Hrozí reálně pokuta při nepřevzetí sčítacího formuláře?

Životní cyklus uživatele peněz

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Persbrandt 29. 4. 2021 02:45

Rop: Tak jste mne primel podivat se do toho zakona a pokud jsem se dobre dival, tak tam vubec neni zminena ta moznost vhodit vyplneny formular jen tak do postovni schranky, pritom CSU to v navodech vylozene zminuje, coz je zajimave.
Jde tedy zrejme o metodicky pokyn CSU rekneme nad ramec zakona, coz muze nasvedcovat tomu, ze vsechny detaily uvedene v zakone nebudou zas tak na 100% aplikovany v praxi, a asi ani s pripadnou sankci to nebude tak horke.

Ja netvrdim, ze CSU timto pokynem (vhozeni do schranky) porusil zakon, nicmene kazdy, kdo to jenom hodi do schranky, postupuje sice poidle pokynu CSU, ale nepostupuje podle zakona. Povazuji vsak za absurdni, aby spravni organ nekoho trestal ze to, ze se vhozeny formular ztrati cestou ze schranky na postu, kdyz tuto moznost odevzdani sam CSU pripousti (byt nad ramec zakona).
Vlastne to CSU touto "benevolentni" moznosti uradum zkomplikoval, co se tyce jednoznacnosti
prokazovani prestupku.

Taky jsem v zakone nevidel nic o tom, ze svou povinnost nesplni ten povinny, jehoz udaje se nakonec neobjevi v systemech CSU, to nevim, kde jste vzal - ale mozna jsem neco prehledl, to priznavam. Spis jsem tam videl formulace jako "povinny je povinen poskytnout udaje, zapsat vsechny pozadovane udaje" atd.

Jinak vsechno neupravuje ten zakon, napr. nestanovi vubec konkretni vysi pokuty, jen jeji max. limit. Takze to bude asi na uvazeni spravniho organu a tam by se snad uz mohl uplatnit i selsky rozum. Myslim tim, ze ten organ neni ze zakona povinen dat pokutu v takove a takove vysi.

-- 29. 4. 2021 04:14 --

ripper6 píše:Presne tak konecne nekdo normalni :)
Tak pokud nemas pravni prostredky jak bojovat, je pak lepsi jit cestou splynout s davem, proste ze jim das to co se po tobe chce ale upravis. Viz moje proste zahranici, to je tak jednoduche ze to vyplni kazdej a zaroven nic neposkytne :D
1. zes pred rokem nekde byl ti stejne nikdo dokazovat a resit nebude jednak protoze lidi je hodne a je to normalni
2. ze byl v rozhodne datum tam a i dal mesic zase nikdo resit extra nebude, protoze to vyzaduje cas
3. jen to musis udelat online
;-)


Takze opravdu staci, kdyz v online formulari (asi po nezbytnem zadani cisla OP) vyplnim pouze pobyt v rozhodny okamzik treba Nemecko, misto pobytu pred rokem taky Nemecko a misto pobytu rok po narozeni treba podle mista narozeni uvedeneho v obcance? Pokud to takto vyplnim, tak pak uz po mne ten interaktivni formular opravdu nebude chtit zadne dalsi udaje, ani zadne udaje o zamestnani, bytu a domacnosti, a rovnou mi nabidne odeslani? Vy jste to tak udelal? Bydlim sam.

Jestli jo, tak by to takhle mozna nebylo uplne marne, jenom nevim, jestli to Nemecko by nebylo trochu napadne, vzhledem k tomu, jak bylo omezeno cestovani behem koronavirovych opatreni ted v breznu i pred rokem...
i kdyz zase by mi asi tezko nekdo prokazoval, ze jsem tam nemohl byt...
Persbrandt
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod davsopl 29. 4. 2021 09:04

Rop píše:Přátelé, a četli jste někdo ten zákon?
Třeba § 24 odst. 2 a odst. 8?

Sankce je za to, že se člověk nesečte. Povinnost se sečíst je povinností občana, nikoliv sčítacího komisaře nebo státu. Každý si to sčítání musí hlídat sám. Pokud na konci sčítání nebude občan sečtený, tak ČSÚ předá jeho údaje obci s rozšířenou působností a ta vyzve, aby doložil to, že splnil svou povinnost (což může být možná i trochu problém), a pokud neprokáže, tak mu dá pokutu až 10 000 Kč. Je to dobrá forma příspěvku obci s rozšířenou působností. Zúřadováno za chvilku a nevidím důvod, proč by si obce nemohly takhle "přivydělat". Pokud každé město s rozšířenou působností bude mít 10 lidí, a každému dá pokutu 5 000 Kč, tak má úředníky zaplacené na celý měsíc. Zákon platí a ani ho nikdo nenapadl u Ústavního soudu. Já být starostou, tak škemrám u ČSÚ o seznam lidí, kteří se nesečetli. Udělení této sankce je opravdu jednoduché a úředníky nijak významně nezatíží. A navíc mají na to rok.


Dokazuje se vina, ne nevina. Dokazování tohoto sčítání, že se člověk nesečetl bude mizerná. Zvláště v případě, že jim to na začátku věčně nefungovalo, on-line sčítání prodloužili a systém ČSÚ měl na začátku velké výpadky. Možná jsem to přehlédl, ale konkrétně u mne ČSÚ na konci nevydal žádné potvrzující PDF o tom, že jsem byl sečten. Pouze nějaký číselný kód, který kde kdo může přehlédnout. Nevím, kolik stálo toto sčítání peněz z kapes daňových poplatníků, ale bylo to šité horkou jehlou. Pokud bude dotyčný u správního orgánu tvrdit, že se sečetl on-line, ale do ČSÚ informace nedorazily bude to u správního orgánu tzv. tvrzení proti tvrzení. Pokud by někomu správní orgán vyměřil pokutu, doporučuji se odvolat a doložit, že ČSÚ měl velké problémy na začátku se sčítáním on-line. Vymahatelnost těchto pokut bude mizerná.
davsopl
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Rop 29. 4. 2021 09:51

Persbrandt:
(2) Povinná osoba se dopustí přestupku tím, že
a) neposkytne údaje podle § 11 odst. 1,
b) neposkytne údaje podle § 11 odst. 2,
- to je, že se nesečte.

Sankce, ano jsou maximální, ale tak funguje přestupkové řízení ve všem.

davsopl: souhlasím, že se prokazuje vina. Jenomže v tomto případě je vina prokázána tak, že údaj chybí. To je stejné, jako když mě na dálnici zastaví bez dálniční známky. Spáchal jsem přestupek. Hotovo dvacet. A to, že zrovna nefungoval systém musím prokázat nějakou objednávkou a platbou. Přestupek, který je založen na tom, že údaj chybí v evidenci, se prokazuje přece jednoduše. A nejsem si jist, zda v důkazní nouzi není naopak občan.

Mimochodem, stejně fungují i sankce za neučinění nějakého úkonu. Když např. na úřadě chybí lejstro, které jsem podal, a z jehož nepodání vzniká sankce, tak se proti sankci musím též bránit potvrzeným podaným lejstrem. To je příklad podání přehledu na sociálku a zdravku.

Na závěr - to že je to zmatlané (a horší než před deseti lety) je jasné.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Persbrandt 29. 4. 2021 14:13

Rop: Ale to vhozeni vyplneneho formulare do schranky primo v tom zakone opravdu neni, ze ne?
Persbrandt
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xsw 29. 4. 2021 15:36

Je tam asi "neposkytne údaje", když to psal Rop. Opravdu si myslíš, že tam musí z nějakého důvodu být "nevhodí do schránky"?
xsw
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Persbrandt 29. 4. 2021 18:50

No "neposkytne udaje" v tom zakone urcite je, jako duvod pro pripadnou sankci, o tom neni rec. Ale jako zpusob odevzdani formulare se tam zminuje odevzdani na kontaktnim miste nebo primo do rukou komisari. To ze do praktickych pokynu CSU jeste navic pridal oproti zakonu vhozeni do libovolne schranky, podle mne muze neco vypovidat o striktnosti uplatnovani nebo vymahani toho zakona.
Ale to by se muselo zkoumat, proc to vhozeni do schranky neni v zakone a proc to CSU v pokynech pritom ma. Na druhou stranu, tahle moznost byla myslim i pri minulych scitanich.
Persbrandt
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod davsopl 29. 4. 2021 18:57

@Rop
Myslel jsem to tak, že čin (neposkytnutí údajů u sečtení) dotyčný nezpůsobí schválně, ale do ČSÚ tyto data nedojdou. Např. chybou systému ČSÚ. Dotyčný se chtěl sečíst, ale systém ČSÚ nefungoval. Je to tvrzení proti tvrzení. Pokud pojedu po dálnici bez dálniční známky a přijde mě pokuta, ve většině případů bude fotografie auta. Zde je vina jasná a neodiskutovatená. Další věc u Sčítání 2021 je problém s chaty (rekreačními objekty). Ty se údajně dle operátorů nesečítají pokud nejsou obydlené a osoby se sečtou v trvalém bydlišti. Minulé sčítání před 10 lety se vyplňovaly i evidenční listy pro chaty. Ty mám schované. A teď si představte ten nepořádek v tom, že dotyčná osoba se bude chtít sečíst i na chatě. Dle operátora infolinky Sčítání 2021 o tomto problému ví. Pokud se tedy někdo sečte i na chatě, původní odeslání z trvalého bydliště se ruší a berou se poslední data. Tohle je opravdu průser a vymahatelnost pokut bude jak jsem psal v příspěvku výše pro správní orgány velmi problematická.
davsopl
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Persbrandt 29. 4. 2021 19:35

davsopl: Aha, zajimave, no chatu nastesti ja osobne resit nemusim.
Spis by mne napr. zajimalo, zda se opravdu da vyhnout poskytnuti temer vsech udaju (tj. zamestnani, domacnost, byt atd.), kdyz do online dotazniku napisu jako aktualni misto pobytu i misto pobytu pred rokem Nemecko, tak jak tady radil ripper6, a zda je to vcelku neprustrelne (i kdyz jsem samozrejme v Nemecku nepobyval)...
Persbrandt
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ripper6 29. 4. 2021 19:39

Persbrandt píše:Takze opravdu staci, kdyz v online formulari (asi po nezbytnem zadani cisla OP) vyplnim pouze pobyt v rozhodny okamzik treba Nemecko, misto pobytu pred rokem taky Nemecko a misto pobytu rok po narozeni treba podle mista narozeni uvedeneho v obcance? Pokud to takto vyplnim, tak pak uz po mne ten interaktivni formular opravdu nebude chtit zadne dalsi udaje, ani zadne udaje o zamestnani, bytu a domacnosti, a rovnou mi nabidne odeslani? Vy jste to tak udelal? Bydlim sam.

Jestli jo, tak by to takhle mozna nebylo uplne marne, jenom nevim, jestli to Nemecko by nebylo trochu napadne, vzhledem k tomu, jak bylo omezeno cestovani behem koronavirovych opatreni ted v breznu i pred rokem...
i kdyz zase by mi asi tezko nekdo prokazoval, ze jsem tam nemohl byt...

Vsak ano udelal, co myslis ze budou patrat po jednom Pepovi? Vetsina lidi ti to vypise presne i kdyz sli na zachod :D Horsi je to nevyplnit, protoze i kdyz lidi tvrdi jak to jde a horsi vymahatelnost, tak proste tam sedi urednik nekde... ted koukne a system vyhodi ze tys nedodal. Kde to je? Takze minimalne pokud nastane hadka ze to nemas, nemusis hned dostat pokutu ale pani ti proste preda / posle znovu formular at to hezky vypises ;-)
Ten formular musis navic prevzit, takze se vi.
Pokud to udelas s tim zahranicim, je tam vyhoda presne jak pises, neresi se adresa, neresis plochu bytu / domu. To zamestnani tam chtej, ale to ti nereknu nebot tam staci nahazet tim padem jednoduse odpovedi...

-Zakladni udaje: OP - davas protoze to stejne maj takze delanim zes vyhodil doklad si nepomuzes
-Bydliste jeden rok pred scitanim: Nemecko, Velka Britanie, Holandsko apod - je to jedno, je to normalni, mohl jsi bejt kde chces jelikoz neni zakazano spat treba ve squatu s tim ze ses tam ucil jazyk
+ uzavrene nic nebylo, tu dobu se pouze zaviralo vuci turistum ale tys tam mohl v te dobe uz driv byt napr Leden 2020 jsi spal ve squatu ve Spanelsku ;-)
-Bydliste v dobe narozeni: Tabor - pises proto, protoze to mas v OP, mas to v dokladech a je zbytecne mlzit
-Nejvyssi ukoncene vzdelani: tak tohle asi taky maj, takze zda mas ZS nebo VS asi take moc extra s tim neudelas, leda pokud jsis koupil diplom v Plzni nejaky pravni titul ale to uz bys asi mel vedet ale to uz byse na tebe davno mohlo prijit jinde nez zrovna u blbeho scitani ;-)
-Matersky jazyk: tak tady je to snad ti jedno, vedi to
-Narodnost: nepises nic
-Nabozenstvi: nemusis leda ze by jses hlasil k hnuti treba Jedi :D
-Ekonomicka aktivita: Ostatni bez vlastniho prijmu (napr osoby v domacnosti) - zde zalezi na uvazeni, ale pokud tam das toto, tak nic to pak nechce a zase je mala sance ze nekdo te bude nahanet co ze to vlastne v tom zahranici nekde delas a nebo dulezite proverovat v systemu ze jezdis do prace v CR = nebude, neni na to cas a prave ze tyto udaje vsechny nemaji dokupy na jednom miste, systemu tak je pro ne pohodlne pokud jim je vovcan pise. To jen na vysvetleni proc tam dat ze jses trvale v domacnosti ;-)
-Prace za mzdu /odmenu: NE - postacuje nebot se vyhnes dalsim otazkam ;-)

Proste ten formular mas pak sakra kratkej, jednoduchej ;-)
Stejne jako osoby vyplnit nemusis, je to na uvazeni tebe a vovcana, vyplnit je jen musis kdyz tam bydli u tebe nekdo s trvalym pobytem, tam potom resis ty vztahy... otec, maminka, babicka a kraviny.
Pokud u sebe mas pravidlne Anicku ale ta Anicka tam jen prisla, nikde tam se nepsala a ma OP treba ze je v Plzni tak uz vidim jak bude nekdo patrat kdo ze je, co tam s ni delas, proc tam je ;-)

Jinak muzes to prece zkusit, plati vzdy odeslan ten posledni, tedy pokud si vyplnis ze prave bydlis v Syrii a pak to napravis radne poctive nic se ti nestane :-)
A pro klid duse pouzi treba vpn aby to bylo ze se skutecne pripojujes odjinud ;-)
Jen na konci si udelej printscreen zes to radne vse vyplnil :)

-- 29. 4. 2021 20:42 --

Persbrandt píše:kdyz do online dotazniku napisu jako aktualni misto pobytu i misto pobytu pred rokem Nemecko, tak jak tady radil ripper6, a zda je to vcelku neprustrelne (i kdyz jsem samozrejme v Nemecku nepobyval)...

Nikdo ti to Nemecko nedokaze, do Nemecka se dalo i v dobe uzavery prejit pesky, jsou tu mista kde to fakt by nikdo nepoznal kdybych tam prosel ;-)
A dobe ted 26.03. tedy to rozhodne datum, zase mohl jsi byt jeste v Nemecku proc ne.... a prijdes az v lete kdy se rozvolnilo, nemusel byt test protoze to bylo zelene ;-) Uz vidim jak pojedou detektivove tobe to resit :D
Ani tenkrat jsem jim to nevypsal pravdite, jsem treba si udelal bzundu se zachodem... a myslis ze to nekdo vysetroval jakej je kde zachod? :D
Stejne jako byt, myslis ze budou srovnavat podle katastru byty a resit ze Franta tam napsal 30 ale on ma byt 55 a ted co s tim jako. Zatim co Franta to ani nevedel a neco tam u piva strelil :D
Jo ale bylo by to i vtipne, mozna by nemel cas stat resit covid, tohle by je poradne zamestnalo :D
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Rop 29. 4. 2021 20:20

davsopl: Mě to nepřijde jako tvrzení proti tvrzení. Stát má důkaz, že jsi se nesečetl. Jaký důkaz máš ty? To je stejné jako s těmi edálničními známkami. Systém může zahaprovat a nemá tvé auto v systému, i když jsi objednal a zaplatil - vždyť to jsou jen počítače, tam se počubit může cokoliv.

Persbrandt: zdá se mi, že se otáčíme v kruhu. Pokud nevyplníš, nepřevezmeš, nevhodíš do schránky ..., tak jsi se prostě nesečetl a to je přestupek.
Pokud je v pokynech jiná možnost než v zákoně, tak stát jde nad rámec zákona ve prospěch občanů - což obecně lze (viz zasílání složenek na daň z nemovitých věcí - taky to v zákoně není a taky se to dělá). Jenom v případě vhazování do schránek je to možnost jak se ocitnout v důkazní nouzi.

Přátelé, já jak jsem už otepaný od berňáků (pravda daňové řízení je ještě náročnější, než přestupkové), tak prostě vím, jak jednoduché je neunést své důkazní břemeno. Tak se mi nedivte, posledních 7 let mě tak daňová správa vychovává.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Persbrandt 29. 4. 2021 20:25

no mozna to bude ode mne znit divne, ale kdyby (pote, co se nesectu) mne po case kontaktoval CSU: "pane, nemame od vas bohuzel zadne dodane udaje, vyplnte nam prosim zaslane formulare do tehdy a tehdy" (kdyz to nebude do dvou dnu), tak by mi to zas tak nevadilo. Asi bych jim po jejich zadosti ty udaje pak proste dodal.
Co by mne vadilo by byla pokuta, ktere bych se ve spravnim rizeni nakonec bud neubranil nebo sice ubranil, ale stalo by mne to příliš mnoho úsilí.

Mne vadi ta urcita arogance vuci beznym obcanum a apriori vyhrozovani pokutou, i kdyz na to podle mne nejsou kapacity (natoz dukazy), aby urady ty pokuty vymahaly a navic sami tam statistici meli v IT bordel, jaky jsme videli. Proste metoda postrasit, byt to treba nema realny zaklad, protoze vetsina lidi se pak zalekne a vyplni.
Co takhle presvedcit lidi, ze to ma smysl a ze je to pro ne prospesne (to by ale skutecne muselo byt), aby se lidi sami chteli ochotne a dobrovolne scitat? A ne trapne hrozit nejakou pokutou.
Persbrandt
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 29. 4. 2021 21:53

Vítej v Babišově. Někdy tě můžu zapojit do nějakého daňového řízení. Abys viděl jak vypadá zákopová válka v přímém přenosu. Já jsem ve směs hodnej a milej pán, ale berňákům už vážně hážu klacky pod nohy.

Mimochodem, žádná dodatečná lhůta není. Takže pro nezahájení přestupkového řízení mohou být příznivé tyto věci:
a) na ČSÚ nebudou řešit, kdo to nepodal
b) na ČSÚ nebude úředník, který by posílal informace na každou obec s rozšířenou působností, aby zahájili přestupkové řízení,
c) na obci nebudou vědět jak na to,
d) na obci nebudou vědět, že něco takového vůbec mohou stíhat.

Každopádně já být starosta, tak abych postupoval s péčí řádného hospodáře, tak bych stál před ČSÚ, kdy už mi ten seznam dají a ty pokuty prostě rozdal.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Persbrandt 29. 4. 2021 22:56

hm, tak to tech priznivych bodu, kdy se nezahaji rizeni o pokute, uvadite celkem hodne. to by docela slo.
Persbrandt
Mírně pokročilý

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků