Železný muž

Praktické informace pro dovolenou v jakémkoli ročním období. Jezdíte autem, autobusem nebo letecky? Tipy pro volný čas

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod anonymní až na IP 8. 12. 2013 21:05

Zúčastnili jste se někdo někdy Železného muže? 4 km plavání, 180 km cyklistiky a zakončení 42 km běhu, od 7 rána do půlnoci, viz např. http://www.czechbigman.cz.

Celkem mě to nadchlo, ale Ironman je přeci jenom trochu mimo moji kondici a bez přípravy bych si na to netroufnul. Spíše to vidím na nějaký lehčí triatlonek (cca 1,5 km plavání, 40 km cyklo, 10 km běh) - ten zkusím i bez přípravy a samo s obyčejným kolem. A časem na toho Železňáka, možná. Tip na nějaký slušný triatlon?

Máte něco podobného za sebou?
anonymní až na IP
Diskutér

Odeslat příspěvekod Joezbrna 9. 12. 2013 10:54

Já v tom krátkém pár let závodil (hlavně v dorostu, ale jezdil jsem s dospělejma Český pohár kolem 40.-50. místa).
Najdi si jakýkoliv rekreační triatlon v okolí bydliště a prostě to zkus. Je to skvělý sport. Kdybys měl konkrétní dotazy k přípravě, vybavení nebo tréninku, tak se klidně ptej :-)
Joezbrna
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymní až na IP 9. 12. 2013 12:23

Měls´ nějaký speciální vybavení na ten krátký, olympijský triatlon? 40 km na kole nic není, takže by neměl být problém s šuntem kolem (~10k), hádám, a navíc, co jsem se díval, je v závodech relativně nízký kumulovaný převýšení (~200 m). Na nějakou super časovku bych stejně nehrál (celej triatlon pod 3.00, bez přípravy).
Snad možná nadnášecí plavky, neopren? Z těch 3 mně dělá vrásky to plávání, 1,5 km není málo, jinak to moc na nějakou extra přípravu nevidím. Je mně jasný, že kardio odborníci by byli proti...

Jakýs´ měl časy?
anonymní až na IP
Diskutér

Odeslat příspěvekod Joezbrna 9. 12. 2013 13:14

Časy obrovsky záleží na podmínkách. V bazénu jsem dal 1500m kolem 22 minut (nic moc, každý bývalý plavec to umí kolem 17), kolo na rovině kolem 1:05, v kopcích do 1:20, běh strašně záleží, kolik Ti zbude sil, kolem 35-42 minut (to jsou časy bez depa, depo je někdy zvlášť, někdy se přičítá k některé disciplíně). Nevím jak dnes, ale tehdy se tratě od 1,5-40-10 lišily i více než o 10%. Dnes jsou rychlejší kola, je povolena jízda v háku, jezdí se to pod 2 hodiny běžně. Ale zpočátku na čas vůbec nehleď. Pokud pojedeš defenzivně v háku (únik stojí strašně moc sil, což se projeví při běhu), i dnes se spousta závodů dá zvládnout na lepším Favoritu (F1 nebo F12) na galuskách či sportovních pláštích, nebo i na mtb či treku na slickách.
Na vyzkoušení nepotřebuješ vůbec nic speciálního. Jinak neopren je velká výhoda (řádově minuty na 1500m plavání), ale je dost drahý, a nevím, že by se to moc půjčovalo, krom toho musí sednout velmi přesně, jinak spíše brzdí (tu platí i pro silné a tvrdé potápěčské nebo vodácké).
Doporučuju chodit v zimě hodně na bazén (já chodil před školou Po-Pá, celou zimu na kondiční plavání, za hodinu kolem 2km), naučit se uplavat spolehlivě 1500m kraulem, ušetří to spoustu sil (čas je úplně vedlejší, rozdíl mezi 1. a třeba 50. v plavání je nejmenší ze všech disciplín, účtování zbývajících sil probíhá při běhu).
Před závodem si zkus ujet na kole 40km v mokrých plavkách. Odřený vnitřní stehna jsou při běhu nic moc. To radši obětuj deset sekund a v depu se přehoď do suchých gatí. Dej si vedle kola velkou osušku na přezouvání, ať nenabereš písek nebo šutr do boty.
Při plavání a při kole se snaž šetřit síly (máš-li tepák, snaž se nechodit vůbec do anaerobního pásma). Jestli máš chuť závodit, nech si to na běh. Taky je dobrý vyzkoušet si přechod kolo-běh. Někteří lidi s tím mají velké problémy, "těžké nohy". Dá se to natrénovat, 2km kolo-1km běh, třeba 10x za sebou. Nebo po každé projížďce na kole dojet poslední 1-2km pěkne rychle v tempu, a bez přestávky přejít do běhu a 1-2km si zaběhnout.
Nachystej si něco, co máš vyzkoušené, na jídlo a pití. Lepší tatranka a čaj, na které jezdíš na výlety, než zázračné powerbáry a ionťák, které nemáš vyzkoušené.
Když prší, zakrej si věci. Bazénky v botách se dají přežít, když je stejně mokro všude, ale voda zevnitř v cyklistických brýlích může být pěkně nebezpečná.
Joezbrna
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod upbraider 9. 12. 2013 19:19

35-42 minut desetikilometrový běh potom co máš 1,5 km odplaváno a ujeto 40 km na kole? To jsi dobrý Joe.

Za 32 minut uběhne 10 km běžec na lyžích Bauer, za 37 minut rychlobruslařka Sáblíková a za 40 minut boxer Konečný. Všichni bez předchozí plavby a kola. To jsou ale všechno profíci, co se sportem živí.

Neříkám, že to není možné. Lidé, co se triatlonu věnují a mají ho jako životní styl jsou asi někde jinde než zbytek populace, ale ze svojí zkušenosti můžu říct, že netrénovaný člověk má co dělat uběhnout 10 km do hodiny. Rozhodně bych nedával "lehčí triatlonek" bez přípravy.

-- 9. 12. 2013 18:27 --

Jinak píšeš, žes chodil na kondiční plavání..

Nevíte o něčem podobném v Praze? Něco kde by dospělý a nestudent mohl plavat pod trenérem, co by mu poopravil chyby? Každý den je na mne hodně, ale tak třikrát do týdne ráno..

Všude jsou buď závodní specialisté nebo naopak volné plavání pro veřejnost. POtřeboval bych něco mezi:-)
upbraider
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bernhard 9. 12. 2013 20:48

Plavecké tréninky v Praze: endurancelab(skola-sportu.cz),etritlon.cz, hisport... Stačí si vybrat
Bernhard
Diskutér

Odeslat příspěvekod SocPredator 9. 12. 2013 21:18

upbraider píše:35-42 minut desetikilometrový běh potom co máš 1,5 km odplaváno a ujeto 40 km na kole? To jsi dobrý Joe.


Vnímej to v souvislostech. Byl dobrej jako dorostenec, to může být 15 let zpátky, a podle mě zcela reálné, pokud to dělal "závodně".
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod upbraider 9. 12. 2013 22:10

Ale já nepíšu, že to není pravda. Jen že je (byl) docela machr.

Zkoušel jsem hubnout, tak jsem začal běhat. A protože to člověku nedá, začal jsem to i občas měřit. 10 km za 45-50 minut podle mého "normální" člověk, tedy takový co nedělá žádný sport závodně, jen tak nezaběhne. Proto mi nepřijde dobrý jít i lehčí triatlon bez jakéhokoliv trénink/gu
upbraider
Návštěvník

Odeslat příspěvekod alexpraha 10. 12. 2013 00:12

Jak kdo. Někdo je od přírody divoch, my ostatní to musíme nadřít.
10 km za 50 minut byl pro mne nedělní výklus. Ale Běchovice jsem měl těsně nad 40 minut. Jestli dal Joe 10 km za 35 minut, tak je fakt dobrej.
Kamarád dělal triatlon v první padesátce v ČR, dával také 3 - 5 x týdně plavání, čas si člověk prý moc nezlepší, ale jde o to si vzdálenost, styl naplavat a neunavit se. Pak 2x týdně běh a o víkendu kolo.
U běhu si jednou týdně dej 10 km a jednou týdně 15 až 20 x 400 m, s přestávkou, jestli klus, chůze, zastavení je v první fázi jedno.
Držím palce.
alexpraha
Diskutér

Odeslat příspěvekod anonymní až na IP 10. 12. 2013 00:16

Díky za zajímavý info, Joe. Kromě zvýšení výdrže v plavání bych se asi měl (konečně) naučit kraula.

Ještě něco počtu na netu, ale nějaký velký přípravy neplánuju, snad jen to plavání 1-2x týdně. Myslím, že "zdravej člověk" (občas se hýbající, hodně nezdravě se nestravující), tj. rozhodně ne "normální člověk", by neměl mít problém zajet na kole čtyřicítku z fleku do výrazně méně než 2 hodin a pak uběhnout tu desítku do méně než hodinky.

Pár let jsem neseděl na kole a pak jsem byl nucen ujet cca 80 km za den s poměrně dost velkým převýšením a nějak mrtvej jsem se necítil. Pravda je, že hodně táhnu vůlí a nemám "záklopku", což už se ale párkrát projevilo v tom, že mně po nějakých speciálních výkonech bolelo tělo pár dní. Možná je ale to jenom přirozenej proces stárnutí. :hm
anonymní až na IP
Diskutér

Odeslat příspěvekod OS 10. 12. 2013 01:19

upbraider píše:Ale já nepíšu, že to není pravda. Jen že je (byl) docela machr.

Zkoušel jsem hubnout, tak jsem začal běhat. A protože to člověku nedá, začal jsem to i občas měřit. 10 km za 45-50 minut podle mého "normální" člověk, tedy takový co nedělá žádný sport závodně, jen tak nezaběhne. Proto mi nepřijde dobrý jít i lehčí triatlon bez jakéhokoliv trénink/gu


Ale teoreticky by to měl zdravý mladý chap dát v pohodě. :-) I když tomu sportu moc nedá. Samozřejmě to nedávám. :-|
OS
Diskutér

Odeslat příspěvekod iggi 10. 12. 2013 01:30

U nas na orave je pekny triatlonik. Oravaman. Je to sice taky skor horsky, ale pekny. Len teraz ho rapidne ztazili tak nic pre zacciatocnika.
A je rozdiel zaplavat 1,5km v bazene a v jazere. Treba sa naucit plavat aj s neoprenom, na bajku vacsinou niesu povolene haky. Beh byva najtazsi. Najlepsi triatlonisti su byvali plavci :)
iggi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod upbraider 10. 12. 2013 02:28

Asi špatně zvolená slova. Pod "normální" si každý představuje něco jiného. Měl jsem spolubydlícího kost a kůže co "normálně" jedl..tedy k snídani jogurt a k obědu dva knedlíky. Divil se, jak je možné, že váží 55 kilo, když přece jí normálně. Teď mám spolubydlící, co je trochu oplácaná a diví se proč..vždyť jí normálně (dvě večeře v 21 a ve 23)

Můj normální člověk je takový, co sport neřeší. Sedne ráno na tram/do auta, dojede do práce, tam je 8-10 hodin a potom co se vrátí domů je s rodinou, sedí u kompu, jde do kina, na kurzy jazyka, na večeři...cokoliv. O víkend si dá občas nějakou tu projížďku na kole, ale rozhodně neběhá Běchovice a ani neví co to Běchovice jsou. Aktivita je jednou za čas squash s přáteli, když zrovna nevyjde chlastačka nebo bowling. Těchto mám kolem sebe nejvíc a k nim patřím i já. V mládí nějakej ten sport. V současné době plus mínus nic.

A přesně takový by podle mého měl začínat zlehka, ne triatlonem, kde vypustí duši...kor jestli je závodivej jako většina chlapů.


Jo a dík za tipy na plavání! Už to tu studuju

Pokud někdo běhá 10 km za 50 minut jako vyklusání a 40 minut když se snaží, tak chodí běhat pravidelně. 99 procent lidí který mám kolem sebe by 10 km za 40 minut nedalo. No..ono by to většina lidí v mém okolí ani neuběhla. A to si o sobě taky myslej že jsou to relativně zdravý lidi ve věku 30-40 let.

Jestli to má anonymní až na IP jinak, prosím....rozhodnutí je jen na něm

Jen pak nějak nerozumím proč? Zdravý to není, spíš je tu riziko, že nevydrží nějaká ta šlacha nebo sval. Rekord taky nejspíš nebude, medaile spolu s prize money budou brát jiní. Že by sázka s kamarády o nějakou tučnou sumu? Protože jestli ne, přijde mi rozumnější si na triatlon alespoň trochu natrénovat.
upbraider
Návštěvník

Odeslat příspěvekod SocPredator 10. 12. 2013 10:09

Pochopil jsem to tak, že jde čisté o amatérské absolvování těch disciplín. Proč? Pro dobrý pocit. Pokud má 120 kg nebo nemá na to kondici, tak to v polovině zabalí, v opačném případě se tomu může věnovat.
Žádné rekordy, závody nebo dokonce prizemoney ho určitě nezajímají... časy chtěl jen pro určitou představu. Asi není dobré, aby si mysleel, že vyrovná dorostenecký výkon, pokud je mu třeba přes 30, ale nepodceňoval bych jeho rozum. Přiměřená sportovní zátěž, tedy ne vrcholová a honění se za rekordy, mu zdravotně nemůže ublížit.
:-)
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod Joezbrna 10. 12. 2013 10:43

Pravda, 35 minut bylo v Otrokovicích, tam se běžely tři kolečka po rovném asfaltu a nebylo to 10km ani náhodou;-)

Jinak jsem běhal od 8 let orienťáky a na běžkách, a ač jsem na dráze netrénoval, uměl jsem docela slušně patnáctistovku (čas nevím, ale atleti mi neutekli, jen jsem neuměl finiš). Na kole jsem jezdil odmala hodně, a triatlony od 16 let. 4:00/km bývalo pohodové tempo, to se v triatlonu dalo udržet a na konci i zrychlit. Ale dnes bych se tomu ani nepřiblížil:-(

-- 10. 12. 2013 09:52 --

iggi píše:U nas na orave je pekny triatlonik. Oravaman. Je to sice taky skor horsky, ale pekny. Len teraz ho rapidne ztazili tak nic pre zacciatocnika.
A je rozdiel zaplavat 1,5km v bazene a v jazere. Treba sa naucit plavat aj s neoprenom, na bajku vacsinou niesu povolene haky. Beh byva najtazsi. Najlepsi triatlonisti su byvali plavci :)

To jsem zapomněl napsat. Je potřeba naučit se plavat kraulem i v jezeře, a pravidelně, třeba po každém 10 tempu kouknout dopředu a korigovat směr. Bez korekce plave každý do zatáčky.

Kdo se nenaučil plavat v dětské přípravce závodního oddílu, ten to nikdy nedožene. Mých 22 minut/1500m je na člověka, co nikdy neplaval závodně, myslím velmi slušný čas, ale pořád lezeš z vody pět minut za plavcema a to se blbě dohání. Pro plavce není velký problém naučit se běh a kolo, a v závodě na nikoho nečekají :-P

Nejlepší je sehnat nějakého trenéra plavání, bývalého závodníka apod., on závodní vytrvalostní kraul je strašně moc otázka správné techniky, je to koordinace a přesné načasování několika dost nezvyklých pohybů.
Joezbrna
Diskutér
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků