Asketický život

Životní cyklus uživatele peněz

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 16. 8. 2013 13:02

Ka-spel: budeš se divit, ale ano, bude to něco podobného :)
Drejkaa: tak to snad dlouhodobě ani nejde, ne? Nebo tě někdo sponzoruje?
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Drejkaa 16. 8. 2013 13:05

Jóóó sponzora :D Jdu na tu zmrzlinu, třeba ho potkám :D
Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.
Drejkaa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ka-spel 16. 8. 2013 13:07

Právě jsem si myslel, že střelecké. S Otíkem jsem nesrovnával. :pozor
Felicia 1,6 kombi LPG -> Octavia II 1,9 TDI kombi
Časy se mění : praskají řetězy místo řemenů a lehčí je nastartovat nafťák v mrazu než zahřátý po jízdě
ka-spel
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod yowie 16. 8. 2013 13:34

melolontha píše:
Drejkaa píše:Tááák a teď bych si dala dortíček, nebo zmrzlinku :love:

dala bych si dvojku bílého :)

Ale zpět k tématu. Mám úplně opačný problém než Patrik, každý měsíc utratím víc, než by bylo rozumné :mrgreen:

Drejkaa píše:Joooo, já taky utrácím víc než vydělám :)))))

Tak přesně tohle se snažím odnaučit i svou sestru. Přestože je to inženýrka ekonomie, stále to nechápe...

Zaráží mě, že dva tak rozdílní lidé se mohou narodit pod jednou střechou, ale asi to bude zkrátka tím, že je ženská.

Od žen také občas slýchám argument typu: "Já žiju teď!"

Je strašně zajímavé, že se ženy v určitých momentech prostě nedokáží ovládat a nakupují a nakupují.

V této souvislosti mě pak zaráží, že se stále najde mnoho domácností, kde ženy drží kasu. U nás to tak naštěstí nebylo, proto jsme také měli možnost vystudovat a já nejsem automechanik a sestra cukrářka, jak si to přála naše velmi oduševnělá maminka :-D

Chování v duchu tohoto hesla mi strašně sedí na Indy, respektive i na ty, kteří kolem 10. stol. z Indie utekli až k nám...
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod melolontha 16. 8. 2013 13:51

yowie: jde o to, najít mezi Já žiju teď a Já nežiju nikdy, protože jsem zodpovědný a šetřím, nějakou přijatelnou rovnováhu
melolontha
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod yowie 16. 8. 2013 14:17

melolontha píše:yowie: jde o to, najít mezi Já žiju teď a Já nežiju nikdy, protože jsem zodpovědný a šetřím, nějakou přijatelnou rovnováhu

O tom není sporu. Třeba teď se sestře stalo, že nechala přes 20 000,- u zubaře a aby to mohla zaplatit, musela si zřídit kontokorent, kde vyhodí z okna kolem 400,- měsíčně.

Já bych na podobný zákrok mohl jít několikrát a zaplatil bych ho hned bez zadlužení. Přitom stačí pár měsíců šetřit a pak si žít stylem "já žiju teď" a člověka nic takového nerozhodí, pokud je důsledný a udržuje nějakou rezervu na přijatelné úrovni.

Příští rok bych se ségrou chtěl jet na západní pobřeží USA. Já můžu jet kdykoliv a mohl bych to zatáhnout i za ni, nebo jí alespoň půjčit, ale z principu to neudělám, protože chci, aby si na to našetřila sama.

Smutné je, že znám i páry, které "žijí teď". Jedni mají měsíčně dohromady určitě alespoň 70-80 tisíc čistého, ale přesto nejsou schopni udělat něco rozumného pro sebe a jít do svého (obzvlášť v době rekordně nízkých hypoték!), místo toho platí drahé pražské nájmy za obstarožní byt s vafkami a užívají si kravinky typu, předražené kafe a bagetky u Paula a pod.

Asi ani netuší, jaký je to požitek, bydlet opravdu ve svém, bez dohledu pronajímatele. Až příjdou děti, ta fin. situace už bude jen horší...
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod melolontha 16. 8. 2013 14:36

yowie: při českých platech se finanční rezerva tvoří dost blbě :/
Znám dost lidí, kteří mají ke svému rozpočtu vyrovnaný vztah. Žádné zbytečné utrácení za hadříky, kosmetiku nebo elektroniku, na druhé straně si dovolí slušné jídlo, koníčky, zajímavou dovolenou a taky myslí na zadní kolečka. Ale znám i blbce, co musí ke své stálé práci ještě na brigádu, aby si mohli dovolit cigarety.
melolontha
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Noxik 16. 8. 2013 15:12

Kdo zije ted, nemusi uz take zit zitra.

yowie: O lidech s vysokymy prijmy a nulovym majetkem pisou casto i v clancich o oddluzovacich poradnach. Pripada mi, ze vetsina lidi ma zafixovani, ze vydaje musi mit minimalne ne vysi prijmu, resp. kvalitu sveho zivota pomeruji tim, kolik dokazi utratit. Proste nemaji vztah k tomu, aby meli nejaky kladny vysledek, at uz byt, uspory nebo neco jineho.

melolontha: Pri ceskych platech je div, ze jsme jeste nevyhynuli. Jinak lepsi, kdyz si kvuli cigarum zajdou na brigadu, nez aby se kvuli nim zadluzovali. Oboji (cigara i brigadu) mohou pripadne zrusit.
Noxik
Diskutér

Odeslat příspěvekod OS 16. 8. 2013 15:24

PatrikChrz píše:No, mám tak na půl huby slíbeno, že mě ostříhá kamarádka kamarádky, zkusím trochu zaurgovat.
K optikovi jsem objednaný na konec srpna a od Marka mám slíbeno, že spolu pojedeme koupit sluchátka, tak se stavíme možná ještě v té Sapě.

Ostříhat? Vzal bych to rovnou dohola. :-)
OS
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Joezbrna 16. 8. 2013 15:31

Nechtěl jsem být jedovatý, ale obávám se, že v Patrikově případě je to jediná možnost úpravy toho, co má na hlavě :mrgreen:
Joezbrna
Nadšenec

Odeslat příspěvekod S474N 16. 8. 2013 15:46

Joezbrna: PRESNE TAK! Patriku, JEDINE dohola!
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 16. 8. 2013 16:00

Bych vypadal jak skinhead :-o. Ne, aspoň trochu tam musí zůstat :D.

-- 16. 8. 2013 17:02 --

Noxik píše:melolontha: Pri ceskych platech je div, ze jsme jeste nevyhynuli. Jinak lepsi, kdyz si kvuli cigarum zajdou na brigadu, nez aby se kvuli nim zadluzovali. Oboji (cigara i brigadu) mohou pripadne zrusit.

Naprosto souhlasím. Takhle podpoří ekonomiku hned dvakrát. Jednou vyšším pracovním výkonem, podruhé vyšší spotřebou a s tím souvisejícími daněmi.

Pokud někdo na něco nemá a řeší to tak, že se rozhodne si nějak (poctivě, samozřejmě) přivydělat, tak to vidím jako to nejlepší řešení pro něj i pro společnost.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod melolontha 16. 8. 2013 16:35

zapomněla jsem, že jsem na finančním fóru. Tak menší oprava: brigádničící kuřák je žádoucí typ, protože podporuje ze svého rozpočtu spotřebu domácností, státní kasu a akcionáře Tabáku :D
melolontha
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod czhunter 16. 8. 2013 16:44

melolontha píše:Znám dost lidí, kteří mají ke svému rozpočtu vyrovnaný vztah. Žádné zbytečné utrácení za hadříky, kosmetiku nebo elektroniku, na druhé straně si dovolí slušné jídlo, koníčky, zajímavou dovolenou a taky myslí na zadní kolečka.

Mezi "zbytečnými hadříky, kosmetikou a elektronikou" a "koníčky a zajímavou dovolenou" není z hlediska spotřeby vůbec žádný rozdíl.
Zbytný výdaj jako zbytný výdaj. A jestli si koupíš zájezd do Egypta nebo iPad, kdžy budeš mít v rozpočtu "položku na zbytečnosti 20K" je už úplně jedno.

Slušné jídlo a zadní kolečka, to je samozřejmě něco jiného, ale nevím, proč to máš tak divně namíchané.

Edit: Zájezd do Egypta teď radši ne :)
czhunter
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 16. 8. 2013 16:54

Přesně tak. Já si na sebe vezmu klidně pytel od brambor, ale na dovolené opravdu nešetřím. I když je pravda, že jsem teď díky kamarádům začal jezdit trochu víc nízkonákladově. Maledivy a Mauricius all-inclusive v 4*hotelu jsem vyměnil za Mexiko/Guatemalu a Thajsko/Kambodžu v hostelech, pensionech, motelech a 3* hotelech. Ale zase vyrážím častěji než jednou do roka a to i na víkendy (např. výlet na Ukrajinu, Německo-Rakousko-Lichtenštejnsko-Švýcarsko, nebo Německo-Rakousko). A nakonec je to stejně větší zábava :)

Příští rok mě čeká Burkina Faso, ale to bude jen na pár dní.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Předchozí stránkaDalší stránka