Asketický život

Životní cyklus uživatele peněz

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Jack111 31. 3. 2015 16:58

Noxik: Jo nějaký postup by být měl. Prostě buď chtít zaplatit škodu nebo nechat jít, ale ne tam šaškovat a nevědět.

xtonda: Není to tak dávno, co nějakej xtonda parkoval vedle mě na parkovišti. Škoda malá, ale rozbít hubu takovým hajzlům...
Jack111
Diskutér

Odeslat příspěvekod paty07 31. 3. 2015 17:06

malejjara píše:A jak jsi to vubec rozbil?

Omylem žduchneš do flašek v regálu a radost je na světě. ;-)
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 31. 3. 2015 17:40

PatrikChrz píše:Asi mají alkohol přísněji sledovaný, možná chtěl raketový vědec v černé uniformě ukázat svoji důležitost.
Co mi říkala známá, která pracovala v super-hyper, tak po zákaznících nikdy hradit škody nechtějí, vždy to odepíší - nejspíše proto vůbec nevěděli co napsat a sotva bych to zaplatil, tak by to byl už můj problém. Navíc to vyčíslení škody by mělo být bez DPH (protože to si znárokují) a možná i v nákupní ceně a ne v ceně prodejní (ale to už je věc právního názoru, jestli jim vznikla i škoda na ušlém zisku).

Skodu jsi zpusobil ve vysi prodejni ceny vcetne DPH, to bys opravdu neuhadal (pokud by na to poskozeny nepristoupil), ze chces zaplatit jejich nakupni cenu a to jeste bez DPH :-)

A dle NOZ si lze vybrat, zda chteji nahradit v penezich nebo jinak :-)

Ale podle me, mozna jsou na podobne skody pojisteni a kdyz to maji na kamere, pojistovna uhradi?
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 31. 3. 2015 18:05

Uznávám, že to byla 100 % moje vina - frajersky jsem chtěl vzít 4 Becherovky do holých rukou, jedna mi vklouzla a jak jsem začal "žonglovat", tak jsem porážel kde co. No, dvě z lahví se rozbily, jedna (malá placatka rumu) dopadla na zem bez porušení a u jedné Becherovky Lemond se uštípl kus dna (tu jsem si koupil).
Proto jsem chtěl škodu uhradit, ale chtěl jsem na to jen doklad (to s DPH mě napadlo až s odstupem), prostě nebyli schopni vydat klasický škodní protokol.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod malejjara 31. 3. 2015 18:09

I pro trestni nebo prestupkove rizeni by policie zjistovala skodu vcetne DPH. Si myslim, ze i pro skodni udalost pojistovna zjistuje skodu vcetne DPH.

Jinak si myslim, ze by postacilo vytisknout nakupni doklad a na druhou stranu napsat rukou "platba zakaznika za zbozi, ktere poskodil" a otisknout tam razitko a podpis zamestnance.
Naposledy upravil malejjara dne 31. 3. 2015 18:14, celkově upraveno 1
malejjara
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 31. 3. 2015 18:09

vpe píše:
PatrikChrz píše:Asi mají alkohol přísněji sledovaný, možná chtěl raketový vědec v černé uniformě ukázat svoji důležitost.
Co mi říkala známá, která pracovala v super-hyper, tak po zákaznících nikdy hradit škody nechtějí, vždy to odepíší - nejspíše proto vůbec nevěděli co napsat a sotva bych to zaplatil, tak by to byl už můj problém. Navíc to vyčíslení škody by mělo být bez DPH (protože to si znárokují) a možná i v nákupní ceně a ne v ceně prodejní (ale to už je věc právního názoru, jestli jim vznikla i škoda na ušlém zisku).

Skodu jsi zpusobil ve vysi prodejni ceny vcetne DPH, to bys opravdu neuhadal (pokud by na to poskozeny nepristoupil), ze chces zaplatit jejich nakupni cenu a to jeste bez DPH :-)

A dle NOZ si lze vybrat, zda chteji nahradit v penezich nebo jinak :-)

Ale podle me, mozna jsou na podobne skody pojisteni a kdyz to maji na kamere, pojistovna uhradi?

To jestli nákupní nebo prodejní, o tom je možné vést spor. Škoda vznikla na ceně zboží (nákupní cena) a možná na ušlém zisku (ta marže). Ale to, že mají nárok na úhradu škody bez DPH jsem si jist. Pojišťovny plátcům DPH také proplácejí škodu bez DPH, protože z neprodaného zboží se DPH neodvádí. Když jsem pracoval v pojišťovně, tak jsem škody normálně řešil.

Pak je tu věc určité kultury firem. Např. německé firmy ze zásady neúmyslnou škodu po zákaznících nepožadují - pracoval jsem u Schleckera a zákazníci nikdy škodu neplatili, co jsem se bavil s kolegy v práci, tak ani v Globusu nechtěli zaplatit škodu a to jim úhradu doslova "vnucoval". Naopak u anglických firem (jako je Tesco) je to asi standard, kolega v práci kdysi platil asi 5 piv - prostě do jednoho drknul a popadaly jak kuželky.

-- 31. 3. 2015 17:12 --

malejjara píše:I pro trestni nebo prestupkove rizeni by policie zjistovala skodu vcetne DPH. Si myslim, ze i pro skodni udalost pojistovna zjistuje skodu vcetne DPH.

Trestní řízení je něco jiného, tam se zjišťuje hodnota zboží, ta je včetně DPH, ale pojišťovna škodu plátci vyplácí bez DPH, neplátci s DPH (proto se i při nahlašování pojistné události uvádí, jestli je poškozený plátcem či neplátcem).

-- 31. 3. 2015 17:16 --

Jack111 píše:Noxik: Jo nějaký postup by být měl. Prostě buď chtít zaplatit škodu nebo nechat jít, ale ne tam šaškovat a nevědět.

Tak jasně, nejspíše na to mají oficiální postup, ale kdo zná všechny oficiální dokumenty ve firmě, kde pracuje. A když to jde zvládnout bez papírování (prostě zákazník to "jako koupí"), tak proč se zabývat papírováním. Nejspíše má i manažer nějakou pravomoc to odpustit, ale opět, proč by se tím zabýval. Navíc ve čtvrt na sedm ráno, tam mohl být maximálně tak "noční manažer", a to je jen výše postavený pokladní :D, který o ničem nerozhoduje.
Je možné, že škodní protokol je oprávněn (umí) vystavit jen účetní, který chodí až na osmou, nebo devátou :)
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod LuiS_666 31. 3. 2015 18:18

Tohle je tak neuvěřitelná story, že se to snad nemohlo ani stát.

Shrnu to
= v Tescu - Eden, které je zároveň centrálou společnosti pro ČR
= chtějí po zákaznikovi škodu v hypotetické (ještě se to neprodalo) výši 119,-
= nemají nato ani interní proceduru
= kompetentní autorita (kdokoliv jen ne SBS) nemá potřebu to vyřešit
= zavolají PČR k celé události

Vždyť toho v marketu/skladu/centrálnim skladu lidi rozbijí mraky, o pracovnících/brigádnících ani nemluvě. A tady buzerují člověka pro 119 kč ?
Vždyť s tím se "kalkuluje" již při určení prodejní ceny..
LuiS_666
Diskutér

Odeslat příspěvekod malejjara 31. 3. 2015 18:31

§ 2951 občanského zákoníku
(1) Škoda se nahrazuje uvedením do předešlého stavu. Není-li to dobře možné, anebo žádá-li to poškozený, hradí se škoda v penězích.
...

§ 2952 občanského zákoníku
Hradí se skutečná škoda a to, co poškozenému ušlo (ušlý zisk).
malejjara
Diskutér

Odeslat příspěvekod myšpulín 31. 3. 2015 18:43

Vybíral z těch lahví v akci tu nejvíc naplněnou, někdy je to rozdíl i několik mililitrů. :D
myšpulín
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 31. 3. 2015 18:49

Luis_666: škoda byla vyšší - 1 Becherovka za 119 a 1 Božkov za 99. Ale jinak to taky nechápu, běžně hyper a supermarkety po zákaznících neúmyslně způsobenou škodu nechtějí
Spíše si myslím, že na to proceduru mají, ale kromě účetních, které ještě nebyly v práci ji nikdo neovládá, prostě tak nějak "mimo záznam" vždy předpokládají, že škodu zaplatí zákazník "fiktivní koupí" a oni nebudou muset nic papírovat.

-- 31. 3. 2015 17:51 --

Tohle je tzv. aukce s platbou za příhoz, je, nebo alespoň bylo to i u nás. Počítají s tím, že zákazníkovi dojde trpělivost a jejich robot ho vždy přehodí. Je to něco mezi loterií a podvodem

-- 31. 3. 2015 17:56 --

[Tak mě dnešní příhoda z Tesca příjemně nabudila, že jsem se stavil ještě v Marks & Spencer. Měl jsem ještě nevyužitý 30 Kč kupon, tak jsem si vybral čokoládu , která byla navíc ve slevě
ms.JPG

která mě tak vyšla na necelé 2 koruny (které jsem zaplatil Citinou s 2 % vratkou) a ještě jsem použil kupon, který mi zajišťuje 100 Kč poukázku v dalším vyúčtování :)
Newsletter.png

-- 31. 3. 2015 18:05 --

myšpulín píše:
Vybíral z těch lahví v akci tu nejvíc naplněnou, někdy je to rozdíl i několik mililitrů. :D

ty byly "na kšeft" do práce, kvůli 5 % GE :)
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Jack111 31. 3. 2015 19:20

PatrikChrz píše:Tak jasně, nejspíše na to mají oficiální postup, ale kdo zná všechny oficiální dokumenty ve firmě, kde pracuje.

Předpokládám, že nejsi první, komu se to tam stalo. Ochranku bych pochopil. Každý týden může být jinde, sám nic nemůže, tak ke všemu volat policii. Ale ten na vysílačce už by vědět mohl.
Jack111
Diskutér

Odeslat příspěvekod libol 31. 3. 2015 19:47

PatrikChrz píše:[Tak mě dnešní příhoda z Tesca příjemně nabudila, že jsem se stavil ještě v Marks & Spencer. Měl jsem ještě nevyužitý 30 Kč kupon, tak jsem si vybral čokoládu , která byla navíc ve slevě

Děkuji, doma mne mají za nesmyslného kolenovrta ... ale když přijde mistr, vím, že (teprve) jdu správným směrem :-)
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod SocPredator 31. 3. 2015 20:06

Čokoláda na vaření za 39? To bylo aspoň kilo, ne?
To se nedá žrát ani za ty 2 Kč, leda by sis udělal polevu na velikonočního beránka :-)
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod luboal1 31. 3. 2015 20:24

Patrik-
Aha,mohl jsem si to myslet. :hm
luboal1
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka