Asketický život

Životní cyklus uživatele peněz

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod xtonda 11. 6. 2016 17:54

Přesto průměrná mzda v Praze přesahuje republikový průměr skoro o šest a půl tisíce
https://www.czso.cz/documents/11350/328 ... ersion=1.0

Ale jsou profese, kde Praha ani zdaleka není tou zemí zaslíbenou, právníci to ale nejsou:
http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/kde ... 5900fea04/
Na konci toho článku jsou jsou i mediány po krajích, což je jinak těžké najít. Ji vidět, že v Praze je rozdíl mezi průměrem a mediánem o hodně větší než jinde, což značí větší množství extrémně nadprůměrných platů, i tak je ale medián o dost vyšší než jinde, čili obecně v Praze ty platy vyšší jsou, byť se najdou výjimky.
Naposledy upravil xtonda dne 11. 6. 2016 18:20, celkově upraveno 1
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod osobne2 11. 6. 2016 18:01

Dnes jsem jel pres Pragl a videl jsem reklamu na nabor k Mestske policii, psali tam nastupni plat 30000 Kc. To je dobre ne?
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod smajlik2 11. 6. 2016 18:16

Jo, ale jsou tam nějaké požadavky včetně fyzických a psychologických testů, kterými každý neprojde.

-- 11. 6. 2016 19:18 --

Třeba tady o tom něco píšou https://www.novinky.cz/domaci/331178-id ... nosti.html
smajlik2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Mrusnok 11. 6. 2016 18:29

V Praze nejsou vyšší mzdy oproti zbytku republiky, je tady jenom větší nabídka práce. Právníci vysoké mzdy nemají, to je jenom mediální mýtus. Fakt nevím, co dělám špatně a co bych měl tedy dělat správně, abych vydělával víc. Alespoň, že mi mBanka zvýšila limit na mKreditce plus z 20 tisíc na 48 tisíc, takže teď už můžu točit přes dobírku téměř maximálně možnou částku.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod PetrAsch 11. 6. 2016 18:33

xtonda píše:Přesto průměrná mzda v Praze přesahuje republikový průměr skoro o šest a půl tisíce
https://www.czso.cz/documents/11350/328 ... ersion=1.0

Ale jsou profese, kde Praha ani zdaleka není tou zemí zaslíbenou, právníci to ale nejsou:
http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/kde ... 5900fea04/
Na konci toho článku jsou jsou i mediány po krajích, což je jinak těžké najít. Ji vidět, že v Praze je rozdíl mezi průměrem a mediánem o hodně větší než jinde, což značí větší množství extrémně nadprůměrných platů, i tak je ale medián o dost vyšší než jinde, čili obecně v Praze ty platy vyšší jsou, byť se najdou výjimky.


Souhlas, ale množství příchozích do Prahy si to maluje ještě růžovější, než je realita. Asistentek, účetních, ekonomů všeho druhu a množství dalších pozic je přehršel. Právníci jsou na hraně.

Řada vyšších pozic je obsazena lidmi středního věku, kolem 45 let, plus mínus nějaký ten rok. To jsou ti, co nejvíce zvedají pražský průměr. Tato generace již umí jazyky, umí pracovat s počítačem, nemá problém s moderními technologiemi.
Čerství absolventi nemají proti nim žádnou konkurenční výhodu.
Tito lidé, pokud nebudou povýšeni nebo sesazeni za něco trestuhodného, mohou být na jejich místech dalších 20 let. Pro nové a nové absolventy žádná radost a žádná velká perspektiva, snad s výjimkou technických oborů.

P.S.
Zajímavý článek (pohled na celou Evropu) - http://www.investujeme.cz/mzdy-zitrka-m ... ce-muziky/

-- 11. 6. 2016 19:40 --

Dnešní středoškoláci by měli hodně přemýšlet, než si vyberou, co chtějí studovat. Jinak mohou mít problémy uplatněním.
PetrAsch
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xtonda 11. 6. 2016 18:59

Mrusnok píše:V Praze nejsou vyšší mzdy oproti zbytku republiky, je tady jenom větší nabídka práce.

No ty průměry i mediány tvrdí, že vyšší jsou.

-- 11. 6. 2016 20:03 --

Tady máš 100 nabídek
Kód: Vybrat vše
http://www.jobs.cz/prace/praha/?profession[]=201100106&profession[]=201100237

Tam kde je uvedena nabízená částka je to většinou 25k+.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod czhunter 11. 6. 2016 19:16

xtonda píše:Na konci toho článku jsou jsou i mediány po krajích, což je jinak těžké najít.

Není tak těžké to najít.
Mzdy jsou stále monitorovány Českým statistickým úřadem a takové údaje má normálně na stránkách.

Konkrétně medián mezd podle krajů:
https://vdb.czso.cz/vdbvo2/faces/cs/ind ... ~8__RP2015

(šílený odkaz, ale jednoduše se tam proklikáte i z hlavní stránky čsú)
czhunter
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xtonda 11. 6. 2016 19:52

Díky, mě se vždy dařilo najít jen průměry po krajích celorepublikový medián.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 12. 6. 2016 19:20

xtonda píše:Já tohle nechápu, to je fakt takovej přetlak právníků, že absolvent práv s titulem nedosáhne ani v Praze aspoň na průměr?


Pravnika jde delat jelito, co by se neuplatnilo v beznem uzitecnem (treba technickem) oboru, nebo se pletu?

-- 12. 6. 2016 20:30 --

ab84 píše:Jeden muj soused je docent filosofie, akademik. Ma obrovsky rozhled, da se s nim na urovni mluvit o cemkoli. Druhy soused je vyuceny obkladac, komunikativni dovednost taky obstojna, ale uroven uplne jinde. Ale vydelava vice nez dvojnasobek nez filosof vyucujici na VS. Jasne, zivot neni jen o penezich, ale spokojenejsi je ten obkladac...


Vydelava 3xtolik za hodinu, a pak chodi makat do OBI, aby mel duchod... Chapete to? (pokud neverite, tak se tam v Obi s nimi chvili pobavte :-) Kazdy druhy chlap v Obi je nejaky zivnostnik, ktery nepochopil, ze ten rozdil mezi superhrubou a cistou mzdou je to, co dela jeho 2x vetsi plat. Druha vec je, ze si reknou statisice za koupelnu a vysledek je mnohdy horsi, nez kdyz si to podle videa na youtube udelate sami... Nedodrzi ani postup dle CSN a ucebnic :-)

-- 12. 6. 2016 20:44 --

osobne2 píše:Kolik z toho je ale provize pro realitku?


Okolo 3-6%
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mrusnok 16. 6. 2016 11:31

Vpe:
Myslím si, že si protiřečíte. V jednom vláknu píšete, že jste od státu nikdy nic nečerpal a tady v tomto vláknu kritizujete živnostníky.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod SocPredator 16. 6. 2016 13:51

To jsou teda dedukce, já to nechápu. Nebo vlastně, povídejte... :-)
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod Kocmeister 17. 6. 2016 11:13

V Praze co mám aktuálně vysledováno od rodiny, známých kamarádů apod.

- Maturanti v soukromé sféře tak 22 - 25 000,- nástup. Jejich nevýhoda je, že často už moc nahoru nejdou a drží se dlouhá léta na podobné mzdě. Po pěti letech mají třeba 28 000,- když jde o úspěšnou velkou firmu. Jinak kolikrát ani to ne. Ale těžko generalizovat.
- Maturanti v podnicích napojených na státní/městský rozpočet jako v Dopravním podniku nebo už zde zmíněné MP mají opravdu kolem 30 000,- i když je pravda, že nevím jestli už nástup nebo po pár letech. Docela výhra tam pracovat pro ty "co se hůře učili".
- Nástupní mzda VŠ i jen s Bc. kolem 27000,-, po roce až dvou kolem 30 000,-
- VŠ s praxí třeba 5 let apod. je už brán jako opravdu kvalifikovaný odborník, takže mzda kolem 40 - 50 000,-. Ale musí mít i trochu toho štěstí a ne uvíznout v bance na přepážce.
- Různé specializované pozice s VŠ na 50 000,- spíše začínají. Různí IT mají leckde přes 100k.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 17. 6. 2016 11:32

Dlouho jsem nepřispěl, tak když už je to moje vlákno :)

Dneska mi přišel mail že jsem vyhrál dvě vstupenky do divadla Rokoko na zítřek.

Z jiného divadla mi zase přišel mail, že vstupenky na dnešek jsem sice nevyhrál, ale že mi je nabízejí se slevou za 100 Kč (normální cena 390 Kč). Na to se jim můžu... mě zajímají jen ty zadarmo, tak příště :)
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mrusnok 17. 6. 2016 12:29

Uvažuju, že si založím vlastní vlákno s názvem "Skutečně asketický život". :-D Jinak ve středu jsem byl na centrále Fio banky. Psal jsem test - vesměs věci civilního práva - hlavně insolvence, exekuce..Pak jsem měl pohovor i vedoucím právního oddělení a odpoledne mi volali, že jsem postoupil do dalšího kola, kde už bude pohovor s členy dozorčí rady (jež jsou současně akcionáři banky). Tak uvidíme jak to nakonec dopadne. Hlavně o penězích ještě nebyla řeč, tak jsem zvědavej, co mi ta dozorčí rada nabídne.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 17. 6. 2016 12:37

Držím palce, ať ti to vyjde. A s platem u Fio ti asi nic jiného, než asketický život nezbude :). Ale zase po roce, dvou můžeš s praxí jít jinam, kde (už) tě ocení.

-- 17. 6. 2016 13:39 --

...tu návštěvu divadla asi spojím s návštěvou restaurace, kde v rámci mystery shoppingu dělám kontroly (zadarmo se najim a ještě dostanu prachy :) ).
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků