Náklady na život

Životní cyklus uživatele peněz

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod vpe 12. 11. 2016 13:32

Ale jo, ale kdyz nevykonava nic tak neplati - povinne zustava jen zdravko...

PatrikChrz píše:Dobrá cena za malý byt četně poplatků je asi 10 000 Kč. Je možné se dostat s cenou i pod, ale tam už to bude mít nějakou vadu (např. byt ve špatném stavu, ve špatné lokalitě, atd).

Já třeba za elektřinu platím 360 Kč měsíčně (ale nemám pračku, nemám stolní počítač - jen notebook), za plyn (jen na vaření) asi polovičku (hodně z toho tvoří stálé platby).
Za služby jsem doplácel 7,5 tisíce, ale to je tím, že už tam nyní bydlíme dva, v podstatě všechno bylo za vodu.

Ty sis jeste neodhlasil plyn? :) Asi se moc sprchujete :)

Mam tu databazi nekolika odbernych mist, koukam koukam na grafy a

za < 310,- / mesicne s myckou el. sporakem trouba mikrovlnka rychlovarka, s velkou lednickou >330 litru prackou se susickou, notebok, router.. 3+1 velikost 80 metru

Jsou tam ale dva mensi cheaty... Proste optimalizovano na kost :-)

Ktere bys jako mistr sporic mel davno znat a ja je uz davno popisoval...

-- 12. 11. 2016 13:55 --

osobne2 píše:A hlavne bez prazskeho smogu.

Jo. Jako R. Vlach, hodinu uctuje 5.000 Kc a staci mu mozna stredni skola :)

Na DVTV to pekne shrnul pro ty mlade, kteri nevedi, zda zavisla cinnost nebo osvc: http://video.aktualne.cz/dvtv/zivnostni ... 5900fea04/

Takze muze pracovat odkudkoliv.
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 12. 11. 2016 18:38

Tak je popis znova, rad bych platil mesicne o 1000 Kc mene :mrgreen:
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod vpe 14. 11. 2016 18:59

Finta byla v tom mit d26 (zde je o 1,10 levnejsi vysoky tarif, nez v zakladnim d02, ktery ma 90% bytu) a nemit aku (aku je povinne a normalne v byte na d26 neni narok). Pak byl i VT levnejsi nez v zakladni d02. Plus nejlevnejsi obchodnik elektrinou. Ale to Patrik nechtel, protoze Pre mu udelala revizi nebo nevim co :-)

http://imagizer.imageshack.com/img922/3994/NgIPQ9.jpg obsazeno od M (prvni dva zelene jsou prazdny byt), pri vetsi spotrebe by naklady klesly jeste podstatne vice ( VT ~ 2,80 / NT ~ 1,90 staly plat za 1x25A 105,-).
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 14. 11. 2016 19:45

Aha, tak to ja mam "fintu" s D56d :mrgreen:
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod Mrusnok 14. 11. 2016 21:55

Nevíte jak to bude vycházet s tou novou tarifikací?
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Diskutér

Odeslat příspěvekod jichaj 15. 11. 2016 12:50

zadna nova tarifikace nebo-li NTS nebude....
nebo mas na mysli něco jiného??
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 27. 11. 2016 23:40

Mno bezpochyby uz se na NTS jakoby nabiha, z 2015 na 2016 mi stala platba za jistic stoupla odhadem na dvounasobek (nechci kecat ale bylo to skokove)...

Poslednich X let se potichu zvedaji regulovane ceny a klesaji ty neregulovane (silovka)... A co to je jineho nez nabeh na PAUSAL? Proste setreme to, ze nekdo setri a druhy ne, napalime vsem "skoropausal"...
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 28. 11. 2016 08:00

vpe:
A jaký podíl má u vás stálá měsíční platba na celkové ceně za elektřinu? Mně ji taky pomalu zvedají, ale stále jsem pod 10 % z celkové částky, tedy to nějakého paušálu je to ještě hodně moc daleko.
A v této souvislosti mi přijde úsměvné, že u elektřiny jsou všichni proti paušální platbě, protože se setře rozdíl mezi těmi co šetří a těmi co nešetří, ale když mobilní operátoři nechtějí nabízet internet za paušál a naopak chtějí trestat ty, co nešetří na úkor těch, co šetří, tak má veřejnost naprosto opačný názor. Jestli to nebude jen vyčůranost, kdy si člověk spočítá, která varianta mu vyhovuje a pak hledá argumenty, proč zrovna ta jeho varianta by se měla prosadit pro všechny.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 28. 11. 2016 08:22

To byla nadsazka, pausal nebude, to vyrobce elektromeru nedopusti :-)))

Tobe pride ok, ze silova elektrina uz cini cca jen 1/3 z celkove platby? Ze se vse rychle presunuje do regulovane casti? Kterou neovlivnis zmenou dodavatele...

Vycuranost : no ono jde o to, ze u ele zkratka nejaka vazba naklady-dodavka energie jsou, kdezto u dat mobilniho operatora jsou nkolikaradove nizsi (neboli temer vse je fixni naklad)...

Ale prave bagatelizace silove elktriny me desi, nevim zda je realne tak vysoky naklad na sit (ve vlastnictvi statu) anebo spise o fomu zdaneni ovcanu... Kdo dela v energetice ma asi opacny nazor - jeho plat je z toho zavisly
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod VVNP 28. 11. 2016 08:45

Ano, jsem z energetiky, a právě proto musím reagovat.
Ve vlastnictví státu je přenosová soustava (ČEPS, a.s.) a operátor trhu s elektřinou (OTE, a.s.). Platby za jejich služby jsou marginální.
Platba za podporu OZE a kogenerace jde do kapsy soukromým subjektům, stejně jako poplatek za distribuci a samotnou komoditu.
Do hodnocení výše cen a dopadu regulace do odvětví se ale pouštět nebudu.
VVNP
Diskutér

Odeslat příspěvekod jichaj 28. 11. 2016 09:18

Vpe: no on i v te distribuci je velky podíl pouze fixnich nakladu, takze s temi mobilními operatory je to celkem trefne prirovnani...
..ted z toho tezi domacnosti s "nizkymi" tarify a "velkymi" jistici
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 28. 11. 2016 09:55

vpe:
Neobhajuju ani energetické společnosti, ani mobilní operátory. Ale vidím, jak to funguje. Ano, silová elektřina tvoří jen třetinu ceny. Jenže taky vidím, kolik stála silová elektřina předtím, než začala Evropa dotovat. Mně je naprosto ukradené, jak si mezi sebou podělí zisky jednotlivé subjekty. Mě zajímá, kolik platím já.
Barák mám od roku 2000, v roce 2003 a 2005 se mi narodily děti, takže první údaje jsou zkreslené. Každopádně mi vychází, že od roku 2000 mi postupně rostla cena za elektřinu o cca 10 % ročně. V roce 2007 jsem platil měsíčně 1670,-, v roce 2008 to stouplo na 1830,-. V dalším roce to kleslo opět na 1670,- a od té doby platím pořád plus mínus stejně, aktuálně 1690,-. A to v tom nepočítám, že dříve jsem platil 12x do roka, dneska jen 11x, ale nevím, od kdy se to změnilo, tak to do výpočtu nezahrnuju.
A když ta silová elektřina tvoří jen třetinu, tak zbylé 2/3 by mohl být ten paušál, ne?
U mobilních operátorů je většina nákladů fixních, to je pravda, ale na druhou stranu je tam daleko větší vliv placení na "spotřebu". Když se změní platba z přenesených dat na paušál, znamená to skokový (řádově) nárůst objemu přenesených dat, tedy i skokový nárůst nákladů na sítě. Takže ve výsledku se ukáže, že ty náklady na elektřinu jsou možná více fixní, než náklady na ten internet.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod czhunter 28. 11. 2016 11:47

Nu ovšem, na mobilní operátory nadáváme hlavně proto, že vidíme, že skoro ve všech zemích EU, kde jsou náklady na infrastrukturu úplně stejné, jsou koncové ceny mobilních služeb výrazně nižší.

Na cenu elektřiny sice můžeme nadávat také, ale ceny elektřiny pro koncového spotřebitele jsou v ČR jedny z nejnižších v Evropě ... takže nemůžeme snadno říkat: "No jo, ale podívejte se, ve Finsku/v Rakousku/na Slovensku ... bla bla bla"

A to je asi tak ten hlavní rozdíl.
Ceny mobilní služeb se nám zdají drahé a v evropském srovnání opravdu drahé jsou.
Elektřina se nám zdá drahá, ale v regionálním srovnání je ve skutečnosti docela levná.
czhunter
Diskutér

Odeslat příspěvekod osobne2 28. 11. 2016 11:50

Tak to je asi tim, ze v CR se vyrabi elektrina diky komancum levne prevazne v jadernych elektrarnach, kdezto jinde v evrope diky ekoteroristum draze z vetrnych a solarnich elektraren.
osobne2
Diskutér

Odeslat příspěvekod czhunter 28. 11. 2016 13:44

osobne2>
Podle tohoto obrázku to nevypadá, že by JE existovaly "díky komančům"
Obrázek
Na západ od železné opony docela husto, na východ výskyt řídký.

Správně by ta věta měla znít: "Navzdory komančům se v ČR vyrábí elektřina v JE ..."
czhunter
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka