status (ne)studenta, sociální, zdravotní pojištění

Diskuze týkající se změny zaměstnání, právní a legislativní problematiky, zvyšování kvalifikace, studia v ČR i zahraničí

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Tmavovlaska 25. 5. 2009 18:45

Chtěla bych se zeptat ohledně statusu studenta. Je mi 23 let, v říjnu dělám státnice a končím výšku, pak bych se chtěla přihlásit na jednoleté pomaturitní studium - prezenční. Ale nevím, zda tam dostanu status studenta, když jsem nematurovala letos? Pokud bych jej nedostala, tak jak to udělat, ať mám status studenta a nemusím platit sociální a zdravotní? (Nevíte, kolik se vůbec za toto pojištění platí?) A na úřad práce nevím zda má cenu jít, protože práci nechci, když budu rok studovat jazyk. Prosím poraďte, jak byste tuto situaci řešili Vy.
Tmavovlaska
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Czulibrk 26. 5. 2009 01:23

Ne, status studenta na jazykové škole dostaneš pouze pokud nastoupíš stejného roku, jako byla vykonána maturita.

Pokud je ten říjnový státnicový termín opravný, stačí se na něj vykašlat, rozvolnit celý rok a státnice dělat klasicky až v červnu 2010. Mezitím budeš mít stále status studenta, ale žádné pobinnosti na škole - můžeš v klidu studovat jazykovku.

Pokud náhodou ne, stačí se zapsat na libovolnou výšku libovolného zaměření a ukázat se tam pouze jednou, a to na zápis - dřív než po prvním semestru tě pravděpodobně nevyhodí (liší se škola od školy, bylo by dobré sehnat si informace např. o uznávání předmětů z předchozího studia - pak by tě vyhodit nemuseli vůbec).
Olé!
Czulibrk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zuzkys 26. 5. 2009 13:45

Jinak k tomu pojištění - většina pojišťoven má 1080kč zdravotní pojištění měsíčně. Liší se to jen pár korunami nahoru dolů podle konkrétní pojišťovny.
Sociální pojištění jako OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů) neplatíš.
zuzkys
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 26. 5. 2009 14:07

To asi ne, řídí se to zákonem - 13,5% z minimální mzdy, vždy to musí být 1080,-
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tmavovlaska 29. 5. 2009 17:54

Oki, děkuji všem, pomohli jste mi.
Tmavovlaska
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků