Co PŘESNĚ Vám pomohlo?

Diskuze týkající se změny zaměstnání, právní a legislativní problematiky, zvyšování kvalifikace, studia v ČR i zahraničí

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Elara 19. 2. 2014 15:25

Ahoj, zajímalo by mě, co PŘESNĚ Vám nejvíce pomohlo při zakládání kariéry.

Jak jste dosáhli svého pracovního úspěchu? Tím myslím práci za slušné peníze, se slušnou pracovní dobou, co Vás aspoň trošku baví.

Co to bylo? Vrozené vlohy? Známosti? Vysoce kvalifikovaný příbuzný, co Vám dělal soukromého učitele?

Pokud se tohoto chytnete, může vzniknout zajímavé téma, které hodně lidem pomůže. Já už totiž nevím, kudy kam... všude mi přijde, že chtěj génia s neomezenou praxí, co bude pracovat 18 hodin denně za minimální mzdu.

To by se i mě líbilo (coby zaměstnavateli) ale ti, co to skutečně v životě někam dotáhli, takoví nejsou. To si zařídili teplá místečka.

Tady je rouška anonymity, tak prosím, poraďte. Jsem ochoten se učit a dřít, ale nemám okolo sebe nikoho: buďto blbce, anebo lidi, co se bojí konkurence.
*Lihovou fixu z natřeného plechu odstraníš brzdovou kapalinou, ale nezapomeň ji omýt vodou, protože by začala leptat i původní nátěr.
*Fleky od měděnky odstraníš 5mm tlustými plátky citronu, položenými na dané místo přes noc - odzkoušeno na oblečení.
Elara
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 19. 2. 2014 18:54

Bohužel jsem nikdy nepracoval, tak nemohu sloužit. Zaměstnanecký poměr se mi nejeví jako výhodný. Co vidím kolem sebe, tak musím konstatovat, že zaměstnanec = připosranec, je to smutné, ale je to tak, obzvlášť v regionech s nezaměstnaností, v Praze je to trochu lepší, ale ne o moc. Většina lidí se tváří šťastně, ale vlastní názor se bojí vyslovit, aby o tu práci nepřišli.

Pro budování kariéry v kontextu toho, co jsem napsal, se mi zdá jako nejdůležitější hodnota zaměstnancova loajalita.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod Noxik 19. 2. 2014 19:33

Elara: Me nejvice pomohlo to, ze se nasla firma, co byla ochotna me prijmout bez praxe. Coz byla v te dobe vzacnost. Zda to nazvat stestim, nebo proziravosti firmy, ochotne si vychovat zanestnance, necham na ostatnich.

astrapa: Jak jsi sam napsal, pokud je zamestnancu obrovsky prebytek, tak to ani nemuze byt jinak. Otakza je, co si predstavit pod tou loajalitou. Nabidnout vetsine lidi dvojnasobny plat za stejnou praci, tak jich odejde naprosta vetsina. Jenze to temer nikdo neudela.
Noxik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radecekh 19. 2. 2014 19:39

Ona je otázka, zda je tu někdo, kdo má splněné všechny tři kladené podmínky: 1) slušné peníze, 2) slušnou pracovní dobu, 3) práce člověka baví
Osobně přiznávám, že jsem v životě neměl práci, kde by byly splněny všechny tři najednou. Někdy chybělo to první, někdy to druhé, aktuálně mi chybí to třetí. :-)
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod Fantucci 19. 2. 2014 19:59

Hlavně je třeba si uvědomit, že i vztah zaměstnanec-zaměstnavatel je defacto tržní vztah. Minimálně z pohledu zaměstnavatele. Podle toho je třeba tak k tomu přistupovat a uvědomit si, že jako zaměstnanec musím mít co nabídnout. Pokud tomu tak není, nemohu si vybírat a pak těžko naleznu nějakou spokojenost.

