Ukončení PP, proplácení dovolené

Diskuze týkající se změny zaměstnání, právní a legislativní problematiky, zvyšování kvalifikace, studia v ČR i zahraničí

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod btw 19. 10. 2006 22:30

Zdravím,

jaká je teď výpovědní lhůta při odchodu ze zaměstnání? A jak se proplácí dovolená?

Dík -)
Употреблю ваш алкоголь, недорого.
btw
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 20. 10. 2006 06:02

Výpovědní lhůta (pokud podá výpověď zaměstnanec) je dva měsíce (nemusí být uvedený důvod), ale začíná běžet až prvního následujícího měsíce, tedy když dáš výpověď dnes, jsi "volný" až 1. ledna.
Pokud dává výpověď zaměstnavatel, je to složitější a vždy musí být uvedený důvod. Tady je výpověď dvouměsíční (vesměs důvody na straně zaměstnance - "běžné" porušení předpisů, atd) nebo tříměsíční + dvouměsíční odstupné (důvody na straně zaměstnavatele - restrukturalizace, atd) podle příslušného odstavce a paragrafu, ve velmi vyjímečných případech může jít o okamžité zrušení pracovního poměru (zvlášť závažné porušení pracovních předpisů, krádež, ...).
O výpověď se nikdy nežádá, výpověď se DÁVÁ!
Ještě je jedna možnost - ukončení pracovního poměru dohodou. Tady žádná lhůta není, záleží opravdu jen na dohodě. Takto jsem to měl já v mém starém zaměstnání, našel jsem si něco lepšího, výpověď, zápočťák a vůbec všechny serepečičky jsem vyřešil během jednoho dne a druhý den jsem nastoupil do nového místa. Dovolenou mi nepropláceli, naopak jsem doplácel :-(
Jinak, dovolenou je samozřejmě možné
1. proplatit, ale jsou i jiné možnosti:
2. "převést". Tohle se používá převážně v případě, kdy zaměstnanec mění místo v rámci jedné finanční skupiny i když jsou to samostatné společnosti (např. když z Volksbank půjdete do VB leasing, atd). Taky jsem osobně zažil. Zaměstnavatelé se spolu jednoduše dohodnou a případné náklady si vykompenzují (nebo taky ne, když jde vlastně o jednu firmu). Teoreticky je možné to udělat i mezi úplně cizími firmami.
3. vybrat. Málokdo si uvědomuje, že dovolená se nevybírá, ale URČUJE! Tedy (teoreticky) může zaměstnavatel říct: Franto, od příštího pondělka máš 14 dní dovolené. V případě ukončení prac. poměru se to dělá docela často, prostě se např. poslední 3 týdny výpovědní lhůty pošle zaměstnanec na dovolenou.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SocPredator 20. 10. 2006 09:42

Jen dodám, že "zvlášť závažné (hrubé) porušení pracovních předpisů" není v zákoníku nijak blíže definováno, takže volný výklad dle zaměstnavatele.

Zaměstnanec může dát výpověď okamžitě také:

- ve zkušební době
- nedostane-li výplatu do 15. dne od dne její splatnosti
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod btw 20. 10. 2006 09:50

Díky za info, a ta dovolená se proplácí jak, podle čeho se počítá výše částky?
Употреблю ваш алкоголь, недорого.
btw
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 20. 10. 2006 11:11

btw píše:Díky za info, a ta dovolená se proplácí jak, podle čeho se počítá výše částky?
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 20. 10. 2006 11:14

SocPredator píše:Jen dodám, že "zvlášť závažné (hrubé) porušení pracovních předpisů" není v zákoníku nijak blíže definováno, takže volný výklad dle zaměstnavatele.
a/quote]

Pravda, zaměstnavatel si to může vykládat jak chce, ale pokud se zaměstnanec obrátí na soud s žalobou o neplatnost výpovědi, tak pokud neměl zaměstnavatel opravdu pádný důvod pro okamžité zrušení pracovního poměru, má tak 99 % šanci na úspěch. Pokud to vyhraje, může žádat o plat za uplynulou dobu (a to při "rychlosti" našich soudů může dělat pořádný balík) + návrat na původní místo.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod btw 20. 10. 2006 13:56

Hezky jste se rozepsali :) já mám PP do konce roku, tzn. podávat výpověď nemá cenu. O té výpovědi dohodou vím.

Ad dovolená: mám dvacet dní dovolené a zajímalo by mě kolik by to bylo kdybych ji dostal proplacenou, protože je možné že zaměstnavatel za mě nesežene do té doby adekvátní náhradu, takže bych dovolenou nenastupoval. já ji nepotřebuji, ale kdyby to mělo být pár drobných, asi bych si to rozmyslel.
Употреблю ваш алкоголь, недорого.
btw
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 22. 10. 2006 11:45

btw píše:O té výpovědi dohodou vím.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod btw 22. 10. 2006 19:41

jj vim, asi jsem se špatně vyjádřil.
Употреблю ваш алкоголь, недорого.
btw
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 22. 10. 2006 21:50

Kromě mizernýho právního povědomí má v týhle zemi většina lidí absolutní právní bezvědomí... A to bohužel i ti, co mají přístup k netu a mohou si sami spoustu informací najít.
"Výpověď dohodou" už jsem viděl několikrát, a stejně tak jsem zažil, že můj šéf napsal na výpověď, kterou jsem podal, "Souhlasím ke dni DD.MM.YYYY"... Netušil, chudák bývalý předseda ZO KSČ, že s výpovědí může 1000x nesouhlasit, a bude mu to hov*o platné...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod iwigirl 23. 10. 2006 01:24

[quote="Tomáš Marný"oKromě mizernýho právního povědomí má v týhle zemi většina lidí absolutní právní bezvědomí... A to bohužel i ti, co mají přístup k netu a mohou si sami spoustu informací najít.
"Výpověď dohodou" už jsem viděl několikrát, a stejně tak jsem zažil, že můj šéf napsal na výpověď, kterou jsem podal, "Souhlasím ke dni DD.MM.YYYY"... Netušil, chudák bývalý předseda ZO KSČ, že s výpovědí může 1000x nesouhlasit, a bude mu to hov*o platné...
iwigirl
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 23. 10. 2006 07:05

Tady došlo k nepochopení, já nepíšu, že je to správně, ale že je to blbost a přesto to řada lidí používá ;-)!
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod iwigirl 28. 10. 2006 22:55

ok :) omlouvám se :)
iwigirl
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků