Kde naučí podnikat?

Diskuze týkající se změny zaměstnání, právní a legislativní problematiky, zvyšování kvalifikace, studia v ČR i zahraničí

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Gooorila 2. 9. 2012 20:36

Zdravím
Před čtrnácti lety jsem nastoupil do firmy na pozici zámečníka ve výrobě a za deset let jsem se vypracoval skrze mistra a přípravu výroby až na vedoucího provozu a tyto zkušenosti jsem se rozhodl využít vlastním podnikáním. V původním zaměstnání stále zůstávám a tento projekt mám jen jako přivýdělek.
Technická strana by až takový problém nebyla, ale zbytek není tak úplně ono. Mám účetní, která řeší, ale nepamatuji si, že by dala nějaký návrh jak co zlepšit.
Jsem vyučen a následně jsem si ještě udělal matematický gympl, ale uvažuji o nějakém dalším vzdělání, které mi pomůže v podnikání.

Uvažoval jsem jak o bakalářském studiu, nebo i nějakých kurzech podobných třeba rekvalifikačním od ÚP. Poradíte někdo obor, který hledat, nebo třeba nějaký kurz (třeba i dlouhodobější, ale ať se dozvím základy účetnictví, ekonomie, jak se propagovat a podobně)
Gooorila
Diskutér

Odeslat příspěvekod galan.marten 2. 9. 2012 20:59

No a odbyt máš zajištěný jak, kde, kým? Kam a jak chceš to svoje podnikání vést? Umíš vypracovat rozpočty?
Tohle jsou věci, na kterých pohoří hromada mistrů. Maj šikovný ruce, ale obchodní stránka a ekonomika provozu jde mimo ně.

Reklama je téměř k ničemu.
galan.marten
Diskutér

Odeslat příspěvekod Fantucci 3. 9. 2012 08:53

jj, dokud je člověk živnostníkem, tak ruce stačí. Jakmile se ale rodí firma, spousta lidí ten přechod nezvládá.

Jde o to, co je efektivnější. Jestli při zaměstnání a živnosti ještě vedle studovat třeba podnikovou ekonomii a pak si vše dělat sám nebo to nechat na někom spolehlivém - tzn částečně si "najmout" nějakého controllera, který je schopen spoluzabezpečit finanční chod firmy(controlling, jednání s bankami,..). Také samozřejmě záleží na osobní preferenci.

To samé může platit pro obchod - nicméně tam je to hlavně o kontaktech(vlastních), bez kterých ale nemá smysl business vůbec rozjíždět
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod Hlava 3. 9. 2012 09:17

Fantucci píše:... ještě vedle studovat třeba podnikovou ekonomii

Ve školách učí zaměstnanci a ještě k tomu teorii ... k ničemu.
Ve škole se podnikat nenaučíš.

Fantucci píše:tzn částečně si "najmout" nějakého controllera, který je schopen spoluzabezpečit finanční chod firmy(controlling, jednání s bankami,..).

Jakože ještě než začnu podnikat začít cpát peníze do nějakých kontrolorů a byrokaracie? Rada nad zlato.

Já bych doporučil něco jiného. Nech si zaměstnání a běž na nějaký čas vedle něho dělat něco s lidma. Finanční poradenství, networkmarketing, cokoli podobného. Potřebuješ se totiž naučit mluvit s lidma, potřebuješ se naučit překonávat strach a ostych a potřebuješ se naučit prodávat. Jinak bude celé podnikání jen živoření ...

Pokud jde o účetnictví, tak to je pokud vím povinné od obratu kolik? 25 milionů? To asi nebude tento případ, ne? Daňová evidence se dá pochopit za jeden večer, dobrá ať nežeru za týden. Měsíc na to musí stačit bohatě.
Hlava
Diskutér

Odeslat příspěvekod Fantucci 3. 9. 2012 09:36

no tak rada nad zlato to opravdu může být, protože pokud ve startu podnikání je potřeba investic, které budou financovány bankou, tak připravit nějaké slušné podklady pro banku může být pro mnohé oříšek.

mimochodem, z dotazu tazatele nevyplývá, že s podnikáním právě začal ...

a ta rada s tím, ať člověk, co chce mít podnikání v oblasti zámečtnictví, jde dělat fin. poradce, je míněná vážně??? Nevidím jediný důvod, proč by někdo chtěl být/měl být klientem takového poradce...
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod DrumSession 3. 9. 2012 10:59

Pokud chceš podnikat na sebe (strojírenství, zámečnictví ?), tak raději nějaký rychlokurz a další průběžně podle potřeb. Chceš podnikat na ŽL nebo sro ?
Pokud chceš vydělávat velké finanace v nějaké velké firmě, tak na dobrou pozici potřebuješ titul nejlépe s nějakou specializací.

A jakou představu máš o podnikání ? Chceš zkusit cokoliv nebo v oboru ?
Pokud ve výrobním oboru kolik budeš mít zaměstnanců ? Budeš mít prostory vlastní nebo pronájem ? Výrobní stroje předpokládám, že budeš mít svoje a složitější věci budeš dělat externě (např. na NC) ? Jakou budeš mít výhodu proti konkurenci ? Jak budeš mít zajištěný odbyt ? Chceš investova hodně času nebo raději hodně prostředků ?
PENÍZE z pohledu věčnosti nemají žádnou cenu a vlastně ani smysl zatím co
LÁSKA která JE nepočítatelná, ano !
ŠTĚSTÍ spočívá v tom, vědět, na co se mám vy...
DrumSession
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 3. 9. 2012 11:38

"Podnikání" se myslím naučit v žádném kurzu nedá. Ideální je (a většina lidí to tak dělá), že se někde zaměstná a během času na nějaké řídicí funkci se to podnikání více méně naučí. Teprve, až se zkušenostmi a když už má toho být zaměstnancem dost, se rozjede něco vlastního.
Je to bohužel dost komplexní záležitost, je potřeba znát (nebo mít aspoň ponětí) o mnoha právních, finančních, účetních a dalších otázkách (samozřejmě kromě základní činnosti) - a to i dost specifických pro daný obor. Nějaké obecné kurzy toho budou obsahovat spoustu zbytečného a zase bude chybět spousta konkrétního, v případě nouze je už opravdu asi lepší do toho spadnout po hlavě, učit se postupně na vlastních chybách a v některých oblastech si nechat něco vysvětlit od (placených) odborníků.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod Akciový Klokan 3. 9. 2012 12:09

Tak, tak, jak píše XLS, asi to tak funguje :-) Prvně se zaměstnáš v oboru ve kterém chceš podnikat, načerpáš zkušenosti, benefity, v klidu si užiješ 10 týdnů dovolené, utratíš stravenky, pořešíš spoustu věcí v rozjezdu podnikání služebním mobilem,.... a až budeš ready tak si jen zazálohuješ kontakty v mobilu, nahraješ firemní databáze zákazníků, zakázek, odběratelů, cen,... no a začneš podnikat :-))))))
Nevěřte lidem nad 30 let. Mohli by mít znalosti a zkušenosti ! :-)))
Akciový Klokan
Diskutér

Odeslat příspěvekod Gooorila 3. 9. 2012 12:58

Děkuji za reakce.
Nemohu říci, že by podnikání nefungovalo. Za poslední tři roky mám obrat cca 2 500 000,00 a zisk cca 35% a to i přesto že jsem navázaný na stavebnictví, kde je posledních pár let jakýsi zvláštní stav. V zaměstnaneckém poměru jsem řešil a mám zkušenosti s technickou stránkou věci (prošel jsem si kompletní výrobou, řešil jsem přípravu zakázek a jejich zajištění třeba subdodavateli, občas jsem i vyvíjel nový produkt a upravoval produkt stávající), takže jsem usoudil že základ pro podnikání mám více než dobrý.
Měl jsem štěstí a domluvil si spolupráci se spřátelenou stavební firmou. Měl jsem ty koule a v počátku krize jsem nainvestoval několik set tisíc na nákup materiálu a nejnutnějšího vybavení, pronajal si prostory a začal dodávat (bohužel, spolupráce fungovala jen první rok a pak začala mít stavební firma problémy a na stole mi leží neproplacené faktury za několik set tisíc korun, což je jiná pohádka).

Z textu vyplývá, že mám problém se sháněním zakázek, což by řešil obchoďák, jehož nemohu sehnat, ale o tom dotaz nebyl. Rád poznávám nové věci a chtěl bych se dále vzdělávat. Uvažoval jsem o bakalářském studiu a hledal jsem obor. Nejdříve jsem uvažoval o ekonomickém směru, ale těch je mnoho, takže hledám něco co mi následně pomůže rozlousknout zda si přivydělávat, nebo se do toho pustit naplno. Při hledání jsem narazil na nabídky ÚP, na podnikatelské inkubátory a protože mi v tuto chvíli nejde o titul, uvažuji i o takové alternativě. Zde předpokládám dostanu právě ony konkrétní informace, ovšem nesplňuji podmínku, abych byl nezaměstnaný, no :o)
Gooorila
Diskutér

Odeslat příspěvekod Fantucci 3. 9. 2012 13:01

Akciový Klokan píše:Tak, tak, jak píše XLS, asi to tak funguje :-) Prvně se zaměstnáš v oboru ve kterém chceš podnikat, načerpáš zkušenosti, benefity, v klidu si užiješ 10 týdnů dovolené, utratíš stravenky, pořešíš spoustu věcí v rozjezdu podnikání služebním mobilem,.... a až budeš ready tak si jen zazálohuješ kontakty v mobilu, nahraješ firemní databáze zákazníků, zakázek, odběratelů, cen,... no a začneš podnikat :-))))))

No a když se podnikání daří, tak se naberou zaměstnanci, kteří načerpají zkušenosti, benefity, užijí si dovolenou, utratí stravenky, rozjedou se pak sami služebním mobilem, zazálohují kontakty v mobilu, zakázky, odběratele, ceny a začnou taky podnikat.... holt koloběh života :-))
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 3. 9. 2012 13:06

Zrovna tohle jsem na mysli neměl. Myslel jsem nabytí zkušeností, ne okradení zaměstnavatele. Člověk může po letech prostě odejít i v dobrým a nic nekrást, protože chce třeba podnikat v oboru, který není s oborem původní firmy v konfliktu zájmů. Třeba u mě to tak proběhlo a ještě jsem dost dlouho starému zaměstnavateli zajišťoval některé činnosti na ŽL.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod Joezbrna 3. 9. 2012 13:29

Goorila: Opravdu dobrý obchodník, loajální zaměstnavateli je vzácné zboží. V podstatě je dnes nutnost, aby prodával ten, komu jde do kapsy zisk. V malých firmách majitel osobně. Ale na to už jsi asi přišel ;-)
Po doplnění informací začínám rozumět, Ty zvládáš podnikání, plánování, rozpočet, prodej a propagaci, ale chtěl bys nějaké ucelenější ekonomické vzdělání, abys to mohl překlopit do pravidelně fungující obchodní společnosti. Podle mne nejlepší by byl bakalářský program na renomované tuzemské VŠ (VŠE, Masaryčka, PF VUT, Zlín, VŠB), a to i formou dálkového studia. Obor jako podniková ekonomika, management apod.
Osobně mi získání Bc. na VŠE přišlo jednodušší než maturita na matematickém gymnáziu ;-)
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod Akciový Klokan 3. 9. 2012 13:33

XLS : okradení nebo nabytí .... to je asi jedno. Za posledních 20 let jsem takhle "vyučil" asi 10 lidí včetně holky po škole co neuměla ani vařit a "kamarád" (dnes již bývalý) pro ni naháněl práci. Nikdo ji nechtěl protože neměla tu praxi :-)Tak si ji k nám nechal "vyškolit" jako taková holka pro všechno, kafe se naučila vařit, naučila se co je to faktura, dodák, výrobní číslo, windows, excel, mail, zvedat telefony, psát platby do mojebanka (bez autorizace), párování došlých faktur,... no a asi po 2 letech si ji "kamarád" stáhl k sobě do práce. Holka byla skutečně schopná, dodnes na ni vzpomínám co se pracovních pov.týče jen v dobrém. Kamaráda to nestálo ani korunu a domnívám se, že jeho firma získala dobrou pracovní sílu.
Takže já s tímto "koloběhem" zase až tak moc nesouhlasím. Co se práce týká tak za vše vděčím jen sobě a v 90 letech 15 hodinám stráveným v práci (včetně SO a NE)
Nevěřte lidem nad 30 let. Mohli by mít znalosti a zkušenosti ! :-)))
Akciový Klokan
Diskutér

Odeslat příspěvekod DrumSession 7. 9. 2012 10:41

Možná bych věděl o něčem zajímavém, jak a kde se naučit podnikat, více máš v SZ.
PENÍZE z pohledu věčnosti nemají žádnou cenu a vlastně ani smysl zatím co
LÁSKA která JE nepočítatelná, ano !
ŠTĚSTÍ spočívá v tom, vědět, na co se mám vy...
DrumSession
Diskutér