Nicméně troufám si tvrdit, že k úspěchu vedou hlavně osobnostní rysy. Míra vnitřní motivace, sebedůvěra,...
Člověk, který opravdu chce, nehledá výmluvy a jde si za svým, ten prostě prorazí...
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod yowie 19. 2. 2014 20:48

Dokážu si představit, jak to musí být někde těžké. Naivně jsem kdysi po studiích, čerstvě otitulován, hledal v okolí svého původního bydliště a jako brigádník na stavbě v Praze jsem si během studií vydělal poměrně výrazně víc, než v nabízených pracích. Chtěli nejlépe VŠ s angličtinou a plat? Tak těch 16 000,- hrubého a když budete dobrý, tak za nějakou dobu možná i 17 000,-....

Ono asi nezbyde, než se posunout někam, kde ta práce je, stále ještě za poměrně dobrých platových podmínek dostupná. Přesun do Prahy v mém případě poměrně rychle zafungoval.

S většinou uvedeného souhlasím. Postavení zaměstnance je dnes hodně znevýhodněno. Vlastníci velkého kapitálu daně většinou neplatí, stejně jako mnoho OSVČ. Zaměstnanec je poslední sponzor sociálního státu, který se nemá jak bránit a nemůže říct "chcete to bez lístku" nebo "jj, na Guernsey, tam jsou fajn daně"...

Osobnostní rysy určitě vedou k úspěchu. Jistě je dobré nebát se a věřit si, na druhou stranu, co to je prorazit? Jistě to platí pro sales, nebo obecně pro služby, ale je také nemálo povolání, kde je naopak lepší týmově spolupracovat. Také není dobré co půl roku střídat zaměstnání, tak se samozřejmě nikam moc neposunete, protože než stihnete projevit nějakou hlubší znalost a zkušenost, už jste zase jinde. Nicméně samozřejmě pokud tam s Vámi zametají, tak určitě jít pryč. Hodně také záleží na tom, co umíte, znám třeba velmi inteligentního týpka, který není úplně fanouškem konzumu a také podle toho vypadá, ale ovládá plynně dva severské jazyky a pro některé firmy v Praze je takový člověk velmi cenný.

Je to alchymie. Obory, které byly třeba 10 let zpět velmi dobře placeny, typicky marketing, šly hodně dolů v platech. Kdo ví, co bude cenné za 10 let. Aby to taky nebyl třeba šikovný elektrikář, nebo topenář...

Ta nechuť manuálně pracovat je tak velká, že by mě to ani nepřekvapilo a spousta kvalitních řemeslníků už si i dnes přijde na své. Kdysi jsem si objednal zedníka na nějaké menší práce, tak přijel v Range Roveru a vyprávěl, jak si sám postavil barák za zlomek tržní ceny... To jsou schopnosti, které také mají a budou mít určitou hodnotu.
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod eLzyx 19. 2. 2014 20:50

čím déle nad tím přemýšlím, tím více dospívám k názoru, že za start mé kariéry mohla NÁHODA, nebo by se tomu dala říkat "z určité části těla klika".

Nástup do prvního zaměstnání (mimochodem první firma, kam jsem poslal svůj prakticky nepopsaný životopis) byl o náhodě. Výběr probíhal na webových stránkách stylem blbost, blbost, blbost, hm - to by šlo, tam pošlu životopis ... a na zbytek nabídek kašlu, nebaví mě to, jdu hrát NFS (nebo co tenkrát frčelo).
Samotný výběr z uchazečů byl také o náhodě. Sešlo se nás tam 6, dali nám napsat test (obecné otázky ohledně IT technologií), seřadili si naše životopisy podle abecedy (já poslední) a udělali hrubé rozřazení. Máte ŘP? Ne? Nashle. Vy? Máte ŘP? Je platný? Aha, nehoda, bude odebrán. Nashle. Máte ŘP? Je platný? Jste soudně trestán, nebo je předpoklad, že budete? Aha, těžké ublížení na zdraví, rvačka, nashle ... a takhle se došlo až na mne. Já jediný měl platný ŘP, nebyl jsem trestán. Test jsem zvládl na 100%, což údajně nedal ani ředitel firmy, který ten test sestavoval. Přijat, pracovní pozice technik IT (s podtitulem vrtačka ... tj. vrtat díry a tahat kabely). Během 14 dní zjistili, že je ve mne něco více, takže jsem povýšil na servisáka a pravou ruku šéfa. Po dvou letech jsem dal výpověď, protože ředitelka divize Internet byla kráva (kradla prachy zaměstnancům, poštvávala je proti sobě atp.)
Pak jsem byl 14 dní na pracáku a rodiče nervózní, ještě jsme se pohádali, že si chci koupit "nový" auto a ještě ke všemu Volvo. Takže jsem měl zákaz cestování po republice, dokud nebudu mít práci. Potřeboval jsem do Prahy (tam to mé vyhlédnuté Volvo stálo), tak jsem vlezl do emailu, záložka "práce" a hledal nabídky z Prahy. Byla tam jedna personální agentura, tak jsem jim poslal životopis (druhý v životě). Přišla pozvánka na konkurz, tu jsem ukázal tatíkovi, takže jsem dostal svolení jet do Prahy. Samozřejmě mě nějaká práce vůbec nevzrušovala, důležité bylo Volvo. Ale říkal jsem si, že aspoň mrknu jak to chodí "ve velkém světě". Takže jsem tam dorazil, chvíli jsme si povídali, naprosto otevřeně, žádné příkrasy, lhaní nebo tak, bylo mi to jedno. Do Prahy jsem moc nechtěl. Omluvili se mi, že bez angličtiny, nebo němčiny mám smůlu a já se mohl jet konečně podívat na své Volvo (nekoupil jsem ho, mělo vyrabované audio. Ale do toho typu jsem se zamiloval a nakonec koupil jinde)
Telefon ... Suchý ... nazdáááár, tebe jsem už dlouho neslyšel, jak se vede? Ehm, tady M. Suchý, společnost xxxxx. Aha, dobrý den. ... a bylo z toho pozvání na pokračování konkurzu z té personální agentury. Chybějící jazyková výbava jim nevadila. Prošel jsem několikadenním sítem cirka 200 uchazečů až do finále (to bylo jak "Společnost hledá superstar"), kde jsme zůstali tři. A to se už dolaďovali finanční požadavky a takové záležitosti. A já nasadil 30 a trval na nich. Prý suverénně nejdražší s nejkratší praxí. Přijat. Co mi pomohlo? V prvním zaměstnání jsem přičuchl ke GPS/GSM zabezpečovacím zařízením, jak na potvoru stejné značky jakou hodlala implementovat tato společnost. Opět náhoda.
Tam jsem vydržel 5let, pak jsme se pohádali opět s ředitelem divize (štvaly mne jeho nesmyslná rozhodnutí poškozující firmu, ubírající prachy z budgetu i na výplaty) a tak jsem šel o dům dál.
Chvíli jsem vegetil, pak jsem začal rozesílat životopisy a celkem bez úspěchu. Zmínil jsem se kamarádovi a opět náhoda - u nich v práci odcházel IT technik. Přijat bez výběrového řízení.

Jinak co se týče spokojenosti, prachů a tak ... pokud bych to měl hodnotit jako ve škole
1. zaměstnání - prachy 3, pracovní doba 3, zábavnost 1, kolektiv 1, vedení 4, pracovní rozvoj 1
2. zaměstnání - prachy 1, pracovní doba 4, zábavnost 2, kolektiv 2, vedení 3, pracovní rozvoj 1
3. zaměstnání - prachy 4, pracovní doba 1, zábavnost 4, kolektiv 1, vedení 1, pracovní rozvoj 4

takže nic ideálního, stále "se" hledám v čem prorazit a jak být spokojen ... přičemž aktuálně jde hlavně o prachy/volný čas. Protože peněz můžeš mít kolik chceš, ale když nemáš čas je rozumně utratit a hlavně s kým ... a bez peněz s haldou času to taky není ono.
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marvy 19. 2. 2014 22:14

Elara píše:Ahoj, zajímalo by mě, co PŘESNĚ Vám nejvíce pomohlo při zakládání kariéry.

Jak jste dosáhli svého pracovního úspěchu? Tím myslím práci za slušné peníze, se slušnou pracovní dobou, co Vás aspoň trošku baví.

Co to bylo? Vrozené vlohy? Známosti? Vysoce kvalifikovaný příbuzný, co Vám dělal soukromého učitele?

Pokud se tohoto chytnete, může vzniknout zajímavé téma, které hodně lidem pomůže. Já už totiž nevím, kudy kam... všude mi přijde, že chtěj génia s neomezenou praxí, co bude pracovat 18 hodin denně za minimální mzdu.

To by se i mě líbilo (coby zaměstnavateli) ale ti, co to skutečně v životě někam dotáhli, takoví nejsou. To si zařídili teplá místečka.

Tady je rouška anonymity, tak prosím, poraďte. Jsem ochoten se učit a dřít, ale nemám okolo sebe nikoho: buďto blbce, anebo lidi, co se bojí konkurence.


Mam to stejně,navíc mi řekni když chtějí všude kluka s praxí,kde si tu praxi mam teda dodělat?
marvy
Diskutér

Odeslat příspěvekod eLzyx 19. 2. 2014 22:40

zkoušet, zkoušet, zkoušet. Cpát se i tam, kde tu praxi chtějí.
A podbízet se cenou. Když předvedeš, že umíš, tak nebývá problém během roku - dvou ji zdvojnásobit.
Nehledě na to, že jestli jste právě dostudovali, tak to máte o dost jednodušší. Je několik operačních fondů EU, které Vás zaměstnavateli zaplatí, ať 100%(student) nebo alespoň částečně (uchazeč z pracáku). U nás ve firmě se sháněli nějací exštudáci na pozici zahraniční obchod a nástupní plat 16000Kč hrubého (100% hrazen EU po dobu jednoho roku). Bohužel nikdo neuměl německy/anglicky tak, že by byl schopen sám dojednávat nákup, řešit problémy s dodáním, řešit expresní dopravu atp. Takže pozice zůstala neobsazená a nakonec se zrušila.
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Elara 20. 2. 2014 00:53

astrapa: co máš za vzdělání a co to bylo za rok...
Mě taky vzali bez praxe ale vylili mě.
To co říkáš je pravda, o práci, ale jak si potom na sebe vyděláváš? OSVČ anebo pod pojmem "práce" myslíš jen tu práci manuální?

radecekh: Edison jednou řekl "Štestí člověku nepřinese dělání toho, co ho baví, ale nalezení zájmu v tom, co dělá." :)

eLzyx: Takže jsem tam dorazil, chvíli jsme si povídali, naprosto otevřeně, žádné příkrasy, lhaní nebo tak, bylo mi to jedno.

To je právě ono... všichni se na tebe dnes culí, tak nevíš, jesli ten úsměv je pravý, anebo tě jen tahají za fusekli. Jak se říká "Čím větší úsměv, tím ostřejší nůž."

Marvy a eL na konci: Jo, to i tak dělám, posílám to všude, kde to jde. Problém je, že firmy jsou nedůvěřivý k lidem, každej je automaticky blbec, dokud se nedokáže opak.

Navíc jsem si všiml doktríny "On nedělá vejšku, a ani nebyl X let v zahraničí? To musí bejt dement, na toho si můžeme dovolovat."
*Lihovou fixu z natřeného plechu odstraníš brzdovou kapalinou, ale nezapomeň ji omýt vodou, protože by začala leptat i původní nátěr.
*Fleky od měděnky odstraníš 5mm tlustými plátky citronu, položenými na dané místo přes noc - odzkoušeno na oblečení.
Elara
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Elara 20. 2. 2014 08:45

PS: Mě nejde narozum, k čemu ty čtyři roky studia jsou, když pak stejně všichni říkají že nic neumíte.

To je to starýma osnovama, starým vybavením na školách nebo čím sakra?
*Lihovou fixu z natřeného plechu odstraníš brzdovou kapalinou, ale nezapomeň ji omýt vodou, protože by začala leptat i původní nátěr.
*Fleky od měděnky odstraníš 5mm tlustými plátky citronu, položenými na dané místo přes noc - odzkoušeno na oblečení.
Elara
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SocPredator 20. 2. 2014 09:09

Teorie a praxe nejdou obvykle ruku v ruce.
Mě už teď připadá, že studium na VŠ je spíš jen doklad toho, že jste schopen na něco stačit duševně, ale nezaručuje to, že budete dobrý v oboru. Skepticismu přidá rychlostudium za peníze, kde jsou vedlejší motivace.

No a jelikož dneska už studuje (a absolvuje) téměř úplně každý, tak je jasné, že jen vzdělání nestačí a nastupují další dovednosti jako umět se prodat, kreativita atd. A to se naučit moc nedá :-)
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod marvy 20. 2. 2014 09:36

Elara píše:
Marvy a eL na konci: Jo, to i tak dělám, posílám to všude, kde to jde. Problém je, že firmy jsou nedůvěřivý k lidem, každej je automaticky blbec, dokud se nedokáže opak.

Navíc jsem si všiml doktríny "On nedělá vejšku, a ani nebyl X let v zahraničí? To musí bejt dement, na toho si můžeme dovolovat."


Mě to taky tak přijde,většinou s tebou každý mluví rovnou jak s dementem aniž by tě znal jaký si člověk.A to je někdy tak i u příbuzenstva a v rodině. Automaticky. Nic si nedokázal,seš blbec. :hm
marvy
Diskutér

Odeslat příspěvekod Joezbrna 20. 2. 2014 10:03

Elara píše:PS: Mě nejde narozum, k čemu ty čtyři roky studia jsou, když pak stejně všichni říkají že nic neumíte.

To je to starýma osnovama, starým vybavením na školách nebo čím sakra?

IMHO neschopností nebo leností studentů vyhledávat a používat informace. Lidi, co k nám přicházejí ze školy jsou prakticky nepoužitelní. Většina do roka jde, a ten schopnější zbytek si musíme školit sami.
Ve škole se učí 95% nepotřebného balastu, o tom žádná. Ale jsou tam i lidi z praxe (no, jak kde, že), v knihovnách jsou dostupné knížky. Dnes, kdybych měl čas a možnost studovat, odnesl bych si ze školy mnohem více, než před 15 lety, kdy jsem končil studium (dnes bych si za svůj přístup dal pár facek, 5 let jsem nezavadil o pořádnou práci a dalších 5 dělal práci otravnou, mizerně placenou, co mne nebavila).
K Tvému dotazu: všímej si, co zaměstnavatelé opravdu potřebují, co ostatní uchazeči a kolegové umí lépe než Ty. IMHO základem úspěchu je sebereflexe a pokora, uznání, že umím ***** a měl bych se naučit něco užitečného, co někdo bude potřebovat (a tedy ochoten za to platit).
Jistě, lze dočasně přežívat i na teplých místečkách vytvořených díky dotacím EU, pracáku apod. Ale je potřeba si uvědomit, že tyto prachy jednou dojdou, takže klíčové je slovo dočasně :pozor
Joezbrna
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Inev 20. 2. 2014 10:52

Joezbrna : já bych to obecně spíše nazval neschopností a leností používat mozek. A to platí nejen pro studenty.

Já už jsem jako zaměstnanec nepoužitelný :-) A debatovat jak se začínalo před 22 lety a teď nemá asi moc smyslu.
Inev
Nadšenec

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků