Jak "ušetřit" na dítěti?

Životní cyklus uživatele peněz

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Kamila Ondráčková 22. 7. 2012 11:12

Název tématu zní možná trochu zvláštně, přesto bychom chtěli na FinExpertu připravit seriózní článek pro rodiče sestavený z osvědčených tipů - jak při výchově dítěte ušetřit, samozřejmě aniž by dítě strádalo. Pokud máte nějaké tipy, sem s nimi. Díky.
Kamila Ondráčková
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 22. 7. 2012 11:25

Nejvetsi uspora je tehdy, kdyz si to decko nenaprcas. Setris nejenom penezenku, ale i svoje nervy :mrgreen:
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Thom 22. 7. 2012 13:03

S474N: jo, přesně k tomu nás Dráblousek motivuje. A na důchod že šetřit do fondů. Naivní, historie neznalí ovčanové mu to sežerou a pak se budou divit, že v těch fondech budou mít při odchodu do penze reálně tak polovinu nebo třetinu vložené hodnoty :-\ Celkem zajímavý článek: odkaz

K věci: hadříky nakupovat na aukru a v bazarech, často tam prodávají balíky pro určité pohlaví a věk. Co chybí, tak není-li možnost po známých či příbuzných (jednotlivé menší kusy, třeba bodíčka, se na bazarech a aukrech moc nevyplatí, člověk tím stráví čas a pak dá ještě za poštovné), tak často bývají akce v Lidlu nebo slevy v Tesku či C&A, tak stačí trochu plánovat a kupovat s mírným předstihem.

Jednorázové věci, když se dají koupit použité a zachovalé, tak samozřejmě. Opatrnější bych byl s autosedačkou, neznám-li původ, já bych ji nebral (leda snad do auta k babičce na sváteční ježdění, kde není provoz). Co když se v tom bouralo nebo někomu spadla?

No a k jídlu a plenám: sledovat akce drogerií a řetězců, počítat a nakoupit podle toho, jak dlouho to vydrží (nejlíp do další akce nebo než z toho děcko vyroste). Ale spíš již osvědčené věci, to děcko jedlo a nemuseli se toho pak rodiče zbavovat.
Thom
Diskutér

Odeslat příspěvekod KvantovyPresbyterian 23. 7. 2012 00:52

Článek bude celkem zbytečný. Takovejch tipů se na internetu válí...A pochopitelně nejen na něm, tohle si lidi běžně sdělují.

Sázet jen na děcka je ošidné, jsou stejně rizikovou investicí jako třeba machrama z Partners tlačená Generace X. Nebo jakákoli jiná dlouhodobá investice.
KvantovyPresbyterian
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Gon1 23. 7. 2012 08:49

Z vlastní zkušenosti mohu doporučit:
1/ Spotřební zboží (drogerie, pleny, potraviny) nakupovat kvalitní, ale v akcích.
2/ Malé děti kojit alespoň 1-1,5 roku (pokud tomu nebrání jiné důvody jako nedostatek mat.mléka či alergie) a posléze dávat pozor na to, jakou pokračovací stravu mu kupujeme (vzhledem k obsahům aromat, barviv a konzervantů, atd. - možná to nebude úplně nejlevnější, ale ušetří to výdaje za léky na alergie v pozdějším věku ;-] ).
3/ Vařit domácí stravu (nejlépe z vlastních zdrojů, pokud jsou k dispozici).
4/ Jezdit hromadnou dopravou - je to levnější než auto, do kterého musíte navíc kupovat autosedačku.
5/ Oblečení lze sehnat od kamarádů či v sekáčích (pokud nejste ten typ, že musíte mít novou kolekci značkových věcí :-] ), obdobně lze využít i různé výprodeje v obchodech.
6/ Kočárek kupovat kvalitní nikoliv "trendy" - slušný kočárek "přežije" i několik dětských vlastníků, leckdy se dá takový koupit i v bazaru na netu za pár korun. To samé by mělo platit o dětské postýlce.
Obecně - nenechat se zblbnout reklamou na dětské zboží - zjistit si o každé nabídce důležité údaje a rozhodovat se s chladnou hlavou, nikoliv po vlivem okamžitých nákupních emocí.
Úmyslně se nepíši jednotlivé značky kvalitních a námi vyzkoušených věcí, abych nebyl obviněn z šíření reklamy. Na požádání je ale případnému zájemci rád sdělím.
S pozdravem
Gon
Gon1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Joezbrna 23. 7. 2012 11:14

Velmi inspirující je kniha "Líný rodič (Tom Hodginson)". Kdo to myslí s úsporou vážně, tak si ji vypůjčí :mrgreen:
https://aleph.mzk.cz:443/F?func=direct& ... format=999

Pár postřehů ze života kojenců a batolat:
MHD - v některých městech je do 3 let dítěte zadarmo pro dítě i doprovod.
Dvouleté dítě může jíst prakticky to samé co dospělý (je potřeba se vyhnout alergenům typu oříšků, mořských plodů, některého ovoce...). Je ekonomické vařit celé rodině jedno jídlo. Ovocná šťáva s vodou je levnější a zdravější než limonáda.
Jeden z nejlepších krémů na všechno (i proti opruzení od plen) je kosmetická vazelína z lékárny.
Mezi privátními značkami se dá najít kvalitní dětská kosmetika.
Ale nevyplatí se šetřit na zubní pastě - dítě pastu nevyplivuje, ale polyká, takže zpočátku bez fluoru, později jen s velmi nízkým obsahem, a naučit jej plivat (což je samo o sobě zábavné).
Žlučové mýdlo je šetrné, dají se jím mýt i děti, prát v ruce, a přitom je velmi účinné. Příroda vyvíjela účinné rozpouštědlo na tuky asi milion let…
Látkové prací pleny se vyplatí (kompletní sada od novorozence po začátek chození na nočník stojí srovnatelně s celkovým počtem jednorázových plen, ale vydrží 2-3 děti). Ale musíte se jednou rozhodnout a používat pouze tyto. Ekonomicky nejhorší je nakoupit prací pleny a pak z lenosti používat jednorázové. Nosí to děti na nejcitlivějších místech, dlouhé hodiny a měsíce, zde platí, že nejsme dost bohatí na nákupy levných věcí.
Když dítě jezdí na odrážedle (plastová motorka), a mám po ruce 5m provázek (dvojitě, svážu uzlíkem, který pak přijde do dlaně, a když jde cesta do kopce, navléknu na řidítka a táhnu), nepotřebuji skládací kočárek ("golfky"). Dítě dojede, kam je třeba. Jen je třeba naplánovat cestu přiměřeně jeho trénovanosti. Náš prcek prakticky neseděl v kočárku od svých 13 měsíců.
Na odrážedlo jsou brzy potřeba návleky, jinak se ničí drahé boty.
Výlet na sedačce na kole nebo pěšky či na odrážedle s možností odpočinku v krosničce je daleko zábavnější než cesta někam autem. A v lese je bezpečněji a zdravěji než na silnici.
Tříleté dítě neocení exotické země, na to bude čas za pár let. Táboření na zahradě, na chalupě, nebo někde v kempu, je úžasné dobrodružství.
Šátek na nošení dětí - pokud je použitý a podezřele levný, zpravidla je vytahaný, nebo příliš měkký či málo pružný, a tedy nevyhovující. Je potřeba najít vhodný typ pro váhu dítěte a typ úvazu. Nosítka (pro rodiče líné vázat šátek) - většinou mají nevhodně řešené "kšandy" - úzký popruh+příliš měkké polstrování, s odrostlejším kojencem už to nepříjemně řeže do ramen. Správně vybraný šátek je příjemnější.
Dítě nechce plastové cinkátko či pípátko z číny, ale stejnou či podobnou věc, co používá tatínek či maminka. Starý mobil, nepoužívaný dálkový ovladač (oboje nejlépe zalepené, aby prcek nesnědl nějakou vypadnuvší vnitřnost), blikačku na kolo, svazek nepotřebných klíčů.
Jedny z nejlepších hraček jsou kuchyňské náčiní. Nejlepší je vyhradit jeden šuplík, kde si dítě může brát, co chce (a nikde jinde!), a tam dát bezpečné věci (metličku, trychtýř, vařečku, naběračku, lžičku).
Hračka vyrobená tatínkem je zadarmo. Vyřezaná lodička, dřevěný nožík, jednoduchý vozíček, třeba s nákladním prostorem na lístečky, kytičky a kamínky. Odřezky ze zahrady či lesa velmi pravděpodobně neobsahují nebezpečné chemikálie či barviva.
Několik desítek či stovek dřevěných špalíčků (přírodních či obarvených, rozhodně ale dobře obroušených od třísek) je skoro stejně zábavné jako značková stavebnice. Lze postupně doplňovat, později i nářadím a spojovacím materiálem. Potom může mít železnice či autodráha úplně originální most či tunel.
Spousta zábavných i užitečných věcí (autíčka, míče, batůžky, ...) je zadarmo ve věrnostních programech. Když už máte firemní kartu nějaké konkrétní sítě benzinek, prolistujte jejich katalog.
Kola jsou levná na podzim, lyže na jaře. Boby či malé sáňky často vyhazují sousedi.
No a obecné věci:
Že je něco drahé, neznamená, že je to dobré.
Že je něco levné, neznamená, že na tom ušetříme.
Že něco vyhovuje ČSN/ISO, neznamená, že je to vhodné pro zamýšlené použití.
Že něco vyšlo dobře nebo špatně v nějakém "spotřebitelském testu" nebo recenzi, dle mých zkušeností, neznamená vůbec nic.

-- 23. 7. 2012 12:06 --

Koukám, že se ten příspěvek nakonec pěkně natáhl, a na to nejdůležitější jsem zapomněl: Myslet na dítě již dlouho před narozením.
Pro malé děti je výhodný domek se zahradou. Otevře se jim na zahradu, a je od nich několik hodin pokoj. Králíkárna částečně nahradí zoologickou zahradu.
Pro větší děti je výhodné základní služby v docházkové vzdálenosti: školka, škola, lékař, zubař, pokud preferujete konkrétní sport, tak specializované sportoviště (loděnice, velodrom, ragbyové hřiště, badmintonová hala).
Zdarma rekreace (les, nejlépe úrodný co se týče jahod, malin, borůvek, ostružin a hub) a koupání (přehrada, rybník). Dítě od deseti let se tak zabaví a někdy i nakrmí na půl dne zdarma.
Zajištěné parkování motorky, ukládání dražší sportovní výbavy (plachetnice, lyže, kola...).
To vše řešit dodatečně tam, kde je daného prostoru nedostatek, se může značně prodražit.
Joezbrna
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SocPredator 23. 7. 2012 18:23

Téma "Jak ušetřit na dítě" bych považoval za přínosnější. Na dětech se šetřit nemá. Pochopitelně je to hlavně o výchově
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod dede 23. 7. 2012 18:59

Všechno je relativní. Náš nejstarší má alergii na vejce a okamžitě se celý rodinný rozpočet dostane úplně jinam.
Třeba výdaje na léky už ani nepočítám.
dede
Diskutér

Odeslat příspěvekod HonzaMo 23. 7. 2012 23:25

Povolanější odpovědět na: "Jak ušetřit na dítěti" by asi byla manželka, ikdyž jsme si řekli, že dítě dostane to nejlepší. I tak je možné na tom nejlepším ušetřit:
- dokud to jde, tak kojit, později přikojovat
- zaregistrovat se do různých slevových programů pro matky na mateřské (vím, že nám chodí nabídky z drogerie DM, jsou tam slevové kupony vždy k věku dítěte dotyčné matky, dost toho využíváme)
- látkové pleny - je s tím víc crcání (praní), ale dítě není opruzené a z dlouhodobého hlediska je možná úspora proti papírovým (v praxi ale každý kdo látkuje rozumně, využije i papírové - na výlety, dovolené atd.)
- místo vlhčených ubrousků používat perlan (perlin) navlhčený v černém čaji (opět neuvěřitelně dobré pro pokožku dítěte)
- ne vše musí být nutně nové (oblečení, hračky)
- číst diskuse ostatních matek. Matky jsou nejudrbanější druh na planetě, horší než chlapské tlachání u piva. Ale při tom tlachání občas sdělí i velmi zajímavé zkušenosti (my třeba takhle přišli na ten perlan + čaj).

Finančně je pak třeba počítat, že úsporné náklady na dítě jsou cca od 5.000,-/měsíc, kdo nad penězi tolik nepřemýšlí, hravě je na dvojnásobku. U Druhého dítěte, pokud může dědit vše potřebné po sourozenci, jsou náklady, odhaduji, tak o třetinu nižší.
HonzaMo
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 24. 7. 2012 07:20

Pokusim se doplnit kde naopak nesetrit - na botach. Klidne dite obleknete do pytle od brambor, ale boty by melo mit vzdy kvalitni a NOVE. Pouzivanymi botami se jednak mohou sirit ruzne plisne a bradavice a hlavne pokud "predchudce" nema uplne zdrave nohy a boty nerovnomerne seslape, nici si jeho nasledovnik nohy take.
Podle informaci na Internetu se 99 % deti rodi se zdravyma nohama, ale nez dospeji do 1. tridy, tak 1/3 uz ma nejakou ortopedickou vadu !
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Thom 24. 7. 2012 23:21

Joe: ačkoliv za některé tipy i já děkuji, tak něco, bych řekl, je použitelné přinejmenším jen za určitých okolností.

MHD místo auta: no, jak kdy. Pokud máte rodinu (nebo její část) trochu dál a navštěvujete se s ní, pořízení auta se nevyhnete. Zkuste si s miminem jet z Prahy na Moravu vlakem (nemyslím Brno, nejlíp nějakou vesnici u města, které ani není na koridoru). S jedním děckem ještě možná MHD může občas auto suplovat. Ale se dvěma, nejlíp v nějaké špičce je to pěknej opruz. Občas se i nedá vejít a jednou jsme jeli tak, že jsme nějakej úsek (asi 5 zastávek) museli s kočárem pokaždé vylézt a nastoupit, aby se dostali lidi z busu. Naštěstí to nebyl řidič jako jinej, kterého jsem zažil, ten řekl, že prostě může vzít jen dva kočáry a lidi se třetím měli smůlu. Navíc, když je zrovna chřipková nebo průjmová epidemie, zvýšíte šanci, že si něco přivezete.

Látkové vs. jednorázové: ekonomicky dost záleží, za kolik to člověk kupuje. V těch srovnáních se, předpokládám, uvažuje "normální" cena. Jenže za tu "normální" cenu jsem to třeba já nekoupil snad nikdy (ale 25-50 % sleva). Zato vodárny a ČEZ/RWE, někdy i teplárny, které potřebujete k praní látkových, moc akční ceny nemají. Další věc je práce s nima. Kdo nemá po ruce prarodiče, kteří občas pohlídají, je rád za každou ušetřenou minutu a prostě na to nemá čas. Krom toho na to potřebujete nějakou místnost na sušení nebo sušičku. My máme radši chladněji a prádlo, když ho do sušičky nedáme, nám schne i dva dny. Takže to je nutné taky zohlednit.

No a pořídit domek se zahradou, fajn, když na to člověk má: pokud ale má člověk prostředky a možnosti jen na ten byt a pokusil by si za tu samou cenu koupit dům, tak ho ekonomicky zruinuje (opravama a provozem). A odložit rodičovství na pozdější věk, až ten barák bude, to se může vymstít.


Jinak bych ještě doplnil: dneska se všude masíruje tím, jak to či ono dítě tak či onak rozvíjí. Takže dneska je to všude samej first bike, bez kterého se dítě málem nenaučí jezdit na kole, děti musí už v předškolním věku tančit, malovat, plavat, zpívat a jánevímcovšechno. Taky dobrá past na peníze, když se to přehání.

Opatrně s výraznými chutěmi, nebo dítě bude mlsné a vybíravé a to se pak prodraží. Vyplatí se dbát na to, aby děcko jedlo to, co se mu dá a ne že se mu dělají švédské stoly.

A pozor na obsah cukru v potravinách. Je lepší co nejdýl se mu úplně vyhnout (aby potraviny obsahovaly jen přirozený cukr) a takovým cucavým bonbonům snad navždy. Pozor pak zejména na "láskyplné" prarodiče. Jinak se pak člověk prohne u zubaře, tak ať se k němu chodí jen na prohlídky.
Thom
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 25. 7. 2012 07:24

K tomu autu: kdyz je potreba opravu jen zridka, tak se muze vyplatit pujcovna. O vikendu jsme si s kamarady udelali vylet na Snezku a na safari do Dvora Kralove. Pujcili jsme si Pandu v Prazske plynarenske a naklady vysly nasledovne: půjčovné 863, palivo 489. Ujeto 460 km, náklady na palivo (CNG) 1,06 Kč/km, celkové náklady 2,93 Kč/km. To je plus minus stejne, jako pri jizde vlastnim autem (pri zapocteni amortizace i lepsi).
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 25. 7. 2012 09:31

PatrikChrz: to zni zajimave, pokud potrebujes nekam jet jednou za rok. Pripadne, kdyz mas Prazskou plynarenskou v baraku vedle a jsou tam 24 hodin k dispozici.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 25. 7. 2012 09:37

Ano, mají perfektní provozní dobu... Když si budu chtít půjčit auto, abych si vzal dovolenou, a když ho budu chtít od středy do pátku do večera, připlatím si ještě za sobotu a neděli...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Thom 25. 7. 2012 09:51

Takhle nevyježděnej vozit rodinu? No nevím... (předpokládám, že kdo jezdí pracovně, může si třeba služebák občas půjčit domů).
Navíc, ono to není jen jednou za čas za rodinou, to máte po doktorech či dokonce pohotovost, dovolená či nějaký prodl. víkend nebo výlet a tahat nákupy pro 4člennou rodinu autobusem je docela neúnosné (a neunositelné). Suma sumárum je to tak často, že půjčovny nebo taxíky by se mohly pěkně prodražit.
Thom
Diskutér

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků