér

Odeslat příspěvekod zadirr 11. 8. 2008 10:25

Z normální (debetní) karty vydané k bankovnímu účtu by se nemělo nic navíc strhávat. Pozor ale na to, že různé banky přepočítávají zahraniční měny různě, poplatky jsou započítané v kurzu, kterým se přepočítává euro na Kč. Třeba u mBank jsou to 2%, takže při kurzu 25 kč/euro se platby přepočítávají kurzem 25,5 kč/euro.
zadirr
Diskutér

Odeslat příspěvekod 4honza 11. 8. 2008 11:18

zadirr:

Soucasnou kartou mBank se tusim myto na italske dalnici platit neda (alespon podle diskusi na foru), jejich terminal se nevyrovna s tim, ze karta VISA classic ma nastaveno, ze chce autorizaci PINem.

Jinak ona nepopularni 2% se v Italii neplati, nebot ty se pouzivaji jenom pri konverzi jinych men nez euro a domaci mena.
Naposledy upravil 4honza dne 11. 8. 2008 14:05, celkově upraveno 1
4honza
Diskutér

Odeslat příspěvekod brnakk 11. 8. 2008 12:46

Přesně jak říká 4honza, zmíněné 2% platí pouze MIMO eurozónu. Kartou mBanky se mýtné platit fakt nedá, ale pokud platba neproběhne (ať už z jakéhokoliv důvodu) dostanete lístek a mýtné můžete zaplatit i později cca do 14ti dnů. Platit jej můžete i online, to je fajn. Nemám zkušenost s tím, když se účet nezaplatí :-) Ale celkem by mě to zajímalo!
"Go for a business that any idiot can run – because sooner or later, any idiot is probably going to run it." - Peter Lynch
brnakk
Návštěvník