Asketický život

Životní cyklus uživatele peněz

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Joezbrna 4. 12. 2013 18:49

xtondo, silniční daň se z vozidla provozovaného ve městě neplatí? To je mi novinka. Tak šup, nejprve dostudovat, potom napadat oponenty, ju :-*
EDIT: nebýt dotací, vyjde MHD dráž než auto pro jednoho člověka už na trasu kolem 10km, a to včetně amortizace nového a drahého auta. To nejlépe vypovídá o obsazenosti, protože cena na volném trhu ukazuje spotřebu výrobních faktorů (práce, půda, kapitál) k zajištění dané služby (doprava). Když je něco levnější, tak to spotřebovává méně vzácných zdrojů, takže je to zpravidla (jsou výjimky) i ekologičtější...

Takže znečišťovatelé v Ostravě, strana 31, kap. 3.4: http://www.ostrava.cz/cs/urad/magistrat ... ty-ovzdusi
Bylo by zajímavé sledovat, jaký podíl z toho má jaká doprava (vlaky, autobusy, tramvaje prostřednictvím elektráren, zásobování, tranzitní doprava), a co zbývá na osobní auta (a jaký podíl na zážehové motory...).

Konceptů dopravy včetně veřejné je více, řízení úředníky v krajských a městských firmách je imho nejméně efektivní (na rozdíl od podnikatelů nejsou existenčně závislí na kvalitě a ceně dodávaný služby). Investiční experti jistě vědí, že první podniky veřejné dopravy městské i dálkové, vznikaly v předminulém století jako soukromé, bez vládní podpory a byly ziskové. K porovnání mezi dotačním byznysem a slušným podnikáním může též posoudit porovnání projektů Severní Pacifické dráhy Jaye Cooka (projekt stál na dotacích americké vlády, skončila na rozkrádačkách, předražených výkupech pozemků, předražených pracech apod.; dobudována za obludných nákladů s mnohaletým zpožděním) a Kanadské Pacifické dráhy (úspěšný, soukromý projekt). Všimni si i investorů třeba ve dni D: jakmile slyší slovo "dotace" nebo "grant", jejich zájem strmě padá, protože vědí, že z toho bude prů$er. Samozřjemě, že veřejná doprava má své místo, a může i uspokojivě fungovat a nezatěžovat daňové poplatníky. Jen se k tomu nesmí pustit úředníci.
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod sniper76 4. 12. 2013 19:48

Které město (klidně i celosvětově) je schopno provozovat veřejnou dopravu v evropském rozsahu a na evropské úrovni bez dotací. Šup se příklady z praxe.

-- 4. 12. 2013 18:54 --

http://www.lokalni-topeniste.cz/proc-resit-kotle/
doporučuji vynásobit počet domácích kotlů na tuhá paliva a vynásobit emisemi TZL.
sniper76
Diskutér

Odeslat příspěvekod Akciový Klokan 4. 12. 2013 20:04

sniper76 píše:Které město (klidně i celosvětově) je schopno provozovat veřejnou dopravu v evropském rozsahu a na evropské úrovni bez dotací.

V širokém okolí asi nikdo. Generální ředitel, sekretářka, tisková mluvčí, náměstek pro dopravu, náměstek pro styk, náměstek pro .... ředitel tak 150 měsíčně, honosná budova, nějaký ty služební auta, zalévání kytek,..... a to se ještě nepřepravila ani noha :-) Relativně nadprůměrné platy i běžných pracovníků (osobně znám jednoho řidiče, tam plat odhaduju, pak znám paní co tam převáží vodu z jednotlivých dep na rozbor, ta má 28 měsíčně). No a z toho všeho vyleze rozpočet jako prase :D :D
Nevěřte lidem nad 30 let. Mohli by mít znalosti a zkušenosti ! :-)))
Akciový Klokan
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 4. 12. 2013 20:10

Každé město je schopné ji provozovat. A města ji vůbec neprovozují, z valné většiny si to objednávají u firem. Na druhou stranu proč by provozovali ořezanou ziskovou dopravu když můžou ovčanům naslibovat lepší dopravu před volbami, říct si o dotace od státu a ty pak rozkrást? Kdyby to platili ze svého museli by tu megalomanii silně omezit.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod xtonda 4. 12. 2013 22:10

Joezbrna píše:xtondo, silniční daň se z vozidla provozovaného ve městě neplatí? To je mi novinka. Tak šup, nejprve dostudovat, potom napadat oponenty, ju :-*

Neplatí, já tedy auto nemám, ale rodiče ji určitě neplatí a nikdy neplatili.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod czhunter 4. 12. 2013 22:12

mikicz píše:A města ji vůbec neprovozují, z valné většiny si to objednávají u firem.

A ty firmy jsou z valné většiny 100% vlastněny těmi městy (dopravní podniky), případně státem (ČD).
Takže je to akorát z jedné kapsy do druhé.
czhunter
Diskutér

Odeslat příspěvekod X123 4. 12. 2013 22:19

Jste OT! Řešíte miliardy a přitom v tomto topicu vždy šlo spíše o halíře... :-)
X123
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 4. 12. 2013 22:51

Přesně tak, nechápu, že sem vždycky někdo musí tahat politiku :(.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 5. 12. 2013 00:06

Tak to promaž... Ty poslední příspěvky fakt nemají s tématem nic společného.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod jichaj 5. 12. 2013 11:37

Noxik píše:Jinak u tech odpadu by se mi nejvice libil udajne japonsky system, kdy si clovek koupil pytle prislusne barvy (v cene je zahrnuta likvidace odpadu), ty naplni a odevzda. Cili si kazdy plati jen to co vyuzije. Ovsem v CR je toto naprosto nerealizovatelne.

V Praze si taky zvolis velikost popelnice a cetnost odvozu a podle toho platis rocni poplatek.
Kdyz tridis a nic neprodukujes do kumunalu, nic neplatis....
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod Proti srsti 5. 12. 2013 11:50

jichaj píše:Kdyz tridis a nic neprodukujes do kumunalu, nic neplatis....

A nebo ve snaze ušetřit si objedná jen tu nejmenší popelnici s nejnižší frekvencí odvozu, a zbytek svého svinčíku pohází různě po lese a podél silnic :grr: :grr:

A co je vlastně nového u tebe, Patriku?
Proti srsti
Diskutér

Odeslat příspěvekod jichaj 5. 12. 2013 12:10

Ale porad lepsi nez platit "na hlavu" a pak do te popelnice (kdyz uz si ji musim platit) hazet uplne vsechno....
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 5. 12. 2013 13:28

Proti srsti: člověče, nějak se mi ten můj asketický život rozpadá. "Zaokrouhlovací nakupování" jsem už dlouho neprovozoval (od té doby, co platím "vracecí" kartou nemá smysl u nákupu nad 20 Kč o tom ani uvažovat), navíc mi teď od ledna Citi "přiškrtí kohoutek" snížením limitů pro vratky. Takže to možná bude mít i vliv na mé nákupy kolegům - no uvidím, ještě mám kartu od Raifky, tak to budu více kombinovat s tou. Jsem si zrovna vzpomněl, že si musím vzít zítra do práce rudl, kolega chce z Tesca přivézt 8 kartonů mléka, mají ho v akci za 12,90.

O co méně šetřím, o to více jsem začal poslední dobou utrácet. Parmskou šunku a parmazán z Itálie, Chorizo (a další salámy) ze Španělska, čabajka a uherák z Maďarska, Ementál, sušenou šunku, koktejlová rajčátka... nějak jsem se poslední dobou děsně "rozežral". Asi funguje ta strategie ČNB - zdražíme a lidi začnou víc utrácet :shock: Sám se divím, za co všechno jsem schopen utratit peníze, co by mě dříve ani nenapadlo. I blbej rajskej protlak jsem v Makru vybral ten s označením "100 % italská rajčata" :D. Dokonce jsem nedostal křeč do ruky, když jsem za 7 stovek kupoval Scrable (a to jsem si ještě vybral dražší cestovní verzi, protože mi přišla praktičtější a byla "jen" o 100 kč dražší než základní) a v neděli jdu po více než 10 letech do kina, kdy si budu lístek KUPOVAT :SHOCK: :shock:, zatím jsem byl jen když jsem lístek vyhrál, nebo dostal.

Na příští rok mám koupenou letenku na Kubu (zrovna jsem vyřízoval vízum - kdyby to někdo nevěděl, jde to pohodlně vyřídit s jednou společností e-mailem a přijde poštou domů, stačí jen 750 Kč (údajně stejná cena jako na ambasádě) a poslat sken pasu) a do Burkiny Faso (tam víza zrovna řešíme, to už je trochu složitější a hlavně dražší záležitost). O tom, že jsem koupil pistoli a samopak jsem zde už psal.

Vidím to na brzký konec vlákna Asketický život a také konec jedné z vesmírných konstant :D
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Akciový Klokan 5. 12. 2013 14:43

PatrikChrz píše:stačí jen 750 Kč (údajně stejná cena jako na ambasádě)

Jako že jsi předtím nekontaktoval ambasádu ale rovnou jsi vyhodil 750 korun ? :shock:
Nevěřte lidem nad 30 let. Mohli by mít znalosti a zkušenosti ! :-)))
Akciový Klokan
Diskutér

Odeslat příspěvekod khonsun 5. 12. 2013 14:46

S pobytem na Kube to vidim 0k. Jednak to nevydrzi vecne, zvrtne se to a bude to jine. Podobne se to deje s Barmou. A pokud se jede do tepla v zime tak se jeste usetri. Ja vydelam na letenku tim, ze v zime doma nemusim topit, svitit.......a v Asii s duchodem vyjdu. Ale pozor. O kubankach se rika, ze kdyz s ni nejakou chvili jsi a neprefiknes ji, tak te zmlati.
Za 27 let mi bude 100.
khonsun
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka