Náklady na život

Životní cyklus uživatele peněz

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod yowie 22. 10. 2016 17:18

paty07: Ano, taky jsem kdysi při studiích bydlel za 3000 v něčem podobném, ale to už jsou opravdu ubytovny. Soukromí 0, fronty na záchod nebo koupelnu, atd., atd.

Samozřejmě i teď je dost nabídek na sdílení pokoje, ale to bych doporučil tak max. studentům a ani zakladatel fóra o něčem takovém ani neuvažuje.

Bydlet v Praze se dá dokonce i zadarmo. Docela často vídám inzeráty typu "pokoj pro hodnou slečnu za 6000,-, pro zlobivou za 1,-", co tím majitel bytu myslí, je asi jasné.

5-6k je částka za samostatný pokoj v bytě, kde bydlí třeba 3 lidi dohromady a to je proti těm 7 lidem podstatně komfortnější a samozřejmě dražší.

ripper: Ohledně těch poplatků myslím, že se to může dost dramaticky lišit i jen tím, jak k tomu přistupuje majitel, ale i nájemník. Pokud má majitel levné dodavatele energií, např. nainstaluje úsporky/LED žárovky a nemá v bytě spotřebiče - hlavně ledničku - z muzea, tak rozdíly za rok mohou být v řádu několika tisíc Kč.

Pak ale taky záleží na nájemníkovi, jak se chová, jestli třeba čas od času odmrazí mrazák, nesprchuje se hodinu, vypíná radiátor, když jde pryč atp., to taky udělá hodně.

Pokud je si toho nájemník vědom a nechová se jako hovado, tak se do těch 1500 na hlavu dá vejít. Samozřejmě je to případ od případu, třeba ve starším prvorepublikovém domě s dřevěnými okny a vysokými stropy, špatnými dodavateli energií a starými spotřebiči a žárovkami, to klidně může být i hodně přes ty 3k měsíčně. Jedna známá se takhle na sdíleném bytě dost často hádala s jinou nájemnicí právě kvůli topení, bylo to někde na Andělu.
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Noxik 22. 10. 2016 17:57

Mrusnok: Nevim, jak je to v Praze, ale tady kde bydlim ja se da maly vlastni byt za 2000Kc mesicne drzet, takze zbydou 3000 na jidlo, tj. 100 Kc na den, cos se pokud clovek obedva za stravenky, ktere v tom nepocita, da realizovat. Samozrejme musi setrit energiema a jist to nejlevnejsi. Cili mi to prijde jako realizovatelne, byt zivot nic moc. Plus v tom neni treba obleceni.
Noxik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mrusnok 22. 10. 2016 18:05

Já platím za garsonku 2348 Kč měsíčně za všechny služby, ale Patrik ten byt má větší, tak psal někde, že to je kolem trojky.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod mimous 22. 10. 2016 20:22

Díky moc, za to, jak se tady to téma rozjelo.

Při tom 75% úvazku jsem platově kolem toho celorepublikového průměru, ale v čistém je to tak, že při samotném nájmu nějaké garsonky se to v čistém dost rychle krátí, takže spíš zvažuju, že ještě zkontaktuju kamarády, jestli někdo nemá volný pokoj. Jsem introvert, takže potřebuju mít minimálně pokoj jen pro sebe, abych měl vlastní soukromí.

Jelikož jsem si ještě nevybral téma na diplomku, tak minimálně do konce roku si budu v MHD užívat studentské jízdné. (možná ještě o něco déle, dokud to bude brát dopravní podnik na ISIC, který vám v září potvrdí a platí až do konce dalšího roku)

S jídlem to mám tak, že v práci chodíme na oběd někam v okolí. To většinou sežere stravenku + něco navíc, podle typu. Snídaně řeším jednoduše čajem a pečivem a večeře spíše lehčí. Takže si v podstatě vařit sám moc nemusím.

S topením jsem se naučil zacházet snad solidně. Nepřetápím, netopím zbytečně...

Ještě jednou děkuju za veškeré připomínky, které tady zazněly. Nejdřív to zkusím s tím spolubydlením. Až uvidím, jaké mám skutečné náklady, když jedu jen sám za sebe, tak pak časem, až už budu mít plný úvazek, tak začnu řešit samo bydlení. Třeba už na to v té době budeme dva a bude to trochu jednodušší.(nebo taky ne 8-) )
mimous
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ripper6 24. 10. 2016 07:57

yowie píše:paty07: Ano, taky jsem kdysi při studiích bydlel za 3000 v něčem podobném, ale to už jsou opravdu ubytovny. Soukromí 0, fronty na záchod nebo koupelnu, atd., atd.

Bydlet v Praze se dá dokonce i zadarmo. Docela často vídám inzeráty typu "pokoj pro hodnou slečnu za 6000,-, pro zlobivou za 1,-", co tím majitel bytu myslí, je asi jasné.

Ja bydlel kdysi se 6ti holkama ve Stodulkach, takze vim :D
Jen to se neda furt, pripadne musi mit clovek stesti fakt na 1-2 super spolubydlici.
Me to kdysi stalo 4250czk co pamatuju za pokoj ale to je let.
Jo tyhle inzeraty znam, proc ne, ale zde to pise predpokladam kluk, tudiz asi je to mimo :)
Jisty slecny maj potom dobry benefity, zalezi co dokazou zkousnout. Tejpek samozrejme muze lecos tez, ale nevim zda dotycnej zdejsi by sel treba slapat a hledal chlapi v sherwoodu, pripadne by chtel karieru smerovat do jistych erotickych podniku :D Na to uz musi bejt joo natura.
Sdilenej pokoj bych fakt nechtel, to jeden votevre vokno, dalsi zavre a uz se hadaj.
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Mrusnok 24. 10. 2016 08:31

No spolubydlení je pěkná blbost. Můžou vás napadnout nebo okradnout. To bych si spíš pronajal byt sám a zažádal bych si o příspěvek na bydlení, pokud bych měl nízký příjem.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod ripper6 24. 10. 2016 09:30

Mrusnok píše:Já platím za garsonku 2348 Kč měsíčně za všechny služby, ale Patrik ten byt má větší, tak psal někde, že to je kolem trojky.

Jo to je hezka cena vcetne vseho... jen von to ma teda v Krci takze levnejsi i cast. Treba Zizkov, Vinohrady to je uz drazsi, ale jsou i sikovny lidi (to jsou uz ty hodne daleko), co tam koupej celej byt za 60 000czk.
Ja to mam drazsi, pac taky vic plejtvam, nevomezuju se, mam lednici i pracku, plotna neco zere, pc.
Takze to jsem hned na 2700 s energiema, studena voda je zadarmo, bydleni za 2+kk 4800... takze kolem 9k mesicne se dostanu a to mam docela jeste levny. U normal najmu to bych vystrelil nekde na 14k a nevedel bych ani za co. Jo uz statni byty nejsou co bylo.

-- 24. 10. 2016 10:34 --

Mrusnok píše:No spolubydlení je pěkná blbost. Můžou vás napadnout nebo okradnout. To bych si spíš pronajal byt sám a zažádal bych si o příspěvek na bydlení, pokud bych měl nízký příjem.

Tak to nevim, kamos chodil ruzne po pokojickach a nerikal ze by tohle byl problem. Spis teda ze natrefil nekoho, kdo resil bakterie a musel tam gruntovat, tak sel pryc jinam a ted ok.
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Mrusnok 24. 10. 2016 10:13

Jak to děláte, že máte studenou vodu zadarmo?
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod chnapka_cz 24. 10. 2016 11:19

Asi studna :-D
chnapka_cz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod powlcz 24. 10. 2016 11:54

lol studená voda zadarmo... Kradete u sousedů ne?

Nevim, do spolubydlení jsem nakonec nešel i za cenu toho, že prostě to sežere prachy. A autor vlákna se konečně vyjádřil, že má plat jako celorepublikovej průměr, to znamená, že má klasicky jako každý druhý junior v IT 25 000,- hrubýho. + ještě stravenky. Takže do prahy může úplně v klidu ani se nebude muset tolik omezovat a ještě mu minimálně 4-5 tisíc měsíčně zbyde. Tak nebuď blbej a vykašli se na spolubydlení, to nemáš zapotřebí.
Chronický Ujížděč na nevhodnostech
powlcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod outlier 24. 10. 2016 12:36

Takže na relativně pohodlný život v Praze je třeba pro samostatně žijící osobu cca 20 tis. měsíčně čistého? Je zajímavé, jak ty nájmy stoupají, za chvíli to bude jako v Německu při polovičních až třetinových platech. Řekl bych, že v hodně profesích se už ani v ČR život v Praze nevyplatí, ve srovnání třeba s krajskými městy.

Jinak bývávalo takové pravidlo, které říkalo, jestli vydělávate tolik, kolik máte - na náklady spojené s bydlením by měla padnout přibližně třetina příjmu.
outlier
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod powlcz 24. 10. 2016 12:49

za 20tis měsíčně čistého se zase tak moc o pohodlném životě mluvit nedá. Dá se vyžít, to jo. Ještě ale bude bydlet v něčem né moc hogo fogo, nejspíš v paneláku v bytě se starým jádrem, hnusnou plovoucí podlahou a maličkatou kuchyňkou. Stačí mrknout na bezrealitky na Prahu, co je pod 8000 za nájem (2,5tis budou zálohy). O dovolené jednou ročně u moře si může nechat zdát.

Všechno to ale kompenzuje to, pokud bydlí spolu dva (pár). Pak je to v pohodě a platí pravidlo že ti padne třetina příjmu.

Pokud do toho de ale člověk sám, prodraží se všechno. Ale má navíc stravenky, tak ušetří 3000,- za žrádlo.
Chronický Ujížděč na nevhodnostech
powlcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ripper6 24. 10. 2016 13:11

Mrusnok: to jsou byty puvodne statni, nikdo to nehodla resit, takze se ta voda rozpocita mezi vsechny, takze nejaky drobny za to das ale da se to tak rict ze je "zadarmo" jelikoz dnes jinde je na lecos merak.

-- 24. 10. 2016 14:30 --

powlcz: a vcem bydlis? Kdyz to tady ctu, tak by kazdej musel bejt chudak kdo nema luxusni byt, novy plovouci podlahy, moderni top linku.
Ja teda nevim, mam malickou kuchyn, lino. V pokojich jsou stary dreveny parkety, ne seredny jen studeny...takze koberec. Plovouci podlahu jsem nikdy neresil, na navstevach jsem ji u lidi videl ale ze by me prisla tolik extra to teda nemuzu rict. Nekdy me od toho byla i zima na nohy.
Vetsina linka byse hodila, to muzu souhlasit, ale klidne se uskromnim a neni to pro me tak dulezity. Nakonec stejne dnes clovek ji nekde v praci, sem tam udela neco mensiho.
Slysim to u kolegui, ze vlastne dnes pokud clovek nema auto a 3+1 vlastni byt v Praze a plat aspon 50 000 tak je vlastne chudak a ktera by ho chtela.
Tuhle predstavu nezdilim a taky ziju.

A IT to je taky ruzny, na muj vkus ten plat neni takovej jak by clovek teda cekal ale je tam dobry to, ze je to vic pohoda, ruzny bonusy kolem.

btw plat 20k cistyho ale pravidelne urcite neni tak spatnej, to kdybych kdysi mel tak bych nemel dluhy

-- 24. 10. 2016 14:40 --

Zasnu kdyz tu nekdo pise snad bydleni vcetne jidla 18 000 to je trochu prepaleny, to by chudak musel zustat bydlet nekde kde nechce a zebrat tam s 8000czk potom co skonci skolu.
Jak bydlej lidi v Londyne? Tam jen tak kazdej svoje bydleni nema. Nekdy zijes i s pocetnou Indickou rodinou a i vychazej ty lidi. To hold v CR asi leckde nefunguje, protoze Cesi si pak delaj na schvali.
Zalezi teda taky co dotycnej ma, pokud vezme nepruchozi pokoj za 5-6000 v centru, ma tam treba notas a bezny veci tak myslim ze by nemel bejt problem.
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Mrusnok 24. 10. 2016 14:04

Otázkou je, jak se definuje "relativně pohodlný život". Já si třeba zase mohu o 20 tisících v čistým nechat jenom zdát. Zase mám tu výhodu, že bydlím ve vlastním bytě s nízkými náklady a splácení hypotéky jsem si maximálně roztáhl, takže ve výsledku platím míň než v pronajatém bytě.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod czhunter 24. 10. 2016 14:26

Já jsem bydlel ve spolubydlení 2 roky po tom, co jsem začal pracovat.
Se spolužákem z VŠ, takže ok, on si pak našel s přítelkyní jiné bydlení.
Jiní kolegové tehdy bydleli s dalšími nováčky z firmy, takže taky Ok (v takové společnosti se prostě nekrade).

Mimochodem, dneska už je situace se sháněním nových zaměstnanců tak zoufalá, že naše firma najímá byty na sebe, a pak je pronajímá novým zaměstnancům za nižší ceny (6-8K měsíčně - což je cca 50-70% tržní ceny) jako benefit.
Jiný firmy v Praze nabízejí konstruktérům (bylo to z oboru kolejových vozidel), i juniorům, 50 000 Kč jako "relokační příspěvek" (na sehnání bytu v Praze, stěhování, poplatek realitce, zálohu na nájem).

Předpokládám, že stejně to dělají v Londýně (ti, kdo bydlí na "lepších adresách").

Popravdě, ti co začínají pracovat dnes, dostávají bych MNOHEM lepší podmínky než před 5 lety v době krize, kdy jsem začínal já. Prakticky plošně přes celý trh.
Ale to si člověk nevybere ... tak žádné stěžování.
czhunter
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků