Asketický život

Životní cyklus uživatele peněz

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 20. 2. 2014 08:28

V divadle jsem byl naposledy tuto neděli - lístky jsem vyhrál ;).

Mám docela problém za kulturu zaplatit a to z několika důvodů:

1) je toho spoustu, co je zdarma, tedy alespoň v Praze
2) kvalita je často hrozná. Třeba kolega z práce je ochotnický herec a tak často chodí do divadla a také často odchází dost nespokojený, třeba o muzikálu kat Mydlář přímo básní, že něco tak hrozného ještě neviděl, obecně prý kvalita muzikálů dost klesá, já byl jen na Cassanovovi (zdarma :) ) a ten se mi líbil, i když ty souboje byly hodně umělé, to mohli alespoň trochu nacvičit.
3) a to mi vadí nejvíc - něco co bych nazval až šikanou zákazníků - pod záminkou bezpečnostní kontroly vás při vstupu oberou o veškeré jídlo a pití, abyste si ho za branou museli koupit za astronomické ceny. Přitom není problém na místo propašovat cokoliv, sám jsem si to vyzkoušel, když jsem se na jednu akci akreditoval jako novinář (dneska akreditaci dají úplně každému, kdo o ni požádá) a dostal jsem se dovnitř bez fronty (to mi také vadí, naprosto nedostatečná kapacita vstupů vytvářející mnohaminutové fronty, přitom je k dispozici spoustu uzavřených či rezervovaných (pro VIP) vstupů) a bez jakékoliv kontroly. Když pak navíc náhodou zjistíte, že půlka lidí je tam zdarma, protože na poslední chvíli dali spoustu lístků do různých soutěží a dalších akcí nebo rozdali sponzorům, máte pocit, že si s vámi pořadatel vytřel...
K tomu všude cedule a upozornění, že je zákaz pořizování audiovizuálních záznamů, jako by snad hrozilo, že někdo tu nekvalitní nahrávku z mobilu bude prodávat na DVD, nebo co. A za tohle chtějí platit.
Kina v Praze chtějí za vstup už dvě stovky, přitom akorát posloucháte, jak lidi kolem vás srkají, mlaskají, chroupají, atd. Dneska když není problém si domů pořídít kvalitní audio video zařízení.

-- 20. 2. 2014 08:43 --

Drejkaa píše:Hodinky za osmdesát tisíc, pane jo. To si raději za ty prachy koupím něco do bytu. Pro mě je to absolutní nesmysl a k čemu to je když zbytek na sobě máš jako bys nakoupil na nejlevnější tržnici?
Jinak dodatečně taky přeji vše nej k svátku.

Tyhle bych si nekupoval, "aby někdo viděl", ale prostě proto, že se mi líbí. Je to už něco jako umělecké dílo.
A 99 % lidí by ta značka stejně nic neřekla, není to žádná "profláknutá" značka.
Tak uvidíme, možná si udělám radost, až k tomu dospěje čas.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod czhunter 20. 2. 2014 10:56

Drejkaa píše:Hodinky za osmdesát tisíc, pane jo. To si raději za ty prachy koupím něco do bytu. Pro mě je to absolutní nesmysl a k čemu to je když zbytek na sobě máš jako bys nakoupil na nejlevnější tržnici?

To je na tom právě to zajímavé - čím míň to bude sedět ke zbytku, tím víc to bude vypadat jako padělek, čímž se nositeli podaří zmást třídního nepřítele.
O pravosti kabelky LV slečny, které vystoupí z rezavého favoritu a má na sobě silonky a "topík" z "Vše za 39 Kč" naprosto nepochybuji :)
czhunter
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod avathar 20. 2. 2014 11:03

Patriku, nezapomeň dovézt z Kuby doutníky cohiba a rum do limitu, ty doutníky prý ani na letišti nekontroluji. Dá se to pak prodat tak, že se ti vrátí náklady na letenku /pobyt.
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 20. 2. 2014 11:15

Já nekouřím a nějakej kšeftman taky nejsem. Navíc prý je to tam samý padělek. Rum si určitě přivezu, ale doutníky brát nebudu.

-- 20. 2. 2014 11:20 --

czhunter píše:
Drejkaa píše:Hodinky za osmdesát tisíc, pane jo. To si raději za ty prachy koupím něco do bytu. Pro mě je to absolutní nesmysl a k čemu to je když zbytek na sobě máš jako bys nakoupil na nejlevnější tržnici?

To je na tom právě to zajímavé - čím míň to bude sedět ke zbytku, tím víc to bude vypadat jako padělek, čímž se nositeli podaří zmást třídního nepřítele.
O pravosti kabelky LV slečny, které vystoupí z rezavého favoritu a má na sobě silonky a "topík" z "Vše za 39 Kč" naprosto nepochybuji :)

Já si je nakonec nejspíše nekoupím, ale kdyby ano, určitě to nebude nějaká "mainstream" luxusní značka, spíše něco méně známého (a tedy málokdy padělaného).
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod OS 20. 2. 2014 12:11

eLzyx píše:tak to mě neznáš. Já jsem taky kolenovrt. I to Volvo je takové kolenovrťácké - paradoxně jeho provoz vychází superlevně (pád jeho zůstatkové ceny proběhl již dávno, před mou koupí pečlivě oservisováno, což v kombinaci s dlouhou životností spotřebních komponent dává velmi nízké servisní náklady. Spotřeba je sice vyšší, nicméně co taky čekat od 13let starého auta. A hlavně - to auto má potenciál dalších 100t km/10let jezdit prakticky bez nutnosti většího servisu. Nákup jiného neplánuji. A pak je tu taky aspekt bezpečnosti u auta za tenkrát 100t Kč, dnes cirka 80t Kč. Lepší nabídky nebylo). A auto na rozdíl od pražáků potřebuji. Tady v maloměstě se bez něj nehneš.
Trička mám za 50Kč, bavlněná, z Bangladéše. A za posledních 5let jsem si koupil jedinou novou ne zcela nezbytnou věc - nový mobil za 4800Kč (sleva z cirka 10t Kč). Nicméně ten budu používat dalších 5let, tak jako předchozí. Počítač je poskládaná bazarovka. Vybavení baráku staré, nemoderní - nicméně užitné. Nekouřím, nepiju a ani nemám potřebu chodit na společenské akce (koncerty, divadla, kina atp.) kde je vlezné dražší jak 200Kč.
Rozdíl tedy bude spíše ve výplatě. Ta moje je aktuálně mizerná.


Ale ale, to jsou výmluvy kvůli autu. :mrgreen: Prodej Volva a máš na Kubu. 8-)
A ještě k tomu máš dům. :-)
OS
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod sirius1983 21. 2. 2014 20:52

Trochu z jiného soudku - Patriku, máš už ty nové brýle?
sirius1983
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Drejkaa 21. 2. 2014 21:50

A babu?
Drejkaa
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod luboal 21. 2. 2014 22:29

Patriku,hodinky za tolik penez jsou jiste velmi lakave ale kdyz pomyslim na zcela legalni repliky(zadna Cina nekde v Souk-Bazaru),ktere od pravych pozna opravdu jen odbornik v dilne a maji velmi kvalitni "uhrwerk",stejny jako original a jejichz cena je mezi 200,- az 700,- potom bych se opravdu rozmyslel....... 8-) A usetril! :-)
luboal
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 22. 2. 2014 06:14

luboal: kdo tomu nepropadl, nepochopí :). A buď si jist, že takové hodinky, jaké mám na mysli, nevyrobí Číňani ani za 700, ani za 7000 Kč. Za pár stovek tak možná získáš hodinky s quartzovým strojkem bez komplikací. Ne, že by ty Miyoty (která se navíc dováží z Japonska, i když dneska je v té Číně možná vyrábějí taky) v nich byly špatné, ale zkrátka hodinky "s duší" musí být mechanické a ty ještě Číňani moc neumí (tak, aby byly alespoň plus mínus přesné a spolehlivé).
Ano, můžeš si koupit za pár stovek hodinky, které budou vypadat zajímavě, ale TY BUDEŠ VĚDĚT, že to nic zvláštního není. Uvnitř je plastový quartz strojek za 2 dolary, který je sice přesný, ale absolutně nezajímavý.

Mně se líbí strojky, které jsou něčím zajímavé. Např. Tag Heuer dal na trh hodinky, které používaly klínové řemeny, místo klasického kontaktu ozubené kolo na jiné ozubené kolo. Rolex v 50. letech na objedávku CERNu udělal hodinky s odolností vůči magnetickému poli 1000 gausů (proto se jmenují Millgauss), mimochodem jediné Rolexky, které se mi líbí.

Rozdíl je i v provedení různých komplikací ("nehodináři" by řekli funkcí). Například ukazatel měsíční fáze - nejjednodušší způsob je napojení na datumovku. Měsíční cyklus trvá 29 dní 12 h 44 min 2,8 s. Tak se to zaokrouhlí na 29,5 dne. Což znamená, že přibližně za 2 roky se ukazatel na hodinkách rozejde se skutečností o 1 den. A seřizovat měsíční fázi na hodinkách je děsnej vopruz (ukazatel měsíční fáze vypadá na hodinkách fakt svěle, ale právě z tohoto důvodu bych ho nechtěl). Pak jsou strojky, které vydrží "držet krok" se skutečností déle než 100 let (např. IWC a jejich model Destriero Scafusia se se skutečností rozejde o 1 den za 122 let). Jenže tyhle hodinky mají asi 750 součástí a jsou astronomicky drahé. "A přitom je to taková blbost" :D. Oboje hodinky by mohly na první pohled vypadat stejně (samozřejmě nevypadají) a přitom nikdy stejné nebudou. V tom je ten rozdíl, jestli si je majitel kupuje pro sebe pro potěšení (vlastně jde o určitý druh uměleckého díla), na obdiv (pak mu stačí fejky) nebo jen aby věděl kolik je hodin (tak si koupí prostě nějaké obyčejné quartzové hodinky za pár korun, u kterých mu ani nebude stát za to po pár letech měnit baterii).

Ještě lepší příklad je u ukazatele data. Ten může být jednoduchý (tam není co řešit, prostě datový věnec s čísly 1 až 31, který běhá furt dokola), nebo tzv. big date - datum se skládá ze dvou datových věnců. Ten může být proveden několika způsoby:

1. nejjednodušší způsob, používají právě čínské značky - dva malé datové věnce, na jednom čísla 0 až 3, na druhém 0 až 9. Celý mechanismus je založen na 1 výstupku, které při každém otočení jednoho kolečka o celou otáčku otočí druhé o 1 zub. Výsledkem je hnus, co ukazuje datum 00 až 39. Hodinky se tak musí každý měsíc seřizovat. Protože strojek ani nemá rychloposuv, řeší se to jedním z tlačítek chronografu (stopek), který hodinky imitují (ciferník má příslušné ručky, nicméně jsou nefunkční, někdy dokonce jen namalované :) )
Strojek vypadá nějak takto:
cina.jpg


2. o něco složitější mechanismus, který ukazuje 01 až 31. Datum má rychloposuv (korunka se vytáhne o 1 zoubek (když se seřizuje čas, vytahuje se o 2 zoubky) a datum se posune). Seřizují se tak přibližně 1 za dva měsíce.
Jeden ze strojků, který to takto má, je švýcarská (quartzová) Ronda
ronda8040a.JPG
ronda8040a.JPG (38.58 ) Zobrazeno 5931 krát

Je řešena jako dva datové věnce na sobě, kdy se různě pohybuje vrchní a spodní s tím, že ten vrchní má několik otvorů a vždy se tak nějak nastaví, že to ukazuje správné datum :). Měl jsem ten strojek v ruce "naživo" a je to fakt zajímavý zážitek.
V hodinkách to pak vypadá nějak takto:
maurice-lacroix-mi1098-ss051331_dial.jpg

Jiný strojek.
bd2.jpg
bd2.jpg (20.94 ) Zobrazeno 5954 krát

případně tento (ten je navíc s ukazatelem měsíční fáze)
bd3.jpg

Všechny nečínské strojky jsou minimálně "úroveň 2"

3. annual calendar (neboli výroční). Tenhle už si poradí s různými počty dnů v měsíci a řídí se pouze jednou v roce (v únoru). Např. Maurice Lacroix Flyback - mimochodem s fejkem těchto hodinek jsem se setkal a měly právě strojek úrovně 1.

4. perpetual callendar (neboli věčný) - poradí si i s únorem a přestupnými roky. No, slovo věčný není úplně pravda, jednou za (mnoho) let se musí kalenář seřídit u hodináře.

Takže to byl příklad jak i jednoduchá komplikace lze udělat "prasácky", dostatečně i fajnově. A teď si představ, že těch komplikací mohou mít hodinky několik

Samozřejmě dnes, v době mikroprocesorů a všelijakých chytrých sítí, ze kterých je možné získat nejen informace o čase a datu, není problém tohle vyrobit v quartzu za pár dolarů.

Ono i v quatzu lze objevit zajímavé hodinky, např. Seiko dělá relativně levný high end quartz (odchylka jen několik sekund za rok).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod gekkon 22. 2. 2014 07:36

Ty jo, to je skoro na odborny clanek... nerikej, ze to vsechno Patriku nosis v hlave :tleskani
gekkon
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 22. 2. 2014 07:48

Tak v tomhle oboru jsem 3 roky pracoval, řešil jsem právě opravy hodinek (objednávky dílů, kalkulace, fakturace). Některé díly dodnes vím, jak se řeknou anglicky nebo německy, ale ne česky :D.

No a chytlo mě to. Prostě hodinky mě baví. Jen jsem ještě nedospěl k tomu, aby si takové "zábavné" koupil :). Holt jsem kolenovrt :D. A taky jsem ještě nenašel ty tzv. "definititivní". Prostě takové, které bych viděl a řekl si "ty a žádné jiné".
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod luboal 22. 2. 2014 08:13

Ouha,nemel jsem na mysly CZK nybrz EUR!
Jasne,ze original je proste original!To nechci zpochybnit. :pozor
Osobne jsem si dopral pred 2 lety PANEREI Luminor Daylight Automatic.
Sice z druhe ruky ale naprosto skvely!Cena taky :D (5200,-tentokrat podotykam ze EUR ;-) )
Pekne Te hodinarska manie vzala,co? :-) Nejsem na tom lepe.Tou zminkou o replikach jsem chtel oslovit Patrika "Kolenovrta",ne odbornika.Pekne jsem se seknul!
Preji Ti pri vyberu viel Spass!
luboal
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 22. 2. 2014 08:51

Panerei mě zrovna neuchvátily, jsou tak trochu jako Rolex - všechny na jedno brdo. Na druhou stranu nápad s dvojitým vyřezávaným číselníkem místo nalepených luminiscenčních indexů je super a oceňuji. To je přesně to, co mám rád, nějaký nápad, zvláštnost, něco, co jde sice udělat obyčejně a levně, ale někoho napadne to udělat úplně jinak, takže přeju hodně radosti s novým úlovkem.

K těm levným a zajímavým hodinkám, ano v této cenové kategorii jde občas koupit takový slušný průměr. Třeba před pár lety mělo Tchibo v nabídce hodinky s Eta 2824-2 strojkem za úžasnou cenu 5,5 tisíce. Škoda, že tam naprasili to svoje TCM logo. Kdyby tam nechali dát logo skutečného výrobce (Auguste Reymond), tak to byla efes rádes super koupě (vždyť ty v tu dobu stály víc než dvojnásobek a trochu známější značky se stejným strojkem ještě více). A stejně si říkám, jestli jsem je neměl koupit :D.

No uvidíme, třeba opravdu jednou kápnu na nějaké ty "definitivní". Už jsem měl jedny vybrané, ještě než přišly na trh, ovšem konečná cena byla opravdu raketa, mnohem víc, než jsem čekal.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ka-spel 22. 2. 2014 10:25

Patriku do jaké sorty patří Festiny?
Felicia 1,6 kombi LPG -> Octavia II 1,9 TDI kombi
Časy se mění : praskají řetězy místo řemenů a lehčí je nastartovat nafťák v mrazu než zahřátý po jízdě
ka-spel
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Inev 22. 2. 2014 10:31

Je škoda, že stejnou energii, vervu a nadšení nevěnuješ hledáním ženské a věcem s tím spojených.

Tak máš ty brýle? Co to kolo? To už je taky pasé?
Inev
Nadšenec

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků