Znalecký posudek a životnost domu.

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod manu98 4. 4. 2021 20:59

Zdravím, máme možnost koupit dům z roku 1965 a zrekonstruovat si ho podle svých představ. V roce 2000 se dělal znalecký posudek na dům kvůli přepisu na dceru. A tam mimo jiné stojí že je dům v původním stavu, dřevěná okna atd a že se životnost snížila na 80 let. Majitelka tam udělala následně opravu střechy, radiátory, nový kotel, plastová okna a dveře. A potřeboval bych vědět jestli stále platí ta životnost, a nebo se těmi úpravami zvýšila. Dík za rady.
manu98
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod aaischa 5. 4. 2021 10:00

životnost bych vůbec neřešil, ono se to počítá životnost různých prvků ala okna třeba 20let, střecha 100let a tak, a podle toho se odhadne celková životnost těch prvků ale neznamená to že to pak spadne.. prostě okapy budou prorezlý, okna zkřížený..

takže při pokračující údržbě se nejedná o nic co by mělo člověka znepokojovat. Nově vyráběná auta mají plánovanou životnost 5 let (z presentace Škoda auto pro automechaniky) ale samozřejmě při dobré údržbě a výměně dílů po životnosti , protože se již rozbily auto bude jezdit dál :)
aaischa
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod manu98 8. 4. 2021 18:39

děkuji za odpověď
manu98
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dave_no 27. 2. 2023 17:20

Nechal jsem udělat posudek k únoru 2023 pro finančák kvůli odpisům a znalec to udělal reprodukční cenou, v závěru však uvádí: rodinný dům - zjištěná cena xy. Tak netuším zda je to cena reprodukční nebo zjištěná.

1) použil cenu 6661 Kč za 1m3 obestavěného prostoru, to je co sem našel tak na úrovni roku 19-20. Nikde se v posudku neuvádí, zda jde o cenu s nebo bez DPH.
2) počítá opotřebení, tím cena spadne skoro na půlku, to by snad nemělo hrát roli ne? přece nepostavím opotřebený dům.
3) posudek nemá kulaté ani jiné razítko (znalec je ale zapsán v seznamech na justici)

Jako jsem laik a znalec by to měl znát líp, ale tohle mě přišlo zvláštní :)
dave_no
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 27. 2. 2023 19:41

Je tam znalecká doložka? Takový kecy a k tomu věta "Znalecký úkon je zapsán pod pořadovým číslem xxxx znaleckého deníku."
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dave_no 27. 2. 2023 19:45

Ano, je tam na konci: Znalecký úkon je zapsán pod pořadovým číslem xxxx evidence posudků.

Nacenil to na 3,5 milionu. Patrový podsklepený dům 66m2 půdorys. Tak ho asi požádám, ať mě to za tu cenu postaví :D
dave_no
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 27. 2. 2023 20:13

Tak to máš cenu zjištěnou. Tedy dle berňáku správně.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dave_no 27. 2. 2023 20:27

Zjistil jsem, odkud vzal tu cenu 6661 Kč za m3. Je to z vyhlášky o oceňování majetku, příloha č. 24. Ta vyhláška má účinnost od roku 2014. To se jako opravdu v dnešní době stanovují ceny podle vyhlášky skoro 10 let staré?

Projde jiný způsob stanovení ceny? Tohle je úplně mimo. To se dosud nikdo kvůli tomu nesoudil? Nejde přece o pár korun.
dave_no
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 27. 2. 2023 22:08

A víš, že existují i nějaké novely vyhlášky?
Konkrétně přílohy č. 24 se novelizuje minimálně jednou za dva roky (k 1. 1. 2023, k 1. 1. 2022, k 1. 1. 2021, k 1. 1. 2019 ....)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dave_no 27. 2. 2023 22:19

Tak to je fajn, i tak mě to moc nepomohlo :D Co tedy doporučuješ? Posudek na tržní cenu a doufat, že nebude problém? Z pohledu odpisů a výsledné daně je samozřejmě dost zásadní, jestli se odepisuje 3,5 nebo 7 milionů...
dave_no
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tmx643 27. 2. 2023 22:41

A prozradíš stáří, energetickou náročnost a přibližnou lokalitu?
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod dave_no 27. 2. 2023 22:55

Výstavba 1937, nezatepleno, ústřední topení (plyn), prakticky původní stav s menšími opravami, loni drobná rekonstrukce interiéru, dobré místo i čtvrt v Brně. Dům potřebuje kompletní rekonstrukci, to je jasný, ale měl jsem pocit, že ten posudek má stanovit cenu bez opotřebení.
dave_no
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 27. 2. 2023 23:03

Posudek by měl být maximálně tržní hodnota. Tedy za kolik bys to teď prodal.

Jinak na tržní / zjištěnou hodnotu běží několik soudních řízení, žádné ještě nedopadlo.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dave_no 28. 2. 2023 08:50

A na na základě čeho argumentují, že je správné použít tržní cenu? Pokud se ví, co berňák chce, tak je docela odvaha použít něco jinýho.
dave_no
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 28. 2. 2023 09:57

Nejsou rozsudky, není argumentace. A předem se neříká, jak stavíš žalobu (ostatní nemusí opisovat hned).

A jinak - berňák chtěl, aby mu lidé posílali přiznání v XML v jím zveřejněné struktuře. A hle, už NSS potvrdil, že struktura nebyla zveřejněná v souladu se zákonem, a tudíž nemůže vyžadovat nějakou strukturu, natož ji sankcionovat - https://www.zakonyprolidi.cz/judikat/ns ... 95-2020-55

Kdybych dělal všechno, tak jak chce berňák, tak nemohu být daňovým poradcem.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků