Asketický život

Životní cyklus uživatele peněz

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod malejjara 9. 4. 2015 02:35

Co je myšleno těmi nádobami na výplachy? Asi nejsem dostatečně starý, že to neznám.
malejjara
Diskutér

Odeslat příspěvekod ka-spel 9. 4. 2015 06:32

Dej si do Google enema.
Felicia 1,6 kombi LPG -> Octavia II 1,9 TDI kombi
Časy se mění : praskají řetězy místo řemenů a lehčí je nastartovat nafťák v mrazu než zahřátý po jízdě
ka-spel
Diskutér

Odeslat příspěvekod Havers 9. 4. 2015 12:14

Za dva měsíce na cestách nezaplatí ani
korunu. Nasbíral věrnostní body
http://ekonomika.idnes.cz/american-cest ... anicni_nio

Patriku, to je výzva, ne? ;-)
Havers
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 18. 7. 2015 14:34

Patriku, začínám mít pocit, že nadešel čas k tomu, abys sepsal návod (článek), jak získat zbrojní pas :-/.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 18. 7. 2015 17:43

Není nic jednoduššího, jo a zbrojní pas se to jmenuje v Německu a Rakousku, u nás je to zbrojní průkaz (pokud nemáš na mysli evropský zbrojní pas, což je něco jako ekvivalent zelené karty u auta):
1) půjdeš ke svému praktickému lékaři se žádostí o potvrzení příslušného formuláře, ten ti ho
a) dá - super, zaplatíš příslušný poplatek (já 600 Kč, někteří mají více, jiní méně, jeden známej to dostal zdarma v rámci preventivní prohlídky)
b) nedá a pošle tě na psychotesty. Tady si připrav den dovolené a cca 2,5 tisíce, možná i více. Nebo změň lékaře, údajně jsou hodně vstřícná taková ta "průmyslová centra" typu moje ambulance, co otvírají v nákupních centrech svoje pobočky - pro ty totiž jsi zákazník, ne malé dítě, které je třeba vychovávat, jak se domnívají někteří lékaři

2) půjdeš na policajty na odbor zbraní a střeliva a zeptáš se, kdy jsou zkoušky, měli by ti říct termín ne více než 1 měsíc vzdálený, no a přihlásíš se (řeknou ti kdy a na které střelnici to je). Hlásíš se dle svého trvalého bydliště, v odůvodněných případech lze požádat o výjimku a hlásit se jinde. Výjimka ovšem nemusí být schválena.

3) příjdeš na zkoušku, napíšeš testy http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz ... nanecisto/ a když je uděláš, jdeš k praktické zkoušce. Zde musíš umět rozložit a složit zbraň (nijak moc, jen sundat závěr, vyndat hlaveň) a 4 krát se 5 pokusů (3 krát, pokud ti stačí kategorie A) se trefit do terče na 10 metrů (15 metrů když chceš kategorii D). Je to opravdu lehké a při troše snahy bys neměl minout. Cena za zkoušku je dle střelnice, já platil, tuším, 2 000 Kč. Pokud testy neuděláš, vyhodil jsi 2 tisíce. Pokud uděláš testy a neuděláš praktickou, můžeš praktickou opakovat (dokonce i ten samý den).

4) s potvrzením od lékaře a s kladným výsledkem zkoušky přijdeš opět na policajty, kde jsi se hlásil, dáš dvě fotky a požádáš o vytvoření zbrojního průkazu. Ceny jsou nyní o fous vyšší, tak snad to bude dobře.
Platí se 700 Kč za každou skupinu a 2 stovky za doklad jako takový.
No a pak počkáš až ti udělají příslušný doklad.

Skupiny:
A - sběratelství (na toto oprávnění je možné nabývat zbraně kategorií B a C, není možné je ovšem "nosit" (tedy nabité na veřejnosti), také je možné zakoupit nejmenší spotřebitelské balení střeliva a to i na zbraně, které nevlastníš.
B - sport (je potřeba, pokud se chceš zúčastnit závodů, je také možné na toto oprávnění nakoupit i střelivo do zbraní, které nevlastníš, ovšem někteří prodejci s tím mívají problém a neprodají)
C - lov (bez loveckého lístku celkem na nic, dříve nebylo možné bez lístku ani získat, dnes to už jde)
D - služební (dříve to znamenalo 2 krát častější zdravotní prohlídky, dnes už ne, je to nutné i v případě, že bys chtěl i jen pracovat jako prodavač v prodejně zbraní a střeliva)
E - asi nejdůležitější skupina, většině lidí bude stačit tato, je to "osobní ochrana". Jediná skupina, která povoluje nošení nabité zbraně (přesněji maximálně dvou najednou) na veřejnosti (pozor, musí se nosit skrytě).

Kategorie zbraní
A - zakázané (typicky granáty, raketomety, ale třeba i samopal, který umožňuje střílet dávkou), to je pouze na výjimku, kterou ti policie jen tak jednoduše nedá
B - všechny krátké (pistole, revolvery) a dlouhé s možností nabít více než 4 náboje (např. brokovnice tzv. pumpy)
C - ostatní dlouhé (typicky takové ty dvojky brokovnice, kulobroky (do 4 hlavní), opakovačky (s nevyměnitelným zásobníkem do 4 nábojů)
D - zbraně prodejné bez zbrojáku, airsoftky, painball, kuše, fobertky, vzduchovky a větrovky (v určitých případech mohou spadat do kategorie C, ale ty se u nás moc neprodávají)

Zbraně kategorie C si můžeš koupit po předložení zbrojáku bez čehokoliv dalšího a v neomezeném množství (budeš-li disponovat dostatečnou hotovostí a nějakým odvozem, tak můžeš odstěhovat klidně půlku Lověny :) ), u zbraní kategorie B musíš za 2 stovky požádat o nákupní povolení - vydání trvá od ihned (malá města) do 14 dnů (Praha) a je nárokové - policie by musela zdůvodnit, proč ti ho nedá.

Na rozdíl od získání řidičáku není pro získání zbrojáku třeba absolvovat nějaký kurz (jako je třeba autoškola) i když to doporučuji, minimálně by ti měl někdo ukázat, jak se se zbraní manipuluje a jak se rozebírá, metodou pokus-omyl bys u zkoušky asi neuspěl. Ideální je dohodnout se na té střelnici, kde budeš dělat zkoušku, aby sis to vyzkoušel přesně na té zbrani, ze které budeš střílet, protože zbraně se mohou navzájem celkem dost lišit, nejen pistole/revolver, ale i pistole navzájem mezi sebou.

-- 18. 7. 2015 18:46 --

Ještě tip: můžeš klidně nejdříve absolvovat zkoušku a teprve až pak doktora. Ale protože projít přes doktora bývá leckdy trochu problém (když tě chce poslat na psychotesty), je obvykle doporučován tento postup.
Obě potvrzení (ze zkoušky i od lékaře) totiž předkládáš zároveň při žádosti o zbroják.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Noxik 18. 7. 2015 19:58

Mohl by ses prosim mrknout u tehc pokusu na strelnici, jestli je to dobre, nebo to ja nechapu? Ja to ctu tak, ze ze 4 ran musis 5 krat zasahnout, coz moc nejde. Jak je ten terc asi velky?
Noxik
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 18. 7. 2015 20:05

Opraveno :). 4 krát z 5 pokusů (3 krát u kategorie A). Jde o standardní pistolový terč - měl by to být tento - 50 x 50 cm, počítá se zásah kamkoliv do kruhu, někteří komisaři počítají i zásah kamkoliv do papíru, třeba do rohu mimo kruh.

-- 18. 7. 2015 21:07 --

Jinak před "měřenou" střelbou máš 3 "pokusné" rány, které se nepočítají.
Přílohy
Mez_pistol_20_50-700x700.jpg
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 18. 7. 2015 21:17

Teda Patriku, takový obsáhlý a rychlý návod jsem fakt nečekal :-D. Střílím rychle, přesně a rád - v r. 1981 jsem při střelbách ze samopalu na závěrečném soustředění Vojenské katedry sundal krátkými dávkami 7 terčů (15 nábojů), zelená žabička, co ty střelby tenkrát řídila, tvrdila, že něco takového v životě neviděla... Většina ostatních těch 15 nábojů samozřejmě vystřelila jedinou dávkou :-D. Tak bych ty své schopnosti rád posvětil papírem...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod tslaný 19. 7. 2015 05:00

Normalni clovek nosit zbran nepotrebuje, neni k tomu rozumny duvod. Pokud s sebou nekdo chce dobrovolne tahat zbran, tak normalni neni. Vzdyt si pak nemuze dat ani pivo.
tslaný
Uživatel deaktivován

Odeslat příspěvekod khonsun 19. 7. 2015 07:29

tslany: Nikdo nikoho nenuti strelnou zbran na ochranu nosit. Mnohym staci ji drzet, nosit ji vybitou... Svycari by mohli vypravet. I kdyz: kamarad byl napaden v podchodu a diky revolveru, kterym, m.j. vyrazil utocnikovi zub, se ubranil. Byl z toho i uspesny soud. Ci-li co je normalni, co je rozumny? Davat si bezne pivo? Pro nekoho ano, pro jineho ne. Nekdy ano, jindy ne. Nekde ano, nekde ne. Jezdit u nas autem, motorkou, na kole na pivo /a hlavne zpet/ taky neni ten nejlepsi napad.
Za 27 let mi bude 100.
khonsun
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 19. 7. 2015 10:18

tslaný píše:Normalni clovek nosit zbran nepotrebuje, neni k tomu rozumny duvod. Pokud s sebou nekdo chce dobrovolne tahat zbran, tak normalni neni. Vzdyt si pak nemuze dat ani pivo.

Řeč je o získání zbrojáku, držitel nemusí okamžitě kupvat zbraň (i když se to předpokládá), mně se hodil třeba na Špicberkách, aby nám půjčili flintu (bez té nesmíš opustit město).

A ano, držení ZP je určitá výsada, která s sebou nese nějaké omezení (dokonce i v momentě, kdy s sebou zbraň nemáš, když tě například chytnou s alkoholem za volantem (a třeba i na kole), tak ti kromě ŘP mohou sebrat i ZP). Ale je to tvoje svobodná volba.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Joezbrna 20. 7. 2015 09:34

tslaný píše:Normalni clovek nosit zbran nepotrebuje, neni k tomu rozumny duvod.
...

Ale pro případ, že budu mít hodinku-dvě volného času a zachce se mi zajít na střelnici, je velmi praktické mít u sebe zbraň, příslušenství (brýle, sluchátka) a pohotovostní zásobu munice. Nevím, jak moc je to důvod rozumný, ale mě se takhle zachce asi dvakrát do měsíce.
Mimochodem, zbraň se může hodit i v případě, že budeš svědkem či dokonce terčem napadení, ať už člověkem nebo zvířetem (např. čoklem), ale to jen tak skutečně na okraj :mrgreen:
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 29. 8. 2015 15:37

Za to, že nám let do Dubaie odklonili přes Mnichov dostaneme zadarmo letenky Praha-Dubai-Peking-Praha.
Férový obchod, myslím :)
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod saabik 29. 8. 2015 20:16

Chystal jsi se do Číny? Nebo proč jsi z toho šťastnej? Tipnu si, že ty letenky prodáš
saabik
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 29. 8. 2015 20:20

Ano, letím do Číny a za rok tam buď poletím znovu, nebo je to prý možné vyměnit i za jinou letenku (podmínky budeme zjišťovat po návratu).
Prodat to nejde, je to na jméno
PatrikChrz
Administrátor

Předchozí stránkaDalší stránka