Krotitelé dluhů - kde má rodina uspořit

Životní cyklus uživatele peněz

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod HonzaMo 18. 7. 2012 15:45

Ahoj, kamarád mě poprosil o radu s rodinnými financemi. Rodina, on pracuje, příjem cca 25 čistého, partnerka na mateřské, ta padne celá na dítě.

Měsíční výdaje (sledováno 3 měsíce, průměr):
auto (leasin, nafta, pojištění) - 11.800,- (z toho leasing a pojištění 7.500)
bydlení (nájem družstevního bytu, energie, voda) - 5.500,-
jídlo a domácnost (prací prášky, úklidové prostředky...) - 5.200,-
spoření (důchodové + stavební) - 4.000,-
služby (telefon, internet, tv) - 1.600,-
náklady na dítě (mimo spotřebovanou mateřskou) - 1.600,-
osobní výdaje (oblečení, knihy...) - 900,-
jídlo mimo domov a jídla připraveného z domova - 600,-
ostatní - 400,-

Tzn. celkem 31.600,-

A teď babo raď, kde ušetřit, než skončí leasing (cca rok)
HonzaMo
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 18. 7. 2012 15:59

a ty jsi co? finanční poradce? proč se kamarád obrátil na tebe a ne přímo sem sám?
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Joezbrna 18. 7. 2012 16:24

Žena je na mateřské nebo rodičovské?

Jsem na tom podobně, ale neplatím auto (zato používáme se ženou dohromady dvě firemní za cenu paliva). Takže pár kusých postřehů:

1) Vlastní auto je žrout peněz. Auto na leasing je kámen uvázaný na krku, protože ho nemůžeš nechat stát nebo prodat. Musíš každý měsíc platit. Nicméně už ho má a předpokládám, že si je chce nechat - po skončení leasingu bude mít zánovní auto, které pár let pojede jen za cenu nafty.
On projezdí 4000,- v naftě? TO je 2000km za měsíc, 100km za pracovní den... Takže šetřit cesty autem, dobře si je naplánovat, sehnat si spolujízdu když jedeš někam dál (já třeba na závody), a nechat si přispět na náklady. Když je trochu hezky jedu do práce na kole - jiný pohyb teď stejně nemám, a je to skoro stovka za cestu tam a zpátky. Při 10 cestách za měsíc hned litr.

2) Neplatit spoření. Přijdeš o pár stovek státní podpory, ale pořád lepší než jít do kontokorentu, úvěru z kreditky apod. Stavebko pokud prošla vázací doba, vypovědět, tím získá rezervu na rok co doplatí leasing, a pak může uvažovat, zda spořit znovu. Jak s výpovědí penzijka nevím, takovou blbost jsem nikdy neuzavíral.

3) Vypovědět kabelovou televizi. Pozemní vysílání je cca 10x na programu *****, v kabelovce je cca 40x ***** a platíš pětikilo navíc.

4) Zahodit vlastní SIMku a domluvit se se zaměstnavatelem na používání mobilu. Já to udělal asi před pěti lety, od té doby jde SIMka se mnou z firmy do firmy, a telefonuju v rozumné míře zadarmo. Pokud má dražší internet (ADSL) zvážit, zda je nutný internet doma.

5) Dětem nekupovat blbosti, co jde vypůjčit nebo koupit starší na aukru nebo mimibazaru; btw tam maminy prodávají levně i oblečení na sebe, jak po dětech shazují. Dražší věci (odrážedlo, postýlku, ...) kupovat kvalitní a značkové s tím, že je pak dobře prodá. Trampolína je blbost, je zadarmo u každé hospody, když ji má u baráku, za pár dnů omrzí. Bazén (malý nadzemní) naopak blbost není, dá se v něm i koupat, a ušetří za koupaliště. Stejně nejradši hodím prcka do sedačky na kolo a jedu na přehradu.

6) Říct si o co největší rodičovskou (11500), i za cenu toho, že poslední rok bude žena bez příjmu. V součtu je to stejně prachů, ale s ohledem na leasing prachy potřebuje teď. Ale musí s tím rokem bez příjmu počítat a ušetřit si na rezervu.

7) Oblečení vydrží. Rok ještě určitě. V armyshopu jsou použitelné věci levně, a při správné kombinaci to může vydávat za svůj styl oblékání. Knihy stahuju nebo půjčuju v knihovně.

8) Zrušit položku "ostatní". Odmítám kupovat balenou vodu, místo piva s sebou nosím láhev s vymačkaným citronem do vody.
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod kamey 18. 7. 2012 17:00

Joe - smekám, perfektní.

Zarazily mě položky na dítě - padne celá mateřská + 1600 navíc. Tj. minimálně 5400. To není běžné zaopatření dítěte, ale nadstandard v podobě značkových oblečků, které dítě fakt nepotřebuje.
Auto - cena za naftu dost vysoká, ale nevíme, jestli to není v rámci podnikání, tj. vytváření příjmů. Pokud ne, tak jezdit vlakem, vyjde to levněji. Zkusit přepočítat pojistku za auto, dost často se dá pár tisíc ušetřit na havárce. Dnes už spousta pojišťoven uzná bonusy z POV na HAV.
Spoření - důchodové? nebo penzijní? Penzijní se dá i přerušit. Stavebko - není nutné pokud zrovna finančně nevychází platit měsíčně nemusí, pořád lepší počítat i úhradou ročního poplatku a vložit až případné "přebytky" koncem roku.
Telefon, internet, televize. Joe už popsal kabelovku - pozemní vysílání je už celkem OK a zadarmo - pořizovací náklady cca 600 jednorázově.
Internet se dá pořídit okolo 200/měsíc ve větších městech, v malých jako je naše okolo 300, zvážit, k čemu se v rodině využívá a zda je momentálně potřebný. Na telefon stačí předplacená karta a určit si, že mohu provolat X za měsíc a dodržovat.
Osobní výdaje a ostatní - není to zase tak velká položka, ale knihy se dají půjčit v knihovně (poplatek cca 100/rok).
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod DoubleSix 18. 7. 2012 18:36

K tomu, co napsal joe, není co dodat.

Souhlas i s Kamey, na pojištění auta lze změnou pojišťovny výrazně ušetřit. Náklady na dítě jsou opravdu vysoké, tam je velký prostor k úsporám.

Penzijko jde buď přerušit nebo stáhnout na 100Kč měsíčně. U stavebka také není povinnost tam peníze posílat.
DoubleSix
Diskutér

Odeslat příspěvekod Joezbrna 18. 7. 2012 19:45

Na druhou stranu opatrně pro děti s nejlevnějšíma věcma, např. plastama a jídlem, ať neohrozíš jejich zdraví.
Záměrně jsem nepsal šetřit na jídle, to je základ duševní pohody, schopnosti pracovat, i budoucího zdraví. Stačí kupovat kvalitní suroviny a nevyhazovat (nenechat nic zkazit). A něco inspirace: http://www.uloz.to/hledej/?q=kucharka%2 ... zamestnane
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 18. 7. 2012 20:00

Mne zas zarazilo "leasing a pojištění"... Njn, přece si nekoupíme nějakou Schade Fóbia, když můžem jezdit v Mondeu f turbodieslu, že...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod Thom 18. 7. 2012 21:25

K předplacenkám: blbost, pěkně drahé. Stačí pár minut a člověk je na kile. Spíš pořídit nějaký tarif se slevou (Vodafone ČD inkarta např. sleva 75% na paušál, do toho se dá vejít). A domů pořídit VoIP (máme Mikrotech, ale jsou myslím teď i někteří trochu levnější).

ADSL nemusí být drahé, už pár let to mám 400 Kč/měs (radši i to prodlužují než abych šel k wifi - ta je ale většinou nespolehlivá a na VoIP je to dost znát). Ten net se zaplatí, právě na hledání různých slev, akcí, věcí v bazaru apod. a i na ten telefon.
Thom
Diskutér

Odeslat příspěvekod kamey 19. 7. 2012 07:13

Tak nejsme tu od toho, abychom jim určili, jak se mají chovat. To si musí potom už přebrat sami a vyselektovat. Jestli dobře počítám, tak příjmy jsou dnes 28800 a výdaje 31600. A pokud je mateřská/rodičovská vyšší a jsou 0=0, tak se tím pádem zvyšují výdaje na dítě a stále je to mateřská + 1600 a to je prostě podle mě jeden z nejvyšších výdajů hned po autě. Jo, dítě je drahé, ale nic se nemá přehánět.

-- 19. 7. 2012 08:14 --

A koukám, že se zadavatel už asi radši neukáže. Toto asi nejsou rady, které od nás očekával.
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod DoubleSix 19. 7. 2012 07:57

kamey píše:A koukám, že se zadavatel už asi radši neukáže. Toto asi nejsou rady, které od nás očekával.
:-) No nediv se, nikomu se nechce šetřit, utahovat si opasek, slevovat se svého blahobytu (viz např. Řecko).
DoubleSix
Diskutér

Odeslat příspěvekod Thom 19. 7. 2012 07:58

No řekl bych, že většina rad je celkem fundovaných. A pokud člověk chce ušetřit, do určitě míry musí změnit i chování. Omezit různé drahé koníčky, změnit dodavatele energií a služeb, zboží (zejména na dítě) se dá kupovat v různých akcích (já třeba zhruba tuším, s jakou periodicitou se opakují a spočítám si, kolik toho zlevněného zboží musím koupit, abychom vydrželi do další akce).
Třeba plenky, mléko a příkrmy kupujem jedině v akcích a to ještě jen v některých. Takže pak koupíme třeba 10 balíků plen, 50 přesnídávek, 15 sunarů... ;-) A samozřejmě to platíme vracecí kreditkou. A pokud je možnost, tak to spíš koupit v Německu, třeba ty mlíka a příkrmy tam mají i za polovinu ceny, tady se k tomu při akcích člověk jen přiblíží (a díky Kalouskovi bude ještě hůř) :pozor
Thom
Diskutér

Odeslat příspěvekod Joezbrna 19. 7. 2012 08:31

TM: Fobia se servisem pěkně prodraží. Jaké si kdo auto koupil, a proč, to je jeho rozhodnutí. Důležité je, že ještě rok platí leasing.

Spotřebák na mimino kupujem v DM hentu jejich privátní značku Babylove. Krémy se dobře roztíraj, plíny sajou, a nic není tak hnusně parfemovaný jak dražší značky. Krom toho když tam zaregistruješ mimino, dostaneš nějaký slevový kupóny, nějakou stovku měsíčně to zas ušetří.
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 19. 7. 2012 08:40

dodneška jsem nepochopil proč si lidé kteří mají vyšší výdaje než příjmy sypou tisíce do stavebního spoření. A asi ani nikdy nepochopím. Každopádně pořídit si s příjmy kolem 25 auto s měsíčními náklady přes 11 je dobrá past a tady očividně sklapla.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 19. 7. 2012 08:41

Jaké si kdo auto koupil, a proč, to je jeho rozhodnutí.
To jistě. Ale mít příjem 25 kKč a z toho platit 7,5 kKč leasing mně přijde, mírně řečeno, uhozené.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod Joezbrna 19. 7. 2012 09:00

Lidé se o dlouhodobých závazcích (hypotéka, leasing na auto) rozhodují podle momentální situace (oba mají příjem, nemají žádné děti, zdánlivě jim 10-15 tisíc měsíčně přebývá).

Překvapilo mne, kolik lidí vůbec neuvažuje s variantou "co když za dva roky přijdu o práci". Na druhou stranu mi to nevadí, teď je díky tomu spousta levných nemovitostí (chat, hrubých staveb) a lehce jetých aut :mrgreen:
Joezbrna
Diskutér

Další stránka