Poloviční úvazek - nárok na důchod

Diskuze týkající se změny zaměstnání, právní a legislativní problematiky, zvyšování kvalifikace, studia v ČR i zahraničí

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod volponi 27. 5. 2021 18:29

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jestli se poloviční úvazek započítává do odpracovaných let stejným způsobem jako plný úvazek.

Teoretický příklad:
Zaměstnanec A bude celý život pracovat na plný úvazek za mzdu 20 000 Kč.
Zaměstnanec B bude celý život pracovat na poloviční úvazek za mzdu 20 000 Kč.

Jsou z hlediska nároku na důchod a jeho výši na tom úplně stejně?

Děkuji.
volponi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 27. 5. 2021 19:28

Pokud ten poloviční úvazek bude na základě běžné pracovní smlouvy (což bývá málokdy, většinou jsou to různé dohody), tak ano.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 28. 5. 2021 08:05

pokud je důchodově pojištěn - tedy odvádí sociální pojištění ze mzdy, tak to bude stejné.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aaischa 28. 5. 2021 19:12

Zpravidla je lepší žádat o zkrácení na 0,6 nebo 0,55 úvazek - protože 0,5 a méně lze vyřešit pro zaměstnavatele výhodnější formou DPČ..

sám to takhle mám, nižší týdenní hodinová norma, lehce nad 0,5... což zajišťuje všechny "výhody" normálního zaměstnaneckého poměru, vždy přiděleno alespoň tolik hodin práce kolik je sjednáno a ne jako u kolegů dohodářů jeden měsíc třeba 20hodin, jinej 120hodin.. vždy pak člověk má alespoň to co je sjednáno.. samozřejmě ne každá firma na to přistoupí..

obě strany pak mají jistotu že dané množství práce dostanou / bude odvedeno.. vždy lze udělat více když obě strany chtějí..
aaischa
Nadšenec
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků