Hrozí reálně pokuta při nepřevzetí sčítacího formuláře?

Životní cyklus uživatele peněz

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod mzahradnik 20. 4. 2021 08:13

Já to vidím jasně. Převzít formuláře, doma si je vyplnit. Pak si vyfotit , tak nějak z dálky, lehce rozmazaně několik vyplněných formulářů. Pak si vyfotit zalepenou obálku . A obálku omylem vhodit do jiné schránky, třeba popelnicové. Možná ještě předtím si vyfotit, jak to jako házím do poštovní schránky. A jsou důkazy. A že to pošta nedodala ? To se na poště stává.
mzahradnik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ripper6 20. 4. 2021 09:27

mzahradnik: i to by snad bylo mozne :) a nebo druhe reseni staci tam vyplnit realny pobyt zahranici :) Proste vyberes stat a napises, pak nemusis vyplnit nic dalsiho, nebot je to tim padem nezajma :) Takze priklad... Nemecko, pocet osob jen TY. Kdes byl pred rokem? Nemecko.
Kde jsi byl po narozeni? Tak tady napises proste podle dokladu. Stat nakonec toto davno ma :)

-- 20. 4. 2021 10:37 --

Persbrandt píše:No to si prave nejsem vubec jisty, ze komisar papirovy formular nepredava oproti obcance, proto jsem se tady na to ptal, ale slo mi o konkretni zkusenost lidi. Ono je to tezky, kdyz tady nekteri lide pisou jenom svoje domnenky a uvadeji je jako fakta.

Nepredava proti OP. Psali to primo lidi + se vyzvedava klidne jeste pro nekoho :)

Papírový formulář jde vyzvednout i za někoho jiného, jen je třeba to komisaři oznámit. Každý z nich u sebe musí mít průkaz, podle kterého lze i dohledat, jaká oblast mu byla přidělená.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/scit ... omaci_brzy

a v diskuzi tam par info je take :)
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Persbrandt 20. 4. 2021 17:19

No ono je to zajimavy, protoze nekdo jiny tady nekde psal, ze komisar pri vydavani formulare obcanovi sparuje carovy kod na formulari s identitou obcana, coz by mi prislo logicke a verohodne. Ten komisar si nemusi brat primo obcanku (mozna k tomu ani neni opravnen, nevim), ale proste zepta se obcana na identitu.
Kdyz by to obcan vyzvedaval i pro nekoho jineho z rajonu komisare, tak by zrejme taky musel dat komisari nacionale toho dotycneho.

Technicky zajimavy byl mohl byt pripad, kdyby nekdo takhle prevzal formular pro nejakeho souseda bez jeho vedomi nebo i proti jeho vuli (protoze zadna plna moc neni treba), tak zda by potom komisar vydal dalsi formular i tomu sousedovi, nebo mi zda by ho odmitl s tim, ze jeho formular uz byl vydan a at si to vyridi s tim prvnim. Pak by se museli akorat tak pohadat ti dva spolu. A ten soused by mozna musel vyplnovat na internetu, kdyby nehctel riskovat pokutu. Ale to fakt hodne teoretizuju.

-- 20. 4. 2021 18:25 --

mzahradnik píše:Já to vidím jasně. Převzít formuláře, doma si je vyplnit. Pak si vyfotit , tak nějak z dálky, lehce rozmazaně několik vyplněných formulářů. Pak si vyfotit zalepenou obálku . A obálku omylem vhodit do jiné schránky, třeba popelnicové. Možná ještě předtím si vyfotit, jak to jako házím do poštovní schránky. A jsou důkazy. A že to pošta nedodala ? To se na poště stává.


Souhlas. Az na to, ze se to podle mne celkem v pohode obejde i bez tech fotek. Ale jestli nekoho foceni hodne bavi, tak dobra.
Persbrandt
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod libol 20. 4. 2021 18:49

Trvalo mi kratší dobu to vyplnit (za barák a sebe), než vy si tady vypisujete - jak a proč ne. Tak chápu, že jsou hospody zavřené a člověk se něčim bavit musí ...
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mimonik 20. 4. 2021 18:57

Jo no, zidi si taky mysleli, ze nejaky scitani obcanu jim nemuze uskodit.
Mimonik
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Nick Cave 21. 4. 2021 06:16

Rop píše:Já bych to spíš přirovnal k přestupkům nezapsání skutečného majitele, které se začnou rozdávat od června. Prostě v databázi záznam chybí, což je prokázáno, takže přestupek spáchán byl.Mimochodem já být úředníkem, který nemusí zvednout pozadíčko ze židle a dostane v tomto případě až 10 000 Kč, v případě nezapsání skutečného majitele až 500 000 Kč, tak bych se takové práci vůbec nebránil. Nebo snad víte o nějakém jiném přečinu, který spočívá v prostém nezapsání do státní databáze (aniž by k tomu existovala hmotná věc)?

trochu OT ale mohu se zeptat o jaké nezasapsání skutečného majitele od června půjde? o co se jedná? Díky
Nick Cave
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 21. 4. 2021 07:22

1. června 2021 nabude účinnosti nový zákon o evidenci skutečných majitelů a současně nabude účinnosti §15a AML zákona (povinnost pro banky, daňové poradce, účetní atd.)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ripper6 21. 4. 2021 09:25

libol píše:Trvalo mi kratší dobu to vyplnit (za barák a sebe), než vy si tady vypisujete - jak a proč ne.

To ano, ale tady to je narodni odboj, takze i kdyby to melo trvat dele je vzdy toto dulezitejsi :-)
Mas to jako test v zamestnani, spejle na kraji nosu take nezabije ale jsou lidi kteri to proste chteji resit a uz jim vadi ze jim nekdo vyhrozuje :(
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Persbrandt 22. 4. 2021 20:00

Rop píše:1. června 2021 nabude účinnosti nový zákon o evidenci skutečných majitelů a současně nabude účinnosti §15a AML zákona (povinnost pro banky, daňové poradce, účetní atd.)


Jo a bude podle toho noveho zakona uz Babis oficialne oznacen za skutecneho beneficienta Agrofertu nebo zustane dal "nemajitelem"? Ze se vubec ptam, tahle vlada by samozrejme takovy zakon nikdy neschvalila.
Nevim presne o co jde tady ,ale vychazi mi z toho zase dalsi zakon platny jen pro obycejne lidi.

-- 22. 4. 2021 21:13 --

ripper6 píše:
libol píše:Trvalo mi kratší dobu to vyplnit (za barák a sebe), než vy si tady vypisujete - jak a proč ne.

To ano, ale tady to je narodni odboj, takze i kdyby to melo trvat dele je vzdy toto dulezitejsi :-)


Presne tak, hlavni je pro mne, abych ty udaje nemusel poskytovat slidivemu statu, kteremu stejne k nicemu pozitivnimu nebudou, jenom neustale potrebuje strkat nos do soukromi lidi, a klidne kvuli tomu stravim chvili diskusi zde na foru, pokud se zde neco dozvim. Je fakt, ze zatim toho moc nebylo.
Ale uznvam, ze o dost dulezitejsi nez bojkotovat scitani je nebojkotovat podzimni volby a poslat tuhle vladu definitivne na smetiste.
Persbrandt
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 23. 4. 2021 07:46

Plánuji na téma ESM článek. A udělám tu samostatné téma. Ale už teď ti prozradím, že AB nebude skutečný majitel AGF.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ripper6 23. 4. 2021 09:17

Persbrandt píše:Presne tak, hlavni je pro mne, abych ty udaje nemusel poskytovat slidivemu statu, kteremu stejne k nicemu pozitivnimu nebudou, jenom neustale potrebuje strkat nos do soukromi lidi, a klidne kvuli tomu stravim chvili diskusi zde na foru, pokud se zde neco dozvim. Je fakt, ze zatim toho moc nebylo.
Ale uznvam, ze o dost dulezitejsi nez bojkotovat scitani je nebojkotovat podzimni volby a poslat tuhle vladu definitivne na smetiste.

Presne tak konecne nekdo normalni :)
Tak pokud nemas pravni prostredky jak bojovat, je pak lepsi jit cestou splynout s davem, proste ze jim das to co se po tobe chce ale upravis. Viz moje proste zahranici, to je tak jednoduche ze to vyplni kazdej a zaroven nic neposkytne :D
1. zes pred rokem nekde byl ti stejne nikdo dokazovat a resit nebude jednak protoze lidi je hodne a je to normalni
2. ze byl v rozhodne datum tam a i dal mesic zase nikdo resit extra nebude, protoze to vyzaduje cas
3. jen to musis udelat online
;-)
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Persbrandt 28. 4. 2021 18:59

Zdravim, tak jeste nikdo nezjistil, jestli pri vyzvedavani formularu na poste overuji totoznost dotycneho (tedy kontrolou obcanky, prip. zda si jenom nechaji nahlasit jmeno a adresu)? Jinymi slovy, jestli tedy ČSÚ po ukončení sčítání bude mít přehled o všech osobách, které si přebraly (popř. pro které někdo pověřený přebral) sčítací formuláře - samozrejme krome tech, kdo vyplnili online?

Jde mi o to, zda stačí, kdyz budu postupovat tak, ze komisari pri druhe ohlasene navsteve jednoduse neotevru a formulare nepreberu (zda v tom Urad skutecne muze pozadovat pokutu) nebo zda radeji mam formulare prebrat, a pak uz je jedno, kdyz je vyhodim a nebudu to dale resit, protoze mi nikdo nedokaze, ze je neztratila posta pote, co jsem je "vyplnene" hodil do schranky. Pri te druhe variante bych ovsem, pokud nebudu pri druhe navsteve komisare (tentokrat neumyslne) doma, musel pro formulare dojit na postu.

Osobne bych to nejradsi odignoroval tak, ze bych se s komisarem nepotkaval a vubec nic neprebiral, ale pokud dojdu k zaveru, ze to znamena zbytecne velke riziko realne pokuty nebo rekneme znatelne vetsi riziko nez druha varianta, tedy formulare pokorne prebrat a pak uz nic nedelat, tak bych sel do te druhe varianty.
Samozrejme pripadnou pokutu bych urcite nechtel platit, ale jsem presvedcen, ze u druhe varianty je riziko pokuty de facto nulove.

Jo prosim vas, a ten komisar si pri navsteve necha predlozit OP nebo se jenom ustne zepta, jste pan XY nebo jak?
A pak si teda nejak oznaci, ze formular vydal prave vam, tedy osobe s vasi identitou, aby vedel, ze si vas ma tz. odskrtnout? A jak to provadi, pokud nekdo vi?
Nekde se psalo, ze komisar paruje nejaky carovy kod na vydavanem formulari s nejakym asi identifikacnim udajem dotycneho cloveka, aby ho mel teda nejak oznaceneho, ale jak to konkretne probiha, abych si to mohl predstavit? Ten komisar uz prijde s nejakym seznamem vsech predpokladanych obyvatel daneho bytovkoveho domu nebo zazvoni a ani nevi, kdo mu ma asi otevrit?
A na ten predavany formular komisar neco napise?

Samozrejme mi jde o to zjistit, zda ČSÚ v konecnem dusledku bude mit i od komisaru z terenu jasny a prukazny prehled o tom, ktere konkretni osoby si prevzaly, popr. neprevzaly od komisare scitaci formulare.
Diky
Persbrandt
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 28. 4. 2021 19:19

Asi jsi nepochopil o čem jsem tady celou dobu psal. Pokud po skončení sčítání nebude na ČSÚ tvůj formulář / tvoje data, tak jsi se dopustil přestupku, který ti jednoduše prokáží, a ty se z toho můžeš vyždímat jen tak, že prokážeš, že ty jsi to nezavinil.

To zda jsi převzal nebo nepřevzal formulář je naprosto irelevantní. Prostě jsi nesplnil svou povinnost se sečíst.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Persbrandt 28. 4. 2021 19:25

DATOVA SCHRANKA:
Jeste mi prijde zajimava pri scitani role datove schranky. Ja treba mam datovou schranku FO a (i kdyz vim, ze DS se da nejak pouzit k idenitifikaci pri online scitani) ocekaval bych jako zakladni vec, ze kdyz stat mi uklada nejakou povinnost secist se a vydava urcite i nemale prostredky na reklamu v mediich (byt nejsem povinen je sledovat), tak ze o teto povinnosti bude majitele datove schranky informovat primarne primo do DS, vzdyt to je pro nej - na rozdil od reklamy - de facto zdarma.
Mne ale do datovky neprislo ohledne scitani absolutne nic, necekam ani, ze by nekomu jinemu neco prislo. Nevim teda, kolik je v ČR majitelu DS z rad fyzickych osob, ale tak jestli stat neni schopen rozeslat ani takhle zakladni informaci, tak uz nevim...

Protoze az potom bych mel skutecne jasnou informaci od statu, na kterou uz bych byl dle zakona povinen reagovat a kdybych tu zpravu ignoroval, tak se tam pak podle zavedenych pravidel uplatni fikce doruceni. Pak uz bych opravdu nemohl uradum tvrdit, ze jsem o scitani nevedel. Ale takoveto "jste povinen sledovat informace v mediich, jina kvase chyba", to moc neberu.

I si myslim, ze mozna by se tou datovkou dalo argumentovai i pripadne ve spravnim rizeni, kdyby se ČSÚ pokousel ulozit pokutu za neucast ve scitani. A sice s tim argumentem (zajimalo by mne, nakolik ma skutecne oporu v zakone, kdyztak se rad necham poucit), ze jakoukoli povinnost po mne stat pozaduje (tim spis kdyz je to ojedinela, neopakujici se povinnost jako scitani lidu), tak o tom mam byt zpraven prave datovkou. Nic jineho, nejake pripadne dopisy, vyvesky na dverich apod. mne nemusi zajimat, melo by mi stacit sledovat jen tu datovku. A v te zadna zprava nebyla.
Jak úspěšná myslíte, že by byla taková argumentace?

-- 28. 4. 2021 20:42 --

Rop píše:Asi jsi nepochopil o čem jsem tady celou dobu psal. Pokud po skončení sčítání nebude na ČSÚ tvůj formulář / tvoje data, tak jsi se dopustil přestupku, který ti jednoduše prokáží, a ty se z toho můžeš vyždímat jen tak, že prokážeš, že ty jsi to nezavinil.

To zda jsi převzal nebo nepřevzal formulář je naprosto irelevantní. Prostě jsi nesplnil svou povinnost se sečíst.


OK, tak kdyz bych vzal tuhle argumentaci ,
tak bych mozna mohl argumentovat prave tim, ze jsem o zadnem scitani nevedel, protoze jsem nedostal zadne avizo do datovky, i kdyz stat byl povinen mne upozornit. (tedy to bych mohl rici v pripade, ze bych zadny formular neprebral)
Nehlede na to, o platnosti toho vaseho argumentu, ze v případě sporu vse musim prokazovat ja, silne pochybuju (aspon teda v pravnim state) - uz proto, ze kdyby to tak bylo, tak by stat prece asi nestanovil jako moznou formu odevzdani formulare vhozeni do libovolne schranky (ktere bezne clovek nemuze nijak prokazat), ale stanovil by povinnost odevzdat vyplneny formular treba na poste s tim, ze clovek o tom dostane potvrzeni, ktere by si treba mel uschovat.
A navic in dubio pro reo, to snad plati min. u soudu.

Rekl bych, ze trosku strasite.
Persbrandt
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 28. 4. 2021 20:24

Neznalost zákona neomlouvá - sčítání lidu je stanoveno zákonem, do datovky ti žádné upozornění přijít nemusí - viz zákon č. 332/2020 Sb.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků