Zkušenosti s nákupem z aliexpress.com

Jak, za co, kdy, kde a kolik nejlépe utratit

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod ski1961 3. 7. 2021 08:03

Stileth píše:Hm, tak Ali to vytunil dobre.. chce to DPH i pri dodani z EU skladu :(


No tak tohle Ali tedy moc nevychytalo, že vybírají DPH i za zboží z EU skladu. Otázkou je, jestli je to chyba, či věc trvalá.
ski1961
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod redhaven 3. 7. 2021 08:12

Část prodejců AE si nechá zaplatit a zboží do EU pak nakonec úmyslně vůbec neodešle, zřejmě právě z důvodu EUbyrokraciepseudoekostánu, na sledování je to jasně vidět a můžete úspěšně požádat o vrácení AE ještě před AE cca 90ti denním termínem doručení, řešil jsem toto stejné nyní u více zboží. Nikdy dříve se mě neodeslání v tak masovém měřítku nestalo. A vrací se celá cena včetně drahé dopravy u velkého zboží.
redhaven
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Stileth 3. 7. 2021 09:21

Asi to zacinam chapat. Misto toho, aby AE automaticky pricetl DPH vsude na zaklade vybrane zeme doruceni (coz jsem ocekaval), tak bude radsi ukazovat nizsi cenu bez DPH a to dopocte adhoc az pri fakturaci.

A vypada to, ze IOSS je paradoxne uvedeno na fakture pouze u te objednavky z toho PL skladu. :hm
Marketplace Operator:
Alibaba.com Singapore E-Commerce Private Limited
NL826439810B01
8 Shenton Way, #45-01 AXA Tower, Singapore
Stileth
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pmoravec 9. 7. 2021 19:34

Právě jsem se pokoušel 3/4 hodiny z "živého" AliExpress supportu (potom, co se mi podařilo obejít "Evu") vytřískat to jejich IOSS číslo a pokud není člověk Business buyer, tak jej odmítají i u zásilek realizovaných po 1.7. dle nových pravidel sdělit (a v Invoice ani během check-out není uvedeno). Tak jsem zvědavý, jak to dopadne.

Zatím nedoporučuji nakupovat, čekám, jak to dopadne s Českou poštou a celníky, zejména u zásilek co jsou bez použitelného trackovacího čísla. Až dojdou do ČR,tak poreferuji (mám 2 s trackovacím číslem (RR*************F) z ČR, 1 z BE nesledovatelnou v ČR (UH*************BE) a jednu s trackováním ve formátu CZ00000*************). Ale je možné, že to sloučí do jedné zásilky (stalo se).

Mimochodem k
qwepo753 píše:Asi začnu zas nakupovat raději na ebayi.

Platí, že eBay už DPH účtuje taky, ale tam v invoice jejich IOSS číslo uvedeno je.
Naposledy upravil pmoravec dne 10. 7. 2021 16:19, celkově upraveno 1
pmoravec
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod nikko 9. 7. 2021 23:34

Stileth píše:...
A vypada to, ze IOSS je paradoxne uvedeno na fakture pouze u te objednavky z toho PL skladu. :hm
Marketplace Operator:
Alibaba.com Singapore E-Commerce Private Limited
NL826439810B01
8 Shenton Way, #45-01 AXA Tower, Singapore


Číslo NL826439810B01 je VAT ID (VAT identification number, danové identifikační číslo) společnosti Alibaba.com Singapore E-Commerce Private Limited, Singapore. Možná, že to není totéž jako IOSS VAT identification number.
nikko
Nadšenec

Odeslat příspěvekod nikko 10. 7. 2021 00:35

Prodejce blmequip Store ve své nabídce píše, že Aliexpress bude číslo IOSS posílat přepravním společnostem.
"...Aliexpress will help you pay the VAT TAX and send the IOSS number to shipping company..."
https://www.aliexpress.com/item/32966536671.html
nikko
Nadšenec

Odeslat příspěvekod pmoravec 10. 7. 2021 06:19

Pokud je to VAT ID (DIČ?), tak nebude, pro srovnání eBay má vat ID DE200081785 a jejich registrace pro IOSS je IM2760000742.

K druhé reakci, ano , IOSS number odesílatel vytiskne na shipping label a dá přepravci. Předpokládám, že u zásilky RR*F to asi nebude třeba řešit, ale u ostatních je potenciálně problém, plus z webu celnicka.cz to vypadá, že to musíme vyplnit tak jako tak. Možná to povede k tomu, že se pak budeme muset nechat zastoupit dopravcem (ČP) a zaplatit jim za to, i když nechceme. Až přijdou první balíčky, tak to možná na nich někde bude.
pmoravec
Mírně pokročilý


Odeslat příspěvekod pmoravec 10. 7. 2021 16:16

Však v tom článku taky píší, že
Jelikož ale bude DPH už odvedeno, se zásilkou by nemusely být žádné další procesní náklady. Bude ji ovšem třeba spárovat skrze zmíněný eCEP a systém IOSS (Import One-Stop Shop) jednotného správního místa pro import.

A to spárování bez IOSS čísla AliExpressu není možné. Dnes AliExpress sloučil všechny mé zásilky (zmiňované o pár příspěvků výše) do jedné, takže různé varianty otestovány nebudou.

Edit: tak v diskuzi u odkazovaného článku někdo uvádí, že číslo by snad mělo být IM5280002556
pmoravec
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod petrmegac 10. 7. 2021 16:51

To sedí, prodejsi to už začínají psát na své stránky:

To European buyers
IOSS No. is IM5280002556.
Our Logistic company can handle the VAT or Taxes using below shipping. Buyer Especially drop shipper don’t need to operate. Other shipping like E-packet and DHL, Fed ex, UPS need to offer the information to avoid to be taxed again.

Shipping:
Mail
1.Cainiao Super Economy
2.Cainiao Super Economy Global
3.Cainiao Expedited Economy
4.Cainiao Super Economy for Special Goods
5.China Post Ordinary Small Packet
6.SunYou Special Economy
7.YANWEN Special Economy


Registered Mail:
1.AliExpress Saver Shipping
2.AliExpress Standard Shipping
3.Cainiao Standard For Special Goods
4.China Post Registered Air Mail
5.YANWEN Special Standard
petrmegac
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pmoravec 14. 7. 2021 14:28

Jen pro zajímavost, a trochu OT k AliExpressu (mimo nestandardní způsoby dopravy):
Zásilka poslaná z Izraele (eBay) zakoupená před 1.7. a poslaná po 1.7. do včerejška nešla zadat protože jí systém České pošty neidentifikoval a dneska eCep vypisuje:
Pro uvedenou zásilku již bylo podáno celní prohlášení a tedy není možné k zásilce podat další celní prohlášení. Pokud jste celní prohlášení nepodali sami, je možné, že celní prohlášení podala vaším jménem Česká pošta, s.p., jako řádně zmocněný zástupce. Pro více informací se obraťte na společnost Česká pošta, s.p.


OK, tak zkusíme on-line formulář ČP pro celní řízení, který jsem byl vyzván použít ve sledování zásilek:
Není možné použít webový formulář. Zásilka již byla naskladněna.


Od prodejce mám sice doklad, kde je cena zboží $20, ale na balíček prý dali jako cenu součet s poštovným, který je dohromady těsně přes 22 EUR. Tak uvidíme, co se z toho vyklube.

EDIT: Takže pošta si naúčtovala poplatek za "nespolupráci" 150 Kč a proclila to za plnou částku plus poštovné dle jejich ceníku. Zkouším reklamovat, možná by se hodila trocha medializace, jak postupují.

Asi bude nutné odvolat všechny plné moci k zastupování v celních řízeních, které byly České poště v minulosti uděleny, pokud se tomu chcete vyhnout. Ještě poznámka, v eCEP nejde vyplnit české sledovací číslo, přidělené poštou.
pmoravec
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod petrmegac 22. 7. 2021 18:11

Tak dnes v TV cca od 11 minuty mluvčí ČP https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/ ... 1058310722 který tvrdí že při nákupu z Ali se nebude muset nijak podávat potvrzení o DPH, že zásilka přijde jakoby z česka a už s odvedeným DPH čili českým úřadům nebude potřeba nic dokládat ani platit žádné výpalné ČP.
petrmegac
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod qwepo753 22. 7. 2021 19:32

By mě ale zajímalo, kdo to mnou placené DPH nakonec obdrží? Aliexpress si DPH strhne, ČR to nemá uzákoněno, komu to aliexpress pošle, kde moje peníze skončí?
qwepo753
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod pmoravec 22. 7. 2021 19:51

AliExpress strhne daň v rámci IOSS režimu (předpokládám, že tady to EU nějak vyřešila) a asi se to vyclí už v Belgii/Budapešti (dnes mi přišla první zásilka, "Import clearence" po přistání v Budapešti). Sledovací číslo je české od ČP, takže tam bude nějaký sklad, odkud to přímo putuje.

Pro zajímavost, ta kombinovaná zásilka má podací poštu Praha 025 a odesílatel Cainiao, P.O. BOX 70 na téže poště.

Ale dovedu si představit, že nějaká zásilka půjde jinudy a bude nutné vyplnit celní deklaraci i pro IOSS režim. Mimochodem, legrace je, že eCEP vyžaduje vyplnění méně údajů než web České pošty a ten kód zboží se na ČP musí vyplňovat taky. Pokud to projde bez celního řízení tak ta deklarace zůstane v eCEP v režimu "Registrovaná".

Poznámka na závěr - ČP mi odmítá potvrdit výpověď plné moci pro celní řízení poslané na stejnou adresu, kam byla poslána ta původní plná moc, a zatím nereaguje ani na E-mail zaslaný na jejich ePodatelnu.

EDIT: Mimochodem, přímo na webu EU k IOSS se píše:
The VAT rate is the one applicable in the EU Member State where the goods are to be delivered

Takže se to podle všeho opravdu vybírá pro členské státy, a vzhledem k tomu, že je to celoevropské nařízení, tak to možná opravdu už teď jde do Českého rozpočtu, i když nemáme hotový zákon.
pmoravec
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod stepano 25. 7. 2021 16:27

Takže jestli tomu dobře rozumím, už ti balíček přišel, aniž bys musel cokoliv někde vyplňovat?
stepano
Nadšenec

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